Amelia - en to ru_RU translation catalogue (3510 entries)

en: "Book now" Button Type
ru_RU: Тип кнопки «Забронировать сейчас»

en: "Go back" Button Type
ru_RU: Тип кнопки «Назад»

en: "I'm not a robot" checkbox
ru_RU: Флажок "Я не робот"

en: "Paying now" Button Type
ru_RU: Радио-кнопки

en: "Payment Method" View
ru_RU: Просмотр "Способа оплаты"

en: # of Hours in appointment
ru_RU: # часов работы

en: # of appointments
ru_RU: # записей

en: # of bookings
ru_RU: Количество бронирований

en: 'Back' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Назад»

en: 'Book' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Книга»

en: 'Book another' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Забронировать еще»

en: 'Book now' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Забронировать сейчас»

en: 'Booking Date and Time' sets the limit based on when the booking is made, regardless of the appointment date. 'Appointment Date and Time' sets the limit based on the scheduled appointment itself.
ru_RU: «Дата и время бронирования» устанавливает ограничение на основе времени, когда было сделано бронирование, независимо от даты встречи. «Дата и время встречи» устанавливает ограничение на основе самой запланированной встречи.

en: 'Bringing anyone with you' popup
ru_RU: Всплывающее окно «Пригласите кого-нибудь с собой»

en: 'Cancel' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Отмена»

en: 'Change password' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Изменить пароль»

en: 'Close' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Закрыть»

en: 'Confirm' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Подтвердить»

en: 'Continue' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Продолжить»

en: 'Customer panel' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Панель клиента»

en: 'Delete' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Удалить»

en: 'Filter' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Фильтр»

en: 'Finish' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Завершить»

en: 'Join waiting list' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Вступить в список ожидания»

en: 'Learn more' button
ru_RU: Кнопка «Узнать больше»

en: 'Learn more' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Узнать больше»

en: 'New Event' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Новое событие»

en: 'New appointment' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Новое назначение»

en: 'Read more' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Читать дальше»

en: 'Save changes' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Сохранить изменения»

en: 'Scan e-ticket' button
ru_RU: Кнопка «Сканировать электронный билет»

en: 'Send' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Отправить»

en: 'Set password' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Установить пароль»

en: 'Sign in' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Войти»

en: 'View employee' button style
ru_RU: Стиль кнопки «Просмотреть сотрудника»

en: 'View in package' button
ru_RU: Кнопка «Просмотреть в пакете»

en: +more
ru_RU: Новый пакет

en: +{count} more
ru_RU: +{count} ещё

en: 1/1 width
ru_RU: 1/1 ширина

en: 1/2 width
ru_RU: 1/2 ширина

en: 10h
ru_RU: 10ч

en: 10min
ru_RU: 10мин

en: 11h
ru_RU: 11ч

en: 12h
ru_RU: 12ч

en: 12min
ru_RU: 12мин

en: 15min
ru_RU: 15мин

en: 1 day
ru_RU: 1 день

en: 1 week
ru_RU: 1 неделя

en: 1 year
ru_RU: 1 год

en: 1h
ru_RU: 1ч

en: 1h 30min
ru_RU: 1ч 30мин

en: 1min
ru_RU: 1мин

en: 20min
ru_RU: 20мин

en: 2 days
ru_RU: 2 дня

en: 2 weeks
ru_RU: 2 недели

en: 2 years
ru_RU: 2 года

en: 2h
ru_RU: 2ч

en: 2min
ru_RU: 2мин

en: 30min
ru_RU: 30мин

en: 3 days
ru_RU: 3 дня

en: 3 months
ru_RU: 3 месяца

en: 3 weeks
ru_RU: 3 недели

en: 3 years
ru_RU: 3 года

en: 3h
ru_RU: 3ч

en: 45min
ru_RU: 45мин

en: 4 days
ru_RU: 4 дня

en: 4 weeks
ru_RU: 4 недели

en: 4h
ru_RU: 4ч

en: 5 days
ru_RU: 5 дней

en: 5min
ru_RU: 5мин

en: 6 days
ru_RU: 6 дней

en: 6 months
ru_RU: 6 месяцев

en: 6h
ru_RU: 6ч

en: 8h
ru_RU: 8ч

en: 9h
ru_RU: 9ч

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
ru_RU: <p>Для плагина <strong>Amelia</strong> необходимо установить PHP версии 5.5 или выше.</p>

en: AM - Booking view
ru_RU: AM - Вид бронирования

en: AM - Catalog Booking
ru_RU: Amelia - Каталог

en: AM - Catalog view
ru_RU: AM - Вид каталога

en: AM - Customer Panel
ru_RU: AM - Панель клиента

en: AM - Employee Panel
ru_RU: AM - Панель сотрудника

en: AM - Events Calendar Booking
ru_RU: AM - Бронирование календаря событий

en: AM - Events List Booking
ru_RU: Amelia - Каталог

en: AM - Events view
ru_RU: AM - Вид событий

en: AM - Search view
ru_RU: AM - Вид поиска

en: AM - Step Booking
ru_RU: AM - Шаг бронирования

en: API Key
ru_RU: Ключ API

en: API Key copied to clipboard.
ru_RU: Ключ API скопирован в буфер обмена.

en: API base URL:
ru_RU: Базовый URL API:

en: API setup
ru_RU: Настройка API

en: A percentage deposit is calculated based on the total booking price. A fixed amount can either be multiplied by the number of people or applied as a single total amount.
ru_RU: Процентный депозит рассчитывается на основе общей стоимости бронирования. Фиксированная сумма может быть умножена на количество человек или применена как общая сумма.

en: A server error occurred. Please try again later.
ru_RU: Произошла ошибка сервера. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: A single booking may include multiple attendees (spots).
ru_RU: Одна бронь может включать нескольких участников (мест).

en: About
ru_RU: О нас

en: About Event
ru_RU: О мероприятии

en: About Package
ru_RU: Добавить пакет

en: About Service
ru_RU: Добавить услугу

en: About event
ru_RU: О событии

en: About package
ru_RU: О пакете

en: About service
ru_RU: О сервисе

en: About this Event
ru_RU: О мероприятии

en: About this event
ru_RU: Об этом событии

en: Accent
ru_RU: Акцент

en: Accent text
ru_RU: Текст с акцентом

en: Accept payments for bookings and services via PayPal.
ru_RU: Принимайте платежи за бронирования и услуги через PayPal.

en: Accept payments seamlessly through the Mollie payment gateway.
ru_RU: Принимайте платежи без проблем через платежный шлюз Mollie.

en: Accept payments via Razorpay, ideal for Indian businesses.
ru_RU: Принимайте платежи через Razorpay, что идеально подходит для индийских компаний.

en: Access link
ru_RU: Ссылка для доступа

en: Access link success
ru_RU: Успешный доступ по ссылке

en: Access your financial data in seconds
ru_RU: Доступ к вашим финансовым данным за считанные секунды

en: Account ID
ru_RU: Количество

en: Action
ru_RU: Действие

en: Action-based notification
ru_RU: Уведомление на основе действия

en: Action Triggered
ru_RU: Действие выполнено

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: Activate with Envato
ru_RU: Активировать при помощи Envato

en: Activated with Envato
ru_RU: Активировано через Envato

en: Activation
ru_RU: Активация

en: Activation settings
ru_RU: Настройки активации

en: Active
ru_RU: Активный

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add Attendee
ru_RU: Добавить участника

en: Add Break
ru_RU: Добавить перерыв

en: Add Coupon
ru_RU: Добавить купон

en: Add Customer
ru_RU: Добавить клиента

en: Add Date
ru_RU: Добавить дату

en: Add Date Range
ru_RU: Добавить диапазон дат

en: Add Day Off
ru_RU: Добавить выходной день

en: Add Extra
ru_RU: Добавить доп. услугу

en: Add Google Maps API Key to show Google static map on "Locations" page.
ru_RU: Добавьте API Key Google Maps, чтобы отображать статическую карту Google на странице "Locations".

en: Add Meta Pixel to track ad conversions and optimize marketing.
ru_RU: Добавьте Meta Pixel для отслеживания конверсий рекламы и оптимизации маркетинга.

en: Add Period
ru_RU: Добавить период

en: Add Pricing Category
ru_RU: Добавить категорию цен

en: Add Special Day
ru_RU: Добавить нестандартный день

en: Add Stripe address fields
ru_RU: Добавить поля адреса Stripe

en: Add Webhook
ru_RU: Добавить вебхук

en: Add a Google Analytics tracking code to your booking page to gain insights into visitor behavior.
ru_RU: Добавьте код отслеживания Google Analytics на страницу бронирования, чтобы получить информацию о поведении посетителей.

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
ru_RU: Добавить URL перенаправления на случай, если клиент пытается забронировать уже занятое время.

en: Add another account
ru_RU: Добавить ещё один аккаунт

en: Add appointment
ru_RU: Добавить запись

en: Add booking
ru_RU: Добавить бронирование

en: Add calendar
ru_RU: Подключить календарь

en: Add category
ru_RU: Добавить категорию

en: Add custom field
ru_RU: Добавить пользовательское поле

en: Add custom notification
ru_RU: Добавить пользовательское уведомление

en: Add customer
ru_RU: Добавить клиента

en: Add date range
ru_RU: Добавить диапазон дат

en: Add day(s)
ru_RU: Добавить день (дни)

en: Add day off
ru_RU: Добавить выходной

en: Add duration
ru_RU: Добавить продолжительность

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
ru_RU: Добавьте ID элемента (кнопки, ссылки), который будет вручную загружать форму Amelia

en: Add event
ru_RU: Добавить событие

en: Add event attendees
ru_RU: Добавить участников события

en: Add extra
ru_RU: Добавить доп. услугу

en: Add more Appointments
ru_RU: Добавить больше записей

en: Add more appointments
ru_RU: Добавить больше встреч

en: Add multiple employees to your booking system, manage their schedules, and assign them to services or events, making it easy to scale your business and coordinate your team.
ru_RU: Добавьте нескольких сотрудников в свою систему бронирования, управляйте их расписанием и назначайте их на услуги или мероприятия, что упростит масштабирование вашего бизнеса и координацию работы вашей команды.

en: Add option
ru_RU: Добавить опцию

en: Add package
ru_RU: Добавить пакет

en: Add period
ru_RU: Добавить период

en: Add pricing category
ru_RU: Добавить категорию цен

en: Add rule
ru_RU: Добавить правило

en: Add services
ru_RU: Добавить услуги

en: Add special day
ru_RU: Добавить особый день

en: Add to Calendar
ru_RU: Добавить в календарь

en: Add to calendar
ru_RU: Добавить в календарь

en: Add tracking
ru_RU: Добавить отслеживание

en: Add work hours
ru_RU: Добавить рабочие часы

en: Additional information
ru_RU: Дополнительная информация

en: Additional people
ru_RU: Дополнительные люди

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Admin
ru_RU: Администратор

en: Advanced
ru_RU: Продвинутый

en: After
ru_RU: После

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
ru_RU: После активации аккаунта подписчики будут созданы как клиенты в Amelia

en: After with space
ru_RU: После с пробелом

en: Agencies
ru_RU: Агентства

en: Alert content
ru_RU: Содержимое предупреждения

en: Alert message
ru_RU: Предупреждающее сообщение

en: All
ru_RU: Все

en: All Locations
ru_RU: Все офисы

en: All Services
ru_RU: Все услуги

en: All appointments are selected
ru_RU: Все записи выбраны

en: All appointments will be scheduled with the status selected here.
ru_RU: Все записи будут запланированы с выбранным здесь статусом.

en: All appointments will be selected later
ru_RU: Все записи будут выбраны позже

en: All assigned services
ru_RU: Все назначенные услуги

en: All bookings
ru_RU: Забронировано в среднем

en: All customers
ru_RU: Все клиенты

en: All employees
ru_RU: Все сотрудники

en: All events
ru_RU: Все мероприятия

en: All extras
ru_RU: Все дополнительные услуги

en: All locations
ru_RU: Все местоположения

en: All packages
ru_RU: Все пакеты

en: All services
ru_RU: Все услуги

en: All services are booked separately
ru_RU: Все услуги бронируются отдельно

en: All services are booked separately.
ru_RU: Запись на все услуги производится отдельно.

en: All slots are selected
ru_RU: Периоды для всех записей выбраны

en: All tickets have already been scanned
ru_RU: Все билеты уже отсканированы

en: Allow additional people
ru_RU: Разрешить дополнительных людей

en: Allow admin to book appointment at any time
ru_RU: Разрешить администратору бронировать встречу в любое время

en: Allow admin to book over an existing appointment
ru_RU: Разрешить администратору бронировать поверх существующей встречи

en: Allow booking above maximum capacity
ru_RU: Разрешать записи при переполнении

en: Allow booking without a prior login
ru_RU: Разрешить бронирование без предварительной авторизации

en: Allow bringing more people
ru_RU: Разрешить приводить больше людей

en: Allow clients to secure bookings with partial payments.
ru_RU: Разрешить клиентам бронировать с частичной оплатой.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Facebook account, making the login process faster, simpler, and more secure.
ru_RU: Разрешить клиентам и сотрудникам быстро входить в систему, используя аккаунт Facebook, что делает процесс входа быстрее, проще и безопаснее.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Google account, making the login process faster, simpler, and more secure.
ru_RU: Разрешить клиентам и сотрудникам быстро входить в систему, используя аккаунт Google, что делает процесс входа быстрее, проще и безопаснее.

en: Allow customers to book multiple services in a single transaction for a streamlined experience.
ru_RU: Разрешить клиентам бронировать несколько услуг в одной транзакции для упрощения процесса.

en: Allow customers to book repeating appointments with customizable recurrence.
ru_RU: Разрешить клиентам бронировать повторяющиеся встречи с настраиваемой периодичностью.

en: Allow customers to cancel packages
ru_RU: Разрешить клиентам отменять пакеты

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
ru_RU: Разрешить клиентам видеть других участников

en: Allow customers to delete their profile
ru_RU: Разрешать клиентам удалять свои аккаунты

en: Allow customers to pay full amount
ru_RU: Разрешить клиентам оплачивать полную сумму

en: Allow customers to pay total appointment amount
ru_RU: Разрешить клиентам оплатить полную стоимость записи

en: Allow customers to pay total event amount
ru_RU: Разрешить клиентам оплатить полную стоимость мероприятия

en: Allow customers to reschedule their own appointments
ru_RU: Разрешать клиентам переназначать свои записи

en: Allow customers to see other attendees
ru_RU: Разрешить клиентам видеть других участников

en: Allow employees to manage appointments and events with ease. Customize colors to match your branding and improve usability.
ru_RU: Позвольте сотрудникам легко управлять встречами и мероприятиями. Настройте цвета в соответствии с вашим брендом и улучшите удобство использования.

en: Allow employees to manage customers
ru_RU: Разрешить сотрудникам управлять клиентами

en: Allow employees to manage their appointments
ru_RU: Разрешить сотрудникам управлять своими встречами

en: Allow employees to manage their days off
ru_RU: Разрешить сотрудникам управлять своими выходными днями

en: Allow employees to manage their events
ru_RU: Разрешить сотрудникам управлять своими событиями

en: Allow employees to manage their schedule
ru_RU: Разрешить сотрудникам управлять своим расписанием

en: Allow employees to manage their services
ru_RU: Разрешить сотрудникам управлять своими услугами

en: Allow employees to manage their special days
ru_RU: Разрешить сотрудникам управлять своими особыми днями

en: Allow employees to view all customers
ru_RU: Разрешить сотрудникам просматривать всех клиентов

en: Allow multiple bookings per customer
ru_RU: Разрешить несколько бронирований для одного клиента

en: Allow payment via Payment Link
ru_RU: Разрешить оплату через платежную ссылку

en: Allow the same customer to book more than once
ru_RU: Разрешать одному клиенту бронировать несколько раз

en: Allow the short description below the booking form to support Amelia Booking Plugin and spread the word about it.
ru_RU: Разрешить краткое описание под формой бронирования для поддержки плагина Amelia Booking и распространения информации о нем.

en: Alpha sender ID
ru_RU: Альфа-идентификатор отправителя

en: Alpha sender ID can't be empty
ru_RU: Идентификатор отправителя Alpha не может быть пустым

en: Already Paid
ru_RU: Оплачено ранее

en: Already have an account?
ru_RU: Уже есть аккаунт?

en: Also cancel and delete future events
ru_RU: Также отменить и удалить будущие события

en: Also cancel future events
ru_RU: Также отменить будущие мероприятия

en: Also delete future events
ru_RU: Также удалить будущие мероприятия

en: Also open future events
ru_RU: Также открыть будущие мероприятия

en: Amelia - Booking Button
ru_RU: Amelia — кнопка бронирования

en: Amelia - Booking view
ru_RU: Amelia - форма пошаговой записи

en: Amelia - Catalog Booking
ru_RU: Amelia - Каталог

en: Amelia - Catalog view
ru_RU: Amelia - Каталог

en: Amelia - Customer Panel
ru_RU: Amelia - Панель пользователя

en: Amelia - Employee Panel
ru_RU: Amelia - Панель сотрудника

en: Amelia - Events
ru_RU: Amelia - Мероприятия

en: Amelia - Events Calendar
ru_RU: Amelia - Календарь событий

en: Amelia - Events List
ru_RU: Amelia - Мероприятия

en: Amelia - Events List Button
ru_RU: Amelia — Кнопка списка событий

en: Amelia - Search view
ru_RU: Amelia - Поиск вариантов букинга

en: Amelia - Step-By-Step Booking
ru_RU: Amelia - Пошаговое бронирование

en: Amelia Add to calendar page
ru_RU: Amelia - Добавить на страницу календаря

en: Amelia Events List Booking Settings
ru_RU: Amelia — Настройки бронирования списка событий

en: Amelia Events List Booking Shortcode
ru_RU: Amelia — Шорткод бронирования списка событий

en: Amelia Profile Settings
ru_RU: Настройки профиля Amelia

en: Amelia SMS
ru_RU: Амелия SMS

en: Amelia Step Booking Settings
ru_RU: Amelia — настройки пошагового бронирования

en: Amelia Step Booking Shortcode
ru_RU: Amelia — шорткод пошагового бронирования

en: Amelia Users Settings
ru_RU: Настройки пользователей Amelia

en: Amount
ru_RU: Количество

en: An email with details of your booking has been sent to you.
ru_RU: Вам отправлен email c подробностями вашей записи.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
ru_RU: Произошла непредвиденная ошибка. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Any
ru_RU: Любой

en: Any Employee
ru_RU: Все сотрудники

en: Any Employee Option Visibility:
ru_RU: Видимость опции "Любой сотрудник":

en: Any Location
ru_RU: Любое местоположение

en: Apple Calendar
ru_RU: Календарь Google

en: Apple Calendar (Personal)
ru_RU: Календарь Apple (личный)

en: Apple Calendar setup
ru_RU: Настройка календаря Apple

en: Application (client) ID
ru_RU: ID приложения (client ID)

en: Application (client) ID must be a valid GUID (UUID), as shown in the Azure portal.
ru_RU: Идентификатор приложения (client) должен быть действительным GUID (UUID), как показано на портале Azure.

en: Application fee amount (%)
ru_RU: Сумма комиссии за использование приложения (%)

en: Applied for all assigned services
ru_RU: Применяется для всех назначенных услуг

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Apply 'Booking close' settings to all recurring events
ru_RU: Применить настройки 'Закрытие бронирования' ко всем повторяющимся событиям

en: Apply 'Booking open' settings to all recurring events
ru_RU: Применить настройки 'Открытие бронирования' ко всем повторяющимся событиям

en: Apply Changes to Events
ru_RU: Применить изменения к событиям

en: Apply on
ru_RU: Применить к

en: Apply this to all recurring events
ru_RU: Применить это ко всем повторяющимся событиям

en: Apply to All Days
ru_RU: Применить ко всем дням

en: Apply to all days
ru_RU: Применить ко всем дням

en: Apply to future recurring events
ru_RU: Применить к будущим повторяющимся событиям

en: Appointment
ru_RU: Запись

en: Appointment Canceled
ru_RU: Бронирование отменено

en: Appointment Date:
ru_RU: Дата записи:

en: Appointment ID
ru_RU: ID записи

en: Appointment Info
ru_RU: Информация о записи

en: Appointment Repeats
ru_RU: Повторение записи

en: Appointment booked
ru_RU: Записей нужно забронировать

en: Appointment can't be rescheduled
ru_RU: Невозможно переназначить запись

en: Appointment canceled
ru_RU: Встреча отменена

en: Appointment date
ru_RU: Дата встречи

en: Appointment date & time
ru_RU: Дата и время встречи

en: Appointment deposit
ru_RU: Депозит за запись

en: Appointment details
ru_RU: Детали записи

en: Appointment duration
ru_RU: Продолжительность встречи

en: Appointment end time
ru_RU: Время окончания встречи

en: Appointment has been created.
ru_RU: Запись создана.

en: Appointment has been deleted
ru_RU: Запись удалена

en: Appointment has been deleted.
ru_RU: Запись удалена.

en: Appointment has been rescheduled
ru_RU: Запись переназначена

en: Appointment has been saved
ru_RU: Запись сохранена

en: Appointment has been updated.
ru_RU: Встреча обновлена.

en: Appointment information
ru_RU: Информация о встрече

en: Appointment initial date
ru_RU: Начальная дата встречи

en: Appointment initial date & time
ru_RU: Начальная дата и время встречи

en: Appointment initial end time
ru_RU: Начальное время окончания встречи

en: Appointment initial start time
ru_RU: Начальное время встречи

en: Appointment is removed from the cart.
ru_RU: Встреча удалена из корзины.

en: Appointment management guide
ru_RU: Руководство по управлению встречами

en: Appointment not found.
ru_RU: Встреча не найдена.

en: Appointment note
ru_RU: Заметка о встрече

en: Appointment note has been updated.
ru_RU: Заметка о записи обновлена.

en: Appointment notes
ru_RU: Заметки по записи

en: Appointment price
ru_RU: Стоимость услуги

en: Appointment repeats
ru_RU: Повторение встреч

en: Appointment space name
ru_RU: Название пространства для записи

en: Appointment start time
ru_RU: Время начала встречи

en: Appointment status
ru_RU: Статус записи был изменен на

en: Appointment status has been changed to
ru_RU: Статус записи был изменен на

en: Appointment status has been updated.
ru_RU: Статус встречи был обновлен.

en: Appointment title
ru_RU: Название встречи

en: Appointments
ru_RU: Записи

en: Appointments booked
ru_RU: Записей нужно забронировать

en: Appointments from the first package expire on:
ru_RU: Записей на эту услугу

en: Appointments in this package
ru_RU: Записей на эту услугу

en: Appointments in this service
ru_RU: Записей на эту услугу

en: Appointments to book
ru_RU: Записей нужно забронировать

en: Appointments waiting list
ru_RU: Список ожидающих встреч

en: Approve appointment link
ru_RU: Ссылка для утверждения встречи

en: Approved
ru_RU: Одобрено

en: Are you sure? This action can't be undone.
ru_RU: Вы уверены? Это действие нельзя отменить.

en: Are you sure you want to block this customer?
ru_RU: Хотите удалить этого клиента?

en: Are you sure you want to cancel and delete this event?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить и удалить это событие?

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить эту запись?

en: Are you sure you want to cancel this event?
ru_RU: Отменить это мероприятие?

en: Are you sure you want to cancel this package?
ru_RU: Хотите удалить этот пакет?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отказаться от участия?

en: Are you sure you want to close this event?
ru_RU: Вы уверены, что хотите закрыть это событие?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
ru_RU: Удалить выбранного посетителя?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
ru_RU: Удалить выбранных посетителей?

en: Are you sure you want to delete these items?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить эти элементы?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить эту запись?

en: Are you sure you want to delete this block time?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот период недоступности?

en: Are you sure you want to delete this category?
ru_RU: Хотите удалить эту категорию

en: Are you sure you want to delete this coupon?
ru_RU: Хотите удалить этот купон?

en: Are you sure you want to delete this customer?
ru_RU: Хотите удалить этого клиента?

en: Are you sure you want to delete this employee?
ru_RU: Хотите удалить этого сотрудника?

en: Are you sure you want to delete this event?
ru_RU: Удалить это мероприятие?

en: Are you sure you want to delete this event booking?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить это бронирование мероприятия?

en: Are you sure you want to delete this location?
ru_RU: Хотите удалить этот офис?

en: Are you sure you want to delete this notification?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить это уведомление?

en: Are you sure you want to delete this package?
ru_RU: Хотите удалить этот пакет?

en: Are you sure you want to delete this package booking?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить это бронирование пакета?

en: Are you sure you want to delete this resource?
ru_RU: Хотите удалить услугу?

en: Are you sure you want to delete this service?
ru_RU: Хотите удалить услугу?

en: Are you sure you want to delete this tax?
ru_RU: Хотите удалить эту доп. услугу

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить свой профиль? Вы потеряете доступ к истории бронирований и к панели клиента.

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
ru_RU: Вы действительно хотите дублировать эту запись?

en: Are you sure you want to duplicate this category?
ru_RU: Вы уверены, что хотите дублировать эту категорию?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
ru_RU: Хотите дублировать этот купон?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
ru_RU: Хотите дублировать этого сотрудника?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
ru_RU: Клонировать это мероприятие?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
ru_RU: Хотите дублировать этот офис?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
ru_RU: Хотите дублировать этот пакет?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
ru_RU: Хотите дублировать услугу?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
ru_RU: Хотите дублировать услугу?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
ru_RU: Хотите скрыть этот купон?

en: Are you sure you want to hide this employee?
ru_RU: Хотите скрыть этого сотрудника из форм записи?

en: Are you sure you want to hide this event?
ru_RU: Вы уверены, что хотите скрыть это событие?

en: Are you sure you want to hide this location?
ru_RU: Хотите спрятать этот офис?

en: Are you sure you want to hide this package?
ru_RU: Хотите скрыть этот пакет?

en: Are you sure you want to hide this resource?
ru_RU: Хотите спрятать эту услугу?

en: Are you sure you want to hide this service?
ru_RU: Хотите спрятать эту услугу?

en: Are you sure you want to hide this tax?
ru_RU: Хотите скрыть этот пакет?

en: Are you sure you want to open this event?
ru_RU: Открыть это мероприятие?

en: Are you sure you want to refund this payment?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить этот платеж?

en: Are you sure you want to reset your form settings?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить настройки формы?

en: Are you sure you want to show this coupon?
ru_RU: Хотите отобразить этот купон?

en: Are you sure you want to show this employee?
ru_RU: Хотите отобразить этого сотрудника в формах записи?

en: Are you sure you want to show this event?
ru_RU: Вы уверены, что хотите показать это событие?

en: Are you sure you want to show this location?
ru_RU: Хотите показать этот офис?

en: Are you sure you want to show this package?
ru_RU: Хотите отобразить этот пакет?

en: Are you sure you want to show this resource?
ru_RU: Хотите показать эту услугу?

en: Are you sure you want to show this service?
ru_RU: Хотите показать эту услугу?

en: Are you sure you want to show this tax?
ru_RU: Хотите отобразить этот пакет?

en: Are you sure you want to skip the setup? Once skipped, the guided setup will no longer be available. All settings will need to be configured later.
ru_RU: Вы уверены, что хотите пропустить настройку? После пропуска настройка с помощью мастера больше не будет доступна. Все настройки необходимо будет выполнить позже.

en: Are you sure you want to unblock this customer?
ru_RU: Хотите удалить этого клиента?

en: Assigned
ru_RU: Назначено

en: Assigned Services
ru_RU: Оказываемые услуги

en: Assigned employee full name
ru_RU: ФИО назначенного сотрудника (исполнителя)

en: Attachment
ru_RU: Вложение

en: Attachment upload path
ru_RU: Папка для загрузки файлов

en: Attendee
ru_RU: Посещение отменено посетителем

en: Attendee Asc
ru_RU: Участник по возрастанию

en: Attendee Desc
ru_RU: Участник по убыванию

en: Attendee code
ru_RU: Код участника

en: Attendee has been saved
ru_RU: Участник сохранен

en: Attendee have been deleted
ru_RU: Участник удален

en: Attendee have not been deleted
ru_RU: Не удалось удалить участника

en: Attendees
ru_RU: Участники

en: Attendees Allowed
ru_RU: Код участника

en: Attendees Export Format
ru_RU: Формат экспорта участников

en: Attendees have been deleted
ru_RU: Участники удалены

en: Attendees have not been deleted
ru_RU: Не удалось удалить участников

en: Auto-Reply Message
ru_RU: Автоответное сообщение

en: Auto-approve booking after payment
ru_RU: Автоматическое утверждение бронирования после оплаты

en: Auto-fill your details using:
ru_RU: Автозаполнение ваших данных с помощью:

en: Automate communication with notifications triggered by booking status, time, or custom rules
ru_RU: Автоматизируйте коммуникацию с помощью уведомлений, запускаемых статусом бронирования, временем или настраиваемыми правилами.

en: Automated invoices for a smoother payment experience
ru_RU: Автоматические счета для более удобного оплаты

en: Automatically calculate and apply taxes for hassle-free compliance and accurate billing.
ru_RU: Автоматически рассчитывать и применять налоги для упрощения соблюдения требований и точного выставления счетов.

en: Automatically calculate and apply taxes to your services and events, ensuring accurate billing and hassle-free compliance with every transaction.
ru_RU: Автоматически рассчитывайте и применяйте налоги к вашим услугам и мероприятиям, обеспечивая точное выставление счетов и беспроблемное соблюдение требований при каждой транзакции.

en: Automatically create Amelia Customer user
ru_RU: Автоматически создавать пользователя Amelia Customer

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
ru_RU: Автоматически создавать пользователя Amelia Customer

en: Automatically create Zoom meetings for bookings and notify customers and employees.
ru_RU: Автоматически создавать встречи в Zoom для бронирований и уведомлять клиентов и сотрудников.

en: Automatically generate invoices for every booking, making payments easier, more transparent, and fully streamlined for both you and your clients.
ru_RU: Автоматически генерируйте счета для каждого бронирования, делая платежи более простыми, прозрачными и полностью оптимизированными как для вас, так и для ваших клиентов.

en: Automatically update the booking status to "Approved" after a successful payment is completed through the payment link.
ru_RU: Автоматически обновлять статус бронирования на "Одобрено" после успешного завершения оплаты через платежную ссылку.

en: Availability
ru_RU: Доступность

en: Available
ru_RU: На месте

en: Available date background
ru_RU: Фон доступной даты

en: Available date text
ru_RU: Текст о доступной дате

en: Available from Pro license
ru_RU: Доступные изображения

en: Available from Standard license
ru_RU: Доступные изображения

en: Available from Starter license
ru_RU: Доступные изображения

en: Available in Elite licence
ru_RU: Доступно в пакете

en: Available in package
ru_RU: Доступно в пакете

en: Avoid double-booking by automatically coordinating shared rooms, equipment, or tools
ru_RU: Избегайте двойных бронирований благодаря автоматической координации совместного использования помещений, оборудования или инструментов.

en: Away
ru_RU: Отсутствует

en: BETA
ru_RU: БЕТА

en: Back
ru_RU: Назад

en: Back button
ru_RU: Кнопка «Назад»

en: Back to
ru_RU: Назад к

en: Back to appointments
ru_RU: Назад к записям

en: Back to packages
ru_RU: Назад к пакетам

en: Back to recurring settings
ru_RU: Показывать регулярные мероприятия

en: Backend
ru_RU: Бэкенд

en: Background
ru_RU: Справочная информация

en: Background Color
ru_RU: Цвет фона

en: Background Gradient Angle
ru_RU: Угол градиента фона

en: Background Gradient Color 1
ru_RU: Цвет 1 градиента фона

en: Background Gradient Color 2
ru_RU: Цвет 2 градиента фона

en: Badge
ru_RU: Значок

en: Badge color
ru_RU: Цвет значка

en: Badge label
ru_RU: Метка значка

en: Badges setup
ru_RU: Настройка значков

en: Balance
ru_RU: Баланс

en: Base Price:
ru_RU: Базовая цена:

en: Basic
ru_RU: Основные

en: Beauty
ru_RU: Красота

en: Before
ru_RU: До

en: Before enabling the recurring option, ensure that all required fields are set, including the service, employee, date, time, and location (if applicable).
ru_RU: Перед включением опции повторения убедитесь, что все необходимые поля заполнены, включая услугу, сотрудника, дату, время и место (если применимо).

en: Before with space
ru_RU: До с пробелом

en: Begins
ru_RU: Начинается

en: Birthday
ru_RU: День рождения

en: Birthday greeting
ru_RU: Поздравление с днем рождения

en: Block
ru_RU: Блок

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Outlook Calendar.
ru_RU: Блокируйте время бронирования, которое пересекается с загруженными событиями в календаре Outlook сотрудника.

en: Block booking times that overlap with events in the employee’s Apple Calendar.
ru_RU: Блокировать интервалы бронирования, которые пересекаются с событиями в Календаре Apple сотрудника.

en: Block customer
ru_RU: Заблокировать клиента

en: Block time
ru_RU: Блокировка времени

en: Block time from calendars
ru_RU: Блокировка времени по данным календарей

en: Block time has been added.
ru_RU: Блокировка времени добавлена.

en: Block time has been deleted.
ru_RU: Блокировка времени удалена.

en: Block time has been updated.
ru_RU: Блокировка времени обновлена.

