Amelia - en to ja translation catalogue (3499 entries)

en: "Book now" Button Type
ja: 「今すぐ予約」ボタンタイプ

en: "Go back" Button Type
ja: 「戻る」ボタンタイプ

en: "I'm not a robot" checkbox
ja: 「私はロボットではありません」チェックボックス

en: "Paying now" Button Type
ja: 「今すぐお支払い」ボタンの種類

en: "Payment Method" View
ja: 「支払い方法」表示

en: # of Hours in appointment
ja: # 予約時間

en: # of appointments
ja: # 予約

en: # of bookings
ja: # 予約数

en: 'Back' button style
ja: 「戻る」ボタンのスタイル

en: 'Book' button style
ja: 「書籍」ボタンのスタイル

en: 'Book another' button style
ja: 「別の予約」ボタンのスタイル

en: 'Book now' button style
ja: 「今すぐ予約」ボタンのスタイル

en: 'Booking Date and Time' sets the limit based on when the booking is made, regardless of the appointment date. 'Appointment Date and Time' sets the limit based on the scheduled appointment itself.
ja: 『予約日時』は予約した日時に基づいて制限を設定します（実際の予約日には影響されません）。一方、『予約当日日時』は予定されている予約自体の基準に基づいて制限を設定します。

en: 'Bringing anyone with you' popup
ja: 「誰かを連れて行く」ポップアップ

en: 'Cancel' button style
ja: 「キャンセル」ボタンのスタイル

en: 'Change password' button style
ja: 「パスワードを変更」ボタンのスタイル

en: 'Close' button style
ja: 「閉じる」ボタンのスタイル

en: 'Confirm' button style
ja: 「確認」ボタンのスタイル

en: 'Continue' button style
ja: 「続行」ボタンのスタイル

en: 'Customer panel' button style
ja: 「カスタマーパネル」ボタンのスタイル

en: 'Delete' button style
ja: 「削除」ボタンのスタイル

en: 'Filter' button style
ja: 「フィルター」ボタンのスタイル

en: 'Finish' button style
ja: 「完了」ボタンのスタイル

en: 'Join waiting list' button style
ja: 「キャンセル待ちリストに参加」ボタンのスタイル

en: 'Learn more' button
ja: 「詳細を見る」ボタン

en: 'Learn more' button style
ja: 「詳細を見る」ボタンのスタイル

en: 'New Event' button style
ja: 「新規イベント」ボタンのスタイル

en: 'New appointment' button style
ja: 「新規予約」ボタンのスタイル

en: 'Read more' button style
ja: 「続きを読む」ボタンのスタイル

en: 'Save changes' button style
ja: 「変更を保存」ボタンのスタイル

en: 'Scan e-ticket' button
ja: 「eチケットをスキャン」ボタン

en: 'Send' button style
ja: 「送信」ボタンのスタイル

en: 'Set password' button style
ja: 「パスワードを設定」ボタンのスタイル

en: 'Sign in' button style
ja: 「サインイン」ボタンのスタイル

en: 'View employee' button style
ja: 「スタッフを表示」ボタンのスタイル

en: 'View in package' button
ja: コース内容を表示

en: +more
ja: さらに見る

en: +{count} more
ja: +{count} 件など

en: 1/1 width
ja: 1/1 幅

en: 1/2 width
ja: 1/2 幅

en: 10h
ja: 10時間

en: 10min
ja: 10分

en: 11h
ja: 11時間

en: 12h
ja: 12時間

en: 12min
ja: 12分

en: 15min
ja: 15分

en: 1 day
ja: 1日

en: 1 week
ja: 1週間

en: 1 year
ja: 1年

en: 1h
ja: 1時間

en: 1h 30min
ja: 1時間30分

en: 1min
ja: 1分

en: 20min
ja: 20分

en: 2 days
ja: 2日

en: 2 weeks
ja: 2週間

en: 2 years
ja: 2年

en: 2h
ja: 2時間

en: 2min
ja: 2分

en: 30min
ja: 30分

en: 3 days
ja: 3日

en: 3 months
ja: 3ヶ月

en: 3 weeks
ja: 3週間

en: 3 years
ja: 3年

en: 3h
ja: 3時間

en: 45min
ja: 45分

en: 4 days
ja: 4日

en: 4 weeks
ja: 4週間

en: 4h
ja: 4時間

en: 5 days
ja: 5日

en: 5min
ja: 5分

en: 6 days
ja: 6日

en: 6 months
ja: 6ヶ月

en: 6h
ja: 6時間

en: 8h
ja: 8時間

en: 9h
ja: 9時間

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
ja: <p><strong>Amelia</strong>プラグインにはPHPバージョン5.5以上が必要です</p>。

en: AM - Booking view
ja: AM - 予約表示

en: AM - Catalog Booking
ja: AM - カタログ予約

en: AM - Catalog view
ja: AM - カタログ表示

en: AM - Customer Panel
ja: AM - お客様マイページ

en: AM - Employee Panel
ja: AM - スタッフマイページ

en: AM - Events Calendar Booking
ja: AM - イベントカレンダー予約

en: AM - Events List Booking
ja: AM - イベントリスト予約

en: AM - Events view
ja: AM - イベント表示

en: AM - Search view
ja: AM - 検索表示

en: AM - Step Booking
ja: AM - ステップ予約

en: API Key
ja: APIキー

en: API Key copied to clipboard.
ja: APIキーがクリップボードにコピーされました。

en: API base URL:
ja: APIのベースURL：

en: API setup
ja: APIの設定

en: A percentage deposit is calculated based on the total booking price. A fixed amount can either be multiplied by the number of people or applied as a single total amount.
ja: パーセント指定の場合は予約総額に基づき計算されます。指定金額の場合は「人数分を掛け合わせる」か「予約1件につき一律」のどちらかを適用できます。

en: A server error occurred. Please try again later.
ja: サーバーエラーが発生しました。しばらくしてから再度お試しください。

en: A single booking may include multiple attendees (spots).
ja: 1件の予約には複数の参加者（枠）が含まれる場合があります。

en: About
ja: について

en: About Event
ja: イベントについて

en: About Package
ja: コースについて

en: About Service
ja: サービスを追加

en: About event
ja: イベントについて

en: About package
ja: コースについて

en: About service
ja: サービスについて

en: About this Event
ja: このイベントについて

en: About this event
ja: このイベントについて

en: Accent
ja: アクセント

en: Accent text
ja: アクセント付きテキスト

en: Accept payments for bookings and services via PayPal.
ja: PayPal経由で予約やサービスの支払いを受け付けます。

en: Accept payments seamlessly through the Mollie payment gateway.
ja: Mollie決済ゲートウェイを通じてシームレスに支払いを受け付けます。

en: Accept payments via Razorpay, ideal for Indian businesses.
ja: Razorpay経由での支払いを受け付けます。インドのビジネスに最適です。

en: Access link
ja: アクセスリンク

en: Access link success
ja: アクセスリンク成功

en: Access your financial data in seconds
ja: 財務データへ瞬時にアクセス。

en: Account ID
ja: アカウントID

en: Action
ja: アクション

en: Action-based notification
ja: アクションベースの通知

en: Action Triggered
ja: アクション実行済み

en: Actions
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate with Envato
ja: Envatoで有効化する

en: Activated with Envato
ja: Envatoで有効化

en: Activation
ja: 有効化

en: Activation settings
ja: 有効化設定

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add Attendee
ja: 参加者の追加

en: Add Break
ja: 休憩を追加

en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

en: Add Customer
ja: お客様を追加

en: Add Date
ja: 日付を追加

en: Add Date Range
ja: 日付範囲の追加

en: Add Day Off
ja: 休日を追加

en: Add Extra
ja: 追加オプションを追加

en: Add Google Maps API Key to show Google static map on "Locations" page.
ja: "Locations"ページでGoogle Maps Static Maps（静的地図画像）を表示するには、Google Maps APIキーを追加してください。

en: Add Meta Pixel to track ad conversions and optimize marketing.
ja: 広告コンバージョンを追跡し、マーケティングを最適化するためにメタピクセルを追加してください。

en: Add Period
ja: 時間枠を入力してください

en: Add Pricing Category
ja: 料金カテゴリーの追加

en: Add Special Day
ja: 臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）を追加

en: Add Stripe address fields
ja: Stripeの住所入力欄を追加

en: Add Webhook
ja: Webhookを追加

en: Add a Google Analytics tracking code to your booking page to gain insights into visitor behavior.
ja: Googleアナリティクスとの連携により、予約ページの訪問者データを取得・分析できます。

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
ja: お客様がすでに予約済みの時間帯を予約しようとした場合のリダイレクトURLを追加

en: Add another account
ja: 別のアカウントを追加

en: Add appointment
ja: 予約の追加

en: Add booking
ja: 予約を追加

en: Add calendar
ja: カレンダーを追加

en: Add category
ja: カテゴリを追加

en: Add custom field
ja: カスタム項目を追加

en: Add custom notification
ja: カスタム通知を追加

en: Add customer
ja: お客様を追加

en: Add date range
ja: 日付範囲を追加

en: Add day(s)
ja: 日を追加

en: Add day off
ja: 休日を追加

en: Add duration
ja: 期間を追加

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
ja: Ameliaショートコードのコンテンツを手動で読み込む要素（ボタン、リンク...）のIDを追加する。

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Add event attendees
ja: イベント参加者を追加する

en: Add extra
ja: 追加オプションを追加

en: Add more Appointments
ja: 予約の追加

en: Add more appointments
ja: さらに予約を追加する

en: Add multiple employees to your booking system, manage their schedules, and assign them to services or events, making it easy to scale your business and coordinate your team.
ja: 予約システムに複数のスタッフを追加し、スケジュールを管理し、サービスやイベントに割り当てることができます。これにより、ビジネスの拡大やチームの調整が容易になります。

en: Add option
ja: オプションを追加

en: Add package
ja: コースを追加

en: Add period
ja: ピリオドを追加

en: Add pricing category
ja: 料金カテゴリーを追加

en: Add rule
ja: ルールを追加

en: Add services
ja: サービスの追加

en: Add special day
ja: 臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）を追加

en: Add to Calendar
ja: カレンダーに追加

en: Add to calendar
ja: カレンダーに追加

en: Add tracking
ja: 追跡を追加

en: Add work hours
ja: 勤務時間を追加する

en: Additional information
ja: 追加情報

en: Additional people
ja: 追加人数

en: Address
ja: 住所

en: Admin
ja: 管理者

en: Advanced
ja: 上級者向け

en: After
ja: 後

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
ja: アカウントの有効化後、購読者はAmeliaのお客様リストとして作成されます。

en: After with space
ja: スペースの後

en: Agencies
ja: 代理店

en: Alert content
ja: 警告内容

en: Alert message
ja: 警告メッセージ

en: All
ja: すべて

en: All Locations
ja: すべての場所

en: All Services
ja: すべてのサービス

en: All appointments are selected
ja: すべての予約を選択

en: All appointments will be scheduled with the status selected here.
ja: すべての予約は、ここで選択された予約状況に更新されます。

en: All appointments will be selected later
ja: 担当スタッフはすべて後日に指定する

en: All assigned services
ja: 割り当てられたすべてのサービス

en: All bookings
ja: すべての予約

en: All customers
ja: すべてのお客様

en: All employees
ja: すべてのスタッフ

en: All events
ja: すべてのイベント

en: All extras
ja: すべての追加機能

en: All locations
ja: すべての場所

en: All packages
ja: すべてのコース

en: All services
ja: すべてのサービス

en: All services are booked separately
ja: すべてのサービスは個別に予約されます

en: All services are booked separately.
ja: すべてのサービスは別々に予約されます。

en: All slots are selected
ja: すべての時間枠が選択されています

en: All tickets have already been scanned
ja: すべてのチケットは既にスキャン済みです

en: Allow additional people
ja: 追加の人数を許可する

en: Allow admin to book appointment at any time
ja: 管理者はすべての時間枠を予約できるようにする

en: Allow admin to book over an existing appointment
ja: 管理者が既存の予約の上に新しい予約を入れることを許可する

en: Allow booking above maximum capacity
ja: 定員を超える予約を許可する

en: Allow booking without a prior login
ja: 事前ログインなしで予約を許可する

en: Allow bringing more people
ja: 人数追加を許可する

en: Allow clients to secure bookings with partial payments.
ja: 予約時に一部代金を支払うことで、予約枠を確保できるようにします。

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Facebook account, making the login process faster, simpler, and more secure.
ja: お客様とスタッフがFacebookアカウントで素早くサインインできるようにし、ログインプロセスをより迅速、簡素、かつ安全にします。

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Google account, making the login process faster, simpler, and more secure.
ja: お客様やスタッフがGoogleアカウントを使って素早くサインインできるようにし、ログインプロセスをより迅速、簡単、かつ安全にします。

en: Allow customers to book multiple services in a single transaction for a streamlined experience.
ja: 一度の手続きで、複数のメニューをまとめて予約をできるようにする

en: Allow customers to book repeating appointments with customizable recurrence.
ja: お客様が繰り返し予約をカスタマイズ可能な間隔で予約できるようにする。

en: Allow customers to cancel packages
ja: お客様がコースをキャンセルすることを許可する

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
ja: お客様マイページでスタッフ選択を許可する

en: Allow customers to delete their profile
ja: お客様がプロフィールの削除することを許可する

en: Allow customers to pay full amount
ja: お客様が全額を支払えるようにする

en: Allow customers to pay total appointment amount
ja: お客様が予約総額を支払うことを許可する

en: Allow customers to pay total event amount
ja: お客様がイベント総額を支払うことを許可する

en: Allow customers to reschedule their own appointments
ja: お客様が予約を変更することを許可する

en: Allow customers to see other attendees
ja: お客様が他の参加者を確認することを許可する

en: Allow employees to manage appointments and events with ease. Customize colors to match your branding and improve usability.
ja: スタッフが予約やイベントを手軽に管理できるようにします。ブランドに合わせて色をカスタマイズし、使いやすさを向上させます。

en: Allow employees to manage customers
ja: スタッフがお客様を管理できるようにする

en: Allow employees to manage their appointments
ja: スタッフが自身の予定を管理できるようにする

en: Allow employees to manage their days off
ja: スタッフが自身の休暇を管理できるようにする

en: Allow employees to manage their events
ja: スタッフが自身のイベントを管理できるようにする

en: Allow employees to manage their schedule
ja: スタッフが自身のスケジュールを管理できるようにする

en: Allow employees to manage their services
ja: スタッフが自身のサービスを管理できるようにする

en: Allow employees to manage their special days
ja: スタッフが自身の臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）を管理できるようにする

en: Allow employees to view all customers
ja: 従業員にすべての顧客の閲覧を許可

en: Allow multiple bookings per customer
ja: お客様ごとに複数の予約を許可する

en: Allow payment via Payment Link
ja: 支払いリンクによる支払いを許可する

en: Allow the same customer to book more than once
ja: 同じお客様の複数回予約を許可する

en: Allow the short description below the booking form to support Amelia Booking Plugin and spread the word about it.
ja: 予約フォームの下にある短い説明文を、Amelia Booking Plugin のサポートと宣伝に活用できるようにします。

en: Alpha sender ID
ja: アルファ送信者ID

en: Alpha sender ID can't be empty
ja: アルファ送信者IDは空欄にできません

en: Already Paid
ja: 支払済み

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: Also cancel and delete future events
ja: 今後のイベントもキャンセルして削除する

en: Also cancel future events
ja: 今後のイベントもキャンセルする

en: Also delete future events
ja: 今後のイベントも削除する

en: Also open future events
ja: 今後のイベントも受付を開始する

en: Amelia - Booking Button
ja: Amelia - 予約ボタン

en: Amelia - Booking view
ja: Amelia - 予約表示

en: Amelia - Catalog Booking
ja: Amelia - カタログ予約

en: Amelia - Catalog view
ja: Amelia - カタログ表示

en: Amelia - Customer Panel
ja: Amelia - お客様マイページ

en: Amelia - Employee Panel
ja: Amelia - スタッフマイページ

en: Amelia - Events
ja: Amelia - イベント

en: Amelia - Events Calendar
ja: Amelia - イベントカレンダー

en: Amelia - Events List
ja: Amelia - イベントリスト

en: Amelia - Events List Button
ja: Amelia - イベント一覧 押しボタン

en: Amelia - Search view
ja: Amelia - 検索表示

en: Amelia - Step-By-Step Booking
ja: Amelia - ステップ・バイ・ステップ予約

en: Amelia Add to calendar page
ja: Ameliaカレンダーに追加

en: Amelia Events List Booking Settings
ja: Amelia イベント一覧 予約設定

en: Amelia Events List Booking Shortcode
ja: Amelia イベント一覧 予約ショートコード

en: Amelia Profile Settings
ja: Ameliaプロフィール設定

en: Amelia Step Booking Settings
ja: Amelia Step Booking 設定

en: Amelia Step Booking Shortcode
ja: Amelia Step Booking ショートコード

en: Amelia Users Settings
ja: Ameliaユーザーの設定

en: Amount
ja: 合計金額

en: An email with details of your booking has been sent to you.
ja: 予約ありがとうございます。登録いただきましたメールアドレスに予約内容の詳細をお送りしました。

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
ja: 予期しないエラーが発生しました。しばらくしてから再度お試しください。

en: Any
ja: すべて

en: Any Employee
ja: すべてのスタッフ

en: Any Employee Option Visibility:
ja: スタッフオプションの表示形式：

en: Any Location
ja: 場所

en: Apple Calendar
ja: Appleカレンダー

en: Apple Calendar (Personal)
ja: Appleカレンダー（個人）

en: Apple Calendar setup
ja: Appleカレンダーの設定

en: Application (client) ID
ja: アプリケーション（クライアント）ID

en: Application (client) ID must be a valid GUID (UUID), as shown in the Azure portal.
ja: アプリケーション (クライアント) ID は、Azure portal に表示されているとおり、有効な GUID (UUID) でなければなりません。

en: Application fee amount (%)
ja: 申請手数料の金額（％）

en: Applied for all assigned services
ja: 割り当てられたすべてのサービスに適用されました

en: Apply
ja: 適用

en: Apply 'Booking close' settings to all recurring events
ja: すべての繰り返しイベントに「予約締切」設定を適用する

en: Apply 'Booking open' settings to all recurring events
ja: すべての繰り返しイベントに「予約受付中」設定を適用する

en: Apply Changes to Events
ja: 変更をイベントに適用する

en: Apply on
ja: 適用する

en: Apply this to all recurring events
ja: すべての繰り返しイベントに適用する

en: Apply to All Days
ja: すべての日に適用

en: Apply to all days
ja: すべての日付に適用

en: Apply to future recurring events
ja: 将来の繰り返しイベントに適用する

en: Appointment
ja: 予約

en: Appointment Canceled
ja: お客様によるキャンセル

en: Appointment Date:
ja: 予約日：

en: Appointment ID
ja: 予約ID

en: Appointment Info
ja: 予約詳細

en: Appointment Repeats
ja: 予約の繰り返し

en: Appointment booked
ja: 確定した予約

en: Appointment can't be rescheduled
ja: 予約の変更はできません

en: Appointment canceled
ja: 予約がキャンセルされました

en: Appointment date
ja: 予約日

en: Appointment date & time
ja: 予約日時

en: Appointment deposit
ja: 予約前払金

en: Appointment details
ja: 予約の詳細

en: Appointment duration
ja: 予約時間

en: Appointment end time
ja: 予約終了時刻

en: Appointment has been created.
ja: 予約が作成されました。

en: Appointment has been deleted
ja: 予約が削除されました

en: Appointment has been deleted.
ja: 予約が削除されました。

en: Appointment has been rescheduled
ja: 予約が日程変更されました

en: Appointment has been saved
ja: 予約が保存されました

en: Appointment has been updated.
ja: 予約が更新されました。

en: Appointment information
ja: 予約情報

en: Appointment initial date
ja: 予約開始日

en: Appointment initial date & time
ja: 予約の開始日時

en: Appointment initial end time
ja: 予約の開始時刻と終了時刻

en: Appointment initial start time
ja: 予約の開始時刻

en: Appointment is removed from the cart.
ja: カートから予約が削除されました。

en: Appointment management guide
ja: 予約管理ガイド

en: Appointment not found.
ja: 予約が見つかりません。

en: Appointment note
ja: 予約メモ

en: Appointment note has been updated.
ja: 予約メモが更新されました。

en: Appointment notes
ja: 予約メモ

en: Appointment price
ja: 予約料金

en: Appointment repeats
ja: 予約の繰り返し

en: Appointment space name
ja: 予約スペース名

en: Appointment start time
ja: 予約開始時間

en: Appointment status
ja: 予約状況

en: Appointment status has been changed to
ja: 予約状況

en: Appointment status has been updated.
ja: 予約状況が更新されました。

en: Appointment title
ja: 予約タイトル

en: Appointments
ja: 予約

en: Appointments booked
ja: 予約済み

en: Appointments from the first package expire on:
ja: 最初のコースの有効期限：

en: Appointments in this package
ja: このコースの予約

en: Appointments in this service
ja: このサービスの予約

en: Appointments to book
ja: 予約

en: Appointments waiting list
ja: 予約のキャンセル待ちリスト

en: Approve appointment link
ja: 予約承認リンク

en: Approved
ja: 成立

en: Are you sure? This action can't be undone.
ja: 本当に実行しますか？ この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to block this customer?
ja: 本当にこのお客様をブロックしますか？

en: Are you sure you want to cancel and delete this event?
ja: このイベントをキャンセルして削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
ja: 本当にキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to cancel this event?
ja: 本当にキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to cancel this package?
ja: 本当にこのコースをキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
ja: 本当に出席をキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to close this event?
ja: このイベントを閉じてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
ja: 選択した参加者を本当に削除しますか？

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
ja: 選択した参加者を本当に削除しますか？

en: Are you sure you want to delete these items?
ja: これらの項目を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this appointment?
ja: この予約を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this block time?
ja: このブロックする時間を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this category?
ja: 本当にこのカテゴリーを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this coupon?
ja: このクーポンを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this customer?
ja: このお客様を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this employee?
ja: このスタッフを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this event?
ja: 本当にこのイベントを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this event booking?
ja: このイベント予約を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this location?
ja: この場所を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this notification?
ja: この通知を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this package?
ja: 本当にこのコースを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this package booking?
ja: このコースの予約を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this resource?
ja: このサービスを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this service?
ja: このサービスを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this tax?
ja: 本当にこの税金を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
ja: 本当にプロフィールを削除しますか？ 削除すると、すべての予約情報やお客様マイページにアクセスできなくなります。

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
ja: この予約を複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this category?
ja: このカテゴリーを複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
ja: このクーポンを複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
ja: このスタッフを複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this event?
ja: このイベントを複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this location?
ja: この場所を複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this package?
ja: 本当にこのコースを複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
ja: このサービスを複製しますか？

en: Are you sure you want to duplicate this service?
ja: このサービスを複製しますか？

en: Are you sure you want to hide this coupon?
ja: このクーポンを非表示にしますか？

en: Are you sure you want to hide this employee?
ja: このスタッフを非表示にしますか？

en: Are you sure you want to hide this event?
ja: このイベントを非表示にすることを確認しますか？

en: Are you sure you want to hide this location?
ja: この場所を非表示にしますか？

en: Are you sure you want to hide this package?
ja: このコースを非表示にしますか？

en: Are you sure you want to hide this resource?
ja: このサービスを非表示にしますか？

en: Are you sure you want to hide this service?
ja: このサービスを非表示にしますか？

en: Are you sure you want to hide this tax?
ja: この税金を非表示にしますか？

en: Are you sure you want to open this event?
ja: このイベントを開きますか？

en: Are you sure you want to refund this payment?
ja: この支払いを返金しますか？

en: Are you sure you want to reset your form settings?
ja: 本当にフォームの設定をリセットしますか？

en: Are you sure you want to show this coupon?
ja: このクーポンを表示しますか？

en: Are you sure you want to show this employee?
ja: このスタッフを表示しますか？

en: Are you sure you want to show this event?
ja: このイベントを表示してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to show this location?
ja: この場所を表示しますか？

en: Are you sure you want to show this package?
ja: 本当にコースを表示させますか？

en: Are you sure you want to show this resource?
ja: このサービスを表示しますか？

en: Are you sure you want to show this service?
ja: このサービスを表示しますか？

en: Are you sure you want to show this tax?
ja: 本当にこの税金を表示しますか？

en: Are you sure you want to skip the setup? Once skipped, the guided setup will no longer be available. All settings will need to be configured later.
ja: 本当に初期設定をスキップしますか？ 一度スキップすると、このガイド機能は表示されなくなります。その後は、各設定画面から手動で構成を行う必要がありますのでご注意ください。

en: Are you sure you want to unblock this customer?
ja: 本当にこのお客様のブロックを解除しますか？

en: Assigned
ja: 割り当て済み

en: Assigned Services
ja: 割り当てられたサービス

en: Assigned employee full name
ja: 担当従業員の氏名

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Attachment upload path
ja: 添付ファイルのアップロードパス

en: Attendee
ja: 参加者

en: Attendee Asc
ja: 参加者（昇順）

en: Attendee Desc
ja: 参加者（降順）

en: Attendee code
ja: 参加者コード

en: Attendee has been saved
ja: 参加者が保存されました

en: Attendee have been deleted
ja: 参加者が削除されました

en: Attendee have not been deleted
ja: 参加者は削除されていません

en: Attendees
ja: 参加者

en: Attendees Allowed
ja: 参加者の許可

en: Attendees Export Format
ja: 参加者エクスポート形式

en: Attendees have been deleted
ja: 参加者が削除されました

en: Attendees have not been deleted
ja: 参加者は削除されていません

en: Auto-Reply Message
ja: 自動返信メッセージ

en: Auto-approve booking after payment
ja: 支払い後の予約を自動承認する

en: Auto-fill your details using:
ja: 以下の方法で詳細情報を自動入力:

en: Automate communication with notifications triggered by booking status, time, or custom rules
ja: 予約状況や時間、独自のルールに合わせて、最適なタイミングで通知を自動配信。手間をかけずに確実なコミュニケーションを実現します。

en: Automated invoices for a smoother payment experience
ja: 請求書の自動発行で、お支払いまでをよりスムーズに。

en: Automatically calculate and apply taxes for hassle-free compliance and accurate billing.
ja: 税金を自動計算・適用し、法令遵守と正確な請求をスムーズに行えます。

en: Automatically calculate and apply taxes to your services and events, ensuring accurate billing and hassle-free compliance with every transaction.
ja: サービスやイベントに税金を自動計算して適用。正確な請求とスムーズなコンプライアンス対応を、すべての取引で実現します。

en: Automatically create Amelia Customer user
ja: 自動的にAmelia Customerユーザーを作成する

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
ja: WordPressユーザーをAmeliaのお客様に自動的に作成する

en: Automatically create Zoom meetings for bookings and notify customers and employees.
ja: 予約に対して自動的にZoomミーティングを作成し、顧客とスタッフに通知します。

en: Automatically generate invoices for every booking, making payments easier, more transparent, and fully streamlined for both you and your clients.
ja: サービスやイベントに税金を自動計算して適用。正確な請求とスムーズなコンプライアンス対応を、すべての取引で実現します。

en: Automatically update the booking status to "Approved" after a successful payment is completed through the payment link.
ja: 支払いリンクを通じて支払いが正常に完了した後、予約状況を自動的に「予約成立」に更新します。

en: Availability
ja: 予約空き状況

en: Available
ja: 予約可能

en: Available date background
ja: 予約可能日時の背景

en: Available date text
ja: 予約可能日時のテキスト

en: Available from Pro license
ja: プロライセンスから利用可能

en: Available from Standard license
ja: スタンダードライセンスから利用可能

en: Available from Starter license
ja: スターターライセンスから利用可能

en: Available in Elite licence
ja: エリートライセンスで利用可能

en: Available in package
ja: コースで利用可能

en: Avoid double-booking by automatically coordinating shared rooms, equipment, or tools
ja: 共有スペースや設備・備品の予約を自動で連携。ダブルブッキングを未然に防ぎ、スムーズな運用を実現します。

en: Away
ja: 不在

en: BETA
ja: ベータ

en: Back
ja: 戻る

en: Back button
ja: 戻るボタン

en: Back to
ja: 戻る

en: Back to appointments
ja: 予約に戻る

en: Back to packages
ja: コースに戻る

en: Back to recurring settings
ja: 繰り返し設定に戻る

en: Backend
ja: 管理画面

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Gradient Angle
ja: 背景グラデーション角度

en: Background Gradient Color 1
ja: 背景グラデーションカラー1

en: Background Gradient Color 2
ja: 背景グラデーションカラー2

en: Badge
ja: バッジ

en: Badge color
ja: バッジの色

en: Badge label
ja: バッジラベル

en: Badges setup
ja: バッジの設定

en: Balance
ja: バランス

en: Base Price:
ja: 基本料金：

en: Basic
ja: 基本

en: Beauty
ja: 美しさ

en: Before
ja: 前

en: Before enabling the recurring option, ensure that all required fields are set, including the service, employee, date, time, and location (if applicable).
ja: 繰り返しオプションを有効化する前に、サービス、スタッフ、日付、時間、場所（該当する場合）を含む、すべての必須項目が設定されていることを確認してください。

en: Before with space
ja: スペースの前

en: Begins
ja: 開始

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Birthday greeting
ja: 誕生日のお祝い

en: Block
ja: ブロック

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Outlook Calendar.
ja: スタッフのOutlookカレンダーで『予定あり』となっている時間帯は、予約を受け付けないようにします。

en: Block booking times that overlap with events in the employee’s Apple Calendar.
ja: 従業員のAppleカレンダー内のイベントと重なる予約時間を利用不可にします。

en: Block customer
ja: お客様をブロック

en: Block time
ja: ブロックする時間

en: Block time from calendars
ja: 連携カレンダーの時間枠をブロック

en: Block time has been added.
ja: ブロックする時間が追加されました。

en: Block time has been deleted.
ja: ブロックする時間は削除されました。

en: Block time has been updated.
ja: ブロックする時間が更新されました。

en: Blog
ja: ブログ

en: Body text
ja: 本文テキスト

en: Book
ja: 予約

en: Book Appointment
ja: 予約する

en: Book Now
ja: 予約する

en: Book Package
ja: コースを予約する

en: Book This Package
ja: このコースを予約する

en: Book This Service
ja: このサービスを予約する

en: Book another
ja: 別の予約

en: Book appointment
ja: 予約を取る

en: Book event
ja: イベントを予約

en: Book next appointment
ja: 次回の予約をする

en: Book now
ja: 予約する

en: Book option on employee dialog
ja: スタッフとの対話オプションを予約

en: Book package
ja: コースを予約する

en: Book subtab name
ja: サブタブ名を予約する

en: Book this event
ja: このイベントを予約する

en: Book this service
ja: このサービスを予約する

en: Book time-based appointments with configurable durations, prices, and availability.
ja: 時間ベースの予約を、設定可能な所要時間、料金、空き状況で予約できます。

en: Booked
ja: 予約済み

en: Booked Appointments
ja: 予約状況

en: Booked customer (full name, email, phone)
ja: 予約済みのお客様（氏名、メールアドレス、電話番号）

en: Booking
ja: 予約

en: Booking #{count}
ja: 予約番号{count}

en: Booking Appointment
ja: 予約

en: Booking Approved with Issues
ja: 問題ありながら承認された予約

en: Booking Canceled
ja: 予約がキャンセルされました

en: Booking Closes
ja: 予約受付終了

en: Booking Closes Asc
ja: 予約締切（近い順）

en: Booking Closes Desc
ja: 予約終了日（遠い順）

en: Booking Confirmed
ja: 予約確定

en: Booking Details
ja: 予約詳細

en: Booking Failed
ja: 予約に失敗しました

en: Booking Form
ja: 予約フォーム

en: Booking Forms 1.0
ja: 予約フォーム 1.0

en: Booking ID
ja: 予約ID

en: Booking Opens
ja: 予約開始

en: Booking Opens Asc
ja: 予約受付開始（近い順）

en: Booking Opens Desc
ja: 予約受付開始（遠い順）

en: Booking Overview
ja: 予約概要

en: Booking Processed
ja: 予約処理完了

en: Booking Rejected
ja: 予約が不成立となりました

en: Booking added
ja: 予約が追加されました

en: Booking can't be canceled
ja: 予約はキャンセルできない

en: Booking canceled
ja: 予約がキャンセルされました

en: Booking closes
ja: 予約受付終了

en: Booking closes when event starts
ja: イベント開始と同時に予約締切

en: Booking date
ja: 予約日

en: Booking form on customer profile enabled
ja: お客様プロフィールの予約フォームを有効化しました

en: Booking form on employee profile enabled
ja: スタッフプロフィールの予約フォームを有効化しました

en: Booking form tab enabled
ja: 予約フォームタブを有効化しました

en: Booking form type
ja: 予約フォームの種類

en: Booking form type on employee profile page
ja: スタッフプロフィールページの予約フォームの種類

en: Booking has been updated.
ja: 予約が更新されました。

en: Booking invoice
ja: 予約請求書

en: Booking is canceled
ja: 予約がキャンセルされました

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
ja: 現在予約はできません。後でもう一度お試しください。

en: Booking is unavailable
ja: 予約ができません

en: Booking not found
ja: 予約が見つかりません

en: Booking not paid
ja: 予約が未払い

en: Booking on employee page tab name
ja: スタッフページのタブ名で予約

en: Booking opens
ja: 予約受付開始

en: Booking opens immediately
ja: 今すぐに予約開始

en: Booking price
ja: 予約料金

en: Booking rescheduled
ja: 予約が再スケジュールされました

en: Booking source
ja: 予約元

en: Booking start
ja: 予約開始

en: Booking status changed
ja: 予約状況が変更されました

en: Booking status has been changed to
ja: 予約状況が次のように変更されました

en: Booking tab name
ja: 予約タブ名

en: Booking time slots will depend on the service duration
ja: 予約可能な時間帯は、サービスの所要時間によって異なります

en: Booking type
ja: 予約タイプ

en: Bookings
ja: 予約

en: Boost engagement by reaching clients instantly on a platform they use every day
ja: お客様が普段から使い慣れたプラットフォームを通じた通知が、再来店のきっかけを作ります。

en: Boost revenue with bundled service packages
ja: サービスをセット販売するコースで収益を向上させましょう

en: Boost revenue with valuable extras
ja: 収益を向上させる価値ある追加機能

en: Boost team productivity with automated updates and fewer manual tasks.
ja: 自動更新と手動タスクの削減でチームの生産性を向上させましょう。

en: Border color
ja: 枠線の色

en: Break Hours
ja: 休憩時間

en: Breaks
ja: 休憩

en: Bringing Anyone With You
ja: 一緒に参加する人はいますか？

en: Bringing anyone with you
ja: お連れ様はいらっしゃいますか？

en: Bringing anyone with you?
ja: 一緒に参加する人はいますか？

en: Buffer Time
ja: バッファ時間

en: Buffer Time After: {value}
ja: バッファ時間後:{value}

en: Buffer Time Before: {value}
ja: バッファ時間（開始前）:{value}

en: Buffer time after
ja: バッファ時間後

en: Buffer time before
ja: バッファ時間

en: Build tailored forms across services, events, and customer profiles using custom fields. Capture exactly the details you need with checkboxes, text areas, and more, turning every booking and registration into a powerful intake process.
ja: カスタム項目を活用し、サービス、イベント、 お客様情報ごとに最適化されたフォームを構築します。チェックボックスやテキストエリアなどで必要な詳細情報を正確に収集し、あらゆる予約や登録を強力な情報収集プロセスへと変えます。

en: Bundle multiple appointments or services at discounted rates to encourage customers to book more.
ja: 複数の予約やサービスをセット料金で提供。まとめ買いを促し、予約数をアップさせます。

en: Busy
ja: 対応中

en: Busy slots
ja: 予約済みの時間帯

en: Button
ja: ボタン

en: Button Type
ja: ボタンの種類

en: Button style
ja: ボタンのスタイル

en: Buttons
ja: ボタン

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
ja: この時間帯を予約すると、既存のグループ予約の上に予約を入れることになります