en: Blog
ru_RU: Блог

en: Body text
ru_RU: Текст

en: Book
ru_RU: Забронировать

en: Book Appointment
ru_RU: Бронировать

en: Book Now
ru_RU: Бронировать сейчас

en: Book Package
ru_RU: Бронировать пакет услуг

en: Book This Package
ru_RU: Бронировать пакет услуг

en: Book This Service
ru_RU: Бронировать участие

en: Book another
ru_RU: Бронировать сейчас

en: Book appointment
ru_RU: Записаться на прием

en: Book event
ru_RU: Бронировать участие

en: Book next appointment
ru_RU: Делать следующую запись

en: Book now
ru_RU: Бронировать сейчас

en: Book option on employee dialog
ru_RU: Опция «Книга» в диалоговом окне сотрудника

en: Book package
ru_RU: Пакет книг

en: Book subtab name
ru_RU: Название подкладки бронирования

en: Book this event
ru_RU: Бронировать участие

en: Book this service
ru_RU: Забронировать эту услугу

en: Book time-based appointments with configurable durations, prices, and availability.
ru_RU: Записывайтесь на приемы с заданной продолжительностью, ценой и доступностью.

en: Booked
ru_RU: Записей

en: Booked Appointments
ru_RU: Записей

en: Booked customer (full name, email, phone)
ru_RU: Забронированный клиент (полное имя, электронная почта, телефон)

en: Booking
ru_RU: Бронирование

en: Booking #{count}
ru_RU: Бронирование #{count}

en: Booking Appointment
ru_RU: Бронирую

en: Booking Approved with Issues
ru_RU: Бронирование одобрено с проблемами

en: Booking Canceled
ru_RU: Бронирование отменено

en: Booking Closes
ru_RU: Бронирование закрывается

en: Booking Closes Asc
ru_RU: Закрытие бронирования по возрастанию

en: Booking Closes Desc
ru_RU: Закрытие бронирования по убыванию

en: Booking Confirmed
ru_RU: Бронирование подтверждено

en: Booking Details
ru_RU: Детали бронирования

en: Booking Failed
ru_RU: Ошибка бронирования

en: Booking Form
ru_RU: Бронирование

en: Booking Forms 1.0
ru_RU: Формы бронирования 1.0

en: Booking ID
ru_RU: Бронирование

en: Booking Opens
ru_RU: Бронирование открывается

en: Booking Opens Asc
ru_RU: Бронирование открывается по возрастанию

en: Booking Opens Desc
ru_RU: Бронирование открывается по убыванию

en: Booking Overview
ru_RU: Обзор бронирования

en: Booking Processed
ru_RU: Бронирование обработано

en: Booking Rejected
ru_RU: Бронирование отклонено

en: Booking added
ru_RU: Бронирование добавлено

en: Booking can't be canceled
ru_RU: Невозможно отменить

en: Booking canceled
ru_RU: Бронирование отменено

en: Booking closes
ru_RU: Бронирование закрыто

en: Booking closes when event starts
ru_RU: Закрыть бронирование с началом мероприятия

en: Booking date
ru_RU: Дата бронирования

en: Booking form on customer profile enabled
ru_RU: Форма бронирования в профиле клиента включена

en: Booking form on employee profile enabled
ru_RU: Форма бронирования в профиле сотрудника включена

en: Booking form tab enabled
ru_RU: Вкладка формы бронирования включена

en: Booking form type
ru_RU: Тип формы бронирования

en: Booking form type on employee profile page
ru_RU: Тип формы бронирования на странице профиля сотрудника

en: Booking has been updated.
ru_RU: Бронирование обновлено.

en: Booking invoice
ru_RU: Счет за бронирование

en: Booking is canceled
ru_RU: Бронирование отменено

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
ru_RU: Не удалось деактивировать плагин. Пожалуйста, попробуйте еще раз позже.

en: Booking is unavailable
ru_RU: Бронирование недоступно

en: Booking not found
ru_RU: Дата бронирования

en: Booking not paid
ru_RU: Дата бронирования

en: Booking on employee page tab name
ru_RU: Бронирование на вкладке страницы сотрудника

en: Booking opens
ru_RU: Бронирование открыто

en: Booking opens immediately
ru_RU: Открыть бронирование прямо сейчас

en: Booking price
ru_RU: Цена бронирования

en: Booking rescheduled
ru_RU: Бронирование перенесено

en: Booking source
ru_RU: Источник бронирования

en: Booking start
ru_RU: Начало бронирования

en: Booking status changed
ru_RU: Статус бронирования изменён

en: Booking status has been changed to
ru_RU: Статус бронирования был изменен на

en: Booking tab name
ru_RU: Название вкладки бронирования

en: Booking time slots will depend on the service duration
ru_RU: Время бронирования будет зависеть от продолжительности услуги.

en: Booking type
ru_RU: Тип бронирования

en: Bookings
ru_RU: Бронирования

en: Boost engagement by reaching clients instantly on a platform they use every day
ru_RU: Повышайте вовлеченность, мгновенно обращаясь к клиентам на платформе, которую они используют каждый день.

en: Boost revenue with bundled service packages
ru_RU: Увеличьте доход с помощью пакетов услуг

en: Boost revenue with valuable extras
ru_RU: Увеличьте доход с помощью ценных дополнительных услуг

en: Boost team productivity with automated updates and fewer manual tasks.
ru_RU: Повысьте продуктивность команды с помощью автоматических обновлений и сокращения ручных задач.

en: Border color
ru_RU: Цвет границы

en: Break Hours
ru_RU: Часы перерыва

en: Breaks
ru_RU: Перерывы

en: Bringing Anyone With You
ru_RU: Придете с кем-то еще?

en: Bringing anyone with you
ru_RU: Пригласите всех с собой

en: Bringing anyone with you?
ru_RU: Придете с кем-то еще?

en: Buffer Time
ru_RU: Резервное время

en: Buffer Time After: {value}
ru_RU: Буферное время после: {value}

en: Buffer Time Before: {value}
ru_RU: Буферное время до: {value}

en: Buffer time after
ru_RU: Буферное время после

en: Buffer time before
ru_RU: Буферное время до

en: Build tailored forms across services, events, and customer profiles using custom fields. Capture exactly the details you need with checkboxes, text areas, and more, turning every booking and registration into a powerful intake process.
ru_RU: Создавайте индивидуальные формы для услуг, мероприятий и профилей клиентов с помощью настраиваемых полей. Записывайте именно те данные, которые вам нужны, с помощью флажков, текстовых полей и других элементов, превращая каждую бронировку и регистрацию в эффективный процесс приема заказов.

en: Bundle multiple appointments or services at discounted rates to encourage customers to book more.
ru_RU: Объединяйте несколько встреч или услуг по сниженным ценам, чтобы побудить клиентов бронировать больше.

en: Busy
ru_RU: Занят

en: Busy slots
ru_RU: Занятые слоты

en: Button
ru_RU: Кнопка

en: Button Type
ru_RU: Радио-кнопки

en: Button style
ru_RU: Стиль кнопки

en: Buttons
ru_RU: Кнопки

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
ru_RU: Бронируя этот временной слот, вы забронируете встречу поверх существующей групповой встречи!

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
ru_RU: Продолжая, вы назначите встречу на временной слот, в котором уже есть существующая встреча!

en: By employees
ru_RU: По сотрудникам

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
ru_RU: Вводя свой номер телефона, вы соглашаетесь получать сообщения через WhatsApp

en: Calculated
ru_RU: Рассчитано

en: Calculated package price
ru_RU: Рассчитанная стоимость пакета

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Camera not supported by this browser.
ru_RU: Камера не поддерживается этим браузером.

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
ru_RU: Доступ к камере запрещён. Пожалуйста, разрешите доступ к камере и попробуйте снова.

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cancel Appointment
ru_RU: Отменить запись

en: Cancel Event
ru_RU: Отменить мероприятие

en: Cancel Package
ru_RU: Управление языками

en: Cancel and Delete
ru_RU: Отменить и удалить

en: Cancel appointment
ru_RU: Отменить встречу

en: Cancel appointment link
ru_RU: Ссылка для отмены встречи

en: Cancel event
ru_RU: Отменить событие

en: Cancel event link
ru_RU: Ссылка для отмены события

en: Cancel following
ru_RU: Отменить последующие

en: Cancel package
ru_RU: Отменить пакет

en: Canceled
ru_RU: Отменено

en: Canceled By Admin
ru_RU: Мероприятие отменено администратором

en: Canceled By Attendee
ru_RU: Посещение отменено посетителем

en: Canceled by admin
ru_RU: Отменено администратором

en: Canceled by attendee
ru_RU: Отменено участником

en: Cancellation Failed
ru_RU: Отмена не удалась

en: Cancelled
ru_RU: Отменено

en: Capacity
ru_RU: Вместимость

en: Capacity:
ru_RU: Вместимость:

en: Card
ru_RU: Радио-кнопки

en: Card color
ru_RU: Цвет карты

en: Card content
ru_RU: Содержимое карты

en: Card field
ru_RU: Поле карты

en: Card number
ru_RU: Номер карты

en: Card payment
ru_RU: Оплата картой

en: Cards
ru_RU: Карты

en: Cards and buttons
ru_RU: Карты и кнопки

en: Carrier
ru_RU: Перевозчик

en: Cart
ru_RU: Корзина

en: Cart appointments details
ru_RU: Групповая запись

en: Cart description
ru_RU: Описание мероприятия

en: Cart purchased
ru_RU: Корзина куплена

en: Catalog
ru_RU: Каталог

en: Catalog Booking
ru_RU: Новый пакет

en: Catalog Booking Form
ru_RU: Форма бронирования каталога

en: Catalog Package
ru_RU: Пакет каталога

en: Catalog Service
ru_RU: Сервис каталога

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Categories positions updated successfully.
ru_RU: Позиции категорий успешно обновлены.

en: Categories sidebar
ru_RU: Боковая панель категорий

en: Category
ru_RU: Категория

en: Category:
ru_RU: Категория:

en: Category ID
ru_RU: ID категории

en: Category Input Field
ru_RU: Название офиса

en: Category has been created.
ru_RU: Категория создана.

en: Category has been deleted.
ru_RU: Категория удалена.

en: Category has been updated.
ru_RU: Категория обновлена.

en: Category name
ru_RU: Наименование категории

en: Centralize scheduling across all branches for clearer, simpler management
ru_RU: Централизуйте планирование во всех филиалах для более четкого и простого управления

en: Change Password
ru_RU: Сменить пароль

en: Change colors
ru_RU: Изменить цвета

en: Change group status
ru_RU: Изменить статус группы

en: Change password
ru_RU: Изменить пароль

en: Charge type
ru_RU: Тип начисления

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
ru_RU: Проверять имя при записи с существующим e-mail

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
ru_RU: Отметьте этот флажок, чтобы сгенерировать ссылку для оплаты.<br> Чтобы включить её в уведомление, добавьте плейсхолдер ссылки для оплаты.

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
ru_RU: Отметьте данный чекбокс, если хотите, чтобы клиент получил уведомление о бронировании.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
ru_RU: Отметьте данный чекбокс, если хотите, чтобы клиент получил уведомление о бронировании.

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
ru_RU: Выберите этот вариант, если хотите, чтобы сумма<br> депозита умножалась на количество<br> людей, которых клиенты добавляют в разделе<br> «Берете кого-то с собой».

en: Check this option if you want to create recurring appointments
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите создать регулярные записи

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
ru_RU: Выберите этот вариант, если хотите, чтобы у ваших<br> клиентов была возможность выбрать,<br> будут ли они платить полную сумму<br> или только депозит. Если не выбрано,<br> у клиентов будет только депозит<br> в качестве варианта оплаты.

en: Check this option if you want your customers to have the option to choose whether they will pay the full amount or just a deposit. If unchecked, customers will only be able to pay the deposit during the booking process.
ru_RU: Выберите этот вариант, если хотите, чтобы у ваших клиентов была возможность выбрать, будут ли они платить полную сумму или только депозит. Если не выбрано, клиенты смогут оплатить только депозит во время процесса бронирования.

en: Check your email
ru_RU: Введите ваш email

en: Checkbox
ru_RU: Чекбокс

en: Checked in
ru_RU: Зарегистрирован

en: Checkout
ru_RU: Оформить заказ

en: Choose Apple Calendar
ru_RU: Выбрать календарь Apple

en: Choose Category
ru_RU: Выбрать категорию

en: Choose Date and Time
ru_RU: Выбрать дату и время

en: Choose Package
ru_RU: Выбрать пакет

en: Choose Service
ru_RU: Выбрать услугу

en: Choose a Form
ru_RU: Выберите форму

en: Choose a currency that will be used for all price based settings.
ru_RU: Выберите валюту, которая будет использоваться для всех настроек, связанных с ценами.

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
ru_RU: Выберите форму, которую хотите настроить. Форма Step-by-Step 2.0 — это новая и улучшенная версия, которая обеспечивает лучший дизайн и пользовательский опыт, а также более высокую скорость.

en: Choose a group service
ru_RU: Выбрать групповую услугу

en: Choose a time interval that will be used when defining all time based settings.
ru_RU: Выберите временной интервал, который будет использоваться при определении всех настроек, основанных на времени.

en: Choose date and time
ru_RU: Выберите дату и время

en: Choose how Amelia suggests an alternative date when the selected recurring date has no available time slots.
ru_RU: Выберите, как Amelia предлагает альтернативную дату, когда для выбранной повторяющейся даты нет доступных временных слотов.

en: Choose how custom field data is sent in group bookings.
ru_RU: Выберите способ отправки данных пользовательских полей при групповых бронированиях.

en: Choose how payments are handled for recurring appointments. If payment is collected only for the first one, the remaining appointments are paid on-site.
ru_RU: Выберите, как обрабатываются платежи за повторяющиеся встречи. Если оплата взимается только за первую, оставшиеся встречи оплачиваются на месте.

en: Choose how recurring appointments can be booked. 'Disabled' turns recurring booking off, while 'All' allows customers to choose between available recurrence options.
ru_RU: Выберите, как можно бронировать повторяющиеся встречи. 'Отключено' выключает повторяющееся бронирование, а 'Все' позволяет клиентам выбирать из доступных вариантов повторения.

en: Choose layout version
ru_RU: Выбрать групповую услугу

en: Choose the invoice format that will be used in notifications and on the customer panel.
ru_RU: Выберите формат счета, который будет использоваться в уведомлениях и на панели клиента.

en: Choose time you want to repeat appointment
ru_RU: Выберите время для повторения записи

en: Choose when the repeating ends
ru_RU: Выберите, когда закончится повторение

en: Choose whether you want to manage services, events, or both.
ru_RU: Выберите, хотите ли вы управлять услугами, событиями или и тем, и другим.

en: Choosing layout of first step in step by step form
ru_RU: Выбор макета первого шага в пошаговой форме

en: Class
ru_RU: Класс

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Clear filters
ru_RU: Очистить фильтры

en: Click "Configure" to edit the text that will appear when this placeholder is used in notifications.
ru_RU: Нажмите «Настроить», чтобы отредактировать текст, который будет отображаться при использовании этого заполнителя в уведомлениях.

en: Click + Service below to get started.
ru_RU: Нажмите + Услуга ниже, чтобы начать.

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
ru_RU: Нажмите на ссылку активации в электронном письме, которое мы отправили на

en: Click to upload
ru_RU: Нажмите, чтобы загрузить

en: Client ID
ru_RU: Идентификатор клиента (Client ID)

en: Client ID and secret
ru_RU: Идентификатор клиента и секретный ключ

en: Client Time:
ru_RU: Время для клиента:

en: Client secret
ru_RU: Секретный ключ клиента

en: Client secret is too short or looks invalid. Copy the full value from the Azure portal.
ru_RU: Секрет клиента слишком короткий или выглядит недействительным. Скопируйте значение целиком из портала Azure.

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close Event
ru_RU: Закрыть мероприятие

en: Close Event after certain minimum is reached
ru_RU: Закрыть мероприятие после достижения определенного минимума

en: Close event when minimum capacity is reached
ru_RU: Закрыть событие при достижении минимальной вместимости

en: Closed
ru_RU: Закрыто

en: Closes at
ru_RU: Закрывается в

en: Closes on
ru_RU: Закрывается в

en: Closes on:
ru_RU: Закрывается:

en: Coaching
ru_RU: Коучинг

en: Code
ru_RU: Код

en: Collapse all
ru_RU: Свернуть все

en: Collapse menu
ru_RU: Свернуть меню

en: Collect the information your business truly needs
ru_RU: Соберите информацию, которая действительно нужна вашему бизнесу

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Colors
ru_RU: Цвета и шрифты

en: Colors & Fonts
ru_RU: Цвета и шрифты

en: Comma-dot
ru_RU: Запятая-точка

en: Comma (,)
ru_RU: Запятая (,)

en: Company
ru_RU: Компания

en: Company Days off
ru_RU: Выходные дни в компании

en: Company Email:
ru_RU: Название компании

en: Company Phone:
ru_RU: Телефон компании

en: Company VAT number
ru_RU: Номер НДС компании

en: Company address
ru_RU: Адрес компании

en: Company days off
ru_RU: Выходные дни компании

en: Company email
ru_RU: Название компании

en: Company name
ru_RU: Название компании

en: Company phone
ru_RU: Телефон компании

en: Company website
ru_RU: Веб-сайт компании

en: Compared to previous range
ru_RU: По сравнению с предыдущим периодом

en: Complete booking with payment
ru_RU: Завершить бронирование с оплатой

en: Complete booking without payment
ru_RU: Завершить бронирование без оплаты

en: Completed
ru_RU: Платеж неуспешен

en: Configuration
ru_RU: Конфигурация

en: Configure
ru_RU: Подтвердить

en: Configure notifications for waiting list updates
ru_RU: Настроить уведомления для обновлений списка ожидания

en: Configure placeholder
ru_RU: Настроить плейсхолдер

en: Configure the cart appointments details placeholder.
ru_RU: Настройте заполнители для деталей записей в корзине.

en: Configure the group appointment details placeholder.
ru_RU: Настройте заполнители для деталей групповой записи.

en: Configure the group event details placeholder.
ru_RU: Настройте заполнители для деталей группового события.

en: Configure the package appointments details placeholder.
ru_RU: Настройте заполнители для деталей записей в пакете.

en: Configure the recurring appointments details placeholder.
ru_RU: Настройте заполнители для деталей повторяющихся записей.

en: Configure waiting list for appointments
ru_RU: Настройка списка ожидания для встреч

en: Confirm
ru_RU: Подтвердить

en: Congratulations
ru_RU: Ура

en: Congratulations!
ru_RU: Ура

en: Connect
ru_RU: Подключить

en: Connect APIs effortlessly for smooth, integrated workflows.
ru_RU: Легко подключайте API для плавной интеграции рабочих процессов.

en: Connect Apple Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
ru_RU: Подключите календари Apple, чтобы синхронизировать ваши личные и профессиональные события, а также события ваших сотрудников.

en: Connect Google Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
ru_RU: Подключите календари Google, чтобы синхронизировать ваши личные и профессиональные события, а также события ваших сотрудников.

en: Connect Outlook Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
ru_RU: Подключите календари Outlook, чтобы синхронизировать ваши личные и профессиональные события, а также события ваших сотрудников.

en: Connect employee calendars, meeting tools, and other integrations to keep schedules perfectly synced and communication effortless across your entire team.
ru_RU: Подключите календари сотрудников, инструменты для проведения совещаний и другие интеграции, чтобы обеспечить идеальную синхронизацию расписаний и беспрепятственную коммуникацию во всей команде.

en: Connect to Apple Calendar
ru_RU: Подключиться к календарю Apple

en: Connect to your personal Apple Calendar
ru_RU: Подключиться к вашему личному календарю Apple

en: Connect with web apps to automate messaging and send updates to custom URLs.
ru_RU: Подключайтесь к веб-приложениям для автоматизации сообщений и отправки обновлений на пользовательские URL.

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
ru_RU: Подключите здесь свой Google Calendar, чтобы после<br/>записи на прием он автоматически добавлялся<br/>в ваш Google Calendar.

en: Connect your personal Zoom account to host virtual meetings and chats.
ru_RU: Подключите свой личный аккаунт Zoom для проведения виртуальных встреч и чатов.

en: Connected
ru_RU: Подключено

en: Connecting to Apple Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
ru_RU: Подключение к Apple Calendar недоступно. Пожалуйста, обратитесь к администратору за помощью.

en: Connecting to Google Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
ru_RU: Подключение к Google Calendar недоступно. Пожалуйста, обратитесь к администратору за помощью.

en: Connecting to Outlook Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
ru_RU: Подключение к Outlook Calendar недоступно. Пожалуйста, обратитесь к администратору за помощью.

en: Connecting to Stripe is not available. Please contact an administrator for assistance.
ru_RU: Подключение к Stripe недоступно. Пожалуйста, обратитесь к администратору за помощью.

en: Connecting to Zoom is not available. Please contact an administrator for assistance.
ru_RU: Подключение к Zoom недоступно. Пожалуйста, обратитесь к администратору за помощью.

en: Consulting
ru_RU: Консалтинг

en: Contact message
ru_RU: Сообщение для связи

en: Contact support.
ru_RU: Обратитесь в службу поддержки.

en: Content
ru_RU: Цвет текста

en: Content Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Content area
ru_RU: Область содержимого

en: Content placeholders
ru_RU: Заполнители контента

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Continue Booking
ru_RU: Продолжить бронирование

en: Continue setup
ru_RU: Продолжить настройку

en: Copy your API key now, as it won't be visible again.
ru_RU: Скопируйте ваш API-ключ сейчас, так как он больше не будет виден.

en: Cost
ru_RU: Стоимость

en: Could not delete category. This category has services available for booking in purchased package.
ru_RU: Не удалось удалить категорию. В этой категории есть услуги, доступные для бронирования в приобретённом пакете.

en: Could not delete category. This category has services with {count} future appointment. | Could not delete category. This category has services with {count} future appointments.
ru_RU: Не удалось удалить категорию. В этой категории есть услуги с {count} будущей записью. | Не удалось удалить категорию. В этой категории есть услуги с {count} будущими записями.

en: Could not delete service. This service has {count} appointment in the future. | Could not delete service. This service has {count} appointments in the future.
ru_RU: Не удалось удалить услугу. У этой услуги {count} запись в будущем. | Не удалось удалить услугу. У этой услуги {count} записей в будущем.

en: Could not delete user. This user has {count} appointment in the future. | Could not delete user. This user has {count} appointments in the future.
ru_RU: Не удалось удалить пользователя. У этого пользователя {count} запись в будущем. | Не удалось удалить пользователя. У этого пользователя {count} записей в будущем.

en: Count Once
ru_RU: Посчитать один раз

en: Count per Person
ru_RU: Подсчет на человека

en: Count time from
ru_RU: Отсчет времени с

en: Country
ru_RU: Количество

en: Counts one primary customer plus any additional people they add.
ru_RU: Учитывает одного основного клиента и всех дополнительных людей, которых он добавляет.

en: Counts the total number of people entered, including the primary customer.
ru_RU: Подсчитывает общее количество введенных людей, включая основного клиента.

en: Coupon
ru_RU: Купон

en: Coupon Details
ru_RU: Детали купона

en: Coupon Limit Reached
ru_RU: Достигнут лимит по купону

en: Coupon code
ru_RU: Купон

en: Coupon field
ru_RU: Поле «Купон»

en: Coupon has been created.
ru_RU: Купон создан.

en: Coupon has been deleted.
ru_RU: Купон удалён.

en: Coupon has been hidden.
ru_RU: Купон скрыт.

en: Coupon has been updated.
ru_RU: Купон обновлён.

en: Coupon is now visible.
ru_RU: Купон теперь виден.

en: Coupon limit reached
ru_RU: Достигнут лимит купонов

en: Coupon needs to have discount or deduction
ru_RU: Купон должен иметь сумму или % скидки

en: Coupon segment
ru_RU: Сегмент купона

en: Coupons
ru_RU: Купоны

en: Coupons overview
ru_RU: Обзор купонов

en: Coupons setup
ru_RU: Настройка купонов

en: Create Amelia Customers
ru_RU: Создать нового клиента

en: Create Amelia Employees
ru_RU: Создание сотрудников Amelia

en: Create Appointments list
ru_RU: Список бронирований в рамках пакета

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
ru_RU: Создать клиентов из пользователей WP с ролью клиента Amelia

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
ru_RU: Создать сотрудников из пользователей WP с ролью сотрудника Amelia

en: Create New
ru_RU: Создать

en: Create New Tag
ru_RU: Создать новый тег

en: Create a coupon code customers can enter during booking to get a discount.
ru_RU: Создайте код купона, который клиенты могут ввести при бронировании, чтобы получить скидку.

en: Create and manage recurring events with customizable schedules for flexibility and convenience.
ru_RU: Создавайте и управляйте повторяющимися событиями с настраиваемыми расписаниями для гибкости и удобства.

en: Create custom notifications that trigger based on booking status or schedule reminders, keeping customers and employees informed at exactly the right time.
ru_RU: Создавайте настраиваемые уведомления, которые срабатывают в зависимости от статуса бронирования или напоминаний о расписании, чтобы клиенты и сотрудники получали информацию в нужное время.

en: Create employee
ru_RU: Создать сотрудника

en: Create event
ru_RU: Создать событие

en: Create meetings for pending appointments
ru_RU: Создать встречи для ожидающих записей

en: Create new
ru_RU: Создать новый

en: Create new badge
ru_RU: Создать новый бейдж

en: Create new tag
ru_RU: Создать новый тег

en: Create online classrooms automatically for each booked appointment or event.
ru_RU: Автоматически создавать онлайн-классы для каждой забронированной записи или мероприятия.

en: Create resources like rooms or chairs that can be shared across services, locations, and employees.
ru_RU: Создавайте ресурсы, такие как комнаты или стулья, которые могут использоваться в разных услугах, местах и среди сотрудников.

en: Create rooms, equipment, or other resources that can be shared across employees, services, or locations, ensuring customers only see time slots when everything they need is truly available.
ru_RU: Создавайте комнаты, оборудование или другие ресурсы, которые могут совместно использоваться сотрудниками, службами или отделениями, чтобы клиенты видели только те временные интервалы, когда все необходимое действительно доступно.

en: Create scheduled events with fixed dates, prices and capacities.
ru_RU: Создавайте запланированные события с фиксированными датами, ценами и вместимостью.

en: Create service
ru_RU: Создать услугу

en: Create spaces for pending appointments
ru_RU: Создать места для ожидающих записей

en: Create unique coupon codes that customers can redeem during booking-offer discounts or even free appointments to boost engagement, satisfaction, and sales.
ru_RU: Создавайте уникальные коды купонов, которые клиенты могут использовать при бронировании, чтобы получить скидки или даже бесплатные услуги, что повысит их лояльность, удовлетворенность и объем продаж.

en: Created On
ru_RU: Интерфейс отображения мероприятий позволит вашим клиентам посмотреть список созданных вами мероприятий, записаться и оплатить участие в любом из них.

en: Created on
ru_RU: Создано

en: Credit Card
ru_RU: Кредитная карта

en: Credit minimum to send reminder
ru_RU: Минимальная сумма кредита для отправки напоминания

en: Credit or debit card:
ru_RU: Кредитная или дебетовая карта:

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Current Password
ru_RU: Текущий пароль:

en: Current password
ru_RU: Текущий пароль

en: Custom
ru_RU: Вручную

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
ru_RU: Индивидуальные/обычные корректировки цен не допускаются для событий с подтвержденными участниками.

en: Custom Address
ru_RU: Другой адрес

en: Custom Color
ru_RU: Свой цвет

en: Custom Duration & Pricing
ru_RU: Пользовательская продолжительность и ценообразование

en: Custom Field
ru_RU: Настраиваемое поле

en: Custom Fields
ru_RU: Настраиваемые поля

en: Custom Pricing
ru_RU: Индивидуальная цена

en: Custom address
ru_RU: Индивидуальный адрес

en: Custom currency symbol
ru_RU: Индивидуальный символ валюты

en: Custom field
ru_RU: Пользовательское поле

en: Custom field has been added
ru_RU: Поле добавлено

en: Custom field has been deleted.
ru_RU: Индивидуальное поле было удалено.

en: Custom field has been saved
ru_RU: Поле сохранено

en: Custom fields
ru_RU: Настраиваемые поля

en: Custom fields delivery
ru_RU: Доставка индивидуальных полей

en: Custom fields have been updated.
ru_RU: Индивидуальные поля были обновлены.

en: Custom fields setup
ru_RU: Настройка пользовательских полей

en: Custom font family
ru_RU: Пользовательское семейство шрифтов

en: Custom notification
ru_RU: Пользовательское уведомление

en: Custom notifications
ru_RU: Индивидуальные уведомления

en: Custom pricing
ru_RU: Индивидуальная цена

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
ru_RU: Пользовательские ценовые места переопределят значение максимального допустимого количества мест.

en: Custom range
ru_RU: Заданный диапазон

en: Custom service duration
ru_RU: Индивидуальная продолжительность обслуживания

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: Customer(s)
ru_RU: Клиент(ы)

en: Customer Asc
ru_RU: Клиенты по возрастанию

en: Customer Desc
ru_RU: Клиенты по убыванию

en: Customer Panel
ru_RU: Включить пользовательскую панель

en: Customer Panel Page URL
ru_RU: URL-адрес страницы с пользовательской панелью

en: Customer Profile
ru_RU: Профиль клиента

en: Customer configuration
ru_RU: Конфигурация клиента

en: Customer details
ru_RU: Данные клиента

en: Customer email
ru_RU: Email клиента

en: Customer filter
ru_RU: Фильтр клиентов

en: Customer first name
ru_RU: Имя клиента

en: Customer full name
ru_RU: Полное имя клиента

en: Customer has already booked this appointment
ru_RU: Вы уже записались на эту услугу на это время

en: Customer has been blocked.
ru_RU: Клиент заблокирован.

en: Customer has been created.
ru_RU: Клиент создан.

en: Customer has been deleted.
ru_RU: Клиент удалён.

en: Customer has been unblocked.
ru_RU: Клиент разблокирован.

en: Customer has been updated.
ru_RU: Клиент обновлён.

en: Customer information
ru_RU: Информация о клиенте

en: Customer last name
ru_RU: Фамилия клиента

en: Customer name
ru_RU: Имя клиента

en: Customer note
ru_RU: Заметки о клиенте

en: Customer note has been added.
ru_RU: Заметка клиента добавлена.

en: Customer note has been updated.
ru_RU: Заметка клиента обновлена.

en: Customer panel
ru_RU: Панель клиента

en: Customer panel access link
ru_RU: Ссылка для доступа к панели клиента

en: Customer phone
ru_RU: Телефон клиента

en: Customer plus additional people
ru_RU: Клиент плюс дополнительные люди

en: Customer setup
ru_RU: Настройка клиента

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
ru_RU: Клиент будет перенаправлен по указанному URL после завершения онлайн-записи.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
ru_RU: Клиент будет перенаправлен по указанному URL после завершения онлайн-записи.

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
ru_RU: Клиент будет перенаправлен по указанному URL после завершения онлайн-записи.

en: Customers
ru_RU: Клиенты

en: Customers detected in file:
ru_RU: Клиенты обнаружены в файле:

en: Customers imported from file:
ru_RU: Клиенты импортированы из файла:

en: Customers in Waiting list
ru_RU: Клиенты в списке ожидания

en: Customers will be redirected to this URL after booking an event.
ru_RU: После бронирования мероприятия клиенты будут перенаправлены на этот URL-адрес.

en: Customers will be redirected to this URL after scheduling an appointment.
ru_RU: Клиенты будут перенаправлены на этот URL после записи на прием.

en: Customers will be redirected to this URL after they complete their payment.
ru_RU: Клиенты будут перенаправлены на этот URL после завершения оплаты.

en: Customize
ru_RU: Стилизовать

en: Customize every interaction by gathering the right information for services, events, and customer records
ru_RU: Настройте каждое взаимодействие, собрав нужную информацию об услугах, событиях и записях о клиентах.

en: Customize offerings to match specific services and meet diverse client needs
ru_RU: Настройте предложения в соответствии с конкретными услугами и разнообразными потребностями клиентов.

en: Daily
ru_RU: Ежедневно

en: Daily occupancy
ru_RU: Ежедневная загрузка

en: Danger button background color
ru_RU: Цвет фона кнопки «Опасность»

en: Danger button text color
ru_RU: Цвет текста кнопки «Опасно»

en: Dark Theme
ru_RU: Тёмная тема

en: Dashboard
ru_RU: Дашборд

en: Data that remains unchanged:
ru_RU: Данные, которые остаются без изменений:

en: Data to be updated:
ru_RU: Данные для обновления:

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date:
ru_RU: Дата:

en: Date & Time
ru_RU: Дата и время завершения мероприятия

en: Date & time
ru_RU: Дата и время

en: Date & time periods of the event with Lesson Space join links
ru_RU: Дата и время проведения мероприятия со ссылками для присоединения к Lesson Space

en: Date Asc
ru_RU: Дата по возрастанию

en: Date Desc
ru_RU: Дата по убыванию

en: Date Picker
ru_RU: Выбор даты

en: Date Purchased Asc
ru_RU: Дата покупки по возрастанию

en: Date Purchased Desc
ru_RU: Дата покупки по убыванию

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
ru_RU: Для неуказанных диапазонов дат будет использоваться цена по умолчанию из категории билетов.

en: Date and Time
ru_RU: Выбрать дату и время

en: Date and time
ru_RU: Дата и время

en: Date busyness indicator
ru_RU: Индикатор занятости даты

en: Date of Birth
ru_RU: Дата рождения

en: Date of birth
ru_RU: Дата рождения

en: Date of birth must be in the same format as chosen in your WP settings. If a date format with a comma is used, the dates should be in quotes.
ru_RU: Дата рождения должна быть в том же формате, что и выбранный в настройках WP. Если используется формат даты с запятой, даты должны быть в кавычках.