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
ja: この時間帯には既に予約が存在します。ダブルブッキングとなりますが、続行してもよろしいですか？

en: By employees
ja: 従業員別

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
ja: 電話番号を入力することで、WhatsAppでのメッセージ受信に同意したものとみなされます。

en: Calculated
ja: 計算済み

en: Calculated package price
ja: 計算されたコース料金

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Camera not supported by this browser.
ja: このブラウザではカメラがサポートされていません。

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
ja: カメラへのアクセスが拒否されました。カメラへのアクセスを許可して、もう一度お試しください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Appointment
ja: 予約をキャンセルする

en: Cancel Event
ja: 中止する

en: Cancel Package
ja: キャンセル済みのコース

en: Cancel and Delete
ja: キャンセルと削除

en: Cancel appointment
ja: 予約をキャンセルする

en: Cancel appointment link
ja: 予約キャンセルリンク

en: Cancel event
ja: イベントをキャンセル

en: Cancel event link
ja: 予約キャンセル用リンク

en: Cancel following
ja: 今後すべてに適用する

en: Cancel package
ja: コースをキャンセル

en: Canceled
ja: お客様によるキャンセル

en: Canceled By Admin
ja: 管理者によるキャンセル

en: Canceled By Attendee
ja: 参加者によってキャンセルされました

en: Canceled by admin
ja: 管理者によりキャンセルされました

en: Canceled by attendee
ja: 参加者によりキャンセルされました

en: Cancellation Failed
ja: キャンセルに失敗しました

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: Capacity
ja: 上限人数

en: Capacity:
ja: 上限人数:

en: Card
ja: カード

en: Card color
ja: カードの色

en: Card content
ja: カードの内容

en: Card field
ja: カード情報入力欄

en: Card number
ja: カード番号

en: Card payment
ja: カード決済

en: Cards
ja: カード

en: Cards and buttons
ja: カードとボタン

en: Carrier
ja: キャリア

en: Cart
ja: カート

en: Cart appointments details
ja: カート予約詳細

en: Cart description
ja: 複数予約の説明

en: Cart purchased
ja: カートで購入済み

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog Booking
ja: カタログ予約

en: Catalog Booking Form
ja: カタログ予約フォーム

en: Catalog Package
ja: カタログのコース

en: Catalog Service
ja: カタログサービス

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories positions updated successfully.
ja: カテゴリーの位置情報が正常に更新されました。

en: Categories sidebar
ja: カテゴリーサイドバー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category:
ja: カテゴリー：

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Category Input Field
ja: カテゴリ入力フィールド

en: Category has been created.
ja: カテゴリが作成されました。

en: Category has been deleted.
ja: カテゴリーが削除されました。

en: Category has been updated.
ja: カテゴリーが更新されました。

en: Category name
ja: カテゴリー名

en: Centralize scheduling across all branches for clearer, simpler management
ja: すべてのブランチにわたるスケジューリングを一元化し、より明確でシンプルな管理を実現する

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change colors
ja: 色を変更する

en: Change group status
ja: グループの予約状況の変更する

en: Change password
ja: パスワードを変更する

en: Charge type
ja: チャージの種類

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
ja: 予約時に既に登録があるメールアドレス・電話の場合、名前が一致するかを確認する

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
ja: このチェックボックスをオンにすると支払いリンクが生成されます。<br> 通知に含めるには、支払いリンクのプレースホルダーを追加してください。

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
ja: 予約完了の確認メールをお客様が受け取るようにするには、<br/>このチェックボックスをオンにします。

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
ja: 予約完了の確認メールをお客様が受け取るようにするには、<br/>このチェックボックスをオンにします。

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
ja: <br>「同伴者」の欄に追加した人数<br>に<br>前払金額を人数分請求する場合は、このオプションをチェックしてください。

en: Check this option if you want to create recurring appointments
ja: 繰り返し予約を作成したい場合は、このオプションをオンにします

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
ja: <br>お客様が<br>全額を支払うか<br>、または前払金のみを支払うかを<br>選択できるようにしたい場合は、このオプションをチェックしてください。チェックを外すと、<br>お客様は支払い方法として前払金<br>しか選べなくなります。

en: Check this option if you want your customers to have the option to choose whether they will pay the full amount or just a deposit. If unchecked, customers will only be able to pay the deposit during the booking process.
ja: お客様が全額支払いまたはデポジットのみの支払いを選択できるようにする場合は、このオプションをチェックしてください。チェックされていない場合、お客様は予約プロセス中にデポジットのみを支払うことができます。

en: Check your email
ja: メールを確認してください

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checked in
ja: チェックイン済み

en: Checkout
ja: お支払い

en: Choose Apple Calendar
ja: Appleカレンダーを選択

en: Choose Category
ja: カテゴリーを選択

en: Choose Date and Time
ja: 日付と時間の選択

en: Choose Package
ja: コースを選択してください

en: Choose Service
ja: サービスを選択してください

en: Choose a Form
ja: フォームの選択

en: Choose a currency that will be used for all price based settings.
ja: すべての料金設定に使用する通貨を選択してください。

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
ja: カスタマイズしたいフォームを選択してください。ステップバイステップ2.0フォームは、より良いデザインとユーザーエクスペリエンスを提供し、スピードも向上した新しい改良版です。

en: Choose a group service
ja: グループサービスを選択

en: Choose a time interval that will be used when defining all time based settings.
ja: すべての時間ベースの設定を設定する際に使用する時間間隔を選択してください。

en: Choose date and time
ja: 日付と時刻を選択してください

en: Choose how Amelia suggests an alternative date when the selected recurring date has no available time slots.
ja: 選択された繰り返し予約日に空き枠がない場合に、Ameliaがどのように代わりの日程を提案するかを選択してください。

en: Choose how custom field data is sent in group bookings.
ja: グループ予約におけるカスタム項目データの送信方法を選択します。

en: Choose how payments are handled for recurring appointments. If payment is collected only for the first one, the remaining appointments are paid on-site.
ja: 繰り返し予約の支払い方法を設定します。初回のみ支払いを受け付ける場合、残りの予約は当日払いになります。

en: Choose how recurring appointments can be booked. 'Disabled' turns recurring booking off, while 'All' allows customers to choose between available recurrence options.
ja: 繰り返し予約の予約方法を設定します。「無効」にすると繰り返し予約機能をオフにし、「すべて」にすると利用可能な繰り返しオプションから選択可能になります。

en: Choose layout version
ja: レイアウトバージョンを選択

en: Choose the invoice format that will be used in notifications and on the customer panel.
ja: 通知およびお客様マイページで使用される請求書フォーマットを選択してください。

en: Choose time you want to repeat appointment
ja: 予約を繰り返す時間を選択してください

en: Choose when the repeating ends
ja: 繰り返しの終了時期を選択してください

en: Choose whether you want to manage services, events, or both.
ja: サービス、イベント、またはその両方を管理するかを選択してください。

en: Choosing layout of first step in step by step form
ja: ステップバイステップフォームの最初のステップのレイアウトを選択

en: Class
ja: クラス

en: Clear
ja: クリア

en: Clear filters
ja: フィルターをクリア

en: Click "Configure" to edit the text that will appear when this placeholder is used in notifications.
ja: 「設定」をクリックすると、このプレースホルダーが通知で使用された際に表示されるテキストを編集できます。

en: Click + Service below to get started.
ja: 下の「+ サービス」をクリックして始めましょう。

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
ja: 弊社からお送りしたEメールに記載されているアクティベーション・リンクをクリックしてください

en: Click to upload
ja: クリックしてアップロード

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client ID and secret
ja: クライアントIDとシークレット

en: Client Time:
ja: お客様の時間：

en: Client secret
ja: クライアントシークレット

en: Client secret is too short or looks invalid. Copy the full value from the Azure portal.
ja: クライアントシークレットが短すぎるか、無効のようです。Azure portal から文字列全体をコピーしてください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Event
ja: イベントを閉じる

en: Close Event after certain minimum is reached
ja: 指定した最小人数を下回った場合はイベントを中止する

en: Close event when minimum capacity is reached
ja: 下限人数に達した際のイベントを閉じる

en: Closed
ja: 受付終了

en: Closes at
ja: 終了時刻

en: Closes on
ja: 終了します

en: Closes on:
ja: 受付終了日：

en: Coaching
ja: コーチング

en: Code
ja: コード

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: Collapse menu
ja: サイドバーを閉じる

en: Collect the information your business truly needs
ja: ビジネスに真に必要な情報を収集する

en: Color
ja: 色

en: Colors
ja: カラー

en: Colors & Fonts
ja: 色分け＆フォント

en: Comma-dot
ja: コンマ・ドット

en: Comma (,)
ja: コンマ (,)

en: Company
ja: 会社

en: Company Days off
ja: 会社休日

en: Company Email:
ja: 会社のメールアドレス：

en: Company Phone:
ja: 会社の電話番号：

en: Company VAT number
ja: 法人番号

en: Company address
ja: 会社の住所

en: Company days off
ja: 会社の休日

en: Company email
ja: 会社のメールアドレス

en: Company name
ja: 会社名

en: Company phone
ja: 会社の電話番号

en: Company website
ja: 会社のWEBサイト

en: Compared to previous range
ja: 過去の期間比

en: Complete booking with payment
ja: 支払いをして予約を確定する

en: Complete booking without payment
ja: 支払いなしで予約を確定する

en: Completed
ja: 完了

en: Configuration
ja: 設定

en: Configure
ja: 設定する

en: Configure notifications for waiting list updates
ja: キャンセル待ちリストの更新に関する通知を設定する

en: Configure placeholder
ja: プレースホルダーの設定

en: Configure the cart appointments details placeholder.
ja: カート予約の詳細プレースホルダーを設定します。

en: Configure the group appointment details placeholder.
ja: グループ予約の詳細プレースホルダーを設定します。

en: Configure the group event details placeholder.
ja: グループイベント詳細のプレースホルダーを設定します。

en: Configure the package appointments details placeholder.
ja: コースの予約詳細プレースホルダーを設定します。

en: Configure the recurring appointments details placeholder.
ja: 繰り返し予約の詳細プレースホルダーを設定します。

en: Configure waiting list for appointments
ja: 予約のキャンセル待ちリストを設定する

en: Confirm
ja: 確認

en: Congratulations
ja: おめでとうございます

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

en: Connect
ja: 接続する

en: Connect APIs effortlessly for smooth, integrated workflows.
ja: APIをかんたんに接続して、バラバラだった業務フローをひとつに。シームレスな自動化をサポートします。

en: Connect Apple Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
ja: Appleカレンダーを接続して、個人および業務上のイベント、ならびにスタッフのイベントを同期します。

en: Connect Google Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
ja: Google カレンダーを接続して、個人および業務上のイベント、ならびにスタッフのイベントを同期します。

en: Connect Outlook Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
ja: Outlookカレンダーを接続して、個人および業務上の予定、ならびにスタッフの予定を同期します。

en: Connect employee calendars, meeting tools, and other integrations to keep schedules perfectly synced and communication effortless across your entire team.
ja: カレンダーやWeb会議ツールをシームレスに連携。チーム全体のスケジュールを常に同期し、情報共有の手間を最小限に抑えます。

en: Connect to Apple Calendar
ja: Appleカレンダーに接続

en: Connect to your personal Apple Calendar
ja: 個人のAppleカレンダーに接続

en: Connect with web apps to automate messaging and send updates to custom URLs.
ja: 外部アプリとの連携で通知を自動化。カスタムURLへ最新のステータスを即座に共有。

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
ja: <br/>あなたのGoogleカレンダーに自動的に追加されます。

en: Connect your personal Zoom account to host virtual meetings and chats.
ja: 個人のZoomアカウントを連携して、オンラインミーティングやチャットを開催しましょう。

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connecting to Apple Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
ja: Appleカレンダーへの接続は利用できません。管理者にお問い合わせください。

en: Connecting to Google Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
ja: Google カレンダーへの接続は利用できません。管理者にお問い合わせください。

en: Connecting to Outlook Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
ja: Outlook カレンダーへの接続は利用できません。管理者にお問い合わせください。

en: Connecting to Stripe is not available. Please contact an administrator for assistance.
ja: Stripeへの接続は利用できません。管理者にお問い合わせください。

en: Connecting to Zoom is not available. Please contact an administrator for assistance.
ja: Zoomへの接続は利用できません。管理者にお問い合わせください。

en: Consulting
ja: コンサルティング

en: Contact message
ja: お問い合わせメッセージ

en: Contact support.
ja: サポートにお問い合わせください。

en: Content
ja: 内容

en: Content Text Color
ja: テキストの色

en: Content area
ja: 本文エリア

en: Content placeholders
ja: 本文のプレースホルダー

en: Continue
ja: 次へ進む

en: Continue Booking
ja: 予約を続ける

en: Continue setup
ja: セットアップを続行

en: Copy your API key now, as it won't be visible again.
ja: APIキーは再度表示されませんので、今すぐコピーしてください。

en: Cost
ja: 費用

en: Could not delete category. This category has services available for booking in purchased package.
ja: カテゴリを削除できませんでした。このカテゴリには、購入済みコースで予約可能なサービスが含まれています。

en: Could not delete category. This category has services with {count} future appointment. | Could not delete category. This category has services with {count} future appointments.
ja: カテゴリを削除できませんでした。このカテゴリには、{count} 件の将来の予約があるサービスが含まれています。 | カテゴリを削除できませんでした。このカテゴリには、{count} 件の将来の予約があるサービスが含まれています。

en: Could not delete service. This service has {count} appointment in the future. | Could not delete service. This service has {count} appointments in the future.
ja: サービスを削除できませんでした。このサービスには将来の予約が{count} 件あります。 | サービスを削除できませんでした。このサービスには将来の予約が{count} 件あります。

en: Could not delete user. This user has {count} appointment in the future. | Could not delete user. This user has {count} appointments in the future.
ja: ユーザーを削除できませんでした。このユーザーには将来の予定（{count}件 ）があります。 | ユーザーを削除できませんでした。このユーザーには将来の予定（{count} 件）があります。

en: Count Once
ja: 重複を除外してカウント

en: Count per Person
ja: 1人あたりのカウント数

en: Count time from
ja: カウント開始：

en: Country
ja: 国

en: Counts one primary customer plus any additional people they add.
ja: 1人の代表者（予約者）のお客様に加え、そのお客様が追加する追加の人数をカウントします。

en: Counts the total number of people entered, including the primary customer.
ja: 代表者（予約者）を含めた、合計人数をカウントします。

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon Details
ja: クーポン詳細

en: Coupon Limit Reached
ja: クーポン上限

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Coupon field
ja: クーポン欄

en: Coupon has been created.
ja: クーポンが作成されました。

en: Coupon has been deleted.
ja: クーポンが削除されました。

en: Coupon has been hidden.
ja: クーポンは非表示になりました。

en: Coupon has been updated.
ja: クーポンが更新されました。

en: Coupon is now visible.
ja: クーポンが表示されました。

en: Coupon limit reached
ja: クーポン上限に達しました

en: Coupon needs to have discount or deduction
ja: クーポンには割引率、または値引き額を入力してください。

en: Coupon segment
ja: クーポン対象セグメント

en: Coupons
ja: クーポン

en: Coupons overview
ja: クーポン概要

en: Coupons setup
ja: クーポン設定

en: Create Amelia Customers
ja: Ameliaのお客様を作成する

en: Create Amelia Employees
ja: Ameliaのスタッフを作成する

en: Create Appointments list
ja: 予約リストを作成する

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
ja: 「Amelia Customer」の権限を持つWordPressユーザーを、自動的にお客様リストへ登録します。

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
ja: Ameliaのスタッフ権限を持つWPユーザーからスタッフを作成する

en: Create New
ja: 新規作成

en: Create New Tag
ja: 新規タグを追加

en: Create a coupon code customers can enter during booking to get a discount.
ja: 予約時に入力して割引を適用できる、クーポンコードを作成します。

en: Create and manage recurring events with customizable schedules for flexibility and convenience.
ja: 繰り返しの予定もカスタマイズ自在。ニーズに合わせた柔軟なスケジュール管理で運用の手間を最小限に抑えます。

en: Create custom notifications that trigger based on booking status or schedule reminders, keeping customers and employees informed at exactly the right time.
ja: 予約状況に応じた自動通知やリマインダーを自由に設定します。最適なタイミングでお客様とスタッフの双方に最新情報を共有できます。

en: Create employee
ja: スタッフを作成する

en: Create event
ja: イベントを作成する

en: Create meetings for pending appointments
ja: 承認待ち（保留中）の予約でもミーティングを作成する

en: Create new
ja: 新規作成

en: Create new badge
ja: 新しいバッジを作成する

en: Create new tag
ja: 新規タグを作成

en: Create online classrooms automatically for each booked appointment or event.
ja: 予約やイベントの確定時、オンラインクラスを自動的作成します。

en: Create resources like rooms or chairs that can be shared across services, locations, and employees.
ja: サービス、場所、スタッフ間で共有できる部屋や椅子などのリソースを作成します。

en: Create rooms, equipment, or other resources that can be shared across employees, services, or locations, ensuring customers only see time slots when everything they need is truly available.
ja: スタッフ、サービス、または場所において共有可能な部屋、設備、その他の備品を作成し、お客様が必要とするすべてのものが確実に利用可能な時間帯のみが表示されるようする。

en: Create scheduled events with fixed dates, prices and capacities.
ja: 特定の日時、料金、定員を指定して、スケジュール設定されたイベントを作成する。

en: Create service
ja: サービスを作成する

en: Create spaces for pending appointments
ja: 承認待ち（保留中）の予約でもスペースを作成する

en: Create unique coupon codes that customers can redeem during booking-offer discounts or even free appointments to boost engagement, satisfaction, and sales.
ja: 独自のクーポンコードを作成して、予約時に適用可能です。割引や無料セッションの提供を通じて、お客様のリピート率と収益の向上を実現します。

en: Created On
ja: 作成日

en: Created on
ja: 作成日

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Credit minimum to send reminder
ja: 通知送信に必要な最低残高

en: Credit or debit card:
ja: クレジットカード / デビットカード

en: Currency
ja: 国

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
ja: 予約確定済みの参加者がいるイベントでは、通常料金および特別料金の変更はできません。

en: Custom Address
ja: カスタム住所

en: Custom Color
ja: カスタムカラー

en: Custom Duration & Pricing
ja: 特別時間枠と料金

en: Custom Field
ja: カスタム項目

en: Custom Fields
ja: カスタム項目

en: Custom Pricing
ja: 特別料金

en: Custom address
ja: カスタムアドレス

en: Custom currency symbol
ja: カスタム通貨記号

en: Custom field
ja: カスタム項目

en: Custom field has been added
ja: カスタム項目が追加されました

en: Custom field has been deleted.
ja: カスタム項目が削除されました。

en: Custom field has been saved
ja: カスタム項目が保存されました

en: Custom fields
ja: カスタム項目

en: Custom fields delivery
ja: カスタム項目の送信設定

en: Custom fields have been updated.
ja: カスタム項目が更新されました。

en: Custom fields setup
ja: カスタム項目の設定

en: Custom font family
ja: カスタムフォントファミリー

en: Custom notification
ja: カスタム通知

en: Custom notifications
ja: カスタム通知

en: Custom pricing
ja: 特別料金の設定

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
ja: 特別料金予約枠は、最大予約枠数より優先されます。

en: Custom range
ja: カスタム範囲

en: Custom service duration
ja: カスタムサービスの期間

en: Customer
ja: お客様

en: Customer(s)
ja: お客様

en: Customer Asc
ja: お客様（昇順）

en: Customer Desc
ja: お客様（降順）

en: Customer Panel
ja: お客様マイページ

en: Customer Panel Page URL
ja: お客様マイページのURL

en: Customer Profile
ja: お客様プロフィール

en: Customer configuration
ja: お客様設定

en: Customer details
ja: お客様詳細

en: Customer email
ja: お客様のメールアドレス

en: Customer filter
ja: お客様フィルター

en: Customer first name
ja: お客様の名前（姓）

en: Customer full name
ja: お客様の氏名

en: Customer has already booked this appointment
ja: お客様はすでにこの予約をされています

en: Customer has been blocked.
ja: お客様はブロックされました。

en: Customer has been created.
ja: お客様が作成されました。

en: Customer has been deleted.
ja: お客様が削除されました。

en: Customer has been unblocked.
ja: お客様のブロックが解除されました。

en: Customer has been updated.
ja: お客様が更新されました。

en: Customer information
ja: お客様情報

en: Customer last name
ja: お客様の名前（名）

en: Customer name
ja: お客様名

en: Customer note
ja: お客様の声

en: Customer note has been added.
ja: お客様メモが追加されました。

en: Customer note has been updated.
ja: お客様メモが更新されました。

en: Customer panel
ja: カスタマーパネル

en: Customer panel access link
ja: カスタマーパネルへのアクセスリンク

en: Customer phone
ja: お客様の電話番号

en: Customer plus additional people
ja: お客様および追加の人数

en: Customer setup
ja: カスタマー設定

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
ja: お客様が予約を入れると、このURLにリダイレクトされます。

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
ja: お客様が予約またはコースを予約すると、このURLにリダイレクトされます。

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
ja: リンクからの支払いが処理されると、お客様はこのURLにリダイレクトされます。

en: Customers
ja: お客様

en: Customers detected in file:
ja: ファイル内で検出されたお客様:

en: Customers imported from file:
ja: ファイルからインポートされたお客様:

en: Customers in Waiting list
ja: キャンセル待ちリストのお客様

en: Customers will be redirected to this URL after booking an event.
ja: お客様はイベントを予約した後、このURLにリダイレクトされます。

en: Customers will be redirected to this URL after scheduling an appointment.
ja: お客様は予約完了の後、このURLにリダイレクトされます。

en: Customers will be redirected to this URL after they complete their payment.
ja: お客様は、お支払いを完了した後、このURLにリダイレクトされます。

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize every interaction by gathering the right information for services, events, and customer records
ja: サービスやイベントの予約時のお客様に関する必要な情報を収集して、一人ひとりに合わせた最適な対応を可能にします。

en: Customize offerings to match specific services and meet diverse client needs
ja: 各サービス内容に合わせた個別設定が可能。お客様の多様な要望に柔軟に対応できます。

en: Daily
ja: 日

en: Daily occupancy
ja: 稼働率（日別）

en: Danger button background color
ja: 危険ボタンの背景色

en: Danger button text color
ja: 危険ボタンのテキスト色

en: Dark Theme
ja: ダークテーマ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data that remains unchanged:
ja: 変更されないデータ:

en: Data to be updated:
ja: 更新対象データ:

en: Date
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付：

en: Date & Time
ja: 日時を選ぶ

en: Date & time
ja: 日付と時刻

en: Date & time periods of the event with Lesson Space join links
ja: イベント開催期間と参加リンク

en: Date Asc
ja: 日付（古い順）

en: Date Desc
ja: 日付（新しい順）

en: Date Picker
ja: 日付を選択

en: Date Purchased Asc
ja: 購入日（古い順）

en: Date Purchased Desc
ja: 購入日（新しい順）

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
ja: 設定されていない日付範囲は、チケットカテゴリーのデフォルト料金が使用されます。

en: Date and Time
ja: 日時

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Date busyness indicator
ja: 日付予約状況インジケーター

en: Date of Birth
ja: 生年月日

en: Date of birth
ja: 生年月日

en: Date of birth must be in the same format as chosen in your WP settings. If a date format with a comma is used, the dates should be in quotes.
ja: 生年月日はWordPressの設定と同じ形式である必要があります。カンマを含む日付形式を使用する場合、日付を引用符（""）で囲んでください。

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
ja: レッスンスペース参加リンク付きイベント開催期間

en: Date picker
ja: 日付を選択

en: Date purchased
ja: 購入日

en: Date range
ja: 日付範囲

en: Date ranges that are not defined will use the default price from the ticket category.
ja: 設定されていない日付範囲には、チケットカテゴリーのデフォルト料金が適用されます。

en: Dates:
ja: 日程

en: Day
ja: 日

en: Day Off
ja: 休日

en: Day Off name
ja: 休日の名称

en: Day of the Week
ja: 曜日

en: Day of the week
ja: 曜日

en: Day off name
ja: 休日の名称

en: Days
ja: 日

en: Days Off
ja: 休日

en: Days off
ja: 休日

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Dear %customer_full_name%, Thank you for choosing our company, %company_name%
ja: %customer_full_name% 様、弊社をお選びいただき、誠にありがとうございます。%company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
ja: %customer_full_name%様<br><br>この度は弊社をご利用いただき誠にありがとうございます。<br> <b>%company_name%</b>

en: Deduction
ja: 割引額

en: Deduction Asc
ja: 控除額（低い順）

en: Deduction Desc
ja: 控除額（大きい順）

en: Default Label
ja: デフォルトラベル

en: Default Square location
ja: デフォルトのSquare店舗

en: Default appointment status
ja: デフォルトの予約状況

en: Default back end page
ja: デフォルトの管理画面ページ

en: Default language
ja: デフォルト言語

en: Default location
ja: デフォルトの場所

en: Default number of items per page on the back end
ja: 管理画面における1ページあたりのデフォルト表示件数

en: Default number of items per page on the front end
ja: お客様画面における1ページあたりのデフォルト表示件数

en: Default page
ja: デフォルトページ

en: Default payment method
ja: デフォルトの支払い方法

en: Default phone country code
ja: デフォルトの電話国コード

en: Default time slot step
ja: デフォルトの時間枠ステップ

en: Define how far into the future customers can book appointments.
ja: お客様が予約できる将来の日付の範囲を設定します。

en: Define the maximum number of uses per customer. Once the limit is reached, the coupon will no longer be valid for that customer.
ja: お客様一人あたりの最大利用回数を設定します。制限回数に達すると、そのお客様は同じクーポンを利用できなくなります。

en: Define the time before the appointment during which customers can't book.
ja: 予約の前、お客様が予約できない時間を設定します。

en: Define the time before the appointment during which customers can't cancel.
ja: 予約の直前、お客様がキャンセルできない時間を設定します。

en: Define the time before the appointment during which customers can't reschedule.
ja: 予約の前、お客様が予約日時の変更できない時間を設定します。

en: Define the total number of uses allowed for this coupon. Once the limit is reached, the coupon becomes inactive.
ja: このクーポンの使用可能総回数を設定します。制限に達すると、クーポンは無効になります。

en: Define which capabilities will be requested when creating an Express connected account
ja: Express接続アカウント作成時に要求される権限を設定する

en: Defines the language used for notifications sent to this customer for bookings created from the admin or employee panel. If a supported language was used in a previous booking, it will be automatically selected; otherwise, you can set it manually.
ja: 管理画面やスタッフマイページから予約を作成した際、このお客様に送られる通知の言語を指定します。過去の予約で対応言語が使用されていた場合は自動で選択されますが、手動で変更することも可能です。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Amelia content
ja: Ameliaのコンテンツを削除する

en: Delete Event
ja: イベント削除

en: Delete Notification
ja: 削除通知

en: Delete Package Booking
ja: コース予約を削除

en: Delete Period
ja: 時間枠を削除する

en: Delete appointment
ja: 予約を削除

en: Delete block time
ja: ブロックする時間を削除する

en: Delete booking
ja: 予約を削除

en: Delete category
ja: カテゴリを削除

en: Delete coupon
ja: クーポンを削除

en: Delete custom field
ja: カスタム項目を削除

en: Delete customer
ja: お客様を削除する

en: Delete employee
ja: スタッフを削除

en: Delete event booking
ja: イベント予約を削除

en: Delete following
ja: 今後の予約をすべて削除する

en: Delete location
ja: 場所を削除

en: Delete package
ja: コースを削除

en: Delete profile
ja: プロフィール削除

en: Delete resource
ja: 備品・設備を削除

en: Delete service
ja: サービスを削除

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
ja: Ameliaプラグインが削除されると、テーブル、権限、ファイル、設定が削除されます。

en: Delete tax
ja: 税金を削除

en: Deliver a smoother booking experience by showing customers only real, available time slots
ja: リアルタイムの空き状況のみを表示することで、お客様に確実かつスムーズな予約体験を提供しましょう。

en: Deliver personalized messages tailored to your business tone, branding, and workflow
ja: ビジネススタイル、ブランディング、ワークフローに合わせたパーソナライズされたメッセージを配信します

en: Delivered
ja: 配信済み

en: Deposit
ja: 前払

en: Deposit Payment
ja: 前払金の支払い

en: Deposit amount
ja: 前払金額

en: Deposit only
ja: 前払のみ

en: Deposit payment
ja: 前払金の支払い

en: Deposit type
ja: 前払金の種類

en: Description
ja: 説明文

en: Description:
ja: 詳細：

en: Details
ja: 詳細

en: Details changed
ja: 詳細が変更されました

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
ja: メールが届きませんか？迷惑メールフィルターをチェックするか

en: Direct charge
ja: 直接チャージ

en: Disable
ja: 無効化

en: Disable this option to allow only individual customers to book group appointments, without the ability to bring additional people.
ja: このオプションを無効にすると、グループ予約を個人のお客様のみが予約できるようになり、追加の人を連れてくることはできなくなります。

en: Disabled
ja: 無効

en: Discard
ja: 破棄する

en: Disconnect
ja: 連携を解除する

en: Disconnect Employee
ja: スタッフの連携を解除する

en: Disconnect account
ja: アカウントを切断する

en: Disconnect employee account
ja: スタッフアカウントを切断する

en: Disconnect from Apple
ja: Appleとの連携を解除する

en: Discount
ja: 割引

en: Discount Asc
ja: 割引（低い順）

en: Discount Desc
ja: 割引（高い順）

en: Discount (%)
ja: 割引率(%)

en: Discount type
ja: 割引タイプ

en: Display Amelia booking forms and panels on BuddyBoss member profiles.
ja: BuddyBossメンバープロフィールにAmelia予約フォームとマイページを表示する。

en: Display Field:
ja: 表示項目：

en: Display events in a calendar view, allowing customers to browse, search, and book directly. A great way to highlight upcoming events in an interactive format.
ja: イベントをカレンダー形式で一覧表示。お客様は直感的にスケジュールを確認・検索し、そのままスムーズに予約できます。視覚的で使いやすい、イベント告知に最適な表示スタイルです。

en: Do you want to cancel following events?
ja: 今後すべてを中止しますか？

en: Do you want to cancel this purchase?
ja: この購入をキャンセルしますか？

en: Do you want to delete following canceled events?
ja: 以下のキャンセルされたイベントを削除しますか？

en: Do you want to delete this appointment?
ja: この予約を削除してもよろしいですか？

en: Do you want to open following events?
ja: 今後すべてを受付中にしますか？

en: Do you want to repeat this appointment?
ja: この予約を繰り返しますか？

en: Do you want to update following events?
ja: 今後すべてを更新しますか？

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Don't Import
ja: インポートしないでください

en: Don't have an account?
ja: アカウントをお持ちではないですか？

en: Don't send reminders within the selected time
ja: 指定時間内は通知を停止する

en: Don't suggest alternatives
ja: 代替案を提案しないでください

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
ja: このオプションを有効にすると、既存の HTML タグが失われる可能性があります。

en: Dot-comma
ja: ドット-コンマ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Invoice
ja: 請求書をダウンロード

en: Download PDF
ja: PDFをダウンロード

en: Download PDF Invoice
ja: PDF請求書をダウンロード

en: Download XML
ja: XMLをダウンロード

en: Download XML Invoice
ja: XMLインボイスをダウンロード

en: Download .csv
ja: ダウンロード.csv

en: Download invoice
ja: 請求書をダウンロード

en: Download your customer list instantly for reporting, marketing, or external system use, making data management faster and more convenient than ever.
ja: 必要な時に、必要なデータを即座に抽出。レポート作成や外部システム連携を効率化し、ビジネスのスピードを加速させます。

en: Draft
ja: 下書き

en: Drag to rearrange columns and/or choose which ones to display.
ja: ドラッグして列の並び替えや表示する列の選択を行ってください。

en: Drive bookings with irresistible coupon offers
ja: 魅力的なクーポン特典で予約を促進しましょう

en: Drop file here or click to upload
ja: ここにファイルをドロップするか、クリックしてアップロードする

en: Drop files here or click to upload
ja: ここにファイルをドロップするか、クリックしてアップロードしてください

en: Dropdown Color
ja: ドロップダウンの色

en: Dropdown Text Color
ja: ドロップダウンテキストの色

en: Dropdown layout
ja: ドロップダウンのレイアウト

en: Dropdowns
ja: ドロップダウン

en: Due
ja: 未収金

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Event
ja: イベントを複製する

en: Duplicate appointment
ja: 予約を複製する

en: Duplicate category
ja: カテゴリを複製する

en: Duplicate coupon
ja: クーポンを複製する

en: Duplicate employee
ja: スタッフを複製する

en: Duplicate fields are not allowed.
ja: 同じ項目を重複して登録することはできません。

en: Duplicate location
ja: 場所を複製する

en: Duplicate package
ja: 重複コース

en: Duplicate resource
ja: 備品・設備を複製する

en: Duplicate service
ja: サービスを複製する

en: Duration
ja: 時間枠

en: Duration:
ja: 時間枠：

en: Duration Asc
ja: 期間（古い順）

en: Duration Desc
ja: 所要時間（長い順）

en: E-Ticket Scanner
ja: 電子チケットスキャナー

en: E-Tickets
ja: 電子チケット

en: E-ticket
ja: Eチケット

en: E-ticket QR code
ja: 電子チケットQRコード

en: E-ticket scanner
ja: チケット読み取り機

en: Each:
ja: 各：

en: Each spot counts as one attendee.
ja: 各予約枠は1名の参加者としてカウントされます。

en: Easily export your customer data in one click
ja: ワンクリックで簡単にお客様データをエクスポート

en: Easily organize multiple business locations in one place, ensuring smooth operations and a consistent booking experience no matter where your services are offered.
ja: 複数拠点の管理を、これひとつで。どこでも変わらない、最高のご予約体験を。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Appointment
ja: 予約を編集する