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
ru_RU: Периоды дат события со ссылками для присоединения к Lesson Space

en: Date picker
ru_RU: Выбор даты

en: Date purchased
ru_RU: Дата покупки

en: Date range
ru_RU: Диапазон дат

en: Date ranges that are not defined will use the default price from the ticket category.
ru_RU: Диапазоны дат, которые не определены, будут использовать цену по умолчанию из категории билетов.

en: Dates:
ru_RU: Даты:

en: Day
ru_RU: День

en: Day Off
ru_RU: Выходные

en: Day Off name
ru_RU: Название выходных дней

en: Day of the Week
ru_RU: Даты мероприятия

en: Day of the week
ru_RU: День недели

en: Day off name
ru_RU: Название выходного

en: Days
ru_RU: Дни

en: Days Off
ru_RU: Выходные дни

en: Days off
ru_RU: Выходные

en: Deactivate
ru_RU: Деактивировать

en: Dear %customer_full_name%, Thank you for choosing our company, %company_name%
ru_RU: Уважаемый %customer_full_name%, благодарим вас за выбор нашей компании, %company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
ru_RU: Уважаемый <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>благодарим вас за выбор нашей компании, <br> <b>%company_name%</b>

en: Deduction
ru_RU: Сумма

en: Deduction Asc
ru_RU: Вычет по возрастанию

en: Deduction Desc
ru_RU: Вычет по убыванию

en: Default Label
ru_RU: Метка по умолчанию

en: Default Square location
ru_RU: Местоположение Square по умолчанию

en: Default appointment status
ru_RU: Статус записи по умолчанию

en: Default back end page
ru_RU: Страница бэкэнда по умолчанию

en: Default language
ru_RU: Язык по умолчанию

en: Default location
ru_RU: Местоположение по умолчанию

en: Default number of items per page on the back end
ru_RU: По умолчанию количество элементов на странице в бэкэнде

en: Default number of items per page on the front end
ru_RU: Количество элементов на странице по умолчанию на фронтенде

en: Default page
ru_RU: Страница по умолчанию

en: Default payment method
ru_RU: Способ оплаты по умолчанию

en: Default phone country code
ru_RU: Телефонный код страны (по умолчанию)

en: Default time slot step
ru_RU: Шаг временного интервала по умолчанию

en: Define how far into the future customers can book appointments.
ru_RU: Определите, насколько далеко в будущем клиенты могут записываться на прием.

en: Define the maximum number of uses per customer. Once the limit is reached, the coupon will no longer be valid for that customer.
ru_RU: Определите максимальное количество использований на одного клиента. Как только лимит будет достигнут, купон больше не будет действителен для этого клиента.

en: Define the time before the appointment during which customers can't book.
ru_RU: Определите время до приема, в течение которого клиенты не могут записываться.

en: Define the time before the appointment during which customers can't cancel.
ru_RU: Определите время до приема, в течение которого клиенты не могут отменять запись.

en: Define the time before the appointment during which customers can't reschedule.
ru_RU: Определите время до приема, в течение которого клиенты не могут переносить запись.

en: Define the total number of uses allowed for this coupon. Once the limit is reached, the coupon becomes inactive.
ru_RU: Определите общее количество использований, разрешенных для этого купона. Как только лимит будет достигнут, купон станет неактивным.

en: Define which capabilities will be requested when creating an Express connected account
ru_RU: Определите, какие возможности будут запрашиваться при создании учетной записи, подключенной к Express.

en: Defines the language used for notifications sent to this customer for bookings created from the admin or employee panel. If a supported language was used in a previous booking, it will be automatically selected; otherwise, you can set it manually.
ru_RU: Определяет язык, используемый для уведомлений, отправляемых этому клиенту для бронирований, созданных из панели администратора или сотрудника. Если в предыдущем бронировании использовался поддерживаемый язык, он будет выбран автоматически; в противном случае вы можете установить его вручную.

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Amelia content
ru_RU: Удалить контент Amelia

en: Delete Event
ru_RU: Удалить мероприятие

en: Delete Notification
ru_RU: Удалить уведомление

en: Delete Package Booking
ru_RU: Удалить пакетное бронирование

en: Delete Period
ru_RU: Выберите частоту повторений

en: Delete appointment
ru_RU: Удалить запись

en: Delete block time
ru_RU: Удалить блок времени

en: Delete booking
ru_RU: Удалить бронирование

en: Delete category
ru_RU: Удалить категорию

en: Delete coupon
ru_RU: Удалить купон

en: Delete custom field
ru_RU: Удалить пользовательское поле

en: Delete customer
ru_RU: Удалить клиента

en: Delete employee
ru_RU: Удалить сотрудника

en: Delete event booking
ru_RU: Удалить бронирование мероприятия

en: Delete following
ru_RU: Удалить последующие

en: Delete location
ru_RU: Удалить местоположение

en: Delete package
ru_RU: Удалить пакет

en: Delete profile
ru_RU: Удалить профиль

en: Delete resource
ru_RU: Удалить ресурс

en: Delete service
ru_RU: Удалить услугу

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
ru_RU: Удалить таблицы, роли, файлы и настройки после удаления плагина Amelia.

en: Delete tax
ru_RU: Удалить налог

en: Deliver a smoother booking experience by showing customers only real, available time slots
ru_RU: Обеспечьте более удобный процесс бронирования, показывая клиентам только реальные доступные временные интервалы.

en: Deliver personalized messages tailored to your business tone, branding, and workflow
ru_RU: Доставляйте персонализированные сообщения, адаптированные к стилю вашего бизнеса, брендингу и рабочему процессу.

en: Delivered
ru_RU: Доставлено

en: Deposit
ru_RU: Аванс

en: Deposit Payment
ru_RU: Включить авансовые платежи

en: Deposit amount
ru_RU: Размер аванса

en: Deposit only
ru_RU: Только депозит

en: Deposit payment
ru_RU: Депозитный платеж

en: Deposit type
ru_RU: Тип аванса

en: Description
ru_RU: Описание

en: Description:
ru_RU: Описание:

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Details changed
ru_RU: Данные изменены

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
ru_RU: Не получили письмо? Проверьте фильтр спама или

en: Direct charge
ru_RU: Пополнить

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Disable this option to allow only individual customers to book group appointments, without the ability to bring additional people.
ru_RU: Отключите эту опцию, чтобы разрешить только индивидуальным клиентам бронировать групповые встречи без возможности приводить дополнительных людей.

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Discard
ru_RU: Отказаться

en: Disconnect
ru_RU: Отключить

en: Disconnect Employee
ru_RU: Отключить сотрудника

en: Disconnect account
ru_RU: Отключить учетную запись

en: Disconnect employee account
ru_RU: Отключить учетную запись сотрудника

en: Disconnect from Apple
ru_RU: Отключить

en: Discount
ru_RU: Скидка

en: Discount Asc
ru_RU: Скидка по возрастанию

en: Discount Desc
ru_RU: Скидка по убыванию

en: Discount (%)
ru_RU: Скидка (%)

en: Discount type
ru_RU: Тип скидки

en: Display Amelia booking forms and panels on BuddyBoss member profiles.
ru_RU: Отображение форм и панелей бронирования Amelia в профилях участников BuddyBoss.

en: Display Field:
ru_RU: Поле отображения:

en: Display events in a calendar view, allowing customers to browse, search, and book directly. A great way to highlight upcoming events in an interactive format.
ru_RU: Отображение событий в виде календаря, позволяя клиентам просматривать, искать и бронировать напрямую. Отличный способ выделить предстоящие события в интерактивном формате.

en: Do you want to cancel following events?
ru_RU: Хотите отменить последующие мероприятия?

en: Do you want to cancel this purchase?
ru_RU: Вы хотите отменить эту покупку?

en: Do you want to delete following canceled events?
ru_RU: Удалить последующие отмененные мероприятия?

en: Do you want to delete this appointment?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить эту запись?

en: Do you want to open following events?
ru_RU: Открыть последующие мероприятия?

en: Do you want to repeat this appointment?
ru_RU: Вы хотите повторить эту запись?

en: Do you want to update following events?
ru_RU: Хотите обновить последующие мероприятия?

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Don't Import
ru_RU: Не импортировать

en: Don't have an account?
ru_RU: Нет аккаунта?

en: Don't send reminders within the selected time
ru_RU: Не отправлять напоминания в выбранное время

en: Don't suggest alternatives
ru_RU: Не предлагать альтернативы

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
ru_RU: Не используйте режим текста, если у вас уже есть HTML-код в описании, так как при включении этой опции существующие HTML-теги могут быть утеряны.

en: Dot-comma
ru_RU: Точка с запятой

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Download Invoice
ru_RU: Скачать счет

en: Download PDF
ru_RU: Скачать PDF

en: Download PDF Invoice
ru_RU: Скачать PDF-счет

en: Download XML
ru_RU: Скачать XML

en: Download XML Invoice
ru_RU: Скачать XML-счет

en: Download .csv
ru_RU: Скачать .csv

en: Download invoice
ru_RU: Скачать счет

en: Download your customer list instantly for reporting, marketing, or external system use, making data management faster and more convenient than ever.
ru_RU: Мгновенно загружайте список клиентов для отчетности, маркетинга или использования во внешних системах, что делает управление данными быстрее и удобнее, чем когда-либо.

en: Draft
ru_RU: Черновик

en: Drag to rearrange columns and/or choose which ones to display.
ru_RU: Перетащите, чтобы изменить порядок столбцов и/или выбрать, какие из них отображать.

en: Drive bookings with irresistible coupon offers
ru_RU: Стимулируйте бронирования с помощью привлекательных купонных предложений

en: Drop file here or click to upload
ru_RU: Перетащите сюда файл, или кликните сюда для загрузки

en: Drop files here or click to upload
ru_RU: Перетащите файлы сюда или нажмите для загрузки

en: Dropdown Color
ru_RU: Цвет выпадающего списка

en: Dropdown Text Color
ru_RU: Цвет текста выпадающего списка

en: Dropdown layout
ru_RU: Макет выпадающего списка

en: Dropdowns
ru_RU: Выпадающие списки

en: Due
ru_RU: Использовать до

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Duplicate Event
ru_RU: Клонировать мероприятие

en: Duplicate appointment
ru_RU: Дублировать запись

en: Duplicate category
ru_RU: Дублировать категорию

en: Duplicate coupon
ru_RU: Дублировать купон

en: Duplicate employee
ru_RU: Дублировать сотрудника

en: Duplicate fields are not allowed.
ru_RU: Дублирование полей не допускается.

en: Duplicate location
ru_RU: Дублировать местоположение

en: Duplicate package
ru_RU: Дублировать пакет

en: Duplicate resource
ru_RU: Дублировать ресурс

en: Duplicate service
ru_RU: Дублировать услугу

en: Duration
ru_RU: Продолжительность

en: Duration:
ru_RU: Продолжительность:

en: Duration Asc
ru_RU: Продолжительность по возрастанию

en: Duration Desc
ru_RU: Продолжительность по убыванию

en: E-Ticket Scanner
ru_RU: Сканер электронных билетов

en: E-Tickets
ru_RU: Тип мероприятия

en: E-ticket
ru_RU: Электронный билет

en: E-ticket QR code
ru_RU: QR-код электронного билета

en: E-ticket scanner
ru_RU: Сканер электронных билетов

en: Each:
ru_RU: Отправлять данные из настраиваемых полей по каждому клиенту отдельно

en: Each spot counts as one attendee.
ru_RU: Каждое место считается одним участником.

en: Easily export your customer data in one click
ru_RU: Легко экспортируйте данные своих клиентов одним щелчком мыши

en: Easily organize multiple business locations in one place, ensuring smooth operations and a consistent booking experience no matter where your services are offered.
ru_RU: Легко организуйте несколько бизнес-локаций в одном месте, обеспечив бесперебойную работу и единый подход к бронированию независимо от того, где предоставляются ваши услуги.

en: Edit
ru_RU: Изменить

en: Edit Appointment
ru_RU: Изменить запись

en: Edit Attendee
ru_RU: Редактировать участника

en: Edit Attendees
ru_RU: Редактировать участников

en: Edit Category
ru_RU: Редактировать категорию

en: Edit Coupon
ru_RU: Редактировать купон

en: Edit Customer
ru_RU: Редактировать клиента

en: Edit Event
ru_RU: Редактировать мероприятие

en: Edit Extra
ru_RU: Редактировать дополнение

en: Edit Package Booking
ru_RU: Редактировать бронирование пакета

en: Edit Tax
ru_RU: Изменить

en: Edit Tracking
ru_RU: Редактировать отслеживание

en: Edit Webhook
ru_RU: Редактировать вебхук

en: Edit appointment
ru_RU: Редактировать встречу

en: Edit block time
ru_RU: Редактировать блокировку времени

en: Edit booking
ru_RU: Редактировать бронирование

en: Edit custom field
ru_RU: Редактировать пользовательское поле

en: Edit custom notification
ru_RU: Редактировать пользовательское уведомление

en: Edit customer
ru_RU: Редактировать клиента

en: Edit day off
ru_RU: Редактировать выходной

en: Edit employee
ru_RU: Редактировать сотрудника

en: Edit event
ru_RU: Редактировать событие

en: Edit event booking
ru_RU: Редактировать бронирование мероприятия

en: Edit location
ru_RU: Редактировать местоположение

en: Edit package
ru_RU: Редактировать пакет

en: Edit resource
ru_RU: Редактировать ресурс

en: Edit service
ru_RU: Редактировать услугу

en: Edit special day
ru_RU: Редактировать особый день

en: Edit table
ru_RU: Редактировать таблицу

en: Edit transaction
ru_RU: Редактировать транзакцию

en: Edit work hours
ru_RU: Редактировать рабочие часы

en: Efficiently manage appointment cancellations by allowing customers to join a waiting list and manually fill newly opened time slots.
ru_RU: Эффективно управляйте отменами встреч, позволяя клиентам вступать в список ожидания и вручную заполнять вновь открывшиеся временные интервалы.

en: Effortless management for every location
ru_RU: Простое управление для любого местоположения

en: Effortless tax management for every booking
ru_RU: Простое управление налогами для каждого бронирования

en: Effortlessly set up and manage events that repeat on your preferred schedule-offering flexibility, consistency, and a smooth experience for both your business and your customers.
ru_RU: Без труда настраивайте и управляйте повторяющимися событиями по вашему графику, обеспечивая гибкость, стабильность и удобство как для вашего бизнеса, так и для ваших клиентов.

en: Eliminate manual calculations with smart, automated tax application
ru_RU: Избавьтесь от ручных расчетов с помощью интеллектуального автоматического начисления налогов

en: Email
ru_RU: Электронная почта

en: Email:
ru_RU: Электронная почта:

en: Email Address
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный email адрес

en: Email address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Email already exists with different name. Please check your name.
ru_RU: Email уже есть в базе под другим именем. Пожалуйста, проверьте указанное имя.

en: Email copied to clipboard.
ru_RU: Электронная почта скопирована в буфер обмена.

en: Email field is required
ru_RU: Поле электронной почты обязательно для заполнения

en: Email or Username
ru_RU: Email или имя пользователя

en: Email with access link has been sent
ru_RU: Отправлен email со ссылкой для входа

en: Employee
ru_RU: Сотрудник

en: Employee Badge
ru_RU: Email сотрудника

en: Employee Days off
ru_RU: Выходные дни сотрудника

en: Employee ID
ru_RU: Идентификатор сотрудника

en: Employee Profile
ru_RU: Профиль сотрудника

en: Employee Selection
ru_RU: Email сотрудника

en: Employee badges
ru_RU: Идентификационные значки сотрудников

en: Employee badges management
ru_RU: Управление бейджами сотрудников

en: Employee calendar disconnected successfully
ru_RU: Календарь сотрудника успешно отключен

en: Employee calendar has been updated successfully.
ru_RU: Календарь сотрудника успешно обновлён.

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
ru_RU: Достигнут лимит ежедневных записей сотрудника. Пожалуйста, выберите другую дату или сотрудника.

en: Employee days off
ru_RU: Выходные дни сотрудника

en: Employee description
ru_RU: Описание сотрудника

en: Employee description popup
ru_RU: Всплывающее окно с описанием сотрудника

en: Employee details
ru_RU: Данные сотрудника

en: Employee dialog
ru_RU: Диалог сотрудника

en: Employee email
ru_RU: Email сотрудника

en: Employee filter
ru_RU: Фильтр сотрудников

en: Employee first name
ru_RU: Имя сотрудника

en: Employee full name
ru_RU: Полное имя сотрудника

en: Employee has been created.
ru_RU: Сотрудник создан.

en: Employee has been deleted.
ru_RU: Сотрудник удалён.

en: Employee has been hidden.
ru_RU: Сотрудник скрыт.

en: Employee has been updated.
ru_RU: Сотрудник обновлён.

en: Employee information
ru_RU: Информация о сотруднике

en: Employee is now visible.
ru_RU: Сотрудник теперь виден.

en: Employee last name
ru_RU: Фамилия сотрудника

en: Employee name
ru_RU: Имя сотрудника

en: Employee name, email & phone
ru_RU: Имя, email и телефон сотрудника

en: Employee note
ru_RU: Заметки о сотруднике

en: Employee note has been updated.
ru_RU: Заметка сотрудника обновлена.

en: Employee panel
ru_RU: Панель сотрудника

en: Employee panel access link
ru_RU: Ссылка для доступа к панели сотрудника

en: Employee panel page URL
ru_RU: URL страницы панели сотрудника

en: Employee panel password
ru_RU: Пароль панели сотрудника

en: Employee password
ru_RU: Пароль сотрудника

en: Employee phone
ru_RU: Телефон сотрудника

en: Employee price
ru_RU: Цена для сотрудников

en: Employee profile
ru_RU: Профиль сотрудника

en: Employee selection
ru_RU: Выбор сотрудника

en: Employee selection logic
ru_RU: Email сотрудника

en: Employee setup
ru_RU: Настройка сотрудников

en: Employees
ru_RU: Специалисты

en: Empower your team with seamless integrations
ru_RU: Расширьте возможности своей команды с помощью бесшовных интеграций

en: Empty state
ru_RU: Пустое состояние

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Enable Amelia
ru_RU: Включить Amelia

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
ru_RU: Включить вкладки Amelia в профилях

en: Enable Google Meet
ru_RU: Включить Google Meet

en: Enable Microsoft Teams
ru_RU: Включить Google Meet

en: Enable Payment from Link
ru_RU: Включить оплату по ссылке

en: Enable auto-reply message
ru_RU: Включить автоответное сообщение

en: Enable customers to manage their appointments and events efficiently. Personalize colors and labels to create a seamless and branded experience.
ru_RU: Позволить клиентам эффективно управлять своими записями и мероприятиями. Персонализируйте цвета и метки для создания бесшовного и брендированного опыта.

en: Enable guest booking
ru_RU: Включить бронирование для гостей

en: Enable integration with WooCommerce
ru_RU: Включить интеграцию с WooCommerce

en: Enable quick, contactless event check-ins with unique QR codes for each ticket.
ru_RU: Включить быстрые, бесконтактные регистрации на мероприятия с уникальными QR-кодами для каждого билета.

en: Enable recurring event
ru_RU: Показывать регулярные мероприятия

en: Enable resource usage for a group booking
ru_RU: Включить использование ресурсов для группового бронирования

en: Enable this option if you want customers to select at least one extra when booking. You can also choose how many extras are required.
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите, чтобы клиенты выбирали как минимум одну дополнительную услугу при бронировании. Вы также можете выбрать, сколько дополнительных услуг требуется.

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите позволить Вашим клиентам удалять все данные их аккаунтов (данные о записях будут сохранены анонимно)

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
ru_RU: Включите эту опцию, если Вы хотите позволить Вашим клиентам управлять их собственными записями.

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking.
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите учитывать количество используемых ресурсов для каждого дополнительного человека, добавленного при бронировании.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите удалить таблицы плагина, роли, файлы и настройки<br>при удалении плагина со страницы плагинов.

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите, чтобы при бронировании автоматически создался Google Meet.

en: Enable this option if you want to make time slot step the same as service duration in the booking process
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите, чтобы шаг временного интервала совпадал с продолжительностью услуги в процессе бронирования.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите отправлять файл ics по электронной почте после подтвержденных бронирований.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите отправлять файл ics по электронной почте после бронирований в ожидании.

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
ru_RU: Включите эту опцию, если хотите, чтобы ваш сотрудник получал данные<br/> из настраиваемых полей только для последнего пользователя, если это групповая запись

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Apple Calendar events.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы добавлять участников мероприятий в события Apple Calendar сотрудников.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Google Calendar events.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы добавить участников мероприятий в события Google Календаря сотрудников.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Outlook Calendar events.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы добавлять участников мероприятий в события календаря Outlook сотрудников.

en: Enable this option to create meetings for appointments with pending status.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы создать встречи для записей со статусом "в ожидании".

en: Enable this option to create spaces for appointments with pending status.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы создать места для записей со статусом "в ожидании".

en: Enable this option to display appointments with pending status in employees' calendars.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы отображать записи со статусом "в ожидании" в календарях сотрудников.

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы гарантировать, что клиенты, использующие существующий адрес электронной почты или номер телефона, сохраняют одинаковые имя и фамилию.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Apple Calendar events.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы добавить буферное время для запланированных встреч в событиях Apple Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Google Calendar events.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы включить время буфера для запланированных встреч в событиях Google Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Outlook Calendar events.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы включить время буфера для запланированных встреч в событиях календаря Outlook.

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы убедиться, что счет будет отправлен клиенту после бронирования.

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы получать напоминание по электронной почте, когда баланс SMS достигает установленного минимума.

en: Enable this option to repeat the notification at the defined interval.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы повторять уведомление с заданным интервалом.

en: Enable this option to use this custom field as the location in Google and Outlook Calendar events, ICS files, and ‘Add to Calendar’ events.
ru_RU: Включите эту опцию, чтобы использовать это настраиваемое поле в качестве местоположения в событиях календаря Google и Outlook, файлах ICS и событиях «Добавить в календарь».

en: Enable to display booking slots based on the client's time zone.
ru_RU: Включите, чтобы отображать слоты бронирования в соответствии с часовым поясом клиента.

en: Enable to require a deposit payment.
ru_RU: Включите, чтобы требовать предоплату.

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: End Date
ru_RU: Дата мероприятия

en: End Time
ru_RU: Время окончания

en: End Time Visibility:
ru_RU: Видимость времени окончания:

en: End date
ru_RU: Дата окончания

en: End time
ru_RU: Время окончания

en: Endpoint
ru_RU: Эндпоинт

en: Ends
ru_RU: Завершается

en: Ends after
ru_RU: Завершается после

en: Ends on
ru_RU: Завершается в

en: Enhance bookings with customizable badges to strengthen your brand identity.
ru_RU: Улучшите бронирования с помощью настраиваемых значков, чтобы укрепить идентичность вашего бренда.

en: Enhance client trust by providing transparent, documented payment details for every booking
ru_RU: Повышайте доверие клиентов, предоставляя прозрачную и задокументированную информацию об оплате для каждого бронирования.

en: Enhance customer loyalty by rewarding clients with exclusive, personalized offers
ru_RU: Повышайте лояльность клиентов, вознаграждая их эксклюзивными персонализированными предложениями.

en: Enhance flexibility with customer information ready for marketing tools or external platforms
ru_RU: Повысьте гибкость благодаря информации о клиентах, готовой для использования в маркетинговых инструментах или внешних платформах.

en: Enhance the customer experience with clear, intuitive forms designed around your business needs
ru_RU: Улучшите качество обслуживания клиентов с помощью понятных, интуитивно понятных форм, разработанных с учетом потребностей вашего бизнеса.

en: Enhance the customer experience with tailored add-ons that add convenience and value
ru_RU: Улучшите качество обслуживания клиентов с помощью специальных дополнений, которые добавляют удобство и ценность.

en: Ensure accurate billing by applying the correct tax rates every time
ru_RU: Обеспечьте точность выставления счетов, применяя правильные налоговые ставки каждый раз.

en: Ensure accurate bookkeeping with clear, organized financial data
ru_RU: Обеспечьте точность бухгалтерского учета с помощью четких и упорядоченных финансовых данных

en: Enter, and re-enter your new password to continue
ru_RU: Пожалуйста, введите новый пароль еще раз

en: Enter Address
ru_RU: Ввести адрес

en: Enter Apple Calendar app specific password
ru_RU: Введите специальный пароль приложения календаря Apple

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
ru_RU: Введите iCloud ID календаря Apple

en: Enter E-Ticket details manually
ru_RU: Введите данные электронного билета вручную

en: Enter Event Name
ru_RU: Добавьте имя мероприятия

en: Enter a phone number, then press Enter to add
ru_RU: Введите номер телефона, затем нажмите Enter, чтобы добавить

en: Enter booking ID
ru_RU: Введите тип бронирования

en: Enter both the application (client) ID and client secret.
ru_RU: Введите оба значения: ID приложения (клиента) и секрет клиента.

en: Enter date of birth
ru_RU: Дата рождения

en: Enter email
ru_RU: Пожалуйста, введите email

en: Enter email, then press Enter to add
ru_RU: Введите адрес электронной почты, затем нажмите Enter, чтобы добавить

en: Enter first name
ru_RU: Пожалуйста, введите имя

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
ru_RU: Введите здесь URL страницы с шорткодом [ameliacustomerpanel], если вы хотите отправить его клиентам в уведомлениях. Убедитесь, что вы также добавили плейсхолдер в уведомление, чтобы URL мог быть отправлен.

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
ru_RU: Введите здесь URL страницы с шорткодом [ameliaemployeepanel], если вы хотите отправить его сотрудникам в уведомлениях. Убедитесь, что вы также добавили плейсхолдер в уведомление, чтобы URL мог быть отправлен.

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
ru_RU: Введите адрес эндпоинта здесь, если используете Mailgun из страны в ЕС

en: Enter holiday or day off name
ru_RU: Название праздничного или выходного дня

en: Enter last name
ru_RU: Пожалуйста введите фамилию

en: Enter phone
ru_RU: Введите телефон

en: Enter redirect URL
ru_RU: Введите URL для перенаправления

en: Enter the event name that will be sent for tracking purposes.
ru_RU: Введите название события, которое будет отправлено для отслеживания.

en: Enter ticket code
ru_RU: Добавьте имя мероприятия

en: Enter ticket code manually
ru_RU: Введите код билета вручную

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
ru_RU: Введите адрес электронной почты вашего аккаунта, и мы отправим вам ссылку для доступа на него.

en: Enter your credentials to access your account.
ru_RU: Введите свои учетные данные для доступа к аккаунту.

en: Enter your email
ru_RU: Введите ваш email

en: Enter your password
ru_RU: Введите ваш пароль

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error occurred
ru_RU: Произошла ошибка

en: Error while generating CSV.
ru_RU: Ошибка при создании CSV.

en: Estimated price
ru_RU: Ориентировочная цена

en: Event
ru_RU: Мероприятие

en: Event Asc
ru_RU: Событие по возрастанию

en: Event Available
ru_RU: На месте

en: Event Booking Details
ru_RU: Детали бронирования мероприятия

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
ru_RU: Бронирование мероприятия — это шорткод, который предоставляет вашим клиентам возможность забронировать одно из мероприятий, созданных вами в административной панели, в простом календарном виде.

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
ru_RU: Интерфейс отображения мероприятий позволит вашим клиентам посмотреть список созданных вами мероприятий, записаться и оплатить участие в любом из них.

en: Event Calendar Booking Form
ru_RU: Форма бронирования через календарь событий

en: Event Colors:
ru_RU: Цвета мероприятия:

en: Event Date and Time
ru_RU: Дата и время мероприятия

en: Event Day
ru_RU: Дата мероприятия

en: Event Desc
ru_RU: Описание события

en: Event Employee
ru_RU: Сотрудник

en: Event Ends
ru_RU: Мероприятия

en: Event Gallery:
ru_RU: Фотогалерея мероприятия:

en: Event ID
ru_RU: Дата мероприятия

en: Event Info
ru_RU: Информация о мероприятии

en: Event List Booking Form
ru_RU: Форма бронирования мероприятий из списка

en: Event Location
ru_RU: Место проведения

en: Event Starts
ru_RU: Статус

en: Event Status
ru_RU: Статус

en: Event Subtotal
ru_RU: Промежуточный итог

en: Event Type
ru_RU: Тип мероприятия

en: Event available
ru_RU: Событие доступно

en: Event booking has been created.
ru_RU: Бронирование события создано.

en: Event booking has been deleted.
ru_RU: Бронирование события удалено.

en: Event booking has been updated.
ru_RU: Бронирование события обновлено.

en: Event booking is unavailable
ru_RU: Бронирование недоступно

en: Event calendar booking from
ru_RU: Бронирование в календаре мероприятий от

en: Event card
ru_RU: Карточка события

en: Event date & time period
ru_RU: Дата и время мероприятия

en: Event date & time periods with Google Meet join links
ru_RU: Дата и время мероприятия со ссылками для присоединения к Google Meet

en: Event date & time periods with Microsoft Teams join links
ru_RU: Дата и время мероприятия со ссылками для присоединения в Microsoft Teams

en: Event date & time periods with Zoom join links
ru_RU: Дата и время мероприятия со ссылками для присоединения к Zoom

en: Event date & time periods with Zoom start links
ru_RU: Дата и время мероприятия со ссылками для запуска Zoom

en: Event date period
ru_RU: Период даты события

en: Event date periods with Google Meet join links
ru_RU: Периоды дат событий со ссылками для присоединения к Google Meet

en: Event date periods with Microsoft Teams join links
ru_RU: Периоды дат событий со ссылками для присоединения в Microsoft Teams

en: Event date periods with Zoom join links
ru_RU: Периоды дат событий со ссылками для присоединения к Zoom

en: Event date periods with Zoom start links
ru_RU: Периоды дат событий со ссылками для запуска Zoom

en: Event deposit
ru_RU: Депозит за мероприятие

en: Event description
ru_RU: Описание мероприятия

en: Event details
ru_RU: Детали мероприятия

en: Event e-ticket
ru_RU: Электронный билет на мероприятие

en: Event employee
ru_RU: Событие сотрудник

en: Event employees
ru_RU: Событие сотрудники

en: Event end date
ru_RU: Дата окончания мероприятия

en: Event end date & time
ru_RU: Дата и время окончания мероприятия

en: Event end time
ru_RU: Время окончания мероприятия

en: Event ends
ru_RU: Событие заканчивается

en: Event filter
ru_RU: Фильтр событий

en: Event gallery
ru_RU: Галерея событий

en: Event has been canceled
ru_RU: Мероприятие отменено

en: Event has been canceled.
ru_RU: Мероприятие отменено.

en: Event has been created.
ru_RU: Событие создано.

en: Event has been deleted
ru_RU: Мероприятие удалено

en: Event has been deleted.
ru_RU: Событие удалено.

en: Event has been hidden.
ru_RU: Событие скрыто.

en: Event has been opened
ru_RU: Мероприятие открыто для бронирования

en: Event has been opened.
ru_RU: Событие открыто.

en: Event has been saved
ru_RU: Мероприятие сохранено

en: Event has been updated.
ru_RU: Событие обновлено.

en: Event info
ru_RU: Информация о событии

en: Event initial start date
ru_RU: Дата начала мероприятия

en: Event is now visible.
ru_RU: Мероприятие теперь видно.

en: Event list booking from
ru_RU: Бронирование из списка мероприятий

en: Event location
ru_RU: Место проведения мероприятия

en: Event name
ru_RU: Название мероприятия

en: Event price
ru_RU: Стоимость посещения мероприятия

en: Event slots capacity
ru_RU: Емкость слотов событий

en: Event space name
ru_RU: Название площадки мероприятия

en: Event start date
ru_RU: Дата начала мероприятия

en: Event start date & time
ru_RU: Дата и время начала мероприятия

en: Event start date and time
ru_RU: Выбрать дату и время

en: Event start time
ru_RU: Время начала мероприятия

en: Event starts
ru_RU: Начало мероприятия

en: Event status
ru_RU: Статус события

en: Event tags
ru_RU: Теги событий

en: Event tags allow you to label and organize events in Amelia based on criteria that matter most to your business.
ru_RU: Теги событий позволяют помечать и организовывать события в Amelia по критериям, наиболее важным для вашего бизнеса.

en: Event tags have been saved.
ru_RU: Теги событий сохранены.

en: Event tags setup
ru_RU: Настройки тегов событий

en: Event ticketing
ru_RU: Продажа билетов на мероприятия

en: Event tickets
ru_RU: Билеты на мероприятие

en: Event time scope
ru_RU: Временной диапазон мероприятия

en: Event title
ru_RU: Название мероприятия

en: Event title and description
ru_RU: Название и описание мероприятия

en: Event type
ru_RU: Тип события

en: Event_bookings
ru_RU: Бронирования на мероприятия

en: Events
ru_RU: Мероприятия

en: Events Available
ru_RU: На месте

en: Events Calendar
ru_RU: Календарь мероприятий

en: Events List
ru_RU: Список мероприятий

en: Events List Booking
ru_RU: Мероприятие забронировано

en: Events available
ru_RU: Доступные события

en: Events calendar
ru_RU: Календарь событий

en: Events custom pricing
ru_RU: Индивидуальные цены на мероприятия

en: Events list
ru_RU: Список событий

en: Events list view
ru_RU: Список событий

en: Events pricing
ru_RU: Цены на мероприятия

en: Events setup
ru_RU: Настройка событий

en: Events waiting list
ru_RU: Список ожидающих событий

en: Every
ru_RU: Каждый

en: Every:
ru_RU: Каждый:

en: Every Day until
ru_RU: Каждый день до

en: Exclude Taxes
ru_RU: Исключить налоги

en: Expand all
ru_RU: Развернуть все

en: Expand your capacity by adding as many employees as your business needs
ru_RU: Расширьте свои возможности, добавив столько сотрудников, сколько необходимо для вашего бизнеса.