en: Edit Attendee
ja: 参加者の編集する

en: Edit Attendees
ja: 参加者の編集する

en: Edit Category
ja: カテゴリーを編集する

en: Edit Coupon
ja: クーポンを編集する

en: Edit Customer
ja: お客様を編集する

en: Edit Event
ja: イベントの編集する

en: Edit Extra
ja: 追加オプションを編集

en: Edit Package Booking
ja: コース予約を編集

en: Edit Tax
ja: 税金を編集する

en: Edit Tracking
ja: トラッキングを編集

en: Edit Webhook
ja: Webhookを編集

en: Edit appointment
ja: 予約を編集する

en: Edit block time
ja: ブロックする時間を編集

en: Edit booking
ja: 予約を編集する

en: Edit custom field
ja: カスタム項目を編集

en: Edit custom notification
ja: カスタム通知を編集

en: Edit customer
ja: お客様を編集

en: Edit day off
ja: 休日を編集

en: Edit employee
ja: スタッフを編集

en: Edit event
ja: イベントを編集

en: Edit event booking
ja: イベント予約を編集する

en: Edit location
ja: 場所を編集

en: Edit package
ja: コースを編集

en: Edit resource
ja: 備品・設備を編集

en: Edit service
ja: サービスを編集

en: Edit special day
ja: 臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）を編集

en: Edit table
ja: テーブルを編集

en: Edit transaction
ja: 取引を編集する

en: Edit work hours
ja: 勤務時間を編集する

en: Efficiently manage appointment cancellations by allowing customers to join a waiting list and manually fill newly opened time slots.
ja: お客様が待機リストに参加できるようにし、新たに空いた時間帯を手動で埋めることで、予約キャンセルを効率的に管理します。

en: Effortless management for every location
ja: あらゆる場所の管理を、ストレスフリーに。

en: Effortless tax management for every booking
ja: 予約ごとの税金計算も、これだけで完結。

en: Effortlessly set up and manage events that repeat on your preferred schedule-offering flexibility, consistency, and a smooth experience for both your business and your customers.
ja: お好みのスケジュールで繰り返されるイベントを手間なく設定・管理。柔軟性と一貫性を提供し、ビジネスとお客様の双方にスムーズな体験をもたらします。

en: Eliminate manual calculations with smart, automated tax application
ja: 税金の自動適用により、手作業による計算の手間を排除。スマートな自動算出ロジックで、常に正確な税額が反映されます。

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email:
ja: メール：

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email already exists with different name. Please check your name.
ja: メールアドレスは既に別の名前で登録されています。 名前を確認してください。

en: Email copied to clipboard.
ja: メールがクリップボードにコピーされました。

en: Email field is required
ja: メールアドレスの入力は必須です

en: Email or Username
ja: メールアドレスまたはユーザー名

en: Email with access link has been sent
ja: アクセスリンクのメールが送信されました

en: Employee
ja: スタッフ

en: Employee Badge
ja: スタッフバッジ

en: Employee Days off
ja: スタッフの休日

en: Employee ID
ja: スタッフID

en: Employee Profile
ja: スタッフプロフィール

en: Employee Selection
ja: スタッフの選択

en: Employee badges
ja: スタッフバッジ

en: Employee badges management
ja: スタッフバッジ管理

en: Employee calendar disconnected successfully
ja: スタッフカレンダーの切断に成功しました

en: Employee calendar has been updated successfully.
ja: スタッフカレンダーが正常に更新されました。

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
ja: スタッフのこの日の予約受付は終了しました。別の日程か、他のスタッフを選択してください。

en: Employee days off
ja: スタッフの休日

en: Employee description
ja: スタッフの説明

en: Employee description popup
ja: スタッフの説明ポップアップ

en: Employee details
ja: スタッフの詳細

en: Employee dialog
ja: スタッフとの対話

en: Employee email
ja: スタッフメールアドレス

en: Employee filter
ja: スタッフフィルター

en: Employee first name
ja: スタッフの名前（姓）

en: Employee full name
ja: スタッフの氏名

en: Employee has been created.
ja: スタッフが作成されました。

en: Employee has been deleted.
ja: スタッフが削除されました。

en: Employee has been hidden.
ja: スタッフが非表示にされました。

en: Employee has been updated.
ja: スタッフが更新されました。

en: Employee information
ja: スタッフ情報

en: Employee is now visible.
ja: スタッフが表示されるようになりました。

en: Employee last name
ja: スタッフの名前（名）

en: Employee name
ja: スタッフ名

en: Employee name, email & phone
ja: スタッフ氏名、メールアドレス、電話番号

en: Employee note
ja: スタッフメモ

en: Employee note has been updated.
ja: スタッフメモが更新されました。

en: Employee panel
ja: スタッフパネル

en: Employee panel access link
ja: スタッフマイページへのアクセスリンク

en: Employee panel page URL
ja: スタッフマイページのURL

en: Employee panel password
ja: スタッフマイページのパスワード

en: Employee password
ja: スタッフパスワード

en: Employee phone
ja: スタッフの電話番号

en: Employee price
ja: スタッフ料金

en: Employee profile
ja: スタッフプロフィール

en: Employee selection
ja: スタッフの選択

en: Employee selection logic
ja: スタッフの選定方法

en: Employee setup
ja: スタッフの設定

en: Employees
ja: スタッフ

en: Empower your team with seamless integrations
ja: スムーズな外部連携で、チームの生産性を加速させます

en: Empty state
ja: 空の状態

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable Amelia
ja: Ameliaを有効にする

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
ja: プロフィールのAmeliaタブを有効にする

en: Enable Google Meet
ja: GoogleMeetを有効化にする

en: Enable Microsoft Teams
ja: Microsoft Teamsを有効にする

en: Enable Payment from Link
ja: リンクからの支払いを有効にする

en: Enable auto-reply message
ja: 自動返信メッセージを有効にする

en: Enable customers to manage their appointments and events efficiently. Personalize colors and labels to create a seamless and branded experience.
ja: お客様が自身の予約やイベントを効率的に管理できるようにします。色やラベルをパーソナライズして、シームレスでブランド化された体験を構築しましょう。

en: Enable guest booking
ja: ゲスト予約の有効化

en: Enable integration with WooCommerce
ja: WooCommerceとの連携を有効にする

en: Enable quick, contactless event check-ins with unique QR codes for each ticket.
ja: 個別QRコードにより、非接触でクイックなチェックインを行えます。

en: Enable recurring event
ja: 繰り返しイベントを有効にする

en: Enable resource usage for a group booking
ja: グループ予約の備品・設備の使用を有効にする

en: Enable this option if you want customers to select at least one extra when booking. You can also choose how many extras are required.
ja: このオプションを有効にすると、お客様が予約時に少なくとも1つの追加オプションを選択するようになります。必要な追加オプションの数も選択できます。

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
ja: お客様がプロフィールデータを削除できるようにしたい場合は、このオプションを有効にします（予約は削除されません）。

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
ja: お客様が予約変更をできるようにしたい場合は、このオプションを有効にします。

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking.
ja: 予約人数（追加人数）に応じて、設備・備品の消費数量を掛け算する場合は、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
ja: プラグインページからプラグインを削除する際に、プラグインのテーブル、権限、ファイル、設定を削除したい場合は、このオプションを有効にします。

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
ja: イベントにMicrosoft Teamsを含める場合は、このオプションを有効にします

en: Enable this option if you want to make time slot step the same as service duration in the booking process
ja: 予約プロセスにおいて、時間枠のステップをサービス時間と同じにしたい場合は、このオプションを有効にしてください

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
ja: 予約成立後にicsファイルをメールで送信したい場合は、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
ja: 有効にすると、予約が承認待ち（保留中）の状態であっても、確認メールにicsファイルが添付されます。

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
ja: グループ予約時に最後のお客様のカスタム項目をスタッフへ送信するには、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Apple Calendar events.
ja: このオプションを有効にすると、イベント参加者をスタッフのAppleカレンダーイベントに追加できます。

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Google Calendar events.
ja: このオプションを有効にすると、イベント参加者をスタッフのGoogleカレンダーイベントに追加できます。

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Outlook Calendar events.
ja: このオプションを有効にすると、イベント参加者をスタッフのOutlookカレンダーイベントに追加できます。

en: Enable this option to create meetings for appointments with pending status.
ja: 承認待ち（保留中）の予約に対しても、オンライン会議URLを作成します。

en: Enable this option to create spaces for appointments with pending status.
ja: 承認待ち（保留中）の予約枠を作成するには、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option to display appointments with pending status in employees' calendars.
ja: このオプションを有効にすると、承認待ち（保留中）の予約もスタッフのカレンダーに表示されます。

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
ja: このオプションを有効にすると、既に存在するメールアドレスまたは電話番号を使用しているお客様の氏名がいるかチェックできます。

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Apple Calendar events.
ja: Appleカレンダーのイベントに、予約のバッファ時間（前後時間）を含める。

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Google Calendar events.
ja: Googleカレンダーのイベントに、予約のバッファ時間（前後時間）を含める。

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Outlook Calendar events.
ja: Outlookカレンダーのイベントに、予約のバッファ時間（前後時間）を含める。

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
ja: このオプションを有効にすると、予約後に請求書がお客様に送信されます。

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
ja: このオプションを有効にすると、SMSの残高が設定した最小値に達したときにリマインダーメールを受け取ります。

en: Enable this option to repeat the notification at the defined interval.
ja: このオプションを有効にすると、設定された間隔で通知が繰り返し表示されます。

en: Enable this option to use this custom field as the location in Google and Outlook Calendar events, ICS files, and ‘Add to Calendar’ events.
ja: このオプションを有効にすると、このカスタム項目に入力された内容を、各カレンダーアプリの「場所（ロケーション）」欄に自動で反映させます。

en: Enable to display booking slots based on the client's time zone.
ja: お客様のタイムゾーンに基づいて予約枠を表示する機能を有効にします。

en: Enable to require a deposit payment.
ja: デポジット支払いを必須にする

en: Enabled
ja: 有効

en: End Date
ja: 終了日

en: End Time
ja: 終了時間

en: End Time Visibility:
ja: 終了時間の表示形式：

en: End date
ja: 終了日

en: End time
ja: 終了時間

en: Endpoint
ja: エンドポイント

en: Ends
ja: 終了

en: Ends after
ja: 終了後

en: Ends on
ja: 終了

en: Enhance bookings with customizable badges to strengthen your brand identity.
ja: 自由なデザインのバッジで予約システムを強化し、ブランド認知度の向上につなげます。

en: Enhance client trust by providing transparent, documented payment details for every booking
ja: 一目でわかる支払い明細を提供することで、トラブルを防ぎ、信頼性を向上させます。

en: Enhance customer loyalty by rewarding clients with exclusive, personalized offers
ja: お客様に合わせた専用のオファーを配信。特別感を提供することでお客様の愛着心を高め、リピートを促します。

en: Enhance flexibility with customer information ready for marketing tools or external platforms
ja: お客様データをマーケティングツールや外部プラットフォームとシームレスに連携。データの活用シーンを広げ、ビジネスの柔軟性を高めます。

en: Enhance the customer experience with clear, intuitive forms designed around your business needs
ja: お客様のビジネスニーズに合わせて設計された、明確で直感的なフォームでお客様体験を向上させます

en: Enhance the customer experience with tailored add-ons that add convenience and value
ja: カスタマイズされたアドオンで利便性と価値を付加し、お客様体験を向上させます

en: Ensure accurate billing by applying the correct tax rates every time
ja: 正確な請求管理：適切な税率を自動で適用。あらゆる取引において正しい税率を算出し、請求漏れや計算ミスのない正確な運用を実現します。

en: Ensure accurate bookkeeping with clear, organized financial data
ja: 財務データを明瞭に整理し、正確な帳簿作成をサポートします。

en: Enter, and re-enter your new password to continue
ja: 新規パスワードを再び入力してください

en: Enter Address
ja: 住所を入力してください

en: Enter Apple Calendar app specific password
ja: Apple Calendarアプリ固有のパスワードを入力

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
ja: Apple CalendarのiCloud IDを入力

en: Enter E-Ticket details manually
ja: Eチケットの詳細を手動で入力してください

en: Enter Event Name
ja: イベント名を入力

en: Enter a phone number, then press Enter to add
ja: 電話番号を入力し、Enterキーを押して追加してください

en: Enter booking ID
ja: 予約IDを入力してください

en: Enter both the application (client) ID and client secret.
ja: アプリケーション（クライアント）ID とクライアント シークレットの両方を入力してください。

en: Enter date of birth
ja: 生年月日を入力してください

en: Enter email
ja: メールアドレスを入力してください

en: Enter email, then press Enter to add
ja: メールアドレスを入力し、Enterキーを押して追加してください

en: Enter first name
ja: 名前（姓）を入力してください

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
ja: 通知でお客様に送信したい場合、[ameliacustomerpanel] ショートコードを含むページのURLをここに記入してください。通知内にプレースホルダーも追加し、URLが送信されるようにしてください。

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
ja: 通知でスタッフに送信したい場合、[ameliaemployeepanel] ショートコードを含むページのURLをここに記入してください。通知内にプレースホルダーも追加し、URLが送信されるようにしてください。

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
ja: EU諸国からMailgunを使用している場合は、ここにエンドポイントを入力してください。

en: Enter holiday or day off name
ja: 休日または休業日の名称を入力してください

en: Enter last name
ja: 名前（名）を入力してください

en: Enter phone
ja: 電話番号を入力

en: Enter redirect URL
ja: リダイレクトURLを入力してください

en: Enter the event name that will be sent for tracking purposes.
ja: 計測用イベント名を入力

en: Enter ticket code
ja: チケットコードを入力してください

en: Enter ticket code manually
ja: チケットコードを手動で入力してください

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
ja: アカウントのメールアドレスを入力してください。

en: Enter your credentials to access your account.
ja: ログイン情報を入力してください

en: Enter your email
ja: メールアドレスを入力してください。

en: Enter your password
ja: パスワードを入力してください

en: Error
ja: エラー

en: Error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Error while generating CSV.
ja: CSV生成中にエラーが発生しました。

en: Estimated price
ja: 見積もり料金

en: Event
ja: イベント

en: Event Asc
ja: イベント（昇順）

en: Event Available
ja: 予約可能なイベント

en: Event Booking Details
ja: イベント予約詳細

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
ja: イベント予約ショートコードを使えば、作成済みのイベントをカレンダー形式で表示し、お客様がスムーズに予約できるようになります。

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
ja: イベント予約ショートコードを使えば、登録済みのイベントを一覧（リスト）で表示し、お客様がスムーズに予約できるようになります。

en: Event Calendar Booking Form
ja: イベントカレンダー予約フォーム

en: Event Colors:
ja: イベントカラー

en: Event Date and Time
ja: イベント日時

en: Event Day
ja: イベント当日

en: Event Desc
ja: イベント（降順）

en: Event Employee
ja: イベントスタッフ

en: Event Ends
ja: イベント終了

en: Event Gallery:
ja: イベントギャラリー

en: Event ID
ja: イベントID

en: Event Info
ja: イベント情報

en: Event List Booking Form
ja: イベントリスト予約フォーム

en: Event Location
ja: イベント会場

en: Event Starts
ja: イベント開始

en: Event Status
ja: イベント状況

en: Event Subtotal
ja: イベント小計

en: Event Type
ja: イベントの種類

en: Event available
ja: イベントが利用可能です

en: Event booking has been created.
ja: イベント予約が作成されました。

en: Event booking has been deleted.
ja: イベントの予約が削除されました。

en: Event booking has been updated.
ja: イベント予約が更新されました。

en: Event booking is unavailable
ja: イベント予約ができません

en: Event calendar booking from
ja: イベントカレンダーの予約から

en: Event card
ja: イベントカード

en: Event date & time period
ja: イベントの日付と時間枠

en: Event date & time periods with Google Meet join links
ja: Google Meetの参加リンク付きイベント日時と時間帯

en: Event date & time periods with Microsoft Teams join links
ja: Microsoft Teams 参加リンク付きイベントの日付と時間帯

en: Event date & time periods with Zoom join links
ja: イベントの日付と時間枠（Zoom参加リンク付き）

en: Event date & time periods with Zoom start links
ja: イベントの日付と時間枠（Zoom開始リンク付き）

en: Event date period
ja: イベントの日付期間

en: Event date periods with Google Meet join links
ja: Google Meet参加リンク付きのイベント日程期間

en: Event date periods with Microsoft Teams join links
ja: Microsoft Teams 参加リンク付きのイベント日付期間

en: Event date periods with Zoom join links
ja: イベントの日付期間とZoom参加リンク

en: Event date periods with Zoom start links
ja: イベントの日付期間とZoom開始リンク

en: Event deposit
ja: イベントの前払金

en: Event description
ja: イベントの説明

en: Event details
ja: イベントの詳細

en: Event e-ticket
ja: イベント電子チケット

en: Event employee
ja: イベントスタッフ

en: Event employees
ja: イベントスタッフ

en: Event end date
ja: イベント終了日

en: Event end date & time
ja: イベント終了日時

en: Event end time
ja: イベント終了時刻

en: Event ends
ja: イベント終了

en: Event filter
ja: イベントフィルター

en: Event gallery
ja: イベントギャラリー

en: Event has been canceled
ja: イベントはキャンセルされました

en: Event has been canceled.
ja: イベントはキャンセルされました。

en: Event has been created.
ja: イベントが作成されました。

en: Event has been deleted
ja: イベントは削除されました

en: Event has been deleted.
ja: イベントが削除されました。

en: Event has been hidden.
ja: イベントが非表示になりました。

en: Event has been opened
ja: イベントが開始されました

en: Event has been opened.
ja: イベントが開かれました。

en: Event has been saved
ja: イベントが保存されました

en: Event has been updated.
ja: イベントが更新されました。

en: Event info
ja: イベント情報

en: Event initial start date
ja: イベントの開始日

en: Event is now visible.
ja: イベントが表示されました。

en: Event list booking from
ja: イベントリストの予約から

en: Event location
ja: イベントの場所

en: Event name
ja: イベント名

en: Event price
ja: イベント料金

en: Event slots capacity
ja: イベント予約枠の上限数

en: Event space name
ja: イベントスペース名

en: Event start date
ja: イベント開始日

en: Event start date & time
ja: イベント開始日時

en: Event start date and time
ja: イベント開始日時

en: Event start time
ja: イベント開始時刻

en: Event starts
ja: イベント開始

en: Event status
ja: イベント状況

en: Event tags
ja: イベントタグ

en: Event tags allow you to label and organize events in Amelia based on criteria that matter most to your business.
ja: イベントタグを使用すると、ビジネス上重要な条件に基づいて、Amelia内のイベントにラベルを付けて整理できます。

en: Event tags have been saved.
ja: イベントタグを保存しました。

en: Event tags setup
ja: イベントタグの設定

en: Event ticketing
ja: イベントチケット販売

en: Event tickets
ja: イベントチケット

en: Event time scope
ja: イベントの時間範囲

en: Event title
ja: イベントタイトル

en: Event title and description
ja: イベントのタイトルと説明

en: Event type
ja: イベントタイプ

en: Event_bookings
ja: イベント予約

en: Events
ja: イベント

en: Events Available
ja: イベント情報

en: Events Calendar
ja: イベントカレンダー

en: Events List
ja: イベントリスト

en: Events List Booking
ja: イベントリスト予約

en: Events available
ja: 利用可能なイベント

en: Events calendar
ja: イベントカレンダー

en: Events custom pricing
ja: イベントの特別料金設定

en: Events list
ja: イベント一覧

en: Events list view
ja: イベント一覧表示

en: Events pricing
ja: イベント料金

en: Events setup
ja: イベント設定

en: Events waiting list
ja: 待機中のイベント

en: Every
ja: 毎

en: Every:
ja: 毎

en: Every Day until
ja: まで毎日

en: Exclude Taxes
ja: 税抜

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Expand your capacity by adding as many employees as your business needs
ja: ビジネスの成長に合わせてスタッフ登録数を増やし、予約枠（対応可能数）を増やしましょう。

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expires after
ja: 有効期限

en: Expires at
ja: 有効期限

en: Export
ja: エクスポート

en: Export all transaction records from the Finance page for effortless accounting, reconciliation, or sharing with your finance tools.
ja: 取引記録を一括エクスポート。日々の記帳や照合、会計ソフトへのデータ連携が驚くほどスムーズになります。

en: Export appointment data with ease
ja: 予約データを簡単にエクスポートできます。

en: Export bookings
ja: 予約をエクスポート

en: Export event booking data with ease
ja: イベント予約データを簡単にエクスポートできます

en: Express Account
ja: Expressのアカウント

en: Express account capabilities
ja: アカウント機能の明示

en: Extra
ja: 追加オプション

en: Extra:
ja: 追加オプション：

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
ja: 追加人数の上限は、キャンセル待ちリストの上限人数を超えることはできません。

en: Extra people limit must be 0 or greater
ja: 追加の人数制限は0以上でなければなりません

en: Extras
ja: 追加オプション

en: Extras Cost:
ja: 追加オプション料金：

en: Extras Description
ja: 追加オプションの詳細

en: Extras Duration
ja: 追加オプションの時間枠

en: Extras Heading
ja: 追加オプションの見出し

en: Extras Subtotal
ja: 追加オプション小計

en: Extras are included in the deposit amount.
ja: 追加料金は保証金に含まれています。

en: Extras are not included in the deposit amount.
ja: 追加料金は保証金に含まれません。

en: Extras available
ja: 追加可能なオプション

en: Extras cost:
ja: 追加料金:

en: Extras subtotal
ja: 追加料金小計

en: Extras total price
ja: 追加オプションの合計料金

en: Facebook app ID
ja: FacebookアプリID

en: Facebook app secret
ja: Facebookアプリシークレット

en: Facebook social login
ja: Facebookソーシャルログイン

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to access camera. Please try again.
ja: カメラへのアクセスに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to load appointment details. Please try again later.
ja: 予約の詳細を読み込めませんでした。後ほど再度お試しください。

en: Failed to load package details. Please try again later.
ja: コースの詳細を読み込めませんでした。後ほど再度お試しください。

en: Failed to reorder packages.
ja: コースの再順序付けに失敗しました。

en: Failed to reorder services.
ja: サービスの再順序付けに失敗しました。

en: Failed to send invoice.
ja: 請求書の送信に失敗しました。

en: Failed to send test SMS.
ja: テストSMSの送信に失敗しました。

en: Failed to send test WhatsApp message.
ja: テスト用WhatsAppメッセージの送信に失敗しました。

en: Failed to send test email.
ja: テストメールの送信に失敗しました。

en: Failed to update category positions.
ja: カテゴリ位置の更新に失敗しました。

en: Features
ja: 機能

en: Features & Integrations
ja: 機能と連携

en: Female
ja: 女性

en: Field Order
ja: 項目の順序

en: Field order
ja: フィールド順序

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
ja: 項目の順序、必須項目、ラベル、オプション表示

en: Fifth
ja: 第五

en: Filled
ja: 予約枠が埋まっています

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter by Employee
ja: スタッフを編集

en: Filter by Location
ja: 場所の編集

en: Filter by employee
ja: スタッフでフィルタリング

en: Filter by location
ja: 場所による絞り込み

en: Filterable Field:
ja: フィルタリング可能な項目：

en: Filters
ja: フィルター

en: Filters block
ja: フィルターブロック

en: Finance
ja: 会計

en: Find Attendees
ja: 参加者の検索

en: Finish
ja: 終了

en: Finish Button Type
ja: 終了ボタンの種類

en: First
ja: 第一

en: First Name:
ja: 名前（姓）

en: First and last names must be in two separate fields.
ja: 名前と姓は別々のフィールドに入力してください。

en: First booking only
ja: 初回予約のみ

en: First name
ja: 名前

en: First {day}
ja: 第1{day}

en: Fixed
ja: 修正済み

en: Fixed amount
ja: 指定金額

en: Flexible discount options let you set custom values or offer full-price waivers
ja: 柔軟な割引オプションにより、任意の金額設定から全額無料（100%オフ）まで、自由自在に設定できます。

en: Flexible pricing lets you set a fixed package price and offer attractive discounts
ja: コースに固定料金を設定し、お得な割引料金で提供して集客を強化しましょう。

en: Follow up
ja: フォローアップ

en: Font
ja: フォント

en: Font URL
ja: フォントURL

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Fonts
ja: フォント

en: Fonts and colors
ja: フォントと色

en: Footer
ja: フッター

en: Footer buttons
ja: フッターボタン

en: Footer content
ja: フッターコンテンツ

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
ja: 複数選択の場合：CTRL / Command (⌘)を押したまま。

en: For this field to work correctly, please add your Google Maps API key in the General Settings. Otherwise, it will function as a simple text field.
ja: このフィールドを正しく機能させるには、基本設定でGoogle Maps APIキーを追加してください。そうしない場合、単純なテキストフィールドとして動作します。

en: Forgot Password?
ja: パスワードを忘れた場合：

en: Forgot password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Forgot your password?
ja: パスワードを忘れた場合：

en: Form
ja: フォーム

en: Form Flow
ja: フォームフロー

en: Form colors
ja: フォームカラー

en: Forms
ja: フォーム

en: Fourth
ja: 第四

en: Fourth {day}
ja: 第四{day}

en: Free
ja: 無料

en: Fri
ja: 金曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: 開始：

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
ja: お客様に表示される予約カタログは、カタログの形でサービスを表示したいショートコードです。

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
ja: お客様に表示される予約カタログは、カタログの形でサービスを表示したいときにショートコードです。

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
ja: お客様に表示される予約検索は、お客様のニーズに最適な時間帯やサービスを見つけることができるように、いくつかのフィルタを選択することによって予約を検索する可能性を与えるショートコードです。

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
ja: お客様マイページは、お客様に予約やプロフィール情報を管理できるショートコードです。

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
ja: スタッフマイページは、スタッフが予約、勤務時間、休日、割り当てられたサービスやプロフィール情報を管理できるショートコードです。

en: Front-end customer panel
ja: お客様側に表示されるお客様マイページ

en: Front-end employee panel
ja: スタッフに表示されるスタッフマイページ

en: Frontend
ja: お客様用画面

en: Frontend & Backend
ja: お客様用画面と管理者用画面

en: Full
ja: 満員御礼!!

en: Full events
ja: 満員のイベント

en: Fully booked
ja: 満席

en: Future events
ja: 今後のイベント

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
ja: GSM（標準ラテン語）セグメントには160文字、UCS-2（非GSM-キリル文字、絵文字、非標準記号）には70文字などが含まれる。

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gender
ja: 性別

en: Gender should be specified as either 'male' or 'female'.
ja: 性別は「男性」または「女性」のいずれかで指定する必要があります。

en: General
ja: 基本設定

en: Generate
ja: 生成する

en: Generate invoices automatically for bookings to streamline payments and improve client experience.
ja: 予約に対して請求書を自動生成し、支払いを効率化してお客様体験を向上させます。

en: Generate payment links
ja: 支払いリンクを生成する

en: Get in Touch
ja: お問い合わせ

en: Get in touch
ja: お問い合わせください

en: Global Settings
ja: グローバル設定

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
ja: 一般設定は、イベントカレンダーと検索予約フォームにのみ反映されます。それ以外のフォームを編集する場合は、右パネルの設定項目から行ってください。

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go back
ja: 戻る

en: Go to Catalog form
ja: カタログフォームへ移動

en: Go to Custom Fields
ja: カスタム項目に移動

en: Go to Notifications
ja: 通知へ移動

en: Go to Step-by-step form
ja: ステップバイステップのフォームへ進む

en: Google/Outlook location
ja: Google/Outlook の場所

en: Google Analytics
ja: Googleアナリティクス

en: Google Analytics setup
ja: Google Analyticsの設定

en: Google Calendar
ja: Googleカレンダー

en: Google Calendar & Google Meet
ja: Google カレンダー & Google Meet

en: Google Calendar setup
ja: Google カレンダーの設定

en: Google Maps API key
ja: Google Maps API キー

en: Google Maps failed to load. Check your API key and restrictions.
ja: Google Mapsの読み込みに失敗しました。APIキーと制限を確認してください。

en: Google Meet Link
ja: GoogleMeetリンク

en: Google Meet join link
ja: Google Meet 参加リンク

en: Google Meet link
ja: Google Meet リンク

en: Google Meet setup
ja: Google Meet の設定

en: Google reCAPTCHA v2 secret key
ja: Google reCAPTCHA v2 秘密鍵

en: Google reCAPTCHA v2 site key
ja: Google reCAPTCHA v2 サイトキー

en: Google social login
ja: Googleソーシャルログイン

en: Green
ja: グリーン

en: Grid view
ja: グリッド表示

en: Group Ticket
ja: グループチケット

en: Group appointment details
ja: 団体予約の詳細

en: Group booking
ja: グループ予約

en: Group booking export format
ja: グループ予約エクスポート形式

en: Group event details
ja: グループ・イベントの詳細

en: Group ticket has already been scanned
ja: グループチケットは既にスキャン済みです

en: Grow your team with unlimited employee management
ja: 事業拡大を管理コストゼロで。スタッフ登録数はいつでも無制限です。

en: Gyms
ja: ジム

en: HTML Mode
ja: HTMLモード

en: HTML formatting may be overridden by plain text formatting upon switching between modes.
ja: モードの切り替え時に、HTML フォーマットがプレーンテキストのフォーマットによって上書きされる場合があります。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Image URL
ja: ヘッダー画像URL

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading Text Color
ja: テキストの色

en: Heading content
ja: 見出しの内容

en: Heading title
ja: 見出しタイトル

en: Healthcare
ja: 医療

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
ja: ここでは、スタッフをAppleカレンダーに接続できます。<br/>予約が確定したら<br/>スタッフのカレンダーに自動的に追加されます。

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
ja: <br>そうでなければ、あなたはスタッフとして割り当てられ、イベントのゲストとして追加されます。

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
ja: ここでは、WooCommerceの連携に使用する製品を選択することができます。

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
ja: ここでは、スタッフをAppleカレンダーに接続できます。<br/>予約が確定したら<br/>スタッフのカレンダーに自動的に追加されます。

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
ja: ここでは、スタッフをOutlookカレンダーに接続できます。<br/>予約が確定したら<br/>スタッフのカレンダーに自動的に追加されます。

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
ja: ここでは、プラグイン内で動的文字列（名前、説明、通知）を翻訳するために使用したい言語を設定できます。

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
ja: Stripe Connectアカウントを連携済みのスタッフに対して、どのような課金方式（手数料負担など）を適用するかを設定します。

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent. To add an address click Enter.
ja: ここに追加のメールアドレスを入力すると、すべての通知が送信されます。アドレスを追加するにはEnterキーを押してください。

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent. To add a number click Enter.
ja: 通知用SMSの送信先を追加できます。電話番号を入力し、Enterキーで確定してください。

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
ja: ここでZoomユーザーを選択し<br/>予約が確定すると<br/>Zoomミーティングが自動的に作成されます。

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
ja: このサービスにはお得なコースがあります。チェックしてみましょう。

en: Hi %employee_full_name%, Thank you, %company_name%
ja: %employee_full_name% さん、ありがとうございます。%company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
ja: こんにちは、<b>%employee_full_name%</b>さん、<br><br>ありがとうございます、<br><b>%company_name%</b>さん。

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Employee Profile
ja: スタッフプロフィールを隠す

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
ja: 料金が0の場合、WooCommerceのカートを隠す

en: Hide coupon
ja: クーポンを非表示にする

en: Hide employee
ja: スタッフを非表示にする

en: Hide event
ja: イベントを非表示にする

en: Hide location
ja: 位置を非表示にする

en: Hide locked features
ja: ロックされた機能を非表示にする

en: Hide package
ja: コースを非表示にする

en: Hide resource
ja: 備品・設備を非表示にする

en: Hide service
ja: サービスを非表示にする

en: Hide tax
ja: 税金を非表示にする

en: Hide tips & suggestions
ja: ヒントと提案を非表示にする

en: Higher price background
ja: 高料金の背景

en: Higher price text
ja: 高料金のテキスト

en: Highest price
ja: 最高料金

en: Host link
ja: ホストリンク

en: Hosted by:
ja: 主催者：

en: Hour
ja: 時間

en: Hours
ja: 時間

en: How many attendees do you want to book event for?
ja: イベントの予約人数は？

en: How many people are coming?
ja: 何人来るんですか？

en: How to
ja: 方法

en: How to get your
ja: 取得方法

en: How will you use Amelia?
ja: Ameliaをどのように使いますか？

en: ID Asc
ja: ID（小さい順）

en: ID Desc
ja: ID（大きい順）

en: I want to pay full amount
ja: 全額支払う

en: Id
ja: id

en: Identify country code by user's IP address
ja: ユーザーのIPアドレスから国コードを特定

en: If all payment methods are disabled on the service/event, the default payment method will be used.
ja: サービス/イベントですべての支払い方法が無効化されている場合、デフォルトの支払い方法が使用されます。

en: If disabled, booking must meet the minimum capacity, and the time slot closes after the first booking.
ja: この設定をオフにすると、最初の予約が入った時点でその枠は受付終了（満席）となります。ただし、予約人数が「最低開催人数」に達している必要があります。

en: If disabled, the price will remain the same regardless of how many people are included in the group appointment.
ja: 無効にすると、グループ予約の人数に関わらず、料金は一律（固定）となります。

en: If enabled, customers can book with Pending status even after maximum capacity is reached.
ja: 有効にすると、定員に達した後でも『承認待ち（保留中）』として予約を受け付けることができます。

en: If enabled, customers can complete their payment using the link in their email notifications or through the customer panel.
ja: 有効にすると、お客様は通知メール内のリンクやお客様マイページから、直接お支払い手続きを完了できるようになります。