en: Expiration date
ru_RU: Дата истечения

en: Expired
ru_RU: Код покупки неверен или истек

en: Expires after
ru_RU: Истекает через

en: Expires at
ru_RU: Истекает в

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Export all transaction records from the Finance page for effortless accounting, reconciliation, or sharing with your finance tools.
ru_RU: Экспортируйте все записи о транзакциях со страницы «Финансы» для удобного ведения бухгалтерского учета, сверки или обмена данными с вашими финансовыми инструментами.

en: Export appointment data with ease
ru_RU: Легкий экспорт данных о встречах

en: Export bookings
ru_RU: Экспорт бронирований

en: Export event booking data with ease
ru_RU: Экспорт данных бронирований мероприятий без труда

en: Express Account
ru_RU: Экспресс-аккаунт

en: Express account capabilities
ru_RU: Возможности экспресс-аккаунта

en: Extra
ru_RU: Доп. Услуга

en: Extra:
ru_RU: Доп. услуга:

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
ru_RU: Лимит на дополнительных людей не может превышать вместимость списка ожидания

en: Extra people limit must be 0 or greater
ru_RU: Лимит на дополнительных людей должен быть 0 или больше

en: Extras
ru_RU: Дополнительные услуги

en: Extras Cost:
ru_RU: Стоимость дополнительных услуг:

en: Extras Description
ru_RU: Описание дополнительных услуг

en: Extras Duration
ru_RU: Дополнительные услуги: Продолжительность

en: Extras Heading
ru_RU: Дополнительные услуги: Заголовок

en: Extras Subtotal
ru_RU: Дополнительные услуги: Итого

en: Extras are included in the deposit amount.
ru_RU: Дополнительные услуги включены в сумму депозита.

en: Extras are not included in the deposit amount.
ru_RU: Дополнительные услуги не включены в сумму депозита.

en: Extras available
ru_RU: Доступны дополнительные услуги

en: Extras cost:
ru_RU: Дополнительные расходы:

en: Extras subtotal
ru_RU: Промежуточный итог «Дополнительные услуги»

en: Extras total price
ru_RU: Итоговая цена

en: Facebook app ID
ru_RU: ID приложения Facebook

en: Facebook app secret
ru_RU: Секрет приложения Facebook

en: Facebook social login
ru_RU: Вход через Facebook

en: Failed
ru_RU: Не удалось

en: Failed to access camera. Please try again.
ru_RU: Не удалось получить доступ к камере. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Failed to load appointment details. Please try again later.
ru_RU: Не удалось загрузить детали записи. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Failed to load package details. Please try again later.
ru_RU: Не удалось загрузить детали пакета. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Failed to reorder packages.
ru_RU: Не удалось изменить порядок пакетов.

en: Failed to reorder services.
ru_RU: Не удалось изменить порядок услуг.

en: Failed to send invoice.
ru_RU: Не удалось отправить счет.

en: Failed to send test SMS.
ru_RU: Не удалось отправить тестовое SMS-сообщение.

en: Failed to send test WhatsApp message.
ru_RU: Не удалось отправить тестовое сообщение WhatsApp.

en: Failed to send test email.
ru_RU: Не удалось отправить тестовое письмо.

en: Failed to update category positions.
ru_RU: Не удалось обновить позиции категорий.

en: Features
ru_RU: Функции

en: Features & Integrations
ru_RU: Функции и интеграции

en: Female
ru_RU: Жен

en: Field Order
ru_RU: Порядок полей

en: Field order
ru_RU: Порядок полей

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
ru_RU: Порядок полей, обязательные поля, метки и параметры отображения

en: Fifth
ru_RU: Пятый

en: Filled
ru_RU: Заполнено

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filter by Employee
ru_RU: Редактировать сотрудника

en: Filter by Location
ru_RU: Изменить офис

en: Filter by employee
ru_RU: Фильтр по сотруднику

en: Filter by location
ru_RU: Фильтр по местоположению

en: Filterable Field:
ru_RU: Фильтруемое поле:

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Filters block
ru_RU: Блок фильтров

en: Finance
ru_RU: Финансы

en: Find Attendees
ru_RU: Найти участников

en: Finish
ru_RU: Конец

en: Finish Button Type
ru_RU: Тип кнопки "Завершить"

en: First
ru_RU: Первый/ая

en: First Name:
ru_RU: Имя:

en: First and last names must be in two separate fields.
ru_RU: Имя и фамилия должны быть в двух отдельных полях.

en: First booking only
ru_RU: Только первая запись

en: First name
ru_RU: Имя

en: First {day}
ru_RU: Первый {day}

en: Fixed
ru_RU: Исправлено

en: Fixed amount
ru_RU: Фиксированная сумма

en: Flexible discount options let you set custom values or offer full-price waivers
ru_RU: Гибкие варианты скидок позволяют устанавливать индивидуальные значения или предлагать полное освобождение от оплаты.

en: Flexible pricing lets you set a fixed package price and offer attractive discounts
ru_RU: Гибкая ценовая политика позволяет устанавливать фиксированную цену пакета и предлагать привлекательные скидки.

en: Follow up
ru_RU: Продолжение

en: Font
ru_RU: Шрифт

en: Font URL
ru_RU: URL шрифта

en: Font family
ru_RU: Семейство шрифтов

en: Fonts
ru_RU: Шрифты

en: Fonts and colors
ru_RU: Шрифты и цвета

en: Footer
ru_RU: Нижний колонтитул

en: Footer buttons
ru_RU: Кнопки в нижнем колонтитуле

en: Footer content
ru_RU: Содержание нижнего колонтитула

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
ru_RU: Для множественного выбора: удерживайте CTRL / Command (⌘).

en: For this field to work correctly, please add your Google Maps API key in the General Settings. Otherwise, it will function as a simple text field.
ru_RU: Чтобы это поле работало правильно, пожалуйста, добавьте ваш ключ API Google Maps в Общие настройки. В противном случае оно будет функционировать как простое текстовое поле.

en: Forgot Password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Forgot password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Forgot your password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Form
ru_RU: Загрузить форму бронирования вручную

en: Form Flow
ru_RU: Поток формы

en: Form colors
ru_RU: Цвета формы

en: Forms
ru_RU: Формы

en: Fourth
ru_RU: Четвертый/ая

en: Fourth {day}
ru_RU: Четвёртый {day}

en: Free
ru_RU: Бесплатно

en: Fri
ru_RU: Пт

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: From
ru_RU: От

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
ru_RU: Каталог Amelia - это интерфейс, где вы можете показать все, или некоторые категории услуг и услуги, чтобы ваши клиенты могли узнать о них больше, и выбрать подходящую для себя

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
ru_RU: Каталог Amelia - это интерфейс, где вы можете показать все, или некоторые категории услуг и услуги, чтобы ваши клиенты могли узнать о них больше, и выбрать подходящую для себя

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
ru_RU: Интерфейс поиска вариантов букинга - это форма, которая позволит вашим пользователям подобрать оптимальный вариант для записи, фильтруя по разным критериям - даты, время, услуги, сотрудники.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
ru_RU: Панель пользователя - это интерфейс, в котором ваши клиенты могут сами управлять своими записями, переназначить их, менять данные о себе, или запросить их удаление.

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
ru_RU: Панель сотрудника - это интерфейс, который позволит вашим сотрудникам управлять своим расписанием, записями, редактировать выходные, менять список оказываемых услуг, и сведения о себе.

en: Front-end customer panel
ru_RU: Панель клиента на фронтенде

en: Front-end employee panel
ru_RU: Панель сотрудников фронт-энда

en: Frontend
ru_RU: Фронтенд

en: Frontend & Backend
ru_RU: Фронтенд и Бэкенд

en: Full
ru_RU: Забронировавший ползователь (полное имя, email, телефон)

en: Full events
ru_RU: Полные мероприятия

en: Fully booked
ru_RU: Полностью забронировано

en: Future events
ru_RU: Предстоящие события

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
ru_RU: Сегменты GSM (стандартный латинский) содержат 160 символов, тогда как UCS-2 (не-GSM - кириллица, эмодзи, нестандартные символы) содержат 70 символов и т.д.

en: Gallery
ru_RU: Фотогалерея

en: Gender
ru_RU: Пол

en: Gender should be specified as either 'male' or 'female'.
ru_RU: Пол должен быть указан как «мужской» или «женский».

en: General
ru_RU: Основное

en: Generate
ru_RU: Основное

en: Generate invoices automatically for bookings to streamline payments and improve client experience.
ru_RU: Автоматически генерируйте счета для бронирований, чтобы упростить оплату и улучшить клиентский опыт.

en: Generate payment links
ru_RU: Создать ссылки для оплаты

en: Get in Touch
ru_RU: Связаться с нами

en: Get in touch
ru_RU: Свяжитесь с нами

en: Global Settings
ru_RU: Глобальные настройки

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
ru_RU: Глобальные настройки применяются только к календарю событий и формам поиска бронирования. Для настройки других форм бронирования используйте настройки справа.

en: Go Back
ru_RU: Вернуться

en: Go back
ru_RU: Вернуться

en: Go to Catalog form
ru_RU: Перейти к форме каталога

en: Go to Custom Fields
ru_RU: Перейти к пользовательским полям

en: Go to Notifications
ru_RU: Перейти к уведомлениям

en: Go to Step-by-step form
ru_RU: Перейти к пошаговой форме

en: Google/Outlook location
ru_RU: Местоположение Google/Outlook

en: Google Analytics
ru_RU: Google Аналитика

en: Google Analytics setup
ru_RU: Настройка Google Analytics

en: Google Calendar
ru_RU: Календарь Google

en: Google Calendar & Google Meet
ru_RU: Google Календарь и Google Meet

en: Google Calendar setup
ru_RU: Настройка Google Calendar

en: Google Maps API key
ru_RU: API-ключ Google Maps

en: Google Maps failed to load. Check your API key and restrictions.
ru_RU: Не удалось загрузить Google Maps. Проверьте ваш API-ключ и ограничения.

en: Google Meet Link
ru_RU: Ссылка на Google Meet

en: Google Meet join link
ru_RU: Ссылка для присоединения к Google Meet

en: Google Meet link
ru_RU: Ссылка на Google Meet

en: Google Meet setup
ru_RU: Настройка Google Meet

en: Google reCAPTCHA v2 secret key
ru_RU: Секретный ключ Google reCAPTCHA v2

en: Google reCAPTCHA v2 site key
ru_RU: Ключ сайта Google reCAPTCHA v2

en: Google social login
ru_RU: Социальный вход через Google

en: Green
ru_RU: Зелёный

en: Grid view
ru_RU: Просмотр сетки

en: Group Ticket
ru_RU: Групповой билет

en: Group appointment details
ru_RU: Групповая запись

en: Group booking
ru_RU: Групповое бронирование

en: Group booking export format
ru_RU: Формат экспорта группового бронирования

en: Group event details
ru_RU: Подробности

en: Group ticket has already been scanned
ru_RU: Услуга сохранена

en: Grow your team with unlimited employee management
ru_RU: Расширяйте свою команду с помощью неограниченного управления сотрудниками

en: Gyms
ru_RU: Тренажерные залы

en: HTML Mode
ru_RU: Режим HTML

en: HTML formatting may be overridden by plain text formatting upon switching between modes.
ru_RU: Форматирование HTML может быть изменено форматированием обычного текста при переключении между режимами.

en: Header
ru_RU: Заголовок

en: Header Image URL
ru_RU: URL изображения заголовка

en: Heading
ru_RU: Заголовок

en: Heading Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Heading content
ru_RU: Содержание заголовка

en: Heading title
ru_RU: Заголовок

en: Healthcare
ru_RU: Здравоохранение

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
ru_RU: Здесь вы можете подключить свой личный Apple Calendar,<br/>так что после бронирования оно будет автоматически добавлено в выбранный вами календарь.

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
ru_RU: Здесь вы можете назначить себя организатором события в Google/Outlook.<br> В противном случае вы будете назначены как сотрудник и добавлены в качестве гостя на мероприятие.

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
ru_RU: Выберите товар, который будет использоваться для интеграции с WooCommerce.

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
ru_RU: Здесь вы можете подключить сотрудника к Apple Calendar,<br/>так что после бронирования оно будет<br/>автоматически добавлено в календарь сотрудника.

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
ru_RU: Здесь вы можете подключить Outlook календарь сотрудника,<br/>чтобы записи, сделанные через Amelia,<br/> автоматически добавлялись в календарь.

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
ru_RU: Здесь вы можете задать языки, которые хотите использовать в плагине для перевода динамических строк (имена, описания, уведомления).

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
ru_RU: Выберите товар, который будет использоваться для интеграции с WooCommerce.

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent. To add an address click Enter.
ru_RU: Здесь вы можете ввести дополнительные адреса электронной почты, на которые будут отправляться все уведомления. Чтобы добавить адрес, нажмите Enter.

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent. To add a number click Enter.
ru_RU: Здесь вы можете ввести дополнительные номера телефонов, на которые будут отправляться все SMS-сообщения. Чтобы добавить номер, нажмите Enter.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
ru_RU: Здесь вы можете выбрать Zoom User,<br/>чтобы при бронировании <br/>автоматически создавалась встреча в zoom.

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
ru_RU: Эй, для этой услуги есть специальные пакеты, посмотрите их!

en: Hi %employee_full_name%, Thank you, %company_name%
ru_RU: Привет %employee_full_name%, Спасибо, %company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
ru_RU: Привет <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Спасибо, <br> <b>%company_name%</b>

en: Hidden
ru_RU: Скрыто

en: Hide
ru_RU: Спрятать

en: Hide Employee Profile
ru_RU: Скрыть профиль сотрудника

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
ru_RU: Скрывать корзину WooCommerce, если цена равна нулю

en: Hide coupon
ru_RU: Скрыть купон

en: Hide employee
ru_RU: Скрыть сотрудника

en: Hide event
ru_RU: Скрыть событие

en: Hide location
ru_RU: Скрыть местоположение

en: Hide locked features
ru_RU: Скрыть заблокированные функции

en: Hide package
ru_RU: Скрыть пакет

en: Hide resource
ru_RU: Скрыть ресурс

en: Hide service
ru_RU: Скрыть услугу

en: Hide tax
ru_RU: Скрыть налог

en: Hide tips & suggestions
ru_RU: Скрыть подсказки и предложения

en: Higher price background
ru_RU: Более высокая цена

en: Higher price text
ru_RU: Текст о более высокой цене

en: Highest price
ru_RU: Стоимость посещения мероприятия

en: Host link
ru_RU: Ссылка на хост

en: Hosted by:
ru_RU: Проводит:

en: Hour
ru_RU: Час

en: Hours
ru_RU: Рабочие часы и выходные

en: How many attendees do you want to book event for?
ru_RU: Для скольких участников вы хотите забронировать мероприятие?

en: How many people are coming?
ru_RU: Сколько человек придет?

en: How to
ru_RU: Как

en: How to get your
ru_RU: Как получить ваш

en: How will you use Amelia?
ru_RU: Как вы будете использовать Амелию?

en: ID Asc
ru_RU: ID по возрастанию

en: ID Desc
ru_RU: ID по убыванию

en: I want to pay full amount
ru_RU: Я хочу оплатить полную сумму

en: Id
ru_RU: ID

en: Identify country code by user's IP address
ru_RU: Определять код страны по IP-адресу

en: If all payment methods are disabled on the service/event, the default payment method will be used.
ru_RU: Если все способы оплаты отключены для услуги/события, будет использован способ оплаты по умолчанию.

en: If disabled, booking must meet the minimum capacity, and the time slot closes after the first booking.
ru_RU: Если эта функция отключена, бронирование должно соответствовать минимальной вместимости, и временной интервал закрывается после первого бронирования.

en: If disabled, the price will remain the same regardless of how many people are included in the group appointment.
ru_RU: Если отключено, цена останется неизменной, независимо от того, сколько человек включено в групповую встречу.

en: If enabled, customers can book with Pending status even after maximum capacity is reached.
ru_RU: Если эта функция включена, клиенты могут бронировать с статусом «В ожидании» даже после достижения максимальной вместимости.

en: If enabled, customers can complete their payment using the link in their email notifications or through the customer panel.
ru_RU: Если включено, клиенты могут завершить оплату, используя ссылку в своих уведомлениях по электронной почте или через панель клиента.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected events.
ru_RU: Если включено, стандартное уведомление не будет отправлено для выбранных событий.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected services.
ru_RU: Если включено, стандартное уведомление не будет отправлено для выбранных услуг.

en: If invalid, other values will be skipped and not imported.
ru_RU: Если недействительно, другие значения будут пропущены и не будут импортированы.

en: If left empty, attachments will be uploaded to the default WordPress uploads folder.
ru_RU: Если оставить пустым, вложения будут загружены в папку загрузок WordPress по умолчанию.

en: If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
ru_RU: Если у нескольких клиентов одинаковый адрес электронной почты, будет импортирован только первый.

en: If this option is disabled, the item will be available only for booking from the backend.
ru_RU: Если эта опция отключена, товар будет доступен для бронирования только из бэкэнда.

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
ru_RU: Если отключить эту опцию, ваши клиенты не смогут разом записываться на многократное<br/> регулярное оказание этой услуги.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
ru_RU: Если эта опция не отмечена, плагин рассчитает время <br> для закрытия бронирования на основе выбранного времени для первого события.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
ru_RU: Если этот параметр не отмечен, плагин будет рассчитывать время <br> для открытия бронирования на основе выбранного времени для первого события.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking closing time based on the time set for the first event.
ru_RU: Если этот параметр не отмечен, плагин будет рассчитывать время закрытия бронирования на основе времени, установленного для первого события.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking opening time based on the time set for the first event.
ru_RU: Если этот параметр не отмечен, плагин будет рассчитывать время открытия бронирования на основе времени, установленного для первого события.

en: If you are in a country where VAT or GST applies, the applicable tax will be added to your transaction.
ru_RU: Если вы находитесь в стране, где применяется НДС или GST, соответствующий налог будет добавлен к вашей транзакции.

en: If you are the admin of this page, see how to
ru_RU: Если вы администратор этой страницы, узнайте, как

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
ru_RU: Если вы выключите эту опцию, ваши клиенты смогут пользоваться пользовательской панелью, переходя по ссылке из e-mail.

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time (working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
ru_RU: Если вы включите эту опцию, администратор сможет записываться на прием в любое время (рабочие часы, особые дни и выходные дни для всех сотрудников будут игнорироваться).

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment over or during another appointment.
ru_RU: Если вы включите эту опцию, администратор сможет записывать встречи на время, когда уже запланирована другая встреча.

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
ru_RU: Если вы включите эту опцию, каждый раз, когда новый клиент записывается на прием, он получит роль пользователя Amelia Customer и автоматическое письмо с данными для входа.

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image Color
ru_RU: Цвет изображения

en: Image thumbs
ru_RU: Миниатюры изображений

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import Failed
ru_RU: Ошибка импорта

en: Import Partially Successful
ru_RU: Импорт частично успешен

en: Import Rules
ru_RU: Правила импорта

en: Import successful
ru_RU: Импорт выполнен успешно

en: Importing customers
ru_RU: Импорт клиентов

en: Improve accuracy and professionalism with consistent, clearly formatted billing
ru_RU: Повысьте точность и профессионализм благодаря последовательной и четкой форматировке счетов.

en: Improve customer choice by letting clients book with the employee that suits them best
ru_RU: Улучшите выбор клиентов, позволяя им бронировать услуги у сотрудника, который им больше всего подходит.

en: Improve customer convenience by offering predictable, easy-to-book recurring options
ru_RU: Повысьте удобство для клиентов, предлагая предсказуемые и простые в бронировании повторяющиеся варианты.

en: Improve customer experience by letting clients choose the location that suits them best
ru_RU: Улучшите качество обслуживания клиентов, позволяя им выбирать наиболее подходящее для них местоположение.

en: Improve reporting accuracy by accessing complete appointment data instantly
ru_RU: Повысьте точность отчетности, получив мгновенный доступ к полным данным о встречах

en: Improve reporting accuracy by accessing complete event booking data instantly
ru_RU: Повышайте точность отчетности, мгновенно получая доступ к полным данным о бронированиях мероприятий

en: Improved customer retention as clients return to use the remaining sessions in their package
ru_RU: Улучшение удержания клиентов, поскольку они возвращаются, чтобы использовать оставшиеся сеансы в своем пакете

en: In Amelia, a “service” is a specific appointment-type offering your business provides to clients - such as consultations, treatments, or classes - that can be fully customized with its own name, duration, price, capacity, availability, and extras, and booked online with assigned employees.
ru_RU: В Amelia «услуга» — это конкретный тип встречи, который ваша компания предлагает клиентам, например консультации, процедуры или занятия. Услугу можно полностью настроить, указав ее название, продолжительность, цену, вместимость, доступность и дополнительные услуги, а также забронировать онлайн с назначенными сотрудниками.

en: In Amelia, an employee is a team member who provides services or hosts events, with their own schedule, working hours, and assigned offerings.
ru_RU: В Amelia сотрудник — это член команды, который предоставляет услуги или проводит мероприятия, имея собственный график, рабочее время и назначенные предложения.

en: In Amelia, an event is a booking-type offering designed for group activities or multi-day occasions - such as workshops, conferences, tours, or training series - that can be configured with its own schedule, capacity, pricing structure and assigned staff.
ru_RU: В Amelia событие — это предложение типа бронирования, предназначенное для групповых мероприятий или многодневных событий, таких как семинары, конференции, туры или серии тренингов, которое можно настроить с собственным расписанием, вместимостью, структурой цен и назначенным персоналом.

en: In Package
ru_RU: Пакет

en: In package
ru_RU: В пакете

en: Incl. VAT
ru_RU: Включая НДС

en: Include Taxes
ru_RU: Включить налоги

en: Include buffer time in calendar events
ru_RU: Включить буферное время в события календаря

en: Include buffer time in slot calculation. When disabled, slots are based only on service duration.
ru_RU: Включить время буфера в расчет слотов. При отключении слоты рассчитываются только на основе продолжительности обслуживания.

en: Include in invoice
ru_RU: Включить в счет

en: Include service buffer time in time slots
ru_RU: Включать резервное время услуги в интервалы

en: Incorrect email or password
ru_RU: Неверный email или пароль

en: Increase conversions by motivating customers with attractive, limited-time deals
ru_RU: Увеличьте количество конверсий, мотивируя клиентов привлекательными ограниченными по времени предложениями.

en: Increase revenue by encouraging customers to purchase additional services or products
ru_RU: Увеличьте доход, поощряя клиентов приобретать дополнительные услуги или продукты.

en: Increase sales volume by encouraging customers to book more appointments at once
ru_RU: Увеличьте объем продаж, поощряя клиентов бронировать сразу несколько встреч.

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
ru_RU: Показывает соотношение числа новых и вернувшихся клиентов<br/>за выбранный интервал дат.

en: Industries
ru_RU: Отрасли

en: Info
ru_RU: Информация

en: Info text
ru_RU: Информационный текст

en: Initial end date & time of the event
ru_RU: Начальная дата и время окончания мероприятия

en: Initial end date of the event
ru_RU: Начальная дата окончания мероприятия

en: Initial end time of the event
ru_RU: Начальное время окончания мероприятия

en: Initial start date & time of the event
ru_RU: Дата и время начала мероприятия

en: Initial start time of the event
ru_RU: Время начала мероприятия

en: Input Color
ru_RU: Цвет ввода

en: Input Text Color
ru_RU: Цвет текста ввода

en: Input field
ru_RU: Поле ввода

en: Input fields
ru_RU: Поля ввода

en: Insert Amelia Booking Shortcode
ru_RU: Вставьте шорткод бронирования Amelia

en: Insert pending appointments
ru_RU: Вставить ожидаемые встречи

en: Integrate with WooCommerce to enable advanced e-commerce capabilities.
ru_RU: Интегрируйтесь с WooCommerce, чтобы включить расширенные возможности электронной коммерции.

en: Integrations
ru_RU: Интеграции

en: Interested in unlocking this feature?
ru_RU: Хотите разблокировать эту функцию?

en: Invalid Mollie API key.
ru_RU: Недействительный API-ключ Mollie.

en: Invalid Payment Link
ru_RU: Недействительная ссылка для оплаты

en: Invalid Stripe secret key.
ru_RU: Недопустимый секретный ключ Stripe.

en: Invisible reCAPTCHA badge
ru_RU: Значок невидимой reCAPTCHA

en: Invoice
ru_RU: Счет-фактура

en: Invoice #
ru_RU: Счет-фактура №

en: Invoice #{count}
ru_RU: Счет-фактура №{count}

en: Invoice Format
ru_RU: Длительность услуги

en: Invoice Number Asc
ru_RU: Номер счета по возрастанию

en: Invoice Number Desc
ru_RU: Номер счета по убыванию

en: Invoice date
ru_RU: Дата выставления счета

en: Invoice details
ru_RU: Детали счета

en: Invoice has been sent.
ru_RU: Счет был отправлен.

en: Invoice not found.
ru_RU: Счет не найден.

en: Invoice total
ru_RU: Итоговая сумма счета

en: Invoices
ru_RU: Счета

en: Invoices setup
ru_RU: Настройка счетов

en: Issued
ru_RU: Выпущено

en: It looks like this is your first time here, so let’s walk through a few simple steps to help you get started.
ru_RU: Похоже, вы здесь впервые, поэтому давайте пройдемся по нескольким простым шагам, которые помогут вам начать работу.

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
ru_RU: Похоже, что в данный момент нет доступных или видимых услуг, назначенных пакетам.

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
ru_RU: Похоже, что в данный момент не созданы сотрудники или услуги, или сотрудники не назначены на услугу.

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
ru_RU: Похоже, либо Envato API в данный момент не отвечает (попробуйте еще раз), либо не удалось верифицировать вашу лицензию Amelia

en: Item
ru_RU: Элемент

en: Item status
ru_RU: Статус элемента

en: Jane Doe
ru_RU: Джейн Доу

en: John Doe
ru_RU: Джон Доу

en: Join
ru_RU: Присоединиться

en: Join Google Meeting
ru_RU: Присоединиться к встрече в Google

en: Join Space
ru_RU: Присоединиться к пространству

en: Join With Microsoft Teams
ru_RU: Присоединиться через Microsoft Teams

en: Join Zoom
ru_RU: Присоединиться к Zoom

en: Join Zoom Meeting
ru_RU: Присоединиться к встрече в Zoom

en: Join link
ru_RU: Ссылка для присоединения

en: Join waiting list
ru_RU: Присоединиться к списку ожидания

en: Join with Google Meet
ru_RU: Присоединяйтесь с помощью Google Meet

en: Join with Microsoft Teams
ru_RU: Присоединяйтесь к Microsoft Teams

en: Keep Individual
ru_RU: Сохранить индивидуально

en: Keep customers and employees informed by sending appointment and event notifications directly through WhatsApp - choose predefined messages or customize your own for a personal touch.
ru_RU: Информируйте клиентов и сотрудников, отправляя уведомления о встречах и событиях напрямую через WhatsApp — выбирайте готовые сообщения или настраивайте свои собственные для более личного подхода.

en: Keep everyone on track using scheduled reminders that reduce no-shows and confusion
ru_RU: Держите всех в курсе дел с помощью запланированных напоминаний, которые уменьшают количество пропущенных встреч и путаницы.

en: Keep operations aligned with unified settings, availability, and resource control
ru_RU: Обеспечьте согласованность операций с едиными настройками, доступностью и контролем ресурсов.

en: Keep slot available after first booking
ru_RU: Сохранять место доступным после первого бронирования

en: Keep your data organized and meaningful with structured fields that standardize the information you collect
ru_RU: Сохраняйте порядок и значимость ваших данных с помощью структурированных полей, которые стандартизируют собираемую информацию.

en: Label
ru_RU: Подпись

en: Label name
ru_RU: Название подписи

en: Labels
ru_RU: Обозначения

en: Language
ru_RU: Язык

en: Languages
ru_RU: Языки

en: Last
ru_RU: Последний/яя

en: Last Booking Asc
ru_RU: Последняя бронь по возрастанию

en: Last Booking Desc
ru_RU: Последняя бронь по убыванию

en: Last Name:
ru_RU: Фамилия:

en: Last booking
ru_RU: Последнее бронирование

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: Last on {date}
ru_RU: Последний на {date}

en: Latitude
ru_RU: Широта

en: Layout
ru_RU: Макет

en: Layout & Inputs
ru_RU: Макет и ввод

en: Layout and labels options
ru_RU: Настройки макета и меток

en: Learn More
ru_RU: Узнать больше

en: Learn more
ru_RU: Еще

en: Left to pay
ru_RU: Остаток

en: Less options
ru_RU: Меньше опций

en: Lesson Space
ru_RU: Пространство для уроков

en: Lesson Space API key
ru_RU: API-ключ пространства урока

en: Lesson Space Link
ru_RU: Ссылка на пространство урока

en: Lesson Space Links
ru_RU: Ссылки на пространство урока

en: Lesson Space link
ru_RU: Ссылка на пространство уроков

en: Lesson Space link to join space
ru_RU: Ссылка на пространство урока для присоединения к пространству

en: Lesson Space setup
ru_RU: Настройка пространства для уроков

en: Light Theme
ru_RU: Светлая тема

en: Limit
ru_RU: Лимит

en: Limit additional people
ru_RU: Ограничить количество дополнительных людей

en: Limit appointments per customer
ru_RU: Стоимость услуги

en: Limit appointments per employee
ru_RU: Стоимость услуги

en: Limit events per customer
ru_RU: Ограничить количество событий на клиента

en: Limit package purchases per customer
ru_RU: Лимит покупок пакетов на клиента

en: Limit per customer
ru_RU: Лимит на клиента

en: Limit the additional number of people
ru_RU: Ограничение на дополнительное число людей

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
ru_RU: Ограничение на число людей, которых клиент может добавить при бронировании

en: Link copied to clipboard.
ru_RU: Ссылка скопирована в буфер обмена.

en: Link this customer to a WordPress user so they can log in and view their appointments in Amelia’s back end.
ru_RU: Свяжите этого клиента с пользователем WordPress, чтобы он мог войти и просмотреть свои записи в административной панели Amelia.

en: Linked
ru_RU: Связано

en: List
ru_RU: Список

en: List (default)
ru_RU: Список (по умолчанию)

en: List layout
ru_RU: Список (по умолчанию)

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
ru_RU: Список записей изменен. Посмотрите еще раз, и продолжите, нажав кнопку “Сохранить”.

en: List view
ru_RU: Список

en: Live API key
ru_RU: API-ключ в реальном времени

en: Live client ID
ru_RU: ID клиента в рабочем режиме

en: Live key ID
ru_RU: ID ключа в рабочем режиме

en: Live key secret
ru_RU: Секрет ключа в рабочем режиме

en: Live publishable key
ru_RU: Публикуемый ключ в рабочем режиме

en: Live secret
ru_RU: Секретный ключ в рабочем режиме

en: Live secret key
ru_RU: Секретный ключ в рабочем режиме

en: Load booking form manually
ru_RU: Загрузить форму бронирования вручную

en: Load page
ru_RU: Загрузить страницу

en: Loading...
ru_RU: Загружаю…

en: Local Time
ru_RU: Местное время:

en: Local Time:
ru_RU: Местное время:

en: Local time
ru_RU: Местное время

en: Location
ru_RU: Офис

en: Location:
ru_RU: Офис:

en: Location 1
ru_RU: Локация 1

en: Location ID
ru_RU: ID местоположения

en: Location Input Field
ru_RU: Название офиса

en: Location Selection
ru_RU: Описание офиса

en: Location WP Hooks
ru_RU: WP Hooks местоположения

en: Location address
ru_RU: Адрес офиса

en: Location description
ru_RU: Описание офиса

en: Location details
ru_RU: Сведения о местоположении

en: Location filter
ru_RU: Фильтр местоположения

en: Location has been added.
ru_RU: Местоположение добавлено.

en: Location has been deleted.
ru_RU: Местоположение удалено.

en: Location has been hidden.
ru_RU: Местоположение скрыто.

en: Location has been updated.
ru_RU: Местоположение обновлено.

en: Location information
ru_RU: Описание офиса

en: Location is now visible.
ru_RU: Местоположение теперь видно.

en: Location latitude
ru_RU: Широта местоположения

en: Location longitude
ru_RU: Долгота местоположения

en: Location name
ru_RU: Название офиса

en: Location phone
ru_RU: Телефон офиса

en: Location selection
ru_RU: Выбор местоположения

en: Locations
ru_RU: Офисы

en: Locations must be active and have card processing enabled
ru_RU: Локации должны быть активны и иметь возможность обработки карт

en: Locations setup
ru_RU: Настройка местоположений

en: Log In
ru_RU: Войти

en: Log out
ru_RU: Выйти

en: Login
ru_RU: Вход

en: Logout
ru_RU: Выйти

en: Longitude
ru_RU: Долгота

en: Lower price background
ru_RU: Более низкая цена

en: Lower price text
ru_RU: Текст о более низкой цене

en: Lowest price
ru_RU: Стоимость посещения мероприятия

en: Mail service
ru_RU: Почтовая служба

en: Mailchimp List
ru_RU: Список Mailchimp

en: Mailchimp setup
ru_RU: Настройка Mailchimp

en: Mailgun API Key
ru_RU: Ключ доступа к Mailgun API

en: Mailgun Domain
ru_RU: Домен Mailgun

en: Main category button
ru_RU: Кнопка основной категории

en: Main content
ru_RU: Основное содержание

en: Maintain consistent scheduling with customizable frequencies and patterns
ru_RU: Поддерживайте последовательное планирование с настраиваемой частотой и шаблонами

en: Make extra mandatory
ru_RU: Сделать дополнительную опцию обязательной

en: Make sure you are using the correct Outlook credentials.
ru_RU: Убедитесь, что используете верные учетные данные Outlook.

en: Make sure you are using the correct WhatsApp credentials.
ru_RU: Убедитесь, что вы используете правильные учетные данные WhatsApp.

en: Make sure you are using the correct Zoom credentials.
ru_RU: Убедитесь, что вы используете правильные учётные данные Zoom.

en: Male
ru_RU: Муж

en: Manage Event Tags
ru_RU: Управление тегами событий

en: Manage badges
ru_RU: Управление значками

en: Manage bookings
ru_RU: Управление бронированиями

en: Manage company days off
ru_RU: Управление выходными днями компании

en: Manage event cancellations efficiently by allowing customers to join waiting lists and filling open spots manually.
ru_RU: Эффективно управляйте отменами мероприятий, позволяя клиентам присоединяться к спискам ожидания и заполнять свободные места вручную.

en: Manage event tags
ru_RU: Управление тегами событий

en: Manage languages
ru_RU: Управление языками

en: Manage personal schedule
ru_RU: Управление личным расписанием

en: Manage shared resources with ease
ru_RU: Управляйте общими ресурсами с легкостью

en: Managing assigned services
ru_RU: Управление назначенными услугами

en: Managing packages
ru_RU: Управление пакетами

en: Mandatory Field:
ru_RU: Сделать телефон обязательным полем

en: Map a WordPress user to this employee to give them access to view their appointments in the plugin’s back-end.
ru_RU: Свяжите пользователя WordPress с этим сотрудником, чтобы предоставить ему доступ к просмотру своих записей в административной панели плагина.

en: Max
ru_RU: Макс

en: Max. Capacity
ru_RU: Макс. вместимость

en: Max Capacity Asc
ru_RU: Максимальная вместимость по возрастанию

en: Max Capacity Desc
ru_RU: Описание максимальной вместимости

en: Maximum Quantity:
ru_RU: Максимальное количество:

en: Maximum allowed spots
ru_RU: Максимальное число мест

en: Maximum bookings allowed
ru_RU: Максимальное количество бронирований

en: Maximum bookings reached
ru_RU: Максимальное количество записей

en: Maximum capacity
ru_RU: Максимальная вместимость

en: Maximum capacity is reached
ru_RU: Достигнута максимальная вместимость

en: Maximum number of events returned
ru_RU: Максимальное количество возвращаемых событий

en: Maximum number of places is
ru_RU: Максимальное количество мест

en: Maximum quantity
ru_RU: Максимальное количество

en: Maximum spots
ru_RU: Максимальное количество мест

en: Maximum usage per customer
ru_RU: Максимальное использование на одного клиента

en: Measurement ID
ru_RU: ID платежа

en: Meeting agenda
ru_RU: Повестка встречи

en: Meeting title
ru_RU: Название встречи

en: Menu
ru_RU: Меню

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Message content
ru_RU: Содержимое сообщения

en: Message template
ru_RU: Шаблон сообщения

en: Messages sent through WhatsApp are without a reply option, so we advise setting the “Auto-reply” message
ru_RU: Сообщения, отправленные через WhatsApp, не имеют опции ответа, поэтому мы рекомендуем установить сообщение «Автоответ».

en: Meta
ru_RU: Мета

en: Meta Pixel
ru_RU: Мета-пиксель

en: Meta Pixel setup
ru_RU: Настройка Meta Pixel

en: Method
ru_RU: Метод

en: Microsoft Teams Link
ru_RU: Ссылка на Microsoft Teams

en: Microsoft Teams join link
ru_RU: Ссылка для присоединения к Microsoft Teams

en: Microsoft Teams link
ru_RU: Ссылка Microsoft Teams

en: Microsoft Teams setup
ru_RU: Настройка Microsoft Teams

en: Min. Capacity
ru_RU: Мин. вместимость

en: Minimum bookings required
ru_RU: Минимальное количество записей

en: Minimum capacity
ru_RU: Минимальная вместимость

en: Minimum number of attendees
ru_RU: Минимальное количество участников

en: Minimum number of bookings
ru_RU: Минимальное количество бронирований

en: Minimum number of required extras
ru_RU: Минимальное количество необходимых дополнительных услуг

en: Minimum of attendees
ru_RU: Минимальное количество участников

en: Minimum of bookings
ru_RU: Минимальное количество бронирований

en: Minimum required extras
ru_RU: Минимальное количество доп. услуг

en: Minimum required extras:
ru_RU: Минимальное количество доп. услуг

en: Minimum time required before booking
ru_RU: Минимальное время до бронирования

en: Minimum time required before canceling
ru_RU: Задайте минимальное время перед отменой

en: Minimum time required before rescheduling
ru_RU: Минимальное время до переноса

en: Minutes
ru_RU: Минуты

en: Missing required fields:
ru_RU: Отсутствуют обязательные поля:

en: Mobile menu
ru_RU: Мобильное меню

en: Mollie
ru_RU: Молли

en: Mollie payment link
ru_RU: Ссылка для оплаты Mollie

en: Mon
ru_RU: Пн

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Monthly
ru_RU: Ежемесячно

en: Months
ru_RU: Месяцы

en: More Features Zero Limits
ru_RU: Больше возможностей, никаких ограничений

en: More options
ru_RU: Больше опций

en: Multiple
ru_RU: Несколько

en: Multiple Emails
ru_RU: Несколько адресов

en: Multiple Locations
ru_RU: Несколько местоположений

en: Multiple locations
ru_RU: Несколько мест

en: Multiple packages purchased.
ru_RU: Приобретен пакет услуг

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
ru_RU: Умножить размер аванса на количество посетителей в одной записи

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking.
ru_RU: Умножить сумму депозита на количество человек в одном бронировании.

en: Multiply deposit by number of people
ru_RU: Умножьте депозит на количество человек

en: Multiply price by number of people
ru_RU: Умножить цену на количество человек

en: My Profile
ru_RU: Мой профиль

en: My profile
ru_RU: Мой профиль

en: Name
ru_RU: Имя

en: Name:
ru_RU: Название:

en: Name Asc
ru_RU: Имя по возрастанию

en: Name Ascending
ru_RU: Имя (по возрастанию)

en: Name Desc
ru_RU: Имя по убыванию

en: Name Descending
ru_RU: Имя (по убыванию)

en: Name of the space (room) that will be created for appointments. You can use placeholders from the Notifications page. If left empty, the space will be named after the appointment ID.
ru_RU: Название пространства (комнаты), которое будет создано для встреч. Вы можете использовать заполнители со страницы Уведомлений. Если оставить пустым, пространство будет названо по ID встречи.

en: Need additional fields?
ru_RU: Нужны дополнительные поля?

en: Need help?
ru_RU: Нужна помощь?

en: Need to update your company's days off?
ru_RU: Нужно обновить выходные дни вашей компании?

en: New
ru_RU: Новые

en: New Appointment
ru_RU: Новая запись

en: New Attendee
ru_RU: Новый участник

en: New Customer
ru_RU: Новый клиент

en: New Event
ru_RU: Новое мероприятие

en: New Location
ru_RU: Новый офис

en: New Password
ru_RU: Новый пароль

en: New Space
ru_RU: Новая услуга

en: New Update
ru_RU: Новое обновление

en: New appointment
ru_RU: Новое назначение

en: New block time
ru_RU: Добавить заблокированное время

en: New category
ru_RU: Новая категория

en: New coupon
ru_RU: Новый купон

en: New customer
ru_RU: Новый клиент

en: New employee
ru_RU: Новый сотрудник

en: New event
ru_RU: Новое событие

en: New event booking
ru_RU: Новое бронирование мероприятия

en: New language
ru_RU: Новый язык

en: New package
ru_RU: Новый пакет

en: New package booking
ru_RU: Новое бронирование пакета

en: New password
ru_RU: Новый пароль

en: New resource
ru_RU: Новый ресурс

en: New service
ru_RU: Новая услуга

en: New tax
ru_RU: Новый налог

en: Next
ru_RU: Следующий

en: Next Service
ru_RU: Следующая услуга

en: Next day reminder
ru_RU: Напоминание на следующий день

en: No
ru_RU: Нет

en: No, just this one
ru_RU: Только это

en: No-show
ru_RU: Неявка

en: No-show tag
ru_RU: Теги отсутствия

en: No Employees Assigned to This Location
ru_RU: К этому местоположению не назначены сотрудники

en: No Packages
ru_RU: Нет пакетов

en: No Show
ru_RU: Неявка

en: No Show (1)
ru_RU: Неявка (1)

en: No Show (2)
ru_RU: Неявка (2)

en: No Show (3+)
ru_RU: Нет явки (3+)

en: No Tags. Create a new one.
ru_RU: Тэги пока не добавлены. Добавьте новый.

en: No WordPress users with the Amelia Customer role are available.
ru_RU: Нет пользователей WordPress с ролью клиента Amelia.

en: No WordPress users with the Amelia Employee role are available.
ru_RU: Нет пользователей WordPress с ролью сотрудника Amelia.

en: No appointments found
ru_RU: Записи не найдены

en: No appointments yet
ru_RU: Пока нет встреч

en: No attendees found
ru_RU: Участники не найдены

en: No booked appointments
ru_RU: Нет забронированных записей

en: No bookings found
ru_RU: Бронирования не найдены

en: No camera found on this device.
ru_RU: На этом устройстве не найдена камера.

en: No coupons yet
ru_RU: Пока нет купонов

en: No custom fields yet
ru_RU: Пока нет пользовательских полей

en: No customers were imported to your customer list.
ru_RU: Ни один клиент не был импортирован в ваш список клиентов.

en: No customers yet
ru_RU: Пока нет клиентов

en: No employees yet
ru_RU: Пока нет сотрудников

en: No event bookings yet
ru_RU: Пока нет бронирований мероприятий

en: No events found
ru_RU: События не найдены

en: No events yet
ru_RU: Пока нет событий

en: No extras yet
ru_RU: Пока нет дополнительных материалов

en: No invoices yet
ru_RU: Счетов еще нет

en: No limit per customer
ru_RU: Нет ограничения на клиента

en: No locations yet
ru_RU: Пока нет локализаций

en: No matching data
ru_RU: Нет совпадающих данных

en: No package bookings yet
ru_RU: Пока нет бронирований пакетов

en: No packages found
ru_RU: Пакеты не найдены

en: No packages yet
ru_RU: Пока нет пакетов

en: No resources yet
ru_RU: Ресурсы еще не доступны

en: No results
ru_RU: результаты

en: No results found
ru_RU: Результаты не найдены

en: No results found...
ru_RU: Нет результатов…

en: No results found for
ru_RU: Результаты не найдены для

en: No services or employees available
ru_RU: Нет доступных услуг или сотрудников

en: No services yet
ru_RU: Пока нет услуг

en: No spots left
ru_RU: Распродано

en: No taxes yet
ru_RU: Налоги пока не взимаются

en: No top trends
ru_RU: Нет популярных трендов

en: No transactions yet
ru_RU: Пока нет транзакций

en: No upcoming events
ru_RU: Нет предстоящих событий

en: No usage limit
ru_RU: Без ограничения использования

en: Not available
ru_RU: Недоступно

en: Not connected
ru_RU: Не подключено

en: Not match to your current password
ru_RU: Пожалуйста, введите текущий пароль

en: Note
ru_RU: Заметка

en: Note (Internal)
ru_RU: Заметка (только для сотрудников)

en: Note (internal)
ru_RU: Примечание (внутреннее)

en: Notice: Please select at least one panel.
ru_RU: Внимание: выберите, пожалуйста, хотя бы одну панель.

en: Notice: Please select start and end date.
ru_RU: Уведомление: Выберите дату начала и дату окончания.

en: Notification
ru_RU: Уведомление

en: Notification Language
ru_RU: Уведомление

en: Notification Placeholder
ru_RU: Плейсхолдер для уведомлений

en: Notification has been deleted.
ru_RU: Уведомление удалено.

en: Notification has been saved.
ru_RU: Уведомление сохранено.

en: Notification has not been saved.
ru_RU: Уведомление не сохранено.

en: Notification interval
ru_RU: Интервал уведомлений

en: Notification language
ru_RU: Язык уведомления

en: Notification name
ru_RU: Название уведомления

en: Notification settings
ru_RU: Настройки уведомлений

en: Notification status has been updated.
ru_RU: Статус уведомления обновлён.

en: Notification status has not been updated.
ru_RU: Статус уведомления не обновлён.

en: Notification template
ru_RU: Шаблон уведомления

en: Notification type
ru_RU: Тип уведомления

en: Notifications
ru_RU: Уведомления

en: Notifications in Amelia
ru_RU: Уведомления в Amelia

en: Notify attendees by email when event information is updated.
ru_RU: Уведомлять участников по электронной почте при обновлении информации о событии.

en: Notify selected employees about empty package purchases
ru_RU: Уведомить выбранных сотрудников о покупке пустых пакетов

en: Notify the attendee(s)
ru_RU: Уведомить клиента(ов)

en: Notify the attendees
ru_RU: Уведомить участников

en: Notify the customer(s)
ru_RU: Уведомить клиента(ов)

en: Number of Additional People
ru_RU: Количество дополнительных людей

en: Number of Additional People:
ru_RU: Количество дополнительных людей:

en: Number of Recurrences:
ru_RU: Количество повторений:

en: Number of Tickets
ru_RU: Количество билетов

en: Number of adjusted time slots:
ru_RU: Количество изменений:

en: Number of appointments
ru_RU: Количество записей

en: Number of appointments required for booking
ru_RU: Количество записей, необходимых для бронирования.

en: Number of appointments with applied coupon is
ru_RU: Количество записей к которым применяется скидочный купон:

en: Number of events
ru_RU: Количество участников

en: Number of packages
ru_RU: Количество участников

en: Number of people
ru_RU: Умножать цену на количество участников

en: Number of people on waiting list
ru_RU: Количество людей в списке ожидания

en: Number of people that are coming with you.
ru_RU: Количество человек, которые придут с вами.

en: Number of recurrences:
ru_RU: Количество повторений:

en: Number of tickets
ru_RU: Количество билетов

en: Occupancy rate
ru_RU: Коэффициент заполняемости

en: Occupied
ru_RU: Занято

en: Occurrences
ru_RU: Случаи

en: Offer a clean, list-based booking experience with a design that grabs attention. Customers can easily explore and book from your full event lineup.
ru_RU: Предложите чистый, основанный на списке опыт бронирования с дизайном, который привлекает внимание. Клиенты могут легко изучать и бронировать из всего вашего списка мероприятий.

en: Offer discounts or free appointments with customizable coupons.
ru_RU: Предлагайте скидки или бесплатные записи с настраиваемыми купонами.

en: Offer multiple durations and prices for this service.
ru_RU: Предложите несколько вариантов продолжительности и цен для этой услуги.

en: Offer optional or mandatory extras during the booking process - upsell additional services, products, or experiences to enhance appointments and delight your customers.
ru_RU: Предлагайте дополнительные услуги, которые могут быть обязательными или необязательными, во время процесса бронирования — продавайте дополнительные услуги, продукты или впечатления, чтобы улучшить качество встреч и порадовать своих клиентов.

en: Offer services with multiple duration options for customers to choose from.
ru_RU: Предлагайте услуги с несколькими вариантами продолжительности на выбор для клиентов.

en: Offer upsells or additional benefits within a service using extras.
ru_RU: Предлагайте дополнительные продажи или преимущества в рамках услуги с помощью дополнительных опций.

en: Oliver
ru_RU: Оливер

en: On
ru_RU: Вкл

en: On-Site
ru_RU: Наличными на месте

en: On-line
ru_RU: Онлайн

en: On-site
ru_RU: Наличными на месте

en: On-site payment
ru_RU: Оплата на месте

en: OnBoard
ru_RU: На борту

en: On:
ru_RU: По:

en: On Break
ru_RU: На перерыве

en: On hold
ru_RU: В режиме ожидания

en: On the same day
ru_RU: В тот же день

en: On the same day each month
ru_RU: В один и тот же день каждого месяца

en: Once Off
ru_RU: Однократно

en: Once you add your first Coupon, it will appear here. Click + Coupon above to get started.
ru_RU: Как только вы добавите первый купон, он появится здесь. Нажмите + Купон выше, чтобы начать.

en: Once you add your first custom field, it will appear here. Click + Custom Field below to get started.
ru_RU: После добавления первого настраиваемого поля оно появится здесь. Нажмите «+ Настраиваемое поле» ниже, чтобы начать.

en: Once you add your first employee, it will appear here. Click + Employee below to get started.
ru_RU: Как только вы добавите своего первого сотрудника, он появится здесь. Нажмите + Сотрудник ниже, чтобы начать.

en: Once you add your first event, it will appear here. Click + Event below to get started.
ru_RU: После добавления первого события оно появится здесь. Нажмите + Событие ниже, чтобы начать.

en: Once you add your first extra, it will appear here. Click + Extra above to get started.
ru_RU: После добавления первого дополнительного элемента он появится здесь. Нажмите + Дополнительно выше, чтобы начать.

en: Once you add your first package, it will appear here. Click + Package below to get started.
ru_RU: После добавления первого пакета он появится здесь. Нажмите «+ Пакет» ниже, чтобы начать.

en: Once you add your first resource, it will appear here. Click + Resource below to get started.
ru_RU: После добавления первого ресурса он появится здесь. Нажмите + Ресурс ниже, чтобы начать.

en: Once you add your first service, it will appear here.
ru_RU: Как только вы добавите свою первую услугу, она появится здесь.

en: Once you add your first tax, it will appear here. Click + Tax below to get started.
ru_RU: После добавления первого налога он появится здесь. Нажмите «+ Налог» ниже, чтобы начать.

en: Once you receive bookings, your appointments will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
ru_RU: Как только вы получите бронирования, ваши встречи будут отображаться здесь. Вы также можете начать, нажав кнопку Добавить ниже.

en: Once you receive event bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Event button below.
ru_RU: Как только вы получите бронирования мероприятий, они будут отображаться здесь. Вы также можете начать, нажав кнопку Забронировать мероприятие ниже.

en: Once you receive package bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Package button below.
ru_RU: Как только вы получите бронирования пакетов, они будут отображаться здесь. Вы также можете начать, нажав кнопку Забронировать пакет ниже.

en: Once you start adding locations, they will appear here. You can also get started by clicking the Add button below.
ru_RU: Как только вы начнете добавлять местоположения, они появятся здесь. Вы также можете начать, нажав кнопку «Добавить» ниже.

en: Once you start receiving bookings, invoices will be displayed here.
ru_RU: Как только вы начнете получать бронирования, здесь будут отображаться счета.

en: Once you start receiving bookings, transactions will be displayed here.
ru_RU: Как только вы начнете получать бронирования, здесь будут отображаться транзакции.

en: Once you start receiving bookings, your customers will be displayed here. You can also get started by clicking the Add or Import button below.
ru_RU: Как только вы начнете получать заказы, ваши клиенты будут отображаться здесь. Вы также можете начать, нажав кнопку «Добавить» или «Импортировать» ниже.

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
ru_RU: Одна бронь может включать нескольких участников или мест.

en: One of the phone numbers provided is invalid.
ru_RU: Один из введённых номеров телефона неверен.

en: One spot is equal to one attendee.
ru_RU: Одно место соответствует одному участнику.

en: Online
ru_RU: Онлайн

en: Online meetings
ru_RU: Онлайн-встречи

en: Only templates in the default language will be displayed in the back-end. If a template doesn’t exist in the customer’s language, the default language version will be sent instead.
ru_RU: Только шаблоны на языке по умолчанию будут отображаться в административной панели. Если шаблон не существует на языке клиента, будет отправлена версия на языке по умолчанию.

en: Oops...
ru_RU: Упс...

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Open Event
ru_RU: Открыть

en: Open following
ru_RU: Открыть последующие

en: Open side menu
ru_RU: Открыть боковое меню

en: Opened
ru_RU: Открыто

en: Opens at
ru_RU: Открывается в

en: Opens on
ru_RU: Открывается в

en: Opens on:
ru_RU: Открывается:

en: Option {number}
ru_RU: Опция {number}

en: Options
ru_RU: Опции

en: Options:
ru_RU: Опции:

en: Or
ru_RU: Или

en: Or enter details below
ru_RU: Подробности

en: Or pay with card
ru_RU: Или оплатите картой

en: Orange
ru_RU: Оранжевый

en: Order
ru_RU: Заказ

en: Order creation
ru_RU: Создание заказа

en: Order update
ru_RU: Обновление заказа

en: Organizer
ru_RU: Организатор

en: Organizers
ru_RU: Организаторы

en: Other
ru_RU: Другое

en: Outline
ru_RU: Обзор

en: Outlook Calendar
ru_RU: Календарь Outlook

en: Outlook Calendar & Microsoft Teams
ru_RU: Календарь Outlook и Microsoft Teams

en: Outlook Calendar WP hooks
ru_RU: Крючки календаря Outlook WP

en: Outlook Calendar setup
ru_RU: Настройка календаря Outlook

en: Outlook Mailer
ru_RU: Календарь Outlook

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
ru_RU: Почтовый клиент Outlook не полностью настроен. Пожалуйста, завершите настройку учетной записи в параметрах интеграции Outlook.

en: Outside of working hours
ru_RU: В нерабочее время

en: Overridden by employee
ru_RU: Изменено сотрудником

en: Overview
ru_RU: Обзор

en: Overwrite Records
ru_RU: Перезаписать записи

en: PAYMENT METHOD
ru_RU: СПОСОБ ОПЛАТЫ

en: Package
ru_RU: Пакет

en: Package:
ru_RU: Пакет

en: Package Asc
ru_RU: Пакет по возрастанию

en: Package Canceled
ru_RU: Пакет отменён

en: Package Desc
ru_RU: Описание пакета

en: Package ID
ru_RU: ID пакета

en: Package Info
ru_RU: Информация о пакете услуг

en: Package Selection
ru_RU: Выбор пакета

en: Package appointment has been updated.
ru_RU: Запись пакета обновлена.

en: Package appointments
ru_RU: Пакет встреч

en: Package appointments details
ru_RU: Подробности о бронированиях в рамках пакетов

en: Package badge
ru_RU: Значок пакета

en: Package booking details
ru_RU: Детали бронирования пакета

en: Package booking has been created.
ru_RU: Бронирование пакета создано.

en: Package booking has been deleted.
ru_RU: Бронирование пакета удалено.

en: Package booking has been updated.
ru_RU: Бронирование пакета обновлено.

en: Package booking is not available for this time slot.
ru_RU: Бронирование пакета недоступно для этого временного интервала.

en: Package canceled
ru_RU: Пакет отменён

en: Package capacity
ru_RU: Емкость пакета

en: Package category
ru_RU: Категория пакета

en: Package count
ru_RU: Количество пакетов

en: Package deal
ru_RU: Пакетное предложение

en: Package deposit
ru_RU: Депозит за пакет

en: Package description
ru_RU: Описание пакета

en: Package details
ru_RU: Детали пакета

en: Package duration
ru_RU: Продолжительность пакета

en: Package filter
ru_RU: Фильтр пакетов

en: Package has been created.
ru_RU: Пакет был создан.

en: Package has been deleted.
ru_RU: Пакет удалён.

en: Package has been hidden.
ru_RU: Пакет скрыт.

en: Package has been updated.
ru_RU: Пакет обновлён.

en: Package includes
ru_RU: Цена пакета услуг

en: Package info
ru_RU: Информация о пакете

en: Package is now visible.
ru_RU: Пакет теперь виден.

en: Package location
ru_RU: Расположение пакета

en: Package management
ru_RU: Управление пакетами

en: Package name
ru_RU: Имя пакета

en: Package overview
ru_RU: Обзор пакета

en: Package price
ru_RU: Цена пакета услуг

en: Package price:
ru_RU: Цена пакета:

en: Package purchased
ru_RU: Пакет приобретён

en: Package rules and description
ru_RU: Правила и описание пакета

en: Package selection
ru_RU: Выбор пакета

en: Package services list
ru_RU: Список услуг пакета

en: Packages
ru_RU: Пакеты

en: Packages appointments
ru_RU: Пакеты встреч

en: Packages block
ru_RU: Блок пакетов

en: Packages have been reordered.
ru_RU: Пакеты были переупорядочены.

en: Packages overview
ru_RU: Обзор пакетов

en: Packages popup
ru_RU: Всплывающее окно «Пакеты»

en: Paddle
ru_RU: Весло

en: Page
ru_RU: URL-адрес страницы с пользовательской панелью

en: Page card
ru_RU: Карточка страницы

en: Page content
ru_RU: Содержимое страницы

en: Page header
ru_RU: Заголовок страницы

en: Page messages
ru_RU: Сообщения страницы

en: Page scroll
ru_RU: Прокрутка страницы

en: Paid
ru_RU: Оплачено

en: Paid deposit
ru_RU: Аванс

en: Paid remaining amount
ru_RU: Оплаченная оставшаяся сумма

en: Panel & access permissions
ru_RU: Панель и разрешения на доступ

en: Panel Button Type
ru_RU: Тип кнопки панели

en: Panel access
ru_RU: Доступ к панели

en: Panel recovery
ru_RU: Восстановление панели

en: Panel subtab name
ru_RU: Название подвкладки панели

en: Paragraph
ru_RU: Абзац

en: Partially Paid
ru_RU: Частично оплачено

en: Partially Refunded
ru_RU: Частично оплачено

en: Partially paid
ru_RU: Частично оплачено

en: Parts
ru_RU: Части

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Password Updated!
ru_RU: Пароль

en: Password changed successfully
ru_RU: Ваш пароль был успешно сброшен

en: Password has been changed
ru_RU: Пароль изменен

en: Password is set
ru_RU: Пароль установлен

en: Password must be longer than 3 characters
ru_RU: Пароль должен быть длиннее 3 символов

en: Password reset link has been sent to your email.
ru_RU: Ссылка для сброса пароля отправлена на вашу электронную почту.

en: Passwords do not match
ru_RU: Пароли не совпадают

en: Passwords don't match.
ru_RU: Пароли не совпадают.

en: Past events
ru_RU: Прошедшие события

en: Paste the secret key you received after creating your API key pair in Google reCAPTCHA.
ru_RU: Вставьте секретный ключ, который вы получили после создания пары ключей API в Google reCAPTCHA.

en: Paste the site key you received after generating your API key pair in Google reCAPTCHA.
ru_RU: Вставьте ключ сайта, который вы получили после генерации пары ключей API в Google reCAPTCHA.

en: Pay
ru_RU: День

en: PayPal payment link
ru_RU: Ссылка для оплаты через PayPal

en: Pay for all appointments at once
ru_RU: Оплатить все записи сразу

en: Pay now
ru_RU: К оплате сейчас

en: Pay only for the first appointment
ru_RU: Оплатить только первую запись

en: Pay with payment link
ru_RU: Оплатить по ссылке на оплату

en: Payee email
ru_RU: Email сотрудника

en: Paying later
ru_RU: Оплата позже

en: Paying now
ru_RU: К оплате сейчас

en: Payment
ru_RU: Оплата

en: Payment History
ru_RU: История платежей

en: Payment ID
ru_RU: ID платежа

en: Payment Method
ru_RU: Метод оплаты

en: Payment Method:
ru_RU: Метод оплаты:

en: Payment Status
ru_RU: Статус оплаты

en: Payment Type:
ru_RU: Тип оплаты:

en: Payment amount
ru_RU: Сумма платежа

en: Payment created
ru_RU: Дата платежа

en: Payment currency
ru_RU: Валюта платежа

en: Payment date
ru_RU: Дата платежа

en: Payment details
ru_RU: Детали платежа

en: Payment due amount
ru_RU: Сумма к оплате

en: Payment error
ru_RU: Ошибка платежа

en: Payment history
ru_RU: История платежей

en: Payment link for Barion
ru_RU: Описание для Stripe

en: Payment method
ru_RU: Способ оплаты

en: Payment method:
ru_RU: Способ оплаты:

en: Payment methods
ru_RU: Способы оплаты

en: Payment protected by policy and powered by
ru_RU: Платеж защищен политикой и поддерживается

en: Payment segment
ru_RU: Сегмент платежей

en: Payment status
ru_RU: Статус оплаты

en: Payment summary
ru_RU: Сводка платежей

en: Payment type
ru_RU: Тип оплаты

en: Payment type, deposit payment...
ru_RU: Тип оплаты, депозитная оплата...

en: Payment was canceled.
ru_RU: Оплата была отменена.

en: Payments
ru_RU: Платежи

en: Pending
ru_RU: Ожидает

en: Pending appointments
ru_RU: Ожидающие записи

en: Pending payment
ru_RU: Ожидается оплата

en: People
ru_RU: Умножать цену на количество участников

en: People counting logic
ru_RU: Логика подсчета людей

en: Per Location
ru_RU: За местоположение

en: Per Service
ru_RU: За услугу

en: Per customer
ru_RU: На клиента

en: Percentage
ru_RU: Процент от общей стоимости

en: Percentage amount
ru_RU: Процентная сумма

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
ru_RU: Процентный депозит будет рассчитан на общую стоимость бронирования<br>и фиксированная сумма может быть умножена на количество людей или оставаться фиксированной на общей стоимости бронирования.

en: Percentage of Load
ru_RU: Процент загрузки

en: Period
ru_RU: Период

en: Period available for booking in advance
ru_RU: Горизонт времени бронирования

en: Periods
ru_RU: Периоды

en: Permanent access token
ru_RU: Постоянный токен доступа

en: Person
ru_RU: Человек

en: Personal Information
ru_RU: Заметки о клиенте

en: Personal information
ru_RU: Личная информация

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Phone:
ru_RU: Телефон:

en: Phone Number
ru_RU: Сделать телефон обязательным полем

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
ru_RU: Номер телефона уже существует с другим именем. Пожалуйста, проверьте ваше имя.

en: Phone number
ru_RU: Номер телефона

en: Phone number ID
ru_RU: ID номера телефона

en: Phone number copied to clipboard.
ru_RU: Номер телефона скопирован в буфер обмена.

en: Phone number must include a country code.
ru_RU: Номер телефона должен включать код страны.

en: Pick a date or range
ru_RU: Выберите интервал дат

en: Pick a year
ru_RU: Выберите год

en: Pick date & time
ru_RU: Выберите дату и время

en: Pick date & time:
ru_RU: Выберите дату и время:

en: Pin icon
ru_RU: Иконка булавки

en: Pixel ID
ru_RU: ID пикселя

en: Placeholder
ru_RU: Плейсхолдеры

en: Placeholder Color
ru_RU: Плейсхолдер скопирован

en: Placeholder copied to clipboard.
ru_RU: Заполнитель скопирован в буфер обмена.

en: Placeholder text
ru_RU: Заполнитель текста

en: Placeholders
ru_RU: Плейсхолдеры

en: Places API (New) is required but not enabled. Please enable it in Google Cloud Console.
ru_RU: API Places (новое) требуется, но не включено. Включите его в Google Cloud Console.

en: Plain
ru_RU: Простой

en: Plans
ru_RU: Планы

en: Please Wait
ru_RU: Подождите, пожалуйста

en: Please add period
ru_RU: Добавьте точку в конце.

en: Please cancel the event first before deleting it.
ru_RU: Пожалуйста, отмените мероприятие, прежде чем его удалить.

en: Please check your .csv file and try again.
ru_RU: Пожалуйста, проверьте ваш файл .csv и попробуйте снова.

en: Please choose appointment date
ru_RU: Пожалуйста, выберите дату записи

en: Please choose appointment time
ru_RU: Пожалуйста, выберите время записи

en: Please confirm you are not a robot
ru_RU: Пожалуйста, подтвердите, что вы не робот

en: Please ensure that services and employees are created and that services are assigned to employees.
ru_RU: Пожалуйста, убедитесь, что услуги и сотрудники созданы, и что услуги назначены сотрудникам.

en: Please enter Mailgun API key
ru_RU: Пожалуйста, введите ключ доступа к Mailgun API

en: Please enter Mailgun Domain
ru_RU: Пожалуйста, введите домен Mailgun

en: Please enter SMTP host
ru_RU: Введите хост SMTP

en: Please enter SMTP password
ru_RU: Пожалуйста, введите пароль SMTP

en: Please enter SMTP port
ru_RU: Задайте порт SMTP

en: Please enter SMTP username
ru_RU: Введите пользователя SMTP

en: Please enter a code.
ru_RU: Пожалуйста, введите код.

en: Please enter a content.
ru_RU: Пожалуйста, введите содержимое.

en: Please enter a first name.
ru_RU: Пожалуйста, введите имя.

en: Please enter a last name
ru_RU: Введите фамилию

en: Please enter a live publishable key.
ru_RU: Пожалуйста, введите публикуемый ключ для работы.

en: Please enter a live secret key.
ru_RU: Пожалуйста, введите секретный ключ для работы.

en: Please enter a name.
ru_RU: Пожалуйста, введите имя.

en: Please enter a new password.
ru_RU: Пожалуйста, введите новый пароль.

en: Please enter a new password again.
ru_RU: Пожалуйста, введите новый пароль ещё раз.

en: Please enter a notification name.
ru_RU: Пожалуйста, введите название уведомления.

en: Please enter a password.
ru_RU: Пожалуйста, введите пароль.

en: Please enter a recipient email.
ru_RU: Пожалуйста, введите электронную почту получателя.

en: Please enter a recipient phone.
ru_RU: Пожалуйста, введите телефон получателя.

en: Please enter a sender email.
ru_RU: Пожалуйста, введите электронную почту отправителя.

en: Please enter a sender name.
ru_RU: Пожалуйста, введите имя отправителя.

en: Please enter a subject.
ru_RU: Пожалуйста, введите тему.

en: Please enter a tax amount.
ru_RU: Пожалуйста, введите сумму налога.

en: Please enter a test publishable key.
ru_RU: Пожалуйста, введите тестовый публикуемый ключ.

en: Please enter a test secret key.
ru_RU: Пожалуйста, введите тестовый секретный ключ.

en: Please enter a ticket code.
ru_RU: Введите код билета.

en: Please enter a ticket name.
ru_RU: Пожалуйста, введите название билета.