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected events.
ja: 有効にすると、選択したイベントに対してデフォルトの通知は送信されません。

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected services.
ja: 有効にすると、選択したサービスに対してデフォルトの通知は送信されません。

en: If invalid, other values will be skipped and not imported.
ja: 無効な場合、他の値はスキップされインポートされません。

en: If left empty, attachments will be uploaded to the default WordPress uploads folder.
ja: 空欄のままにすると、添付ファイルはデフォルトのWordPressアップロードフォルダにアップロードされます。

en: If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
ja: 複数のお客様が同じメールアドレスを持っている場合、最初のお客様のみがインポートされます。

en: If this option is disabled, the item will be available only for booking from the backend.
ja: このオプションが無効の場合、アイテムは管理画面からの予約のみ利用可能となります。

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
ja: このオプションを有効にすると、お客様はメール通知またはお客様マイページから支払うことができます。

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
ja: このオプションがチェックされていない場合、最初のイベント開始時刻（または設定時間）をもとに<br>予約受付の終了時間が自動計算されます。

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
ja: このオプションがチェックされていない場合、最初のイベント開始時刻（または設定時間）をもとに<br>予約受付の開始時間が自動計算されます。

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking closing time based on the time set for the first event.
ja: このオプションをオフにした場合、最初のイベントの開始（または設定）時間から予約締切時刻が自動計算されます。

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking opening time based on the time set for the first event.
ja: このオプションをオフにした場合、最初のイベントの開始（または設定）時間から予約締切時刻が自動計算されます。

en: If you are in a country where VAT or GST applies, the applicable tax will be added to your transaction.
ja: VATまたはGSTが適用される国にお住まいの場合、該当する税金が取引に追加されます。

en: If you are the admin of this page, see how to
ja: あなたがこのページの管理者である場合は、次の方法を参照してください。

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
ja: このオプションを無効にすると、お客様はメールアカウントに送信されるリンクからお客様マイページにアクセスできるようになります。

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time (working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
ja: このオプションを有効にすると、管理者はいつでも予約が可能になります（スタッフ全員の勤務時間、臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）、休日は無視されます）。

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment over or during another appointment.
ja: このオプションを有効にすると、管理者は別の予約の上書きまたは重複して予約を予約できるようになります。

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
ja: このオプションを有効にすると、新規のお客様が予約をスケジュールするたびに、そのお客様は「Amelia Customer」ユーザーロールが付与され、ログイン情報が記載された自動メールが送信されます。

en: Image
ja: 画像

en: Image Color
ja: イメージカラー

en: Image thumbs
ja: 画像サムネイル

en: Import
ja: インポート

en: Import Failed
ja: インポートに失敗しました

en: Import Partially Successful
ja: インポートが部分的に成功しました

en: Import Rules
ja: インポートルール

en: Import successful
ja: インポート成功

en: Importing customers
ja: お客様のインポート

en: Improve accuracy and professionalism with consistent, clearly formatted billing
ja: 正確かつ統一感のある請求書作成機能で、業務のプロフェッショナル性を高めます。

en: Improve customer choice by letting clients book with the employee that suits them best
ja: お客様によるスタッフ指名を可能に。お客様が最適な担当者を選べる柔軟な予約環境を提供し、ミスマッチを防ぎます。

en: Improve customer convenience by offering predictable, easy-to-book recurring options
ja: 予測可能で予約しやすい繰り返しオプションを提供することで、お客様の利便性を向上させます

en: Improve customer experience by letting clients choose the location that suits them best
ja: お客様が場所を自由に選択できるようにして、アクセスの良さとお客様満足度を高めましょう。

en: Improve reporting accuracy by accessing complete appointment data instantly
ja: 全予約データへの即時アクセスにより、集計ミスを防ぎ、レポートの正確性を高めます。

en: Improve reporting accuracy by accessing complete event booking data instantly
ja: 完了したイベント予約データに即座にアクセスしてレポートの精度を向上させましょう

en: Improved customer retention as clients return to use the remaining sessions in their package
ja: コース機能を活用して、お客様のリピート率をアップ。残りの利用回数を消化するために再来店を促すことで離脱防止に役立ちます。

en: In Amelia, a “service” is a specific appointment-type offering your business provides to clients - such as consultations, treatments, or classes - that can be fully customized with its own name, duration, price, capacity, availability, and extras, and booked online with assigned employees.
ja: Ameliaにおける『サービス』とは、コンサルティング、施術、クラスなど、お客様に提供する具体的な予約メニューのことです。名称、所要時間、料金、予約上限数、予約可能日時、追加オプションなどを自由にカスタマイズでき、担当スタッフを割り当ててオンライン予約を受け付けることができます。

en: In Amelia, an employee is a team member who provides services or hosts events, with their own schedule, working hours, and assigned offerings.
ja: Ameliaにおける「スタッフ」とは、サービス提供やイベント運営を担当するチームメンバーのことです。スタッフごとに、スケジュールや勤務時間、担当するサービス（メニュー）を個別に設定できます。

en: In Amelia, an event is a booking-type offering designed for group activities or multi-day occasions - such as workshops, conferences, tours, or training series - that can be configured with its own schedule, capacity, pricing structure and assigned staff.
ja: Ameliaの「イベント」は、複数人での参加や複数日にまたがる予約（講座やツアーなど）に適した機能です。独自の開催期間、募集人数、料金設定、および担当者の割り当てが可能です。

en: In Package
ja: コースに含まれるもの

en: In package
ja: コース内

en: Incl. VAT
ja: 税込

en: Include Taxes
ja: 税込

en: Include buffer time in calendar events
ja: カレンダーの予定にバッファ時間を追加する

en: Include buffer time in slot calculation. When disabled, slots are based only on service duration.
ja: 予約枠の計算に準備時間を含めます。無効にすると、サービスの時間だけで予約枠が作られます。

en: Include in invoice
ja: 請求書に含める

en: Include service buffer time in time slots
ja: 予約枠にサービスのバッファ時間を含める

en: Incorrect email or password
ja: メールアドレスまたはパスワードの間違い

en: Increase conversions by motivating customers with attractive, limited-time deals
ja: 魅力的な期間限定オファーでお客様の購買意欲を高め、コンバージョンを向上させましょう

en: Increase revenue by encouraging customers to purchase additional services or products
ja: 追加サービスや商品の同時購入を促し、収益性を向上させます。予約プロセスの中で、魅力的な追加オプション提示が可能です。

en: Increase sales volume by encouraging customers to book more appointments at once
ja: 同時に複数の予約をすることをお客様に促すことで、売上を増加させます。

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
ja: 選択した期間の新規のお客様と<br/>リピートのお客様の数を表示します。

en: Industries
ja: 業界 / 業種

en: Info
ja: 情報

en: Info text
ja: 情報テキスト

en: Initial end date & time of the event
ja: イベントの開始日と終了日時

en: Initial end date of the event
ja: イベントの当初の終了日

en: Initial end time of the event
ja: イベントの開始時刻

en: Initial start date & time of the event
ja: イベントの開始日時

en: Initial start time of the event
ja: イベントの開始時刻

en: Input Color
ja: 入力色

en: Input Text Color
ja: 入力テキストの色

en: Input field
ja: 入力フィールド

en: Input fields
ja: 入力フィールド

en: Insert Amelia Booking Shortcode
ja: Ameliaのショートコードを挿入

en: Insert pending appointments
ja: 承認待ち（保留中）の予約を挿入

en: Integrate with WooCommerce to enable advanced e-commerce capabilities.
ja: WooCommerceとの連携により、高度なEコマース機能を利用可能にします。

en: Integrations
ja: 連携機能

en: Interested in unlocking this feature?
ja: この機能のアンロックに興味がおありですか？

en: Invalid Mollie API key.
ja: Mollie APIキーが無効です。

en: Invalid Payment Link
ja: 無効な決済リンク

en: Invalid Stripe secret key.
ja: 無効なStripeシークレットキーです。

en: Invisible reCAPTCHA badge
ja: 非表示の reCAPTCHA バッジ

en: Invoice
ja: 請求書

en: Invoice #
ja: 請求書番号

en: Invoice #{count}
ja: 請求書番号{count}

en: Invoice Format
ja: 請求書の形式

en: Invoice Number Asc
ja: 請求書番号（小さい順）

en: Invoice Number Desc
ja: 請求書番号（大きい順）

en: Invoice date
ja: 請求書の日付

en: Invoice details
ja: 請求書の詳細

en: Invoice has been sent.
ja: 請求書が送信されました。

en: Invoice not found.
ja: 請求書が見つかりません。

en: Invoice total
ja: 請求書の合計金額

en: Invoices
ja: 請求書

en: Invoices setup
ja: 請求書の設定

en: Issued
ja: 発行済み

en: It looks like this is your first time here, so let’s walk through a few simple steps to help you get started.
ja: 初回利用ありがとうございます。初期設定の流れをステップに沿ってガイドします。

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
ja: 現時点でコースに含まれる利用可能なサービスはありません

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
ja: スタッフまたはサービスが作成されていないか、サービスへのスタッフの割り当てが完了していません。

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
ja: Envato APIが現在使用中か、Ameliaの有効な購入履歴がありません。

en: Item
ja: 項目

en: Item status
ja: アイテム状況

en: Jane Doe
ja: John Doe

en: Join
ja: 参加する

en: Join Google Meeting
ja: GoogleMeetに参加する

en: Join Space
ja: スペースに参加する

en: Join With Microsoft Teams
ja: Microsoft Teamsとの連携

en: Join Zoom
ja: Zoomに参加する

en: Join Zoom Meeting
ja: Zoomミーティングに参加する

en: Join link
ja: 参加リンク

en: Join waiting list
ja: キャンセル待ちで申し込む

en: Join with Google Meet
ja: Google Meet で参加する

en: Join with Microsoft Teams
ja: Microsoft Teams に参加する

en: Keep Individual
ja: 個別の保持

en: Keep customers and employees informed by sending appointment and event notifications directly through WhatsApp - choose predefined messages or customize your own for a personal touch.
ja: WhatsAppを通じて直接予約やイベントの通知を送信し、顧客やスタッフに情報を提供しましょう。あらかじめ用意されたメッセージを選択するか、独自のメッセージをカスタマイズして個別の対応が可能です。

en: Keep everyone on track using scheduled reminders that reduce no-shows and confusion
ja: 予約のリマインド通知で、当日キャンセルや思い違いを防ぎ、スムーズな進行をサポートします。

en: Keep operations aligned with unified settings, availability, and resource control
ja: 設定、空き状況、備品・設備管理を統一し、運用を最適化しましょう。

en: Keep slot available after first booking
ja: 1人目の予約後も予約枠を空きにする

en: Keep your data organized and meaningful with structured fields that standardize the information you collect
ja: 情報の入力形式を統一し、整理しやすく意味のあるデータ管理を実現します。

en: Label
ja: ラベル

en: Label name
ja: ラベル名

en: Labels
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Languages
ja: 言語

en: Last
ja: 最終

en: Last Booking Asc
ja: 最終利用日（古い順）

en: Last Booking Desc
ja: 最終予約日（新しい順）

en: Last Name:
ja: 名前（名）

en: Last booking
ja: 最終利用日

en: Last name
ja: 姓

en: Last on {date}
ja: 最終利用日：{date}

en: Latitude
ja: 緯度

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout & Inputs
ja: レイアウトと入力

en: Layout and labels options
ja: レイアウトとラベルのオプション

en: Learn More
ja: 詳細はこちら

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Left to pay
ja: 支払いが完了していません

en: Less options
ja: オプションを減らす

en: Lesson Space
ja: レッスンスペース

en: Lesson Space API key
ja: レッスンスペース API キー

en: Lesson Space Link
ja: レッスンスペースリンク

en: Lesson Space Links
ja: レッスンスペースリンク

en: Lesson Space link
ja: レッスンスペースリンク

en: Lesson Space link to join space
ja: レッスンスペースへの参加リンク

en: Lesson Space setup
ja: レッスンスペースの設定

en: Light Theme
ja: ライトテーマ

en: Limit
ja: 制限

en: Limit additional people
ja: 追加人数を制限する

en: Limit appointments per customer
ja: お客様ごとの予約を制限する

en: Limit appointments per employee
ja: スタッフ一人当たりの指名数制限

en: Limit events per customer
ja: お客様ごとにイベントを制限する

en: Limit package purchases per customer
ja: お客様ごとのコース申込みの制限

en: Limit per customer
ja: お客様ごとの制限

en: Limit the additional number of people
ja: 追加人数の制限

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
ja: 予約時に一人のお客様が追加できる人数を制限する。

en: Link copied to clipboard.
ja: リンクがクリップボードにコピーされました。

en: Link this customer to a WordPress user so they can log in and view their appointments in Amelia’s back end.
ja: このお客様をWordPressユーザーに紐付け、Ameliaの管理画面でログインして予約を確認できるようにします。

en: Linked
ja: 連携済み

en: List
ja: リスト

en: List (default)
ja: リスト（デフォルト）

en: List layout
ja: リストのレイアウト

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
ja: 予約リストの内容が更新されました。間違いがないか再度ご確認いただき、『保存』ボタンを押してください。

en: List view
ja: リスト表示

en: Live API key
ja: ライブAPIキー

en: Live client ID
ja: ライブクライアントID

en: Live key ID
ja: ライブキーID

en: Live key secret
ja: ライブキーの秘密鍵

en: Live publishable key
ja: ライブ公開可能キー

en: Live secret
ja: ライブシークレット

en: Live secret key
ja: ライブシークレットキー

en: Load booking form manually
ja: 予約フォームを手動で読み込む

en: Load page
ja: ページを読み込み

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local Time
ja: 現地時間：

en: Local Time:
ja: 予約時間：

en: Local time
ja: 現地時間

en: Location
ja: 場所

en: Location:
ja: 場所：

en: Location 1
ja: 場所1

en: Location ID
ja: 場所ID

en: Location Input Field
ja: 場所の名称

en: Location Selection
ja: 場所の選択

en: Location WP Hooks
ja: 場所の WP Hooks

en: Location address
ja: 所在地

en: Location description
ja: 場所の説明

en: Location details
ja: 場所の詳細

en: Location filter
ja: 場所を絞り込む

en: Location has been added.
ja: 場所が追加されました。

en: Location has been deleted.
ja: 場所が削除されました。

en: Location has been hidden.
ja: 位置情報が非表示になりました。

en: Location has been updated.
ja: 場所が更新されました。

en: Location information
ja: 位置情報

en: Location is now visible.
ja: 位置情報が表示されました。

en: Location latitude
ja: 位置の緯度

en: Location longitude
ja: 位置の経度

en: Location name
ja: 場所名

en: Location phone
ja: 場所の電話番号

en: Location selection
ja: 場所の選択

en: Locations
ja: 場所

en: Locations must be active and have card processing enabled
ja: 場所を『有効』に設定し、カード決済機能が有効化されている必要があります。

en: Locations setup
ja: 場所の設定

en: Log In
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Longitude
ja: 経度

en: Lower price background
ja: 低料金の背景

en: Lower price text
ja: 低料金テキスト

en: Lowest price
ja: 最低料金

en: Mail service
ja: メールサービス

en: Mailchimp List
ja: Mailchimp リスト

en: Mailchimp setup
ja: Mailchimpの設定

en: Mailgun API Key
ja: Mailgun APIキー

en: Mailgun Domain
ja: Mailgun ドメイン

en: Main category button
ja: メインカテゴリボタン

en: Main content
ja: メインコンテンツ

en: Maintain consistent scheduling with customizable frequencies and patterns
ja: カスタマイズ可能な頻度とパターンで一貫したスケジュールを維持する

en: Make extra mandatory
ja: オプションを必須にする

en: Make sure you are using the correct Outlook credentials.
ja: 正しいOutlook認証情報を使用していることを確認してください。

en: Make sure you are using the correct WhatsApp credentials.
ja: 正しいWhatsAppの認証情報を使用していることを確認してください。

en: Make sure you are using the correct Zoom credentials.
ja: 正しいZoomの認証情報を使用していることを確認してください。

en: Male
ja: 男性

en: Manage Event Tags
ja: イベントタグを管理

en: Manage badges
ja: バッジを管理する

en: Manage bookings
ja: 予約を管理する

en: Manage company days off
ja: 会社の休日を管理する

en: Manage event cancellations efficiently by allowing customers to join waiting lists and filling open spots manually.
ja: お客様がキャンセル待ちリストに登録できるようにし、空き枠を手動で埋めることで、イベントのキャンセルを効率的に管理します。

en: Manage event tags
ja: イベントタグ管理

en: Manage languages
ja: 言語設定

en: Manage personal schedule
ja: 個人スケジュールを管理する

en: Manage shared resources with ease
ja: 共有の設備・備品を効率的に管理できます。

en: Managing assigned services
ja: 割り当てられたサービスの管理

en: Managing packages
ja: コースの管理

en: Mandatory Field:
ja: 必須項目：

en: Map a WordPress user to this employee to give them access to view their appointments in the plugin’s back-end.
ja: WordPressユーザーをこのスタッフに紐付け、プラグインの管理画面で自身の予約を確認できるようにします。