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://).
ru_RU: Пожалуйста, введите действительный URL с протоколом (http:// или https://).

en: Please enter a valid email address
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный email адрес

en: Please enter a valid email address.
ru_RU: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты.

en: Please enter a valid phone number.
ru_RU: Пожалуйста, введите действительный номер телефона.

en: Please enter an email.
ru_RU: Пожалуйста, введите адрес электронной почты.

en: Please enter an event.
ru_RU: Пожалуйста, введите мероприятие.

en: Please enter appointment date...
ru_RU: Пожалуйста, укажите дату для записи…

en: Please enter coupon
ru_RU: Пожалуйста, введите купон

en: Please enter current password
ru_RU: Пожалуйста, введите текущий пароль

en: Please enter date
ru_RU: Пожалуйста, введите дату

en: Please enter date of birth
ru_RU: Пожалуйста, введите дату

en: Please enter email
ru_RU: Пожалуйста, введите email

en: Please enter email or username
ru_RU: Введите пользователя SMTP

en: Please enter end time
ru_RU: Введите время окончания

en: Please enter first name
ru_RU: Пожалуйста, введите имя

en: Please enter last name
ru_RU: Пожалуйста введите фамилию

en: Please enter live API Key
ru_RU: Пожалуйста, введите действующий ключ API

en: Please enter live POSKey
ru_RU: Пожалуйста, введите действующий ключ API

en: Please enter live client ID
ru_RU: Введите идентификатор живого клиента

en: Please enter live key ID
ru_RU: Введите идентификатор живого ключа

en: Please enter live key secret
ru_RU: Пожалуйста, введите секрет рабочего ключа

en: Please enter live secret
ru_RU: Введите секретный ключ

en: Please enter name
ru_RU: Пожалуйста, введите имя

en: Please enter new password
ru_RU: Пожалуйста, введите новый пароль

en: Please enter new password again
ru_RU: Пожалуйста, введите новый пароль еще раз

en: Please enter password
ru_RU: Пожалуйста, введите пароль

en: Please enter payee email
ru_RU: Пожалуйста, введите email

en: Please enter phone
ru_RU: Пожалуйста, введите номер телефона

en: Please enter phone number
ru_RU: Пожалуйста, введите номер телефона

en: Please enter sandbox POSKey
ru_RU: Пожалуйста, введите тестовый ключ API

en: Please enter start time
ru_RU: Введите время начала

en: Please enter tax rate name.
ru_RU: Пожалуйста, введите название налоговой ставки.

en: Please enter test API Key
ru_RU: Пожалуйста, введите тестовый ключ API

en: Please enter test client ID
ru_RU: Введите тестовый идентификатор клиента

en: Please enter test key ID
ru_RU: Введите тестовый ключ ID

en: Please enter test key secret
ru_RU: Пожалуйста, введите секрет тестового ключа

en: Please enter test secret
ru_RU: Введите секретный код для тестирования

en: Please enter waiting list capacity
ru_RU: Пожалуйста, введите вместимость списка ожидания.

en: Please fill in your address.
ru_RU: Пожалуйста, укажите ваш адрес.

en: Please log in to Square
ru_RU: Пожалуйста, войдите в Square.

en: Please map corresponding data to columns:
ru_RU: Пожалуйста, сопоставьте соответствующие данные с колонками:

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
ru_RU: Обратите внимание: для работы этой опции необходимо добавить новые заполнители ссылок на оплату в шаблоны сообщений.

en: Please refine your search criteria
ru_RU: Пожалуйста, измените критерии поиска

en: Please select
ru_RU: Пожалуйста, выберите

en: Please select a category.
ru_RU: Пожалуйста, выберите категорию.

en: Please select a closing date.
ru_RU: Пожалуйста, выберите дату закрытия.

en: Please select a closing time.
ru_RU: Пожалуйста, выберите время закрытия.

en: Please select a color.
ru_RU: Пожалуйста, выберите цвет.

en: Please select a customer.
ru_RU: Пожалуйста, выберите клиента.

en: Please select a date.
ru_RU: Пожалуйста, выберите дату.

en: Please select a date range.
ru_RU: Пожалуйста, выберите диапазон дат.

en: Please select a date range that is within the period range.
ru_RU: Пожалуйста, выберите диапазон дат, который находится в пределах периода.

en: Please select a duration.
ru_RU: Пожалуйста, выберите продолжительность.

en: Please select a location
ru_RU: Выберите местоположение

en: Please select a location.
ru_RU: Пожалуйста, выберите местоположение.

en: Please select a package.
ru_RU: Пожалуйста, выберите пакет.

en: Please select a service.
ru_RU: Пожалуйста, выберите услугу.

en: Please select a start time.
ru_RU: Пожалуйста, выберите время начала.

en: Please select a time.
ru_RU: Пожалуйста, выберите время.

en: Please select a type.
ru_RU: Пожалуйста, выберите тип.

en: Please select an action.
ru_RU: Пожалуйста, выберите действие.

en: Please select an attendee.
ru_RU: Пожалуйста, выберите участника.

en: Please select an email template.
ru_RU: Пожалуйста, выберите шаблон электронной почты.

en: Please select an employee.
ru_RU: Пожалуйста, выберите сотрудника.

en: Please select an end date.
ru_RU: Пожалуйста, выберите дату окончания.

en: Please select an end time.
ru_RU: Пожалуйста, выберите время окончания.

en: Please select an event.
ru_RU: Пожалуйста, выберите событие.

en: Please select an opening date.
ru_RU: Пожалуйста, выберите дату открытия.

en: Please select an opening time.
ru_RU: Пожалуйста, выберите время открытия.

en: Please select an option.
ru_RU: Выберите один из вариантов.

en: Please select at least one customer
ru_RU: Выберите хотя бы одного клиента

en: Please select at least one employee.
ru_RU: Пожалуйста, выберите хотя бы одного сотрудника.

en: Please select at least one service.
ru_RU: Пожалуйста, выберите хотя бы одну услугу.

en: Please select customer
ru_RU: Пожалуйста, выберите клиента

en: Please select date
ru_RU: Выберите дату

en: Please select employee
ru_RU: Пожалуйста, выберите сотрудника

en: Please select location
ru_RU: Пожалуйста, выберите офис

en: Please select package:
ru_RU: Пожалуйста, выберите пакет:

en: Please select repeat interval
ru_RU: Пожалуйста, выберите интервал повторения

en: Please select repeat period
ru_RU: Пожалуйста, выберите период повторения

en: Please select service
ru_RU: Выберите услугу

en: Please select the extra:
ru_RU: Пожалуйста, выберите доп. услугу:

en: Please select time
ru_RU: Выберите время

en: Please upload the file
ru_RU: Пожалуйста, загрузите файл

en: Please use a different email or phone number to complete the booking.
ru_RU: Пожалуйста, используйте другой адрес электронной почты или номер телефона, чтобы завершить оформление записи.

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
ru_RU: Пожалуйста, используйте встроенный виджет шорткода Elementor вместо виджета Amelia при добавлении Amelia во всплывающее окно.

en: Plugin Activation Error
ru_RU: Ошибка активации плагина

en: Plugin has been activated
ru_RU: Плагин активирован

en: Plugin has been deactivated
ru_RU: Плагин деактивирован

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
ru_RU: Блокировщик всплывающих окон включен! Чтобы добавить вашу запись в календарь, разрешите всплывающие окна и добавьте этот сайт в список исключений.

en: Popup Heading
ru_RU: Ожидает

en: Popup buttons
ru_RU: Всплывающие кнопки

en: Popup title
ru_RU: Заголовок всплывающего окна

en: Preload entities when page loads
ru_RU: Предварительно загружать сущности при загрузке страницы

en: Prepared
ru_RU: Подготовлено

en: Preselect Booking Parameters
ru_RU: Автоматически заполнить параметры бронирования

en: Preselect Current Date
ru_RU: Автоматически выбрать текущую дату

en: Preselect the “Subscribe” checkbox
ru_RU: Предварительно выбрать флажок «Подписаться»

en: Preset Colors
ru_RU: Готовые цвета

en: Prevent bookings during times marked as busy in the employee's Google Calendar.
ru_RU: Запретить бронирования на время, отмеченное как занятое в календаре Google сотрудника.

en: Prevent scheduling conflicts with real-time calendar syncing for every employee.
ru_RU: Предотвратите конфликты в расписании благодаря синхронизации календаря в режиме реального времени для каждого сотрудника.

en: Preview
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Preview Invoice
ru_RU: Предварительный просмотр счета

en: Preview invoice
ru_RU: Предварительный просмотр счета

en: Previous range
ru_RU: Предыдущий диапазон

en: Price
ru_RU: Цена

en: Price:
ru_RU: Стоимость:

en: Price Asc
ru_RU: Цена по возрастанию

en: Price Ascending
ru_RU: По возрастанию цены

en: Price Desc
ru_RU: Цена по убыванию

en: Price Descending
ru_RU: По убыванию цены

en: Price indicators
ru_RU: Индикаторы цен

en: Price number of decimals
ru_RU: Количество десятичных знаков в цене

en: Price per Spot
ru_RU: Цена за место

en: Price separator
ru_RU: Разделитель цен

en: Price symbol position
ru_RU: Позиция символа цены

en: Price type
ru_RU: Тип цены

en: Pricing
ru_RU: Оценка

en: Pricing & duration
ru_RU: Цены и продолжительность

en: Pricing by Date range
ru_RU: Цены по диапазону дат

en: Pricing by date & time
ru_RU: Ценообразование по дате и времени

en: Pricing by date range
ru_RU: Ценообразование по диапазону дат

en: Pricing by duration
ru_RU: Ценообразование по длительности

en: Pricing by number of people
ru_RU: Ценообразование по количеству людей

en: Pricing by the number of people
ru_RU: Ценообразование по количеству людей

en: Primary
ru_RU: Основной цвет

en: Primary Button Type
ru_RU: Тип основной кнопки

en: Primary Gradient
ru_RU: Основной градиент

en: Primary and state colors
ru_RU: Основные и статусные цвета

en: Primary button style
ru_RU: Основной стиль кнопок

en: Primary color
ru_RU: Основной цвет

en: Primary text
ru_RU: Основной текст

en: Process payments easily with Square.
ru_RU: Легко обрабатывайте платежи с помощью Square.

en: Processing
ru_RU: Обработка

en: Profile
ru_RU: Мой профиль

en: Profile data updated successfully
ru_RU: Данные профиля успешно обновлены

en: Profile deleted
ru_RU: Профиль удален

en: Profile has been updated
ru_RU: Профиль изменен

en: Property name
ru_RU: Имя свойства

en: Property value
ru_RU: Значение свойства

en: Protect your booking system from bots by integrating reCAPTCHA keys.
ru_RU: Защитите вашу систему бронирования от ботов, интегрировав ключи reCAPTCHA.

en: Provide a simplified, guided booking experience on your website. Customize the design and labels to improve usability and align with your business needs.
ru_RU: Предоставьте упрощённый, управляемый процесс бронирования на вашем сайте. Настройте дизайн и метки, чтобы улучшить удобство использования и соответствовать потребностям вашего бизнеса.

en: Publish
ru_RU: Опубликовать

en: Publish Form
ru_RU: Опубликовать форму

en: Purchase code
ru_RU: Код покупки (purchase code)

en: Purchase is canceled
ru_RU: Покупка отменена

en: Purchased
ru_RU: Приобретен пакет услуг

en: Purple
ru_RU: Фиолетовый

en: Qty
ru_RU: Кол-во:

en: Qty:
ru_RU: Кол-во:

en: Quantity
ru_RU: Максимальное количество

en: Quantity Asc
ru_RU: Количество по возрастанию

en: Quantity Desc
ru_RU: Количество по убыванию

en: Quantity is shared
ru_RU: Количество общее

en: Quantity per location
ru_RU: Количество на местоположение

en: Quantity per service
ru_RU: Количество на услугу

en: Queued
ru_RU: Поставлено в очередь

en: Quickly download all appointment details from the Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
ru_RU: Быстро загрузите все детали встреч со страницы «Заказы», что упростит и ускорит составление отчетов, анализ и ведение учета.

en: Quickly download all event booking details from the Event Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
ru_RU: Быстро экспортируйте все детали бронирований событий со страницы «Бронирования событий», делая подготовку отчетности, анализ и ведение учета простыми и эффективными.

en: Radio button
ru_RU: Переключатель

en: Random
ru_RU: Случайный

en: Rate
ru_RU: Оценка

en: Razorpay payment link
ru_RU: Ссылка для оплаты Razorpay

en: Re-type New Password
ru_RU: Повторите новый пароль

en: Re-type new password
ru_RU: Введите новый пароль повторно

en: Read more
ru_RU: Еще

en: Recharge
ru_RU: Пополнить

en: Recharge balance
ru_RU: Пополнить баланс

en: Recipient email
ru_RU: Электронная почта получателя

en: Recipient phone
ru_RU: Телефон получателя

en: Recurrence
ru_RU: Повторение

en: Recurrences
ru_RU: Повторения

en: Recurring
ru_RU: Повтор

en: Recurring Appointment
ru_RU: Настройка регулярных бронирований

en: Recurring Appointments
ru_RU: Регулярные записи

en: Recurring Appointments:
ru_RU: Регулярные записи:

en: Recurring Summary
ru_RU: Сводка повторяющихся событий

en: Recurring appointment
ru_RU: Периодическое назначение

en: Recurring appointment payment
ru_RU: Оплата повторяющейся встречи

en: Recurring appointments
ru_RU: Повторяющиеся встречи

en: Recurring appointments:
ru_RU: Повторяющиеся встречи:

en: Recurring appointments details
ru_RU: Подробности повторяющихся бронирований

en: Recurring appointments setup
ru_RU: Настройка повторяющихся встреч

en: Recurring events
ru_RU: Повторяющиеся события

en: Recurring notification
ru_RU: Регулярное уведомление

en: Recurring popup
ru_RU: Повторяющееся всплывающее окно

en: Recurring summary
ru_RU: Периодическое резюме

en: Red
ru_RU: Красный

en: Redirect
ru_RU: Перенаправление

en: Redirect URI
ru_RU: URI для редиректа

en: Redirect URL After Booking
ru_RU: URL-адрес для перенаправление после бронирования

en: Redirect URL (denied)
ru_RU: URL перенаправления (отказано)

en: Redirect URL after Payment
ru_RU: URL переадресации после назначения

en: Redirect URL after booking
ru_RU: URL перенаправления после бронирования

en: Redirect URL after payment
ru_RU: URL перенаправления после оплаты

en: Redirect URL for successfully approved booking
ru_RU: URL перенаправления для успешно подтверждённого бронирования

en: Redirect URL for successfully rejected booking
ru_RU: URL перенаправления для успешно отклонённого бронирования

en: Redirect URL for unsuccessfully approved booking
ru_RU: URL перенаправления для неуспешно подтверждённого бронирования

en: Redirect URL for unsuccessfully rejected booking
ru_RU: URL перенаправления для неуспешно отклонённого бронирования

en: Redirect URLs
ru_RU: URI для редиректа

en: Redirect page
ru_RU: Страница перенаправления

en: Reduce no-shows with timely reminders sent automatically
ru_RU: Сократите количество пропущенных встреч с помощью своевременных напоминаний, отправляемых автоматически

en: Reflect On
ru_RU: Отразить на

en: Refund
ru_RU: Возврат

en: Refund Transaction
ru_RU: Транзакция возврата

en: Refunded
ru_RU: Возвращено

en: Registration, Telephone Number, Email
ru_RU: Регистрация, номер телефона, электронная почта

en: Reject appointment link
ru_RU: Ссылка для отклонения встречи

en: Rejected
ru_RU: Отклонено

en: Remaining Amount:
ru_RU: Оставшаяся сумма:

en: Remaining of total amount will be paid on site.
ru_RU: Остаток общей стоимости будет оплачен наличными на месте,

en: Remind me when my SMS balance is low
ru_RU: Напомнить мне, когда баланс SMS будет низким

en: Remove Apple Calendar event slots
ru_RU: Удалить временные слоты событий из Календаря Apple

en: Remove Attendee
ru_RU: Удалить участника

en: Remove Google Calendar busy slots
ru_RU: Удалить занятые слоты в Google Календаре

en: Remove Outlook Calendar busy slots
ru_RU: Удалить занятые слоты календаря Outlook

en: Reorder Packages
ru_RU: Изменить порядок пакетов

en: Reorder Services
ru_RU: Изменить порядок услуг

en: Reorder on website
ru_RU: Изменить порядок на сайте

en: Reordering packages affects how they are displayed on the website.
ru_RU: Изменение порядка пакетов влияет на их отображение на сайте.

en: Reordering services affects how they are displayed on the website.
ru_RU: Изменение порядка услуг влияет на их отображение на сайте.

en: Repeat
ru_RU: Повторить

en: Repeat:
ru_RU: Повторять:

en: Repeat Appointment
ru_RU: Повторить запись

en: Repeat Event
ru_RU: Повторять мероприятие

en: Repeat Every Year
ru_RU: Повторять каждый год

en: Repeat Yearly
ru_RU: Повторять ежегодно

en: Repeat appointment
ru_RU: Повторить запись

en: Repeat event
ru_RU: Повторить событие

en: Repeat every
ru_RU: Повторять каждый год

en: Repeat every year
ru_RU: Повторять каждый год

en: Repeat new password
ru_RU: Повторите новый пароль

en: Repeat on
ru_RU: Повторять:

en: Repeat this appointment
ru_RU: Сделать эту запись регулярной

en: Repeat yearly
ru_RU: Повторять ежегодно

en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Reply-to email
ru_RU: Адрес для ответа

en: Require password for login
ru_RU: Требовать пароль при входе

en: Required
ru_RU: Обязательное поле

en: Required fields: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
ru_RU: Обязательные поля: <b>Имя</b> и <b>Фамилия</b>.

en: Reschedule
ru_RU: Переназначить

en: Reschedule appointment
ru_RU: Перенести встречу

en: Rescheduled
ru_RU: Невозможно переназначить запись

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Reset Form
ru_RU: Сбросить форму

en: Reset Password
ru_RU: Сбросить пароль

en: Reset form settings
ru_RU: Сбросить настройки формы

en: Reset password
ru_RU: Сбросить пароль

en: Resource
ru_RU: Услуга удалена

en: Resource Details
ru_RU: Детали ресурса

en: Resource booking setup
ru_RU: Настройка бронирования ресурсов

en: Resource has been added.
ru_RU: Ресурс добавлен.

en: Resource has been deleted.
ru_RU: Ресурс удалён.

en: Resource has been hidden.
ru_RU: Ресурс скрыт.

en: Resource has been updated.
ru_RU: Ресурс обновлён.

en: Resource is now visible.
ru_RU: Ресурс теперь виден.

en: Resources
ru_RU: Клиенты удалены

en: Return to Home
ru_RU: Вернуться на главную страницу

en: Returning
ru_RU: Повторные

en: Revenue
ru_RU: Оборот

en: Ribbon
ru_RU: Лента

en: Role
ru_RU: Роль

en: Roles & permissions
ru_RU: Роли и разрешения

en: Roles settings
ru_RU: Настройки ролей

en: Round-robin
ru_RU: Круговая система

en: Rules
ru_RU: Правила

en: SMS History
ru_RU: История SMS

en: SMS Settings
ru_RU: Настройки SMS

en: SMS balance
ru_RU: Баланс SMS

en: SMS history
ru_RU: История SMS

en: SMTP Host
ru_RU: Хост SMTP

en: SMTP Password
ru_RU: Пароль SMTP

en: SMTP Port
ru_RU: Порт SMTP

en: SMTP Secure
ru_RU: Безопасный SMTP

en: SMTP Username
ru_RU: Пользователь SMTP

en: SMTP credentials validation failed. Please check your settings.
ru_RU: Проверка учетных данных SMTP не удалась. Проверьте настройки.

en: Same day
ru_RU: В тот же день

en: Sandbox mode
ru_RU: Режим песочницы

en: Sandbox secret key (POSKey)
ru_RU: Секретный ключ песочницы (POSKey)

en: Sat
ru_RU: Сб

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save Special Day
ru_RU: Сохранить нестандартный день

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save time and reduce manual work with instant, auto-generated invoices
ru_RU: Сэкономьте время и сократите ручную работу с помощью мгновенно создаваемых счетов

en: Save time by automating repeating events instead of creating them manually
ru_RU: Сэкономьте время, автоматизировав повторяющиеся события вместо их ручного создания.

en: Save time with fast, one-click appointment exports
ru_RU: Экономьте время с помощью быстрого экспорта встреч в один клик

en: Save time with fast, one-click event booking exports
ru_RU: Экономьте время с быстрым экспортом данных о бронированиях на мероприятия в один клик

en: Save time with quick, hassle-free customer data exports
ru_RU: Экономьте время благодаря быстрому и удобному экспорту данных клиентов

en: Scan
ru_RU: Скан

en: Scan E-Ticket
ru_RU: Выберите время

en: Scan e-ticket
ru_RU: Сканировать электронный билет

en: Schedule
ru_RU: Расписание

en: Schedule:
ru_RU: Расписание:

en: Schedule setup required
ru_RU: Требуется настройка расписания

en: Scheduled
ru_RU: Запланировано

en: Scheduled Before Appointment
ru_RU: Запланировано до встречи

en: Scheduled Before Event
ru_RU: Запланировано до события

en: Scheduled notification
ru_RU: Запланированное уведомление

en: Scope
ru_RU: Область

en: Scopes
ru_RU: Области

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search...
ru_RU: Поиск…

en: Search Filters
ru_RU: Поисковые фильтры

en: Search Input Field
ru_RU: Заметки о сотруднике

en: Search Results
ru_RU: Результаты поиска

en: Search attendees
ru_RU: Поиск участников

en: Search booked appointments
ru_RU: Поиск забронированных встреч

en: Search bookings
ru_RU: Поиск бронирований

en: Search customers
ru_RU: Поиск клиентов

en: Search employees
ru_RU: Поиск сотрудников

en: Search events
ru_RU: Поиск событий

en: Search extras
ru_RU: Дополнительные функции поиска

en: Search features
ru_RU: Поиск функций

en: Search for Events
ru_RU: Поиск по мероприятиям…

en: Search for events
ru_RU: Поиск событий

en: Search integrations
ru_RU: Поиск интеграций

en: Search invoices
ru_RU: Поиск счетов

en: Search locations
ru_RU: Местоположения поиска

en: Search notifications
ru_RU: Поиск уведомлений

en: Search packages
ru_RU: Поиск пакетов

en: Search services
ru_RU: Поиск услуг

en: Second
ru_RU: Второй/ая

en: Second {day}
ru_RU: Второй {day}

en: Secondary
ru_RU: Вторичный

en: Secondary Button Type
ru_RU: Тип вторичной кнопки

en: Secondary button style
ru_RU: Вторичный стиль кнопки

en: Secondary color
ru_RU: Вторичный цвет

en: Secondary text
ru_RU: Вторичный текст

en: Secret key (POSKey)
ru_RU: Секретный ключ (POSKey)

en: Section
ru_RU: Действие

en: Securely process payments using Stripe.
ru_RU: Безопасно обрабатывайте платежи с помощью Stripe.

en: Segment
ru_RU: Сегмент

en: Segments
ru_RU: Сегменты

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select Address
ru_RU: Выберите адрес

en: Select Amelia Step-By-Step Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
ru_RU: Выберите блок Amelia Step-By-Step Booking Button (или кнопку внутри него), чтобы изменить параметры шорткода.

en: Select Apple Calendar
ru_RU: Выберите календарь

en: Select Box
ru_RU: Выпадающий список

en: Select Calendar
ru_RU: Выберите календарь

en: Select Catalog View
ru_RU: Отображение каталога

en: Select Coupon
ru_RU: Выберите купон

en: Select Customer
ru_RU: Выберите клиента(ов)

en: Select Customer(s)
ru_RU: Выберите клиента(ов)

en: Select Date
ru_RU: Выберите дату

en: Select Employee
ru_RU: Выберите сотрудника

en: Select Event
ru_RU: Выберите мероприятие

en: Select Events
ru_RU: Выберите мероприятие

en: Select Events List Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
ru_RU: Выберите блок «Events List Booking Button» (или кнопку внутри него), чтобы изменить параметры шорткода.

en: Select Location
ru_RU: Выберите офис

en: Select Package
ru_RU: Выберите пакет услуг

en: Select Repeat Interval
ru_RU: Выберите интервал повторения

en: Select Repeat Period
ru_RU: Выберите частоту повторений

en: Select Service
ru_RU: Выберите услугу

en: Select Service Category
ru_RU: Выберите категорию услуг

en: Select Tag
ru_RU: Выберите тэг

en: Select Tags
ru_RU: Выберите тэг

en: Select Tickets
ru_RU: Выберите время

en: Select Time
ru_RU: Выберите время

en: Select View
ru_RU: Выберите вид

en: Select WooCommerce product
ru_RU: Выберите товар из WooCommerce

en: Select Zoom User
ru_RU: Выберите пользователя Zoom

en: Select a placeholder to insert it where your cursor is placed.
ru_RU: Выберите заполнитель, чтобы вставить его в место, где находится курсор.

en: Select at least one option.
ru_RU: Выберите хотя бы один вариант.

en: Select box
ru_RU: Выберите поле

en: Select calendar
ru_RU: Выберите календарь

en: Select category
ru_RU: Выберите категорию

en: Select customer, employee and service
ru_RU: Выберите клиента, сотрудника и услугу

en: Select date
ru_RU: Выбрать дату

en: Select date and time
ru_RU: Выбрать дату и время

en: Select delimiter
ru_RU: Выберите разделитель

en: Select employee
ru_RU: Выберите сотрудника

en: Select event
ru_RU: Выберите событие

en: Select location
ru_RU: Выберите местоположение

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
ru_RU: Выберите конкретные услуги для этого периода.<br/>Если услуги не выбраны, тогда все услуги, назначенные для сотрудника,<br/>будут доступны для бронирования в этом периоде.

en: Select or Create New
ru_RU: Выберите или создайте

en: Select package
ru_RU: Выберите пакет

en: Select placeholder
ru_RU: Выбрать заполнитель

en: Select service
ru_RU: Выберите услугу

en: Select specific location for each period.
ru_RU: Выбрать офис для всех периодов.

en: Select specific location for this period.
ru_RU: Выбрать офис для этого периода.

en: Select specific services for each period.
ru_RU: Выберите конкретные услуги для каждого периода.

en: Select the Appointment Time
ru_RU: Выберите время для записи

en: Select the Extras you'd like
ru_RU: Выберите дополнительные услуги

en: Select the WooCommerce product that will be used for this package.
ru_RU: Выберите продукт WooCommerce, который будет использоваться для этого пакета.

en: Select the action that will trigger the event for tracking.
ru_RU: Выберите действие, которое будет запускать событие для отслеживания.

en: Select the employee who will be added as the organizer of the Google/Outlook/Apple Calendar event. Employees selected under Staff will be added as guests.
ru_RU: Выберите сотрудника, который будет добавлен в качестве организатора события в календаре Google/Outlook/Apple. Сотрудники, выбранные в разделе «Персонал», будут добавлены в качестве гостей.

en: Select the events this coupon can be used for.
ru_RU: Выберите события, для которых можно использовать этот купон.

en: Select the number of tickets that you want to book for each ticket type
ru_RU: Выберите количество билетов, которые вы хотите забронировать для каждого типа билета.

en: Select the packages this coupon can be used for.
ru_RU: Выберите пакеты, для которых можно использовать этот купон.

en: Select the services this coupon can be used for.
ru_RU: Выберите услуги, для которых можно использовать этот купон.

en: Select this Employee
ru_RU: Выберите этого сотрудника

en: Select this employee
ru_RU: Выберите этого сотрудника

en: Select tickets
ru_RU: Выбрать билеты

en: Select your Square Location
ru_RU: Выберите ваше местоположение в Square

en: Selected
ru_RU: Периоды для всех записей выбраны

en: Selected Customers
ru_RU: Выбранные клиенты

en: Selected date background
ru_RU: Фон выбранной даты

en: Selected date text
ru_RU: Текст выбранной даты

en: Selected extras
ru_RU: Выбранные доп. услуги

en: Selected extras details
ru_RU: Выбранные доп. услуги

en: Selected services
ru_RU: Выбранные услуги

en: Semicolon (;)
ru_RU: Точка с запятой (;)

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Send Access Link
ru_RU: Отправить ссылку для доступа

en: Send ICS file for approved bookings
ru_RU: Отправить ICS-файл для утвержденных бронирований

en: Send ICS file for pending bookings
ru_RU: Отправить ICS-файл для ожидающих бронирований

en: Send Reset Link
ru_RU: Отправить ссылку для сброса

en: Send access link
ru_RU: Отправить ссылку для доступа

en: Send after appointment
ru_RU: Отправить после назначения

en: Send after event
ru_RU: Отправить после события

en: Send all SMS messages to additional numbers
ru_RU: Отправить все SMS-сообщения на дополнительные номера

en: Send all notifications to additional addresses
ru_RU: Отправлять все уведомления на дополнительные адреса

en: Send appointment notifications directly via WhatsApp.
ru_RU: Отправлять уведомления о встречах напрямую через WhatsApp.

en: Send at
ru_RU: Отправить в

en: Send custom fields info for each customer separately
ru_RU: Отправлять данные из настраиваемых полей по каждому клиенту отдельно

en: Send event invitation email
ru_RU: Отправить приглашение на мероприятие по электронной почте

en: Send invoice
ru_RU: Отправить счет

en: Send invoice to customer by default
ru_RU: Отправлять счет клиенту по умолчанию

en: Send only this notification
ru_RU: Отправить только это уведомление

en: Send personalized email and SMS notifications tailored to your business.
ru_RU: Отправляйте персонализированные уведомления по электронной почте и SMS, адаптированные под ваш бизнес.

en: Send smart, personalized notifications your way
ru_RU: Отправляйте умные, персонализированные уведомления по своему усмотрению

en: Send test
ru_RU: Отправить тест

en: Send to e-mail
ru_RU: Отправить тестовый email

en: Send your customer data to Mailchimp quickly and effortlessly.
ru_RU: Отправляйте данные клиентов в Mailchimp быстро и без усилий.

en: Sender ID must be between 3 and 11 characters
ru_RU: Идентификатор отправителя должен состоять из 3–11 символов.

en: Sender email
ru_RU: Электронная почта отправителя

en: Sender name
ru_RU: Имя отправителя

en: Sent
ru_RU: Отправлено

en: Separate-row export
ru_RU: Экспорт в отдельные строки

en: Service
ru_RU: Услуга

en: Service/Event
ru_RU: Услуга/Событие

en: Service Asc
ru_RU: Услуга по возрастанию

en: Service Categories
ru_RU: Категории услуг

en: Service Category
ru_RU: Категория услуг

en: Service Desc
ru_RU: Услуга по убыванию

en: Service ID
ru_RU: ID услуги

en: Service Info
ru_RU: Информация об услуге

en: Service Input Field
ru_RU: Заметки о сотруднике

en: Service Price
ru_RU: Стоимость услуги

en: Service Selection
ru_RU: Выбор услуги

en: Service Subtotal
ru_RU: Промежуточный итог по услуге

en: Service badge
ru_RU: Значок службы

en: Service capacity
ru_RU: Вместимость службы

en: Service category
ru_RU: Категория услуг

en: Service count
ru_RU: Количество услуг

en: Service description
ru_RU: Описание услуги

en: Service details
ru_RU: Детали услуги

en: Service duration
ru_RU: Длительность услуги

en: Service employees list
ru_RU: Список сотрудников сервиса

en: Service filter
ru_RU: Фильтр службы

en: Service has been added.
ru_RU: Услуга добавлена.

en: Service has been deleted.
ru_RU: Услуга удалена.

en: Service has been hidden.
ru_RU: Услуга скрыта.

en: Service has been updated.
ru_RU: Услуга обновлена.

en: Service info
ru_RU: Информация об услуге

en: Service information
ru_RU: Длительность услуги

en: Service is now visible.
ru_RU: Услуга теперь видна.

en: Service location
ru_RU: Местонахождение службы

en: Service name
ru_RU: Название услуги

en: Service or event description
ru_RU: Описание услуги или мероприятия

en: Service or event name
ru_RU: Название услуги или события

en: Service packages overview
ru_RU: Обзор пакетов услуг

en: Service price
ru_RU: Стоимость услуги

en: Service selection
ru_RU: Выбор услуги

en: Service subtotal
ru_RU: Промежуточная сумма за услуги

en: Services
ru_RU: Услуги

en: Services & categories setup
ru_RU: Настройка услуг и категорий

en: Services Asc
ru_RU: Услуги по возрастанию

en: Services Desc
ru_RU: Услуги по убыванию

en: Services and packages overview
ru_RU: Обзор услуг и пакетов

en: Services have been reordered.
ru_RU: Услуги были переупорядочены.

en: Services list, Appointments
ru_RU: Список услуг, Записи

en: Services overview
ru_RU: Обзор услуг

en: Services setup
ru_RU: Настройка служб

en: Set ICS file description
ru_RU: Установить описание файла ICS

en: Set Limit
ru_RU: Установить лимит

en: Set Minimum
ru_RU: Установить минимум

en: Set Password
ru_RU: Установить пароль

en: Set a maximum number of people a customer can add when booking.
ru_RU: Установить максимальное количество людей, которых клиент может добавить при бронировании.

en: Set coupons to be case insensitive
ru_RU: Установите нечувствительность к регистру для купонов.

en: Set different prices for specific days, times, or custom dates.
ru_RU: Установите разные цены для определённых дней, времени или пользовательских дат.

en: Set dynamic pricing for services based on various conditions.
ru_RU: Установите динамическое ценообразование для услуг на основе различных условий.

en: Set event period first to enable pricing by date range.
ru_RU: Сначала установите период события, чтобы включить ценообразование по диапазону дат.

en: Set flexible ticket pricing with categories and date-based ranges to maximize accessibility and revenue.
ru_RU: Установите гибкое ценообразование билетов с категориями и диапазонами дат для максимальной доступности и дохода.

en: Set general settings
ru_RU: Установить общие настройки

en: Set individual time zones for employees so availability and bookings are shown correctly for clients worldwide.
ru_RU: Установите индивидуальные часовые пояса для сотрудников, чтобы доступность и бронирования отображались правильно для клиентов по всему миру.

en: Set metadata and description
ru_RU: Установить метаданные и описание

en: Set minimum
ru_RU: Установить минимум

en: Set new password
ru_RU: Установить новый пароль

en: Set options, colors and labels for booking form
ru_RU: Установить параметры, цвета и метки для формы бронирования

en: Set password
ru_RU: Установить пароль

en: Set pricing based on the number of people in the booking.
ru_RU: Установить цены в зависимости от количества человек в бронировании.

en: Set the description that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
ru_RU: Установите описание, которое будет отображаться в событии календаря. Вы можете использовать заполнители, доступные на странице уведомлений.

en: Set the event period first to enable pricing by date range.
ru_RU: Сначала установите период мероприятия, чтобы включить ценообразование по диапазону дат.

en: Set the maximum number of busy events retrieved from calendar to block bookings in Amelia.
ru_RU: Установите максимальное количество занятых событий, извлекаемых из календаря, чтобы блокировать бронирования в Amelia.

en: Set the maximum number of people allowed per appointment for this service.
ru_RU: Установите максимальное количество человек, допустимое на одну запись для этой услуги.

en: Set the minimum number of people required per appointment for this service.
ru_RU: Установите минимальное количество людей, необходимое для каждого назначения по данной услуге.

en: Set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in a notification. Note: To enable this, the coupon placeholder must be included in the notification template.
ru_RU: Установите количество подтвержденных бронирований, после которого клиент автоматически получит купон в уведомлении. Примечание: чтобы это работало, заполнитель купона должен быть включен в шаблон уведомления.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
ru_RU: Предварительный временной интервал когда клиенты<br/>уже не смогут отменить бронирование.

en: Set the title that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
ru_RU: Установите заголовок, который будет отображаться в событии календаря. Вы можете использовать заполнители, доступные на странице уведомлений.

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
ru_RU: Установите эту опцию, если хотите ограничить количество встреч, которые сотрудник может иметь ежедневно, независимо от того, сколько встреч «вмещается» в рабочие часы.

en: Set up
ru_RU: Настроить

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
ru_RU: Настроить макет календаря и параметры всплывающих окон для повторяющихся событий

en: Set up Content, Buttons and Labels
ru_RU: Настроить контент, кнопки и ярлыки

en: Set up Employees selection options
ru_RU: Email сотрудника

en: Set up Labels and Buttons
ru_RU: Настроить ярлыки и кнопки

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
ru_RU: Настроить параметры видимости местоположения, изображений, фильтров, вместимости, цены и статуса

en: Set up Locations selection options
ru_RU: Описание офиса

en: Set up Package detailed view
ru_RU: Сведения о пакете

en: Set up Service detailed view
ru_RU: Сведения об услуге

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
ru_RU: Настроить параметры выбора услуг, местоположений и сотрудников

en: Set up Services and Packages view
ru_RU: Настроить отображение услуг и пакетов

en: Set up Services selection options
ru_RU: Сведения об услуге

en: Set up Services view
ru_RU: Сортировать услуги:

en: Set up Sidebar visibility and its content
ru_RU: Настроить видимость боковой панели и её содержимое

en: Set up button type and labels
ru_RU: Настроить тип кнопки и метки

en: Set up button types and labels
ru_RU: Настроить типы кнопок и метки

en: Set up categories cards
ru_RU: Показывать все категории

en: Set up display options and labels
ru_RU: Настроить параметры отображения и метки

en: Set up labels
ru_RU: Настроить метки

en: Set up labels and buttons
ru_RU: Настройте ярлыки и кнопки

en: Set up staff, location, gallery and other event information visibility
ru_RU: Настройка видимости информации о персонале, месте проведения, галерее и других событиях

en: Set up visibility, button type and labels
ru_RU: Настройте видимость, тип кнопки и ярлыки

en: Set up visibility and labels
ru_RU: Настройте видимость и ярлыки

en: Set up visibility and labels of ticket selection
ru_RU: Настройте видимость и ярлыки выбора билетов

en: Set your Google Map API Key in General Settings
ru_RU: Установите ключ API Google Maps в общих настройках

en: Set your company working hours. This schedule will be used for all new employees, however you can customize schedule for each employee later.
ru_RU: Установите рабочие часы вашей компании. Этот график будет использоваться для всех новых сотрудников, однако позже вы сможете настроить график для каждого сотрудника индивидуально.

en: Setting up days off
ru_RU: Настройка выходных дней

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings have been saved.
ru_RU: Настройки сохранены.

en: Shared
ru_RU: Общий

en: Shared Pool
ru_RU: Общий пул

en: Shared capacity across services
ru_RU: Общая вместимость между услугами

en: Shared category capacity
ru_RU: Общая емкость категории

en: Shortcode options
ru_RU: Настройки шорткода

en: Show
ru_RU: Показать

en: Show Add To Calendar option to customers
ru_RU: Показать клиентам опцию «Добавить в календарь»

en: Show All
ru_RU: Показать все

en: Show All Periods
ru_RU: Показать все периоды

en: Show Less Periods
ru_RU: Показать меньше периодов

en: Show Type
ru_RU: Показать тип

en: Show all categories
ru_RU: Показывать все категории

en: Show all employees
ru_RU: Показывать всех специалистов

en: Show all events
ru_RU: Показывать все мероприятия

en: Show all locations
ru_RU: Показывать все офисы

en: Show all packages
ru_RU: Показывать все тэги

en: Show all services
ru_RU: Показывать все услуги

en: Show all tags
ru_RU: Показывать все тэги

en: Show booking slots in client's time zone
ru_RU: Показать слоты бронирования в часовом поясе клиента

en: Show bookings
ru_RU: Показать бронирования

en: Show catalog of all categories
ru_RU: Показать каталог со всеми категориями

en: Show checkout form
ru_RU: Показать форму оформления заказа

en: Show coupon
ru_RU: Показать купон

en: Show customer information form
ru_RU: Показать форму информации о клиенте

en: Show employee
ru_RU: Показать сотрудника

en: Show event
ru_RU: Показать мероприятие

en: Show event on site
ru_RU: Показывать мероприятие на сайте

en: Show from date
ru_RU: Отображать с даты

en: Show in Amelia Popup
ru_RU: Показать во всплывающем окне Amelia

en: Show less
ru_RU: Показать меньше

en: Show location
ru_RU: Показать местоположение

en: Show more
ru_RU: Показать больше

en: Show more ({count})
ru_RU: Показать больше ({count})

en: Show on website
ru_RU: Показать на сайте

en: Show package
ru_RU: Показать пакет

en: Show recurring events
ru_RU: Показывать регулярные мероприятия

en: Show resource
ru_RU: Показать ресурс

en: Show service
ru_RU: Показать услугу

en: Show single Event details on the page
ru_RU: Показать детали одного события на странице

en: Show specific categories
ru_RU: Показать конкретную категорию

en: Show specific category
ru_RU: Показать конкретную категорию

en: Show specific package
ru_RU: Показать конкретный пакет услуг

en: Show specific packages
ru_RU: Показать конкретный пакет услуг

en: Show specific service
ru_RU: Показать отдельную услугу

en: Show specific services
ru_RU: Показать отдельную услугу

en: Show tag
ru_RU: Показать тэг

en: Show tax
ru_RU: Показать налог

en: Show waiting list after booking is full
ru_RU: Показать лист ожидания после заполнения бронирования

en: Showcase your services in stylish card layouts. Easily organize them by category and tailor the appearance to match your brand.
ru_RU: Демонстрируйте свои услуги в стильных карточных макетах. Легко организуйте их по категориям и адаптируйте внешний вид в соответствии с вашим брендом.

en: Showing
ru_RU: Показано

en: Sidebar
ru_RU: Боковая панель

en: Sidebar area
ru_RU: Область боковой панели

en: Sidebar visibility
ru_RU: Видимость боковой панели

en: Sign In
ru_RU: Войти

en: Sign In to Mailchimp
ru_RU: Радио-кнопки

en: Sign Out of Mailchimp
ru_RU: Выйти из Mailchimp

en: Sign in
ru_RU: Войти

en: Sign in as
ru_RU: Войти как

en: Sign in with Google
ru_RU: Войти в Google

en: Sign in with Microsoft
ru_RU: Войти с помощью Microsoft

en: Sign in with Outlook
ru_RU: Войти в Outlook

en: Sign out from Google
ru_RU: Выйти из Google

en: Sign out from Outlook
ru_RU: Выйти из Outlook

en: Sign up
ru_RU: Зарегистрироваться

en: Simple, secure payments powered by Barion.
ru_RU: Простые и безопасные платежи с помощью Barion.

en: Simplify communication with customizable messages for both customers and employees
ru_RU: Упростите коммуникацию с помощью настраиваемых сообщений как для клиентов, так и для сотрудников.

en: Simplify financial management with easy, one-click transaction exports
ru_RU: Упростите управление финансами с помощью простого экспорта транзакций в один клик

en: Simplify scheduling with individual availability, working hours, and assignments
ru_RU: Упростите планирование с помощью индивидуальной доступности, рабочего времени и заданий

en: Simplify scheduling with recurring events
ru_RU: Упростите планирование с помощью повторяющихся событий

en: Single-row export
ru_RU: Экспорт одной строкой

en: Single Ticket
ru_RU: Один билет

en: Single booking
ru_RU: Одна бронь

en: Skip Categories step
ru_RU: Категории

en: Skip Import
ru_RU: Пропустить импорт

en: Skip packages and continue with the selected service
ru_RU: Пропустить пакеты и продолжить с выбранной услугой

en: Skip setup
ru_RU: Пропустить настройку

en: Slot end time
ru_RU: Время окончания слота

en: Social login
ru_RU: Социальный вход

en: Social login setup
ru_RU: Настройка социального входа

en: Some employees assigned to this event are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
ru_RU: Некоторые сотрудники, назначенные на это мероприятие, не подключены к Zoom. Пожалуйста, перейдите в их профили и подключите их к Zoom, чтобы правильно использовать эту интеграцию.

en: Some employees assigned to this service are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
ru_RU: Некоторые сотрудники, назначенные на эту услугу, не подключены к Zoom. Пожалуйста, перейдите в их профили и подключите их к Zoom, чтобы правильно использовать эту интеграцию.

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
ru_RU: Некоторые из интервалов недоступны. Мы предложили вам ближайшие свободные.

en: Some payment methods cannot be used together due to compatibility rules
ru_RU: Некоторые методы оплаты не могут использоваться вместе из-за правил совместимости.

en: Some records have an incorrect format.
ru_RU: Некоторые записи имеют некорректный формат.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
ru_RU: Извините, во время обработки Вашего платежа произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
ru_RU: Извините, во время обработки Вашего платежа произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
ru_RU: Извините, произошла ошибка во время добавления бронирования в корзину WooCommerce.

en: Sort
ru_RU: Сортировать

en: Space-comma
ru_RU: Пробел-запятая

en: Space-dot
ru_RU: Пробел-точка

en: Special Days
ru_RU: Особые дни

en: Special characters are not allowed
ru_RU: Спецсимволы не разрешены

en: Special days
ru_RU: Особые дни

en: Special days setup
ru_RU: Настройка особых дней

en: Specific Date
ru_RU: Конкретная дата

en: Specific Date & Time
ru_RU: Конкретная дата

en: Specific date
ru_RU: Конкретная дата

en: Specific date & time
ru_RU: Конкретная дата и время

en: Spot
ru_RU: Мест

en: Spots
ru_RU: Мест

en: Spots capacity
ru_RU: Вместимость

en: Square
ru_RU: Квадрат

en: Square account successfully disconnected
ru_RU: Аккаунт Square успешно отключен

en: Square payment link
ru_RU: Ссылка для оплаты через Square

en: Staff
ru_RU: Сотрудники

en: Standard Account
ru_RU: Стандартный аккаунт

en: Start
ru_RU: Начать

en: Start Date
ru_RU: Время начала

en: Start Scanner
ru_RU: Время начала

en: Start Time
ru_RU: Время начала

en: Start Zoom
ru_RU: Начать Zoom

en: Start Zoom Meeting
ru_RU: Начать встречу в Zoom

en: Start by clicking the add custom field button
ru_RU: Начните с нажатия кнопки «Добавить пользовательское поле».

en: Start date
ru_RU: Дата начала

en: Start scanner
ru_RU: Запустить сканер

en: Start time
ru_RU: Время начала

en: Status
ru_RU: Статус

en: Status Asc
ru_RU: Статус по возрастанию

en: Status Desc
ru_RU: Статус по убыванию

en: Stay compliant with ease through consistent, reliable tax handling across your business
ru_RU: Обеспечьте соблюдение нормативных требований с помощью последовательной и надежной обработки налогов во всех подразделениях вашей компании.

en: Stay connected with WhatsApp notifications
ru_RU: Оставайтесь на связи с уведомлениями WhatsApp

en: Stay organized with export files ready for analysis or external tools
ru_RU: Оставайтесь организованными с файлами экспорта, готовыми для анализа или использования внешних инструментов

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
ru_RU: Форма пошаговой записи позволит вашим клиентам записаться на любую услугу за несколько кликов

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
ru_RU: Пошаговый вид бронирования проводит клиентов через несколько этапов для оформления бронирования.

en: Step-by-step
ru_RU: Пошаговая инструкция

en: Step-by-step booking form guide
ru_RU: Пошаговое руководство по заполнению формы бронирования

en: Step 1
ru_RU: Шаг 1

en: Step 2
ru_RU: Шаг 2

en: Step 3
ru_RU: Шаг 3

en: Step 4
ru_RU: Шаг 4

en: Step Booking
ru_RU: Шаг бронирования

en: Step By Step Booking Form
ru_RU: Форма бронирования по шагам

en: Step Popups
ru_RU: Всплывающие окна шага

en: Step content
ru_RU: Содержание шага

en: Step header
ru_RU: Заголовок шага

en: Step heading
ru_RU: Заголовок шага

en: Step info tab
ru_RU: Вкладка «Информация о шаге»

en: Step message
ru_RU: Сообщение о шаге

en: Step pagination
ru_RU: Пагинация шагов

en: Step tickets tab
ru_RU: Вкладка «Билеты»

en: Steps
ru_RU: Шаги

en: Steps order
ru_RU: Порядок действий

en: Stop Scanner
ru_RU: Остановить сканер

en: Stop scanner
ru_RU: Остановить сканер

en: Streamline operations with one central place to manage all resources across your business
ru_RU: Оптимизируйте операции с помощью одного централизованного места для управления всеми ресурсами вашей компании.

en: Streamline virtual meetings by integrating popular meeting platforms directly into bookings.
ru_RU: Оптимизируйте виртуальные встречи, интегрировав популярные платформы для проведения встреч непосредственно в систему бронирования.

en: Stripe Account
ru_RU: Stripe

en: Stripe Connect
ru_RU: Подключить

en: Stripe payment link
ru_RU: Ссылка для оплаты Stripe

en: Studios
ru_RU: Студии

en: Sub Steps
ru_RU: Подэтапы

en: Sub step title
ru_RU: Название подшага

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Subject placeholders
ru_RU: Заполнители темы

en: Subscribe to our mailing list
ru_RU: Подпишитесь на нашу рассылку

en: Subtotal
ru_RU: Промежуточный итог

en: Subtotal:
ru_RU: Промежуточный итог:

en: Success
ru_RU: Готово

en: Successful cancellation redirect URL
ru_RU: URL перенаправления после успешной отмены

en: Successfully added booking
ru_RU: URL-адрес для перенаправление после бронирования

en: Suggest closest available date
ru_RU: Предложить ближайшую доступную дату

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar when booking is finalized.
ru_RU: Предложите клиентам добавить встречу в свой календарь после завершения бронирования.

en: Suggest next available date
ru_RU: Предложить следующую доступную дату

en: Suggest previous available date
ru_RU: Предложить предыдущую доступную дату

en: Sum of payments
ru_RU: Итого

en: Summary
ru_RU: Итог

en: Summary segment
ru_RU: Сегмент «Резюме»

en: Sun
ru_RU: Воскресенье

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Support
ru_RU: Поддержка

en: Support Amelia by displaying a backlink
ru_RU: Поддержите Amelia, отображая обратную ссылку

en: Support deeper insights by using exported data for analysis and reporting
ru_RU: Поддержка более глубокого анализа с помощью экспортированных данных для анализа и отчетности

en: Support external workflows by seamlessly moving financial records into other systems
ru_RU: Поддержка внешних рабочих процессов благодаря беспрепятственному переносу финансовых записей в другие системы

en: Switch Camera
ru_RU: Переключить камеру

en: Sync with
ru_RU: Синхронизировать с

en: Sync your Stripe Connect account for effortless payments and seamless payouts.
ru_RU: Синхронизируйте свой аккаунт Stripe Connect для легких платежей и беспрепятственных выплат.

en: Sync your and your employee's personal and professional events by connection Outlook calendars.
ru_RU: Синхронизируйте личные и профессиональные события ваши и ваших сотрудников, подключив календари Outlook.

en: Sync your and your employees' personal and professional events by connecting Google calendars.
ru_RU: Синхронизируйте личные и профессиональные события ваши и ваших сотрудников, подключив календари Google.

en: Sync your schedule with your personal Apple Calendar to prevent double bookings.
ru_RU: Синхронизируйте своё расписание с личным календарём Apple, чтобы избежать двойного бронирования.

en: Sync your schedule with your personal Google Calendar to prevent double bookings.
ru_RU: Синхронизируйте своё расписание с личным календарём Google, чтобы избежать двойного бронирования.

en: Sync your schedule with your personal Outlook Calendar to prevent double bookings.
ru_RU: Синхронизируйте своё расписание с личным календарём Outlook, чтобы избежать двойного бронирования.

en: Tab title
ru_RU: Заголовок вкладки

en: Table settings have been updated.
ru_RU: Настройки таблицы обновлены.

en: Tabs (All / Packages / Services)
ru_RU: Вкладки (Все / Пакеты / Услуги)

en: Tag
ru_RU: Выберите, или добавьте тэг

en: Tag label
ru_RU: Название тега

en: Tag label cannot be empty
ru_RU: Название тега не может быть пустым

en: Tags
ru_RU: Тэги

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Tax amount
ru_RU: Сумма налога

en: Tax details
ru_RU: Детали налогообложения

en: Tax has been added.
ru_RU: Налог добавлен.

en: Tax has been deleted.
ru_RU: Налог удалён.

en: Tax has been hidden.
ru_RU: Налог скрыт.

en: Tax has been updated.
ru_RU: Налог обновлён.

en: Tax is now visible.
ru_RU: Налог теперь виден.

en: Tax rate
ru_RU: Ставка налога

en: Tax rate name
ru_RU: Название ставки налога

en: Tax setup
ru_RU: Настройка налогов

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
ru_RU: Налог будет исключен из расчета цены и показан отдельно.

en: Tax will be included in price calculation.
ru_RU: Налог будет включен в расчет цены.

en: Taxes
ru_RU: Налоги

en: Taxes overview
ru_RU: Обзор налогов

en: Template name
ru_RU: Имя шаблона

en: Test API key
ru_RU: Тестовый API-ключ

en: Test SMS
ru_RU: Тестовое SMS

en: Test SMS sent successfully.
ru_RU: Тестовое SMS отправлено успешно.

en: Test WhatsApp
ru_RU: Тест WhatsApp

en: Test WhatsApp message sent successfully
ru_RU: Тестовое сообщение WhatsApp отправлено успешно

en: Test client ID
ru_RU: Тестовый ID клиента

en: Test email
ru_RU: Тестовое электронное письмо

en: Test email sent successfully.
ru_RU: Тестовое электронное письмо успешно отправлено.

en: Test mode
ru_RU: Тестовый режим

en: Test publishable key
ru_RU: Тестовый публикуемый ключ

en: Test secret
ru_RU: Тестовый секрет

en: Test secret Key
ru_RU: Тестовый секретный ключ

en: Text
ru_RU: Однострочное текстовое поле

en: Text Mode
ru_RU: Текстовый режим

en: Text area
ru_RU: Текстовая область

en: Text color
ru_RU: Цвет текста

en: Text color on background
ru_RU: Цвет текста на фоне

en: Text content
ru_RU: Текстовое содержимое

en: Thank you! Your booking is completed.
ru_RU: Спасибо! Ваше бронирование завершено.

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
ru_RU: Спасибо! Ваше бронирование принято и ожидает подтверждения.

en: The appointment can't be rescheduled.
ru_RU: Запись не может быть перенесена.

en: The coupon field is mandatory
ru_RU: Поле для купона обязательно для заполнения.

en: The coupon you entered is not valid
ru_RU: Купон, которой Вы ввели, недействителен

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
ru_RU: Валюта в Amelia не соответствует валюте выбранного вами местоположения Square.

en: The customer didn’t provide an email address, so the invoice couldn’t be sent.
ru_RU: Клиент не предоставил адрес электронной почты, поэтому счет не может быть отправлен.

en: The first row should not contain column names.
ru_RU: Первая строка не должна содержать названия столбцов.

en: The message body must be configured in the Facebook Developers settings.
ru_RU: Тело сообщения должно быть настроено в настройках Facebook Developers.

en: The message header must be configured in the Facebook Developers settings. The character limit is 60 characters after placeholders are replaced.
ru_RU: Заголовок сообщения должен быть настроен в настройках Facebook Developers. Ограничение по символам — 60 после замены заполнителей.

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
ru_RU: Оригинальные формы бронирования — пошаговая, каталог, список событий и календарь событий — имеют базовую настройку и изменение меток, служа основой для наших новых версий.

en: The package is time-limited to
ru_RU: Этот пакет услуг ограничен по времени до

en: The payment will be done on-site.
ru_RU: Остаток общей стоимости будет оплачен наличными на месте,

en: The price will multiply by the number of people/spots
ru_RU: Умножать цену на количество участников

en: The proposed date and time are different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date and time.
ru_RU: Предложенные дата и время отличаются от выбранного вами шаблона из-за недоступных временных слотов на ожидаемые дату и время.

en: The proposed date is different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date.
ru_RU: Предложенная дата отличается от выбранного вами шаблона из-за недоступных временных слотов на ожидаемую дату.

en: The proposed time is different from your selected pattern due to unavailable time slots at the expected time.
ru_RU: Предложенное время отличается от выбранного вами шаблона из-за недоступных временных слотов на ожидаемое время.

en: The purchase code is invalid or it has expired
ru_RU: Код покупки неверен или истек

en: The refund amount will be
ru_RU: Сумма возврата будет

en: The remaining balance can be paid on-site or through a payment link.
ru_RU: Оставшаяся сумма может быть оплачена на месте или через платежную ссылку.

en: The resource name is only visible to you and won't appear during booking. It's used for internal management purposes.
ru_RU: Название ресурса видно только вам и не будет отображаться во время бронирования. Оно используется для внутренних целей управления.

en: The resource quantity is counted separately for each selected location.
ru_RU: Количество ресурсов учитывается отдельно для каждого выбранного местоположения.

en: The resource quantity is counted separately for each selected service.
ru_RU: Количество ресурсов учитывается отдельно для каждой выбранной услуги.

en: The resource quantity is shared across all selected services, employees, and locations.
ru_RU: Количество ресурсов распределяется между всеми выбранными услугами, сотрудниками и локациями.

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
ru_RU: Остальные встречи можно будет забронировать позже в панели клиентов.

en: The time slot step defined here will apply to all time slots across the plugin.
ru_RU: Шаг временного интервала, определенный здесь, будет применяться ко всем временным интервалам в плагине.

en: The time slot you tried to reschedule to is not available. Please select a different time slot for the selected date.
ru_RU: Выбранный вами временной интервал недоступен. Пожалуйста, выберите другой временной интервал для выбранной даты.

en: The total number of people for the booking.
ru_RU: Общее количество людей для бронирования.

en: The total number of persons ({approvedPersonsCount}) exceeds the maximum capacity of {maxAppointmentCapacity}.
ru_RU: Общее количество человек ({approvedPersonsCount}) превышает максимальную вместимость {maxAppointmentCapacity}.

en: The total number of persons ({waitingPersonsCount}) exceeds the maximum waiting list capacity of {waitingListMaxCapacity}.
ru_RU: Общее количество человек ({waitingPersonsCount}) превышает максимальную вместимость списка ожидания {waitingListMaxCapacity}.

en: There are no attendees yet...
ru_RU: Участников пока нет…

en: There are no booked appointments for this package.
ru_RU: Для этого пакета нет забронированных записей.

en: There are no days off yet...
ru_RU: Участников пока нет…

en: There are no future events scheduled. Please create a new event.
ru_RU: Нет запланированных будущих мероприятий. Пожалуйста, создайте новое мероприятие.

en: There are no packages. Please create a new package.
ru_RU: Нет пакетов. Пожалуйста, создайте новый пакет.

en: There are no results...
ru_RU: Ничего не найдено…

en: There are no special days yet...
ru_RU: Участников пока нет…

en: There are no upcoming events for this period
ru_RU: В этом периоде нет предстоящих мероприятий

en: There are upcoming appointments for the {service} service.
ru_RU: Есть предстоящие записи на услугу {service}.

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
ru_RU: В календаре Google/Outlook есть событие, которое пересекается с этим для конкретного сотрудника. Вы уверены, что хотите создать еще одно?

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
ru_RU: Эти сотрудники получат уведомление по электронной почте о покупке пакета, если он приобретен без записи на прием.

en: Third
ru_RU: Третий/ья

en: Third {day}
ru_RU: Третий {day}

en: This & Future
ru_RU: Это и в будущем

en: This Only
ru_RU: Только это

en: This appointment is a part of a package.
ru_RU: Это назначение является частью пакета.

en: This booking is part of a package deal
ru_RU: Эта запись сделана в рамках купленного пакета услуг

en: This category cannot be deleted because it is included in a package.
ru_RU: Эта категория не может быть удалена, так как она включена в пакет.

en: This category has services with {count} past appointment. | This category has services with {count} past appointments.
ru_RU: В этой категории есть услуги с {count} прошедшей встречей. | В этой категории есть услуги с {count} прошедшими встречами.

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
ru_RU: Это изменение приведет к увеличению цены для некоторых бронирований. Хотите, чтобы были созданы ссылки для оплаты?

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
ru_RU: Этот тип начисления не будет использоваться при бронировании нескольких встреч (функция корзины или функция повторения) ИЛИ при бронировании мероприятия с несколькими сотрудниками.

en: This coupon has expired
ru_RU: Этот купон истёк

en: This coupon is not valid anymore
ru_RU: Этот купон истек

en: This email is already in use. Please enter a different email address.
ru_RU: Этот адрес электронной почты уже используется. Пожалуйста, введите другой адрес.

en: This email is linked to both a customer and an employee account. Please delete and rebook.
ru_RU: Этот адрес электронной почты связан как с учетной записью клиента, так и с учетной записью сотрудника. Пожалуйста, удалите бронирование и создайте его заново.

en: This employee is the only one assigned to {service}.
ru_RU: Этот сотрудник является единственным назначенным на {service}.

en: This field is required
ru_RU: Обязательно к заполнению

en: This field is required.
ru_RU: Это поле обязательно для заполнения.

en: This file is forbidden for upload
ru_RU: Этот тип файлов запрещен для загрузки на сервер

en: This is a temporary WhatsApp token and will automatically expire after 24 hours. Make sure to complete the setup before it expires.
ru_RU: Это временный токен WhatsApp, который автоматически истечет через 24 часа. Обязательно завершите настройку до истечения срока его действия.

en: This is a unique security token. Copy it into the 'Verify token' field in WhatsApp when creating a webhook. Since this token is used for logging, we recommend registering your webhook.
ru_RU: Это уникальный токен безопасности. Скопируйте его в поле 'Verify token' в WhatsApp при создании вебхука. Поскольку этот токен используется для ведения журналов, рекомендуем зарегистрировать вебхук.

en: This is recurring event
ru_RU: Это регулярное мероприятие

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Apple. Add this URI to your Apple project credentials under 'Redirect URIs'.
ru_RU: Это путь в вашем приложении, куда пользователи будут перенаправлены после аутентификации с Apple. Добавьте этот URI в учетные данные вашего проекта Apple в разделе 'URI перенаправления'.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Google. Add this URI to your Google project credentials under 'Authorized redirect URIs'.
ru_RU: Это путь в вашем приложении, куда пользователи будут перенаправлены после аутентификации с Google. Добавьте этот URI в учетные данные вашего проекта Google в разделе 'Авторизованные URI перенаправления'.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Outlook. Add this URI to the 'Redirect URIs' section in your Outlook application settings.
ru_RU: Это путь в вашем приложении, куда пользователи будут перенаправлены после аутентификации с Outlook. Добавьте этот URI в раздел 'URI перенаправления' в настройках вашего приложения Outlook.

en: This limit is based on the customer's email address.
ru_RU: Этот лимит основан на адресе электронной почты клиента.

en: This location has {count} service connected to it. | This location has {count} services connected to it.
ru_RU: В этом месте подключена {count} услуга. | В этом месте подключено {count} услуг.

en: This message is sent when a customer replies via WhatsApp, informing them that responses via WhatsApp are not supported.
ru_RU: Это сообщение отправляется, когда клиент отвечает через WhatsApp, информируя его, что ответы через WhatsApp не поддерживаются.

en: This notification requires a cron job. Add the line below to your cron configuration.
ru_RU: Это уведомление требует задания cron. Добавьте строку ниже в конфигурацию cron.

en: This option requires adding the payment link placeholder to your message templates.
ru_RU: Эта опция требует добавления заполнителя ссылки на оплату в шаблоны сообщений.

en: This package deal will expire in
ru_RU: Этот пакет истекает через

en: This package has
ru_RU: Приобретен пакет услуг

en: This package has {count} appointment in the future. | This package has {count} appointments in the future.
ru_RU: В этом пакете {count} запись в будущем. | В этом пакете {count} записей в будущем.

en: This package has {count} appointment in the past. | This package has {count} appointments in the past.
ru_RU: В этом пакете {count} запись в прошлом. | В этом пакете {count} записей в прошлом.

en: This payment link is no longer valid. Please contact admin if you need assistance.
ru_RU: Эта ссылка для оплаты больше не действует. Если вам нужна помощь, свяжитесь с администратором сайта.

en: This placeholder's content will be applied wherever it is used.
ru_RU: Содержимое этого заполнителя будет применяться везде, где он используется.

en: This range
ru_RU: Этот диапазон

en: This service cannot be deleted because it is included in a package.
ru_RU: Этот сервис не может быть удален, так как он входит в пакет.

en: This service does not have any extras
ru_RU: Эта услуга не имеет доп. Услуг

en: This service has {count} appointment in the past. | This service has {count} appointments in the past.
ru_RU: Эта услуга имеет {count} запись в прошлом. | Эта услуга имеет {count} записей в прошлом.

en: This service is available for booking in purchased package. Are you sure you want to delete this service?
ru_RU: Эта услуга доступна для бронирования в приобретенном пакете. Вы уверены, что хотите удалить эту услугу?

en: This service is available in a Package
ru_RU: Доступно в пакете

en: This service is available in a package
ru_RU: Эта услуга доступна в пакете

en: This time slot is no longer available. Please select a different time.
ru_RU: Это время больше недоступно. Пожалуйста, выберите другое время.

en: This user has bookings in purchased package.. Are you sure you want to delete this user?
ru_RU: У этого пользователя есть бронирования в купленном пакете. Вы уверены, что хотите удалить этого пользователя?

en: This user has {count} appointment in the past. | This user has {count} appointments in the past.
ru_RU: У этого пользователя {count} запись в прошлом. | У этого пользователя {count} записей в прошлом.

en: This user is an attendee in future event. Are you sure you want to delete this user? | This user is an attendee in future events. Are you sure you want to delete this user?
ru_RU: Этот пользователь является участником будущего события. Вы уверены, что хотите удалить этого пользователя? | Этот пользователь является участником будущих событий. Вы уверены, что хотите удалить этого пользователя?

en: This widget shows monthly data instead of using the global date range.
ru_RU: Этот виджет показывает данные за месяц вместо использования глобального диапазона дат.

en: Thu
ru_RU: Чт

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Ticket
ru_RU: Тип мероприятия

en: Ticket ID
ru_RU: Тип мероприятия

en: Ticket Name
ru_RU: Тип мероприятия

en: Ticket Type
ru_RU: Тип билета

en: Ticket Types
ru_RU: Тип мероприятия

en: Ticket cannot be scanned for this date
ru_RU: Билет не может быть отсканирован на эту дату

en: Ticket code
ru_RU: Код билета

en: Ticket has already been scanned
ru_RU: Пакет сохранен

en: Ticket is valid
ru_RU: Билет действителен

en: Ticket name
ru_RU: Название билета

en: Ticket not found
ru_RU: Билет не найден

en: Ticket not valid
ru_RU: Билет недействителен

en: Ticket types
ru_RU: Типы билетов

en: Tickets
ru_RU: Билеты

en: Tickets for events with attendees will not be updated
ru_RU: Билеты на мероприятия с участниками не будут обновлены

en: Time
ru_RU: Время

en: Time(s):
ru_RU: Раз:

en: Time:
ru_RU: Время:

en: Time Range:
ru_RU: Интервал:

en: Time Used Asc
ru_RU: Использованное время по возрастанию

en: Time Used Desc
ru_RU: Использованное время по убыванию

en: Time frame
ru_RU: Интервал:

en: Time needed after the appointment for rest, cleanup, or transition. During this period, the employee cannot be booked for any service.
ru_RU: Время, необходимое после встречи для отдыха, уборки или перехода. В этот период сотрудник не может быть забронирован для оказания услуг.

en: Time needed before the appointment for preparation. During this period, the employee cannot be booked for any service.
ru_RU: Время, необходимое перед встречей для подготовки. В этот период сотрудник не может быть забронирован для оказания услуг.

en: Time slot is unavailable
ru_RU: Временной интервал не доступен

en: Time slot price
ru_RU: Цена временного интервала

en: Time slots are unavailable
ru_RU: Интервалы недоступны

en: Time zone
ru_RU: Часовой пояс

en: Time zones
ru_RU: Часовые пояса

en: Times
ru_RU: Времена

en: Times bought
ru_RU: Куплено

en: Times used
ru_RU: Использовано раз

en: Timetable
ru_RU: График

en: Timezone
ru_RU: Часовой пояс

en: Tips & suggestions
ru_RU: Советы и предложения

en: Title section
ru_RU: Раздел «Заголовок»

en: Title text
ru_RU: Текст заголовка

en: To
ru_RU: До

en: To customer
ru_RU: Клиенту

en: To employee
ru_RU: Сотруднику

en: To enable Google Maps, enter your Google Maps API key in the Google General Settings.
ru_RU: Чтобы включить Google карты, введите ваш ключ API Google Maps в Общих настройках Google.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
ru_RU: Для получения авто-обновлений необходимо активировать вашу лицензию. Для активации пройдите по %s ссылке.

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
ru_RU: Для переноса вашей записи выберите доступную дату в календаре, и нажмите “Подтвердить”.

en: To send a test SMS, please recharge your balance.
ru_RU: Чтобы отправить тестовое SMS, пожалуйста, пополните баланс.

en: To send a test email, please configure the 'Sender Email' in Notification Settings.
ru_RU: Чтобы отправить тестовое письмо, пожалуйста, настройте 'Email отправителя' в Настройках уведомлений.

en: To use WhatsApp notifications, connect your WhatsApp account in Settings.
ru_RU: Чтобы использовать уведомления WhatsApp, подключите свой аккаунт WhatsApp в Настройках.

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Toggle Sidebar
ru_RU: Категории

en: Tomorrow
ru_RU: Завтра

en: Top trends
ru_RU: Популярные тренды

en: Torch off
ru_RU: Фонарь выключен

en: Torch on
ru_RU: Фонарь включен

en: Total
ru_RU: Всего

en: Total Amount
ru_RU: Общая сумма

en: Total Amount:
ru_RU: Общая сумма:

en: Total Cost:
ru_RU: Итого:

en: Total Number of People:
ru_RU: Общее количество людей:

en: Total Price
ru_RU: Итоговая цена

en: Total Services Booked
ru_RU: Сортировать услуги:

en: Total amount
ru_RU: Общая сумма

en: Total appointments
ru_RU: Общее количество записей

en: Total bookings
ru_RU: Общее количество бронирований

en: Total capacity
ru_RU: Общая вместимость

en: Total custom fields
ru_RU: Общее количество пользовательских полей

en: Total events
ru_RU: Общее количество событий

en: Total extras
ru_RU: Общее количество дополнительных услуг

en: Total number of appointments
ru_RU: Общее количество записей

en: Total number of people:
ru_RU: Общее количество человек:

en: Total payments
ru_RU: Общая сумма платежей

en: Total people
ru_RU: Общее количество людей

en: Total price
ru_RU: Общая цена

en: Total services booked
ru_RU: Общее количество забронированных услуг

en: Total tickets
ru_RU: Общее количество билетов

en: Track customers who miss appointments or events without sending notifications.
ru_RU: Отслеживайте клиентов, которые пропускают встречи или мероприятия, без отправки уведомлений.

en: Trainers
ru_RU: Тренеры

en: Transaction
ru_RU: Транзакция

en: Transaction #{count}
ru_RU: Транзакция №{count}

en: Transaction details
ru_RU: Детали транзакции

en: Transactions
ru_RU: Транзакции

en: Transfer
ru_RU: Перевести

en: Transfer amount (%)
ru_RU: Сумма перевода (%)

en: Translate
ru_RU: Перевести

en: Trigger by attribute
ru_RU: Триггер по атрибуту

en: Trigger type
ru_RU: Тип триггера

en: Try adjusting your filters or search criteria to find the services you're looking for.
ru_RU: Попробуйте изменить фильтры или критерии поиска, чтобы найти услуги, которые вы ищете.

en: Try adjusting your search or filters.
ru_RU: Попробуйте изменить параметры поиска или фильтры.

en: Try adjusting your search to find what you are looking for.
ru_RU: Попробуйте изменить параметры поиска, чтобы найти то, что вы ищете.

en: Tue
ru_RU: Вт

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Turn your services into high-value packages that customers love. Combine multiple appointments into a single, discounted offer that drives bigger, more confident purchases.
ru_RU: Превратите свои услуги в высокоценные пакеты, которые понравятся клиентам. Объедините несколько встреч в одно предложение со скидкой, которое стимулирует более крупные и уверенные покупки.

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type Asc
ru_RU: Тип по возрастанию

en: Type Desc
ru_RU: Тип по убыванию

en: URL
ru_RU: URL-адрес

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled because of 'Minimum time required before canceling' value
ru_RU: URL, на который будет перенаправлен пользователь, если встреча не может быть отменена из-за значения «Минимальное время, необходимое перед отменой».

en: Unable to complete plugin activation. Please try again.
ru_RU: Не удалось завершить активацию плагина. Попробуйте ещё раз.

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
ru_RU: Не удалось деактивировать плагин. Пожалуйста, попробуйте еще раз позже.

en: Unable to retrieve payments results
ru_RU: Невозможно получить историю платежей

en: Unable to save custom fields positions
ru_RU: Не удалось сохранить порядок полей

en: Unavailable Time Slots
ru_RU: Недоступные временные слоты

en: Unavailable date background
ru_RU: Фон недоступной даты

en: Unavailable date text
ru_RU: Текст о недоступности даты

en: Unavailable time slots
ru_RU: Недоступные временные интервалы

en: Unblock
ru_RU: Разблокировать

en: Unblock customer
ru_RU: Разблокировать клиента

en: Undelivered
ru_RU: Не доставлено

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
ru_RU: К сожалению, на сервере произошла ошибка и Ваш email не был отправлен.

en: Unique (Location)
ru_RU: Уникальный (местоположение)

en: Unique (Service)
ru_RU: Уникальный (услуга)

en: Unit price
ru_RU: Цена за единицу

en: Unlimited
ru_RU: Неограничено

en: Unsuccessful cancellation redirect URL
ru_RU: URL перенаправления при неудачной отмене

en: Until
ru_RU: До

en: Until:
ru_RU: До:

en: Until when?
ru_RU: До какой даты?

en: Upcoming
ru_RU: В этом периоде нет предстоящих мероприятий

en: Upcoming appointments
ru_RU: Предстоящие записи

en: Upcoming events
ru_RU: Предстоящие мероприятия

en: Upcoming events section
ru_RU: Раздел «Предстоящие события»

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update Service Settings
ru_RU: Обновить настройки услуги

en: Update booking status automatically
ru_RU: Автоматически обновлять статус бронирования

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
ru_RU: Обновить статус бронирования на одобренный после успешной оплаты по ссылке

en: Update following
ru_RU: Обновить последующие

en: Update for All
ru_RU: Обновить для всех

en: Update for all
ru_RU: Обновить для всех

en: Updates
ru_RU: Обновления

en: Upgrade
ru_RU: Обновить

en: Upload
ru_RU: Загрузить

en: Upload file here
ru_RU: Загрузите файл здесь

en: Upload image
ru_RU: Загрузить изображение

en: Usage
ru_RU: Использование

en: Usage limit
ru_RU: Лимит использования

en: Use Global Colors
ru_RU: Использовать глобальные цвета

en: Use custom fields as intake forms to collect customer information during booking.
ru_RU: Используйте настраиваемые поля как формы для сбора информации о клиентах во время бронирования.

en: Use service duration for booking a time slot
ru_RU: Использовать продолжительность услуги для сетки интервалов

en: Use this placeholder:
ru_RU: Используйте этот заполнитель:

en: Used
ru_RU: Использовано

en: Used coupon
ru_RU: Использован купон

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User Profile
ru_RU: Профиль пользователя

en: User profile
ru_RU: Профиль пользователя

en: VAT
ru_RU: НДС

en: VAT info
ru_RU: Информация о НДС

en: VAT number
ru_RU: Номер НДС

en: Valid Until:
ru_RU: Действует до:

en: Valid first and last names are required fields.
ru_RU: Действительные имя и фамилия являются обязательными полями.

en: Valid until
ru_RU: Действительно до

en: Validate required custom fields in the backend
ru_RU: Проверка обязательных пользовательских полей в административной панели

en: Validate ticket
ru_RU: Календарь

en: Value
ru_RU: Значение

en: Verification expired. Please try again.
ru_RU: Верификация истекла. Попробуйте заново.

en: Version
ru_RU: Версия

en: Video tutorials
ru_RU: Видеоуроки

en: Videos
ru_RU: Видео

en: View
ru_RU: Просмотр

en: View All
ru_RU: Просмотр

en: View Cart
ru_RU: Еще

en: View Employees
ru_RU: Новый сотрудник

en: View Less Packages
ru_RU: Открыть сообщение

en: View More
ru_RU: Еще

en: View More Packages
ru_RU: Новый пакет

en: View all
ru_RU: Показать все

en: View all photos
ru_RU: Показывать все офисы

en: View appointments
ru_RU: Просмотр записей

en: View booking
ru_RU: Просмотр бронирования

en: View employees
ru_RU: Просмотр сотрудников

en: View events
ru_RU: Просмотр событий

en: View in Calendar
ru_RU: Просмотреть в календаре

en: View in Package
ru_RU: Новый пакет

en: View invoice
ru_RU: Просмотр счета

en: View less packages
ru_RU: Показать меньше пакетов

en: View message
ru_RU: Просмотреть сообщение

en: View more
ru_RU: Еще

en: View more packages
ru_RU: Посмотреть другие пакеты

en: View packages
ru_RU: Просмотр пакетов

en: View pricing for
ru_RU: Посмотреть цены для

en: Visibility
ru_RU: Видимость

en: Visible
ru_RU: Отображается

en: Visible at
ru_RU: Отображается

en: Waiting
ru_RU: Ожидание

en: Waiting button background color
ru_RU: Цвет фона кнопки «Ожидание»

en: Waiting button text color
ru_RU: Цвет текста кнопки «Ожидание»

en: Waiting for payment
ru_RU: Ожидает платежа

en: Waiting list
ru_RU: Список ожидания

en: Waiting list availability
ru_RU: Доступность списка ожидания

en: Waiting list background
ru_RU: Фон списка ожидания

en: Waiting list capacity
ru_RU: Вместимость списка ожидания

en: Waiting list capacity must be at least 1
ru_RU: Вместимость списка ожидания должна быть не менее 1

en: Waiting list confirmation
ru_RU: Подтверждение списка ожидания

en: Waiting list is empty
ru_RU: Список ожидания пуст

en: Waiting list text
ru_RU: Текст списка ожидания

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Watch on YouTube
ru_RU: Смотреть на YouTube

en: We'll notify you if a spot opens up.
ru_RU: Мы уведомим вас, если появится свободное место.

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
ru_RU: Мы уведомим вас, если появится свободное место и ваша бронь будет подтверждена.

en: We've prepared a .csv file with the customers that were not imported. After fixing the issues, you can try again.
ru_RU: Мы подготовили файл .csv с клиентами, которые не были импортированы. После исправления проблем вы можете попробовать снова.

en: We were unable to cancel your booking. Please contact admin for assistance with canceling this booking.
ru_RU: Мы не смогли отменить Вашу бронировку. Пожалуйста, обратитесь к администратору за помощью в отмене этой бронировки.

en: We were unable to process your booking, and it was rejected. Please contact admin if you need help or want to try booking again.
ru_RU: Мы не смогли обработать вашу бронировку, и она была отклонена. Пожалуйста, свяжитесь с администратором, если вам нужна помощь или вы хотите повторить бронирование.

en: Web
ru_RU: Веб

en: Webhook
ru_RU: Вебхук

en: Webhooks
ru_RU: Вебхуки

en: Webhooks setup
ru_RU: Настройка веб-хуков

en: Website
ru_RU: Веб-сайт

en: Wed
ru_RU: Ср

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Week
ru_RU: Неделя

en: Weekly
ru_RU: Еженедельно

en: Weeks
ru_RU: Недели

en: Welcome Back
ru_RU: С возвращением

en: Welcome back
ru_RU: Добро пожаловать обратно

en: Welcome to Amelia!
ru_RU: Добро пожаловать в Amelia!

en: Wellness
ru_RU: Оздоровление

en: What's New
ru_RU: Создать

en: WhatsApp Not Connected
ru_RU: WhatsApp не подключен

en: WhatsApp auto-reply message
ru_RU: Автоответ в WhatsApp

en: WhatsApp business account ID
ru_RU: ID бизнес-аккаунта WhatsApp

en: WhatsApp history
ru_RU: История WhatsApp

en: WhatsApp settings
ru_RU: Настройки WhatsApp

en: WhatsApp setup
ru_RU: Настройка WhatsApp

en: WhatsApp webhook callback URL
ru_RU: URL обратного вызова вебхука WhatsApp

en: WhatsApp webhook verify token
ru_RU: Токен проверки вебхука WhatsApp

en: When disabled, the employee chosen during the first booking will be used for this service throughout the entire package.
ru_RU: Если отключено, сотрудник, выбранный при первой записи, будет использоваться для этой услуги на протяжении всего пакета.

en: When enabled, all entities (services, employees, locations, packages, and tags) load as soon as the page opens, instead of being loaded dynamically via AJAX.
ru_RU: При включении этой функции все объекты (услуги, сотрудники, местоположения, пакеты и теги) загружаются сразу после открытия страницы, а не динамически через AJAX.

en: When enabled, customers will receive a Google Calendar invitation for the event.
ru_RU: Если включено, клиенты получат приглашение в Google Календарь на мероприятие.

en: When enabled, customers will see all attendees listed in their Google Calendar event.
ru_RU: Если включено, клиенты увидят всех участников, перечисленных в событии Google Календаря.

en: When enabled, reminders will not be sent if a booking is made within the selected time before the appointment or event.
ru_RU: Если включено, напоминания не будут отправляться, если запись сделана в выбранное время до встречи или мероприятия.

en: When enabled, the total number of appointments is shared across the entire package instead of being set per service.
ru_RU: Если включено, общее количество записей распределяется по всему пакету, а не устанавливается для каждой услуги.

en: When enabled, the “Subscribe” checkbox will be selected by default. Customers can manually uncheck it if they do not wish to join your Mailchimp list.
ru_RU: Если включено, флажок «Подписаться» будет выбран по умолчанию. Клиенты могут вручную снять его, если не хотят присоединяться к вашему списку Mailchimp.

en: When recurring dates are unavailable
ru_RU: Когда повторяющиеся даты недоступны

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
ru_RU: Когда эта опция отключена, бронирование будет<br/>определяться на основе шага по умолчанию для временного интервала

en: Whole amount
ru_RU: Общая сумма

en: Without expiration
ru_RU: Без срока действия

en: WooCommerce
ru_RU: Описание для WooCommerce

en: WooCommerce Order Id
ru_RU: Идентификатор заказа WooCommerce

en: WooCommerce Product
ru_RU: Товар WooCommerce

en: WooCommerce Service
ru_RU: Сервис WooCommerce

en: WooCommerce Thank you page
ru_RU: Страница благодарности WooCommerce

en: WooCommerce payment link
ru_RU: Ссылка для оплаты WooCommerce

en: Woo Order Id
ru_RU: Идентификатор заказа Woo

en: WordPress User
ru_RU: Пользователь WordPress

en: WordPress user
ru_RU: Пользователь WordPress

en: Work Hours
ru_RU: Рабочие часы

en: Work hours
ru_RU: Часы работы

en: Work hours setup
ru_RU: Настройка рабочего времени

en: Working Hours
ru_RU: Рабочие часы

en: Working hours
ru_RU: Рабочие часы

en: Wrong address?
ru_RU: Неправильный адрес?

en: Year
ru_RU: Повторять каждый год

en: Yearly
ru_RU: Ежегодно

en: Years
ru_RU: Годы

en: Yes
ru_RU: Да

en: Yoga
ru_RU: Йога

en: You're changing settings that have been individually configured for employees. Do you want to apply these changes to all employees?
ru_RU: Вы изменяете настройки, которые были индивидуально настроены для сотрудников. Хотите применить эти изменения ко всем сотрудникам?

en: You're editing a recurring event. Apply changes only to this one, or to this and all future events? Note: Tickets for events with attendees will not be updated.
ru_RU: Вы редактируете повторяющееся событие. Применить изменения только к этому событию или ко всем будущим событиям? Примечание: Билеты на мероприятия с участниками не будут обновлены.

en: You are currently connected to Google Calendar by Admin. Overriding Google Calendar connection is not available.
ru_RU: В настоящее время вы подключены к Google Календарю как администратор. Переопределение подключения к Google Календарю недоступно.

en: You are currently connected to Outlook Calendar by Admin. Overriding Outlook Calendar connection is not available.
ru_RU: Вы в настоящее время подключены к календарю Outlook администратором. Переопределение подключения к календарю Outlook недоступно.

en: You are on the waiting list with position
ru_RU: Вы в списке ожидания на позиции

en: You are the only provider for this service
ru_RU: Вы единственный поставщик этой услуги

en: You are the only provider on
ru_RU: Вы единственный поставщик на

en: You are using a form that will be outdated soon!
ru_RU: Вы используете форму, которая скоро устареет!

en: You can also cancel and delete its future events.
ru_RU: Вы также можете отменить и удалить её будущие события.

en: You can also cancel its future events.
ru_RU: Вы также можете отменить предстоящие события.

en: You can also clear all filters to view all services.
ru_RU: Вы также можете очистить все фильтры, чтобы увидеть все услуги.

en: You can also delete its future events.
ru_RU: Вы также можете удалить предстоящие события.

en: You can also open its future events.
ru_RU: Вы также можете открыть предстоящие события.

en: You can edit or delete each appointment
ru_RU: Вы можете отредактировать или удалить любую запись

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
ru_RU: Ниже вы найдете записи, которые вы выбрали для бронирования. Если вы хотите забронировать больше, нажмите на кнопку ниже.

en: You can import the following columns: First name, Last name, Email, Phone, Gender, Birthday, Note.
ru_RU: Вы можете импортировать следующие столбцы: Имя, Фамилия, Электронная почта, Телефон, Пол, День рождения, Заметка.

en: You can use this coupon for next booking:
ru_RU: Вы можете использовать этот скидочный код при следующем бронировании:

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
ru_RU: Экспорта списка посетителей в формате CSV<br/>для выбранного интервала дат.

en: You don't have any appointments
ru_RU: У вас нет назначений

en: You don't have any custom fields here yet...
ru_RU: Настраиваемые поля пока не добавлены…

en: You don't have any events
ru_RU: У вас нет мероприятий

en: You don't have any packages
ru_RU: У вас нет ни одного пакета

en: You have already booked this appointment
ru_RU: Вы уже записались на эту услугу на это время

en: You have already booked this event
ru_RU: Вы уже записались на участие в этом мероприятии

en: You have appointments for
ru_RU: У вас есть записи на

en: You have appointments for this service
ru_RU: У вас есть записи на эту услугу

en: You have disabled all available payment methods. The default payment method from the general settings will be used instead.
ru_RU: Вы отключили все доступные способы оплаты. Вместо этого будет использован способ оплаты по умолчанию из общих настроек.

en: You have entered an incorrect email.
ru_RU: Вы ввели неверный адрес электронной почты.

en: You have entered an incorrect password.
ru_RU: Вы ввели неверный пароль.

en: You have reached maximum number of registered domains
ru_RU: Вы активировали Amelia на максимально разрешенном по вашему тарифу количестве доменов

en: You have successfully declined this booking request. The status has been updated in the system.
ru_RU: Вы успешно отклонили этот запрос на бронирование. Статус был обновлен в системе.

en: You will be redirected to the payment checkout.
ru_RU: Вы будете перенаправлены на страницу оплаты.

en: Your API key
ru_RU: Ваш API-ключ

en: Your ID must include at least one letter
ru_RU: Ваш ID должен содержать не менее 1 символа

en: Your Information
ru_RU: Ваша информация

en: Your Name
ru_RU: Ваше имя

en: Your balance has been recharged.
ru_RU: Ваш баланс пополнен.

en: Your booking has been canceled.
ru_RU: Ваша запись отменена.

en: Your booking has been successfully canceled. If you have any questions or wish to reschedule, please contact admin.
ru_RU: Ваша бронировка была успешно отменена. Если у вас есть вопросы или вы хотите изменить дату бронирования, пожалуйста, свяжитесь с администратором.

en: Your booking has been successfully completed and approved. You're all set and can expect everything to proceed smoothly.
ru_RU: Ваша бронировка успешно завершена и утверждена. Все готово, и вы можете рассчитывать на то, что все пройдет гладко.

en: Your booking was approved, but there was an issue completing the process. Please reach out to admin to ensure everything is properly recorded.
ru_RU: Ваша бронировка была одобрена, но при завершении процесса возникла проблема. Пожалуйста, свяжитесь с администратором, чтобы убедиться, что все правильно зарегистрировано.

en: Your booking was successfully processed, but it could not be approved. Please contact admin if you need assistance.
ru_RU: Ваша бронировка была успешно обработана, но не может быть утверждена. Пожалуйста, свяжитесь с администратором, если вам нужна помощь.

en: Your card's expiration date is incomplete
ru_RU: Дата истечения Вашей карты неполная

en: Your card's expiration year is in the past
ru_RU: Указанный на карте год истечения уже прошел

en: Your card's security code is incomplete
ru_RU: Код безопасности Вашей карты неполный

en: Your card number is incomplete
ru_RU: Код карты неполный

en: Your card number is invalid
ru_RU: Неверный номер карты

en: Your current changes will be lost.
ru_RU: Ваши текущие изменения будут потеряны.

en: Your data will be saved before redirecting to another form.
ru_RU: Ваши данные будут сохранены перед перенаправлением на другую форму.

en: Your information
ru_RU: Ваша информация

en: Your name
ru_RU: Ваше имя

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
ru_RU: Ваш пароль был успешно сброшен

en: Your password has been reset successfully.
ru_RU: Ваш пароль был успешно сброшен.

en: Your postal code is incomplete
ru_RU: Почтовый индекс неполный

en: Zoom
ru_RU: Увеличить

en: Zoom Join Link (Participants)
ru_RU: Ссылка для подключения к  Zoom (Участники)

en: Zoom Link
ru_RU: Ссылка Zoom

en: Zoom Links
ru_RU: Ссылки Zoom

en: Zoom Start Link (Host)
ru_RU: Ссылка для начала встречи Zoom (Ведущий)

en: Zoom User
ru_RU: Пользователь Zoom

en: Zoom WP hooks
ru_RU: Хуки Zoom WP

en: Zoom join meeting (participants) link
ru_RU: Ссылка для присоединения к встрече Zoom (участники)

en: Zoom link
ru_RU: Ссылка для увеличения

en: Zoom setup
ru_RU: Настройка масштабирования

en: Zoom start meeting (hosts) link
ru_RU: Ссылка «Начать встречу Zoom» (для организаторов)

en: Zoom user
ru_RU: Пользователь Zoom

en: (+ Woo Tax)
ru_RU: (+налоги Woo)

en: (Paying now)
ru_RU: К оплате сейчас

en:  (Incl. Tax)
ru_RU: (Включая налог)

en: and
ru_RU: и

en: application ID, client ID and client secret
ru_RU: идентификатор приложения, идентификатор клиента и секретный ключ клиента

en: application (client) ID and secret
ru_RU: идентификатор приложения (клиента) и секретный ключ

en: appointment is required to be booked now.
ru_RU: запись необходимо сделать сейчас.

en: appointment slots left to be booked
ru_RU: записей осталось забронировать

en: appointments are required to be booked now.
ru_RU: записей необходимо сделать сейчас.

en: at
ru_RU: В

en: at {time}
ru_RU: в {time}

en: book appointments before the deal expires!
ru_RU: У вас есть записи на эту услугу

en: day
ru_RU: День

en: days
ru_RU: Дни

en: employee
ru_RU: сотрудник

en: employees
ru_RU: сотрудники

en: employees.
ru_RU: Специалисты

en: filled
ru_RU: заполнено

en: from
ru_RU: от

en: h
ru_RU: ч

en: iCloud App-specific Password
ru_RU: Специфический пароль приложения iCloud

en: iCloud Email Address
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный email адрес

en: iCloud app-specific password
ru_RU: специфический пароль приложения iCloud

en: iCloud email address
ru_RU: адрес электронной почты iCloud

en: iCloud email address and iCloud app-specific password
ru_RU: адрес электронной почты iCloud и специфический пароль приложения iCloud

en: includes
ru_RU: включает

en: includes:
ru_RU: включает:

en: locations
ru_RU: офисы

en: mandatory notice
ru_RU: обязательное уведомление

en: min
ru_RU: мин

en: month
ru_RU: Месяц

en: months
ru_RU: Месяцы

en: of
ru_RU: из

en: on
ru_RU: на

en: out of
ru_RU: из

en: people
ru_RU: Умножать цену на количество участников

en: people waiting
ru_RU: людей ожидает

en: person
ru_RU: Человек

en: person waiting
ru_RU: человек ожидает

en: placeholder
ru_RU: Плейсхолдеры

en: reCAPTCHA Type
ru_RU: Тип reCAPTCHA

en: reCAPTCHA challenge expired. Please try again.
ru_RU: Срок действия reCAPTCHA истек. Повторите попытку.

en: reCAPTCHA configuration is invalid.
ru_RU: Конфигурация reCAPTCHA недействительна.

en: reCAPTCHA could not be loaded.
ru_RU: Не удалось загрузить reCAPTCHA.

en: reCAPTCHA on Customer Panel
ru_RU: reCAPTCHA на панели клиента

en: reCAPTCHA on Employee Panel
ru_RU: reCAPTCHA на панели сотрудников

en: reCAPTCHA setup
ru_RU: Настройка reCAPTCHA

en: reCAPTCHA validation failed.
ru_RU: Проверка reCAPTCHA не прошла.

en: results
ru_RU: результаты

en: service
ru_RU: услуга

en: services
ru_RU: услуги

en: settings
ru_RU: настройки

en: slot left
ru_RU: место осталось

en: slots left
ru_RU: мест осталось

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
ru_RU: Выбранные вами слоты заняты. Мы предложили вам ближайшие доступные слоты.

en: spot left
ru_RU: место осталось

en: spots left
ru_RU: мест осталось

en: text
ru_RU: Однострочное текстовое поле

en: ticket left
ru_RU: место осталось

en: tickets left
ru_RU: мест осталось

en: to
ru_RU: до

en: try different email
ru_RU: Пожалуйста, введите email

en: until
ru_RU: до

en: week
ru_RU: Неделя

en: weeks
ru_RU: Недели

en: {booked}/{total} Booked
ru_RU: {booked}/{total} Забронировано

en: {count} Appointment | {count} Appointments
ru_RU: {count} Встреча | {count} Встречи

en: {count} Assigned
ru_RU: {count} Назначено

en: {count} Attendee | {count} Attendees
ru_RU: {count} Участник | {count} Участников

en: {count} Day | {count} Days
ru_RU: {count} День | {count} Дни

en: {count} Employees
ru_RU: {count} Сотрудники

en: {count} Extras
ru_RU: {count} Дополнения

en: {count} Month | {count} Months
ru_RU: {count} Месяц | {count} Месяцы

en: {count} Selected
ru_RU: {count} Выбрано

en: {count} Service | {count} Services
ru_RU: {count} Услуга | {count} Услуги

en: {count} Spots
ru_RU: {count} Места

en: {count} Total
ru_RU: {count} Всего

en: {count} Week | {count} Weeks
ru_RU: {count} неделя | {count} недель

en: {count} appointment has been deleted. | {count} appointments have been deleted.
ru_RU: {count} встреча удалена. | {count} встречи удалены.

en: {count} appointment has not been deleted. | {count} appointments have not been deleted.
ru_RU: {count} встреча не была удалена. | {count} встречи не были удалены.

en: {count} coupon has been deleted. | {count} coupons have been deleted.
ru_RU: {count} купон удалён. | {count} купонов удалено.

en: {count} coupon has not been deleted. | {count} coupons have not been deleted.
ru_RU: {count} купон не был удалён. | {count} купоны не были удалены.

en: {count} customer could not be deleted due to future bookings. | {count} customers could not be deleted due to future bookings.
ru_RU: {count} клиент не может быть удалён из-за будущих бронирований. | {count} клиенты не могут быть удалены из-за будущих бронирований.

en: {count} customer deleted. | {count} customers deleted.
ru_RU: {count} клиент удалён. | {count} клиентов удалено.

en: {count} customers were not imported due to missing First Name, Last Name, invalid Email, Phone number, or a combination of these reasons.
ru_RU: {count} клиенты не были импортированы из-за отсутствия имени, фамилии, некорректного адреса электронной почты, номера телефона или комбинации этих причин.

en: {count} customers with the same email address already exist in your customer list. If you choose to overwrite these records, some of their current data will be replaced with new information.
ru_RU: {count} клиенты с таким же адресом электронной почты уже существуют в вашем списке клиентов. Если вы решите перезаписать эти записи, некоторые из их текущих данных будут заменены новой информацией.

en: {count} day | {count} days
ru_RU: {count} день | {count} дней

en: {count} employee has been deleted. | {count} employees have been deleted.
ru_RU: {count} сотрудник был удален. | {count} сотрудники были удалены.

en: {count} employee has not been deleted due to future bookings. | {count} employees have not been deleted due to future bookings.
ru_RU: {count} Сотрудник не был удален из-за будущих бронирований. | {count} Сотрудники не были удалены из-за будущих бронирований.

en: {count} event booking has been deleted. | {count} event bookings have been deleted.
ru_RU: {count} бронирование события было удалено. | {count} бронирования событий были удалены.

en: {count} event booking has not been deleted. | {count} event bookings have not been deleted.
ru_RU: {count} бронирование события не было удалено. | {count} бронирования событий не были удалены.

en: {count} event has been deleted. | {count} events have been deleted.
ru_RU: {count} событие было удалено. | {count} события были удалены.

en: {count} event | {count} events
ru_RU: {count} событие | {count} событий

en: {count} hour | {count} hours
ru_RU: {count} час | {count} часа | {count} часов

en: {count} item selected | {count} items selected
ru_RU: {count} элемент выбран | {count} элемента выбрано | {count} элементов выбрано

en: {count} location has been deleted. | {count} locations have been deleted.
ru_RU: {count} местоположение удалено. | {count} местоположения удалены. | {count} местоположений удалено.

en: {count} location has not been deleted due to future bookings. | {count} locations have not been deleted due to future bookings.
ru_RU: {count} Местоположение не было удалено из-за будущих бронирований. | {count} Местоположения не были удалены из-за будущих бронирований.

en: {count} minute | {count} minutes
ru_RU: {count} минута | {count} минуты | {count} минут

en: {count} month | {count} months
ru_RU: {count} месяц | {count} месяца | {count} месяцев

en: {count} package booking has been deleted. | {count} package bookings have been deleted.
ru_RU: {count} бронирование пакета удалено. | {count} бронирования пакетов удалены. | {count} бронирований пакетов удалено.

en: {count} package booking has not been deleted. | {count} package bookings have not been deleted.
ru_RU: {count} бронирование пакета не удалено. | {count} бронирования пакетов не удалены. | {count} бронирований пакетов не удалено.

en: {count} package has been deleted. | {count} packages have been deleted.
ru_RU: {count} пакет был удалён. | {count} пакеты были удалены.

en: {count} package has not been deleted due to future bookings. | {count} packages have not been deleted due to future bookings.
ru_RU: {count} Пакет не был удален из-за будущих бронирований. | {count} Пакеты не были удалены из-за будущих бронирований.

en: {count} resource has been deleted. | {count} resources have been deleted.
ru_RU: {count} ресурс был удалён. | {count} ресурсы были удалены.

en: {count} resource has not been deleted. | {count} resources have not been deleted.
ru_RU: {count} ресурс не был удалён. | {count} ресурсы не были удалены.

en: {count} service has been deleted. | {count} services have been deleted.
ru_RU: {count} услуга была удалена. | {count} услуги были удалены.

en: {count} service has not been deleted. | {count} services have not been deleted.
ru_RU: {count} услуга не была удалена. | {count} услуги не были удалены.

en: {count} tax has been deleted. | {count} taxes have been deleted.
ru_RU: {count} налог был удалён. | {count} налоги были удалены.

en: {count} tax has not been deleted. | {count} taxes have not been deleted.
ru_RU: {count} налог не был удалён. | {count} налоги не были удалены.

en: {count} week | {count} weeks
ru_RU: {count} неделя | {count} недели | {count} недель

en: {count}x Appointment | {count}x Appointments
ru_RU: {count}x Запись | {count}x Записи | {count}x Записей

en: {successfulImports} out of {totalRows} customers have been imported to your customer list.
ru_RU: {successfulImports} из {totalRows} клиентов были импортированы в ваш список клиентов.

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
ru_RU: «Дата и время бронирования» установит ограничение на основе даты создания бронирования, независимо от даты и времени события.<br>«Дата и время начала события» установит его на основе даты и времени начала события.