en: Max. Capacity
ja: 定員の最大人数

en: Max Capacity Asc
ja: 上限人数（少ない順）

en: Max Capacity Desc
ja: 上限人数（大きい順）

en: Maximum Quantity:
ja: 上限数量：

en: Maximum allowed spots
ja: 上限枠数

en: Maximum bookings allowed
ja: 予約上限数

en: Maximum bookings reached
ja: 予約上限に達しました

en: Maximum capacity
ja: 上限人数

en: Maximum capacity is reached
ja: 定員の最大人数に達しました

en: Maximum number of events returned
ja: イベント表示上限数

en: Maximum number of places is
ja: 場所の最大数：

en: Maximum quantity
ja: 上限数量

en: Maximum spots
ja: 上限枠数

en: Maximum usage per customer
ja: お客様ごとの上限回数

en: Measurement ID
ja: 測定ID

en: Meeting agenda
ja: 会議の議題

en: Meeting title
ja: 会議のタイトル

en: Menu
ja: メニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message content
ja: メッセージ内容

en: Message template
ja: メッセージテンプレート

en: Messages sent through WhatsApp are without a reply option, so we advise setting the “Auto-reply” message
ja: WhatsApp経由で送信されるメッセージには返信オプションがありません。そのため、「自動返信」メッセージの設定をお勧めします

en: Meta
ja: メタ

en: Meta Pixel
ja: メタピクセル

en: Meta Pixel setup
ja: メタピクセルの設定

en: Method
ja: 支払方法

en: Microsoft Teams Link
ja: Microsoft Teamsリンク

en: Microsoft Teams join link
ja: Microsoft Teams 参加リンク

en: Microsoft Teams link
ja: Microsoft Teams リンク

en: Microsoft Teams setup
ja: Microsoft Teams の設定

en: Min. Capacity
ja: 定員の最小人数

en: Minimum bookings required
ja: 最小予約数

en: Minimum capacity
ja: 下限人数

en: Minimum number of attendees
ja: 最低参加人数

en: Minimum number of bookings
ja: 最小予約数

en: Minimum number of required extras
ja: 必要な追加機能の最小数

en: Minimum of attendees
ja: 最小開催人数

en: Minimum of bookings
ja: 最低予約数

en: Minimum required extras
ja: 追加オプションの最低選択数

en: Minimum required extras:
ja: 最低限必要な追加オプション：

en: Minimum time required before booking
ja: 予約受付の締め切り

en: Minimum time required before canceling
ja: キャンセルの締切

en: Minimum time required before rescheduling
ja: 日程変更の締切

en: Minutes
ja: 分

en: Missing required fields:
ja: 必須フィールドが不足しています:

en: Mobile menu
ja: スマホメニュー

en: Mollie
ja: モリー

en: Mollie payment link
ja: Mollie支払いリンク

en: Mon
ja: 月曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 月

en: Months
ja: 月

en: More Features Zero Limits
ja: さらに多くの機能 制限なし

en: More options
ja: その他のオプション

en: Multiple
ja: 複数

en: Multiple Emails
ja: メールアドレス（複数）

en: Multiple Locations
ja: 複数の場所

en: Multiple locations
ja: 複数の場所

en: Multiple packages purchased.
ja: 複数のコースが購入されました

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
ja: 予約人数分の前払金

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking.
ja: 1回の予約における人数で預け入れ金額を乗算します。

en: Multiply deposit by number of people
ja: 人数分の前払金を計算する

en: Multiply price by number of people
ja: 料金に人数を掛けます

en: My Profile
ja: プロフィール

en: My profile
ja: 私のプロフィール

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前：

en: Name Asc
ja: 名前（昇順）

en: Name Ascending
ja: 名前（昇順）

en: Name Desc
ja: 名前（降順）

en: Name Descending
ja: 名前（降順）

en: Name of the space (room) that will be created for appointments. You can use placeholders from the Notifications page. If left empty, the space will be named after the appointment ID.
ja: 予約用に作成されるスペース（部屋）の名前。通知ページからのプレースホルダーを使用できます。空欄のままにした場合、スペース名は予約IDに設定されます。

en: Need additional fields?
ja: 項目を追加しますか？

en: Need help?
ja: ヘルプが必要ですか？

en: Need to update your company's days off?
ja: 定休日を更新しますか？

en: New
ja: 新規

en: New Appointment
ja: + 新規予約

en: New Attendee
ja: ＋ 新規参加者

en: New Customer
ja: + 新規お客様

en: New Event
ja: + 新規イベント

en: New Location
ja: ＋ 新規場所

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Space
ja: + 新規スペース

en: New Update
ja: 新着アップデート

en: New appointment
ja: + 新規予約

en: New block time
ja: 新しいブロックする時間

en: New category
ja: 新しいカテゴリー

en: New coupon
ja: 新しいクーポン

en: New customer
ja: 新規のお客様

en: New employee
ja: + 新規スタッフ

en: New event
ja: 新しいイベント

en: New event booking
ja: + 新規イベント予約

en: New language
ja: + 新規言語

en: New package
ja: 新しいコース

en: New package booking
ja: 新規コース予約

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New resource
ja: 新しい備品・設備

en: New service
ja: + 新規サービス

en: New tax
ja: 新しい税金

en: Next
ja: 次

en: Next Service
ja: 次のサービス

en: Next day reminder
ja: 翌日リマインダー

en: No
ja: なし

en: No, just this one
ja: 今回のみ適用

en: No-show
ja: 無断キャンセル

en: No-show tag
ja: 無断キャンセルタグ

en: No Employees Assigned to This Location
ja: この場所に割り当てられたスタッフはいません

en: No Packages
ja: コースなし

en: No Show
ja: 無断キャンセル

en: No Show (1)
ja: 無断キャンセル (1)

en: No Show (2)
ja: 無断キャンセル (2)

en: No Show (3+)
ja: 無断キャンセル（3回以上）

en: No Tags. Create a new one.
ja: タグがありません。新しいタグを作成してください。

en: No WordPress users with the Amelia Customer role are available.
ja: 「Amelia Customer」権限を持つWordPressユーザーは存在しません。

en: No WordPress users with the Amelia Employee role are available.
ja: Ameliaのスタッフ権限を持つWordPressユーザーはいません。

en: No appointments found
ja: 予約が見つかりません

en: No appointments yet
ja: まだ予約はありません

en: No attendees found
ja: 参加者は見つかりませんでした

en: No booked appointments
ja: 現在、予約はありません

en: No bookings found
ja: 予約が見つかりませんでした

en: No camera found on this device.
ja: このデバイスにカメラが見つかりません。

en: No coupons yet
ja: まだクーポンはありません

en: No custom fields yet
ja: カスタム項目はまだありません

en: No customers were imported to your customer list.
ja: お客様のリストにインポートされたお客様はいません。

en: No customers yet
ja: まだお客様はいません

en: No employees yet
ja: まだスタッフはいません

en: No event bookings yet
ja: まだイベントの予約はありません

en: No events found
ja: イベントは見つかりませんでした

en: No events yet
ja: まだイベントはありません

en: No extras yet
ja: まだ追加はありません

en: No invoices yet
ja: まだ請求書はありません

en: No limit per customer
ja: お客様ごとの制限なし

en: No locations yet
ja: まだ場所の登録がありません

en: No matching data
ja: 一致するデータはありません

en: No package bookings yet
ja: まだコースの予約はありません

en: No packages found
ja: コースが見つかりません

en: No packages yet
ja: まだコースはありません

en: No resources yet
ja: まだ備品・設備がありません

en: No results
ja: 結果なし

en: No results found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: No results found...
ja: 検索結果はありません

en: No results found for
ja: 該当する結果が見つかりませんでした

en: No services or employees available
ja: 利用可能なサービスやスタッフはいません

en: No services yet
ja: まだサービスはありません

en: No spots left
ja: 空きがありません

en: No taxes yet
ja: まだ税率の登録がありません

en: No top trends
ja: トップトレンドはありません

en: No transactions yet
ja: まだ取引はありません

en: No upcoming events
ja: 今後のイベントはありません

en: No usage limit
ja: 使用制限なし

en: Not available
ja: 利用不可

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Not match to your current password
ja: 現在のパスワードと一致しません

en: Note
ja: メモ

en: Note (Internal)
ja: メモ（社内向け）

en: Note (internal)
ja: 注記（内部用）

en: Notice: Please select at least one panel.
ja: お知らせパネルを1枚以上お選びください。

en: Notice: Please select start and end date.
ja: 注意：開始日と終了日を選択してください。

en: Notification
ja: 通知

en: Notification Language
ja: 通知の言語

en: Notification Placeholder
ja: 通知のプレスホルダー

en: Notification has been deleted.
ja: 通知が削除されました。

en: Notification has been saved.
ja: 通知が保存されました。

en: Notification has not been saved.
ja: 通知が保存されていません。

en: Notification interval
ja: 通知間隔

en: Notification language
ja: 通知の言語

en: Notification name
ja: 通知名

en: Notification settings
ja: 通知の設定

en: Notification status has been updated.
ja: 通知設定を更新しました。

en: Notification status has not been updated.
ja: 通知設定が更新されていません。

en: Notification template
ja: 通知テンプレート

en: Notification type
ja: 通知タイプ

en: Notifications
ja: 通知

en: Notifications in Amelia
ja: Ameliaの通知

en: Notify attendees by email when event information is updated.
ja: イベント情報が更新された際に、参加者にメールで通知する。

en: Notify selected employees about empty package purchases
ja: スタッフ指名なしで申し込まれたコースで、担当になったスタッフに通知

en: Notify the attendee(s)
ja: お客様に通知する

en: Notify the attendees
ja: 参加者に通知する

en: Notify the customer(s)
ja: お客様に通知する

en: Number of Additional People
ja: 追加人数

en: Number of Additional People:
ja: 追加人数

en: Number of Recurrences:
ja: 繰り返し回数：

en: Number of Tickets
ja: チケット数

en: Number of adjusted time slots:
ja: 同伴者の人数：

en: Number of appointments
ja: 予約数

en: Number of appointments required for booking
ja: 予約に必要な回数

en: Number of appointments with applied coupon is
ja: クーポンが適用された予約件数：

en: Number of events
ja: イベント数

en: Number of packages
ja: コース数

en: Number of people
ja: 人数

en: Number of people on waiting list
ja: キャンセル待ちリストの人数

en: Number of people that are coming with you.
ja: 同伴者の人数

en: Number of recurrences:
ja: 繰り返し回数：

en: Number of tickets
ja: チケット枚数

en: Occupancy rate
ja: 稼働率

en: Occupied
ja: 使用中

en: Occurrences
ja: 回繰り返す

en: Offer a clean, list-based booking experience with a design that grabs attention. Customers can easily explore and book from your full event lineup.
ja: 思わず予約したくなる、美しく見やすいリストデザイン。お客様はイベント一覧をさっとチェックして、そのまま手軽に予約を完了できます。

en: Offer discounts or free appointments with customizable coupons.
ja: カスタマイズ可能なクーポンで割引や無料の予約を提供します。

en: Offer multiple durations and prices for this service.
ja: このサービスには複数の期間と料金を設定してください。

en: Offer optional or mandatory extras during the booking process - upsell additional services, products, or experiences to enhance appointments and delight your customers.
ja: 予約時に、任意または必須で追加オプション項目を設定して、追加サービスや商品、特別な体験を提供することで、予約内容をより充実させ、お客様の満足度を高めることができます。

en: Offer services with multiple duration options for customers to choose from.
ja: お客様のニーズに合わせて選べる、複数の時間設定（コース）をご用意。利用シーンにぴったりのプランを、お客様自身で自由に選択いただけます。

en: Offer upsells or additional benefits within a service using extras.
ja: サービス内で追加オプションや特典を提供します。

en: On
ja: 終了日

en: On-Site
ja: 当日払い

en: On-line
ja: オンライン

en: On-site
ja: 当日払い

en: On-site payment
ja: 当日払い

en: OnBoard
ja: 参加する

en: On:
ja: 第：

en: On Break
ja: 休憩中

en: On hold
ja: 保留中

en: On the same day
ja: 同日

en: On the same day each month
ja: 毎月同じ日に

en: Once Off
ja: 臨時休業

en: Once you add your first Coupon, it will appear here. Click + Coupon above to get started.
ja: 作成したクーポンはここに表示されます。上の「+ クーポン」ボタンをクリックして、最初のクーポンを作成しましょう。

en: Once you add your first custom field, it will appear here. Click + Custom Field below to get started.
ja: 作成したカスタム項目はここに表示されます。下の「+ カスタム項目」ボタンをクリックして、入力を開始しましょう。

en: Once you add your first employee, it will appear here. Click + Employee below to get started.
ja: 最初のスタッフを追加すると、ここに表示されます。下の「+ スタッフ」をクリックして開始してください。

en: Once you add your first event, it will appear here. Click + Event below to get started.
ja: 作成したイベントはここに表示されます。下の「+ イベント」ボタンをクリックして、最初のイベントを登録しましょう。

en: Once you add your first extra, it will appear here. Click + Extra above to get started.
ja: 登録した追加オプションはここに表示されます。上の「+ 追加オプション」ボタンをクリックして、最初のオプションを作成しましょう。

en: Once you add your first package, it will appear here. Click + Package below to get started.
ja: 最初のコースを追加すると、ここに表示されます。下の「+ コース」をクリックして開始してください。

en: Once you add your first resource, it will appear here. Click + Resource below to get started.
ja: 最初の備品・設備を追加すると、ここに表示されます。下の「+ 備品・設備」をクリックして開始してください。

en: Once you add your first service, it will appear here.
ja: 作成したサービスはここに表示されます。

en: Once you add your first tax, it will appear here. Click + Tax below to get started.
ja: 登録した税金はこちらに表示されます。まずは下の「+ 税金を追加」ボタンから始めてみましょう。

en: Once you receive bookings, your appointments will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
ja: 予約が入ると、ここに予定が表示されます。下の「追加」ボタンから新しく作成することもできます。

en: Once you receive event bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Event button below.
ja: 予約が入ると、こちらに一覧が表示されるようになります。下の「イベント予約」ボタンから、最初の予約を作成することも可能です。

en: Once you receive package bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Package button below.
ja: 予約されたコースはこちらに表示されます。また、下の「コースを予約」ボタンから新しく予約を作成することも可能です。

en: Once you start adding locations, they will appear here. You can also get started by clicking the Add button below.
ja: 追加された場所はここに表示されます。追加ボタンから登録を開始してください。

en: Once you start receiving bookings, invoices will be displayed here.
ja: 予約の受付を開始すると、請求書がここに表示されます。

en: Once you start receiving bookings, transactions will be displayed here.
ja: 予約受付が開始されると、ここに取引履歴が表示されます。

en: Once you start receiving bookings, your customers will be displayed here. You can also get started by clicking the Add or Import button below.
ja: 予約の受付を開始すると、お客様がここに表示されます。下の「追加」または「インポート」ボタンをクリックして開始することもできます。

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
ja: 1つの予約に複数の参加者/予約枠を含めることができます。

en: One of the phone numbers provided is invalid.
ja: 入力された電話番号の中に、形式が正しくないものがあります。

en: One spot is equal to one attendee.
ja: 1つの予約枠は1名の参加者に相当します

en: Online
ja: オンライン

en: Online meetings
ja: オンライン会議

en: Only templates in the default language will be displayed in the back-end. If a template doesn’t exist in the customer’s language, the default language version will be sent instead.
ja: 管理画面にはデフォルト言語のテンプレートのみが表示されます。お客様の言語の設定がない場合は、自動的にデフォルト言語のテンプレートが使用されます。

en: Oops...
ja: おっと！

en: Open
ja: 受付中

en: Open Event
ja: イベント受付を再開

en: Open following
ja: 今後すべてを再開する

en: Open side menu
ja: サイドメニューを表示

en: Opened
ja: 受付中

en: Opens at
ja: 受付開始：

en: Opens on
ja: 開く

en: Opens on:
ja: 受付開始日:

en: Option {number}
ja: オプション{number}

en: Options
ja: オプション

en: Options:
ja: オプション:

en: Or
ja: あるいは

en: Or enter details below
ja: または、以下の詳細を入力してください

en: Or pay with card
ja: またはカード払い

en: Orange
ja: オレンジ

en: Order
ja: 注文

en: Order creation
ja: オーダー作成

en: Order update
ja: オーダー更新

en: Organizer
ja: 主催者

en: Organizers
ja: 主催者

en: Other
ja: その他

en: Outline
ja: 概要

en: Outlook Calendar
ja: Outlookカレンダー

en: Outlook Calendar & Microsoft Teams
ja: Outlook カレンダー & Microsoft Teams

en: Outlook Calendar WP hooks
ja: Outlookカレンダーの WP Hooks

en: Outlook Calendar setup
ja: Outlook カレンダーの設定

en: Outlook Mailer
ja: Outlook メーラー

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
ja: Outlookメール機能をご利用いただくには、設定が必要です。Outlook連携メニューからアカウントのセットアップを完了してください。

en: Outside of working hours
ja: 営業時間外

en: Overridden by employee
ja: スタッフによる上書き

en: Overview
ja: 概要

en: Overwrite Records
ja: 上書き更新

en: PAYMENT METHOD
ja: 支払い方法

en: PHP Mail
ja: PHPメール

en: Package
ja: コース

en: Package:
ja: コース：

en: Package Asc
ja: コース名（昇順）

en: Package Canceled
ja: コースのキャンセル

en: Package Desc
ja: コース（降順）

en: Package ID
ja: コースID

en: Package Info
ja: コース情報

en: Package Selection
ja: コース選択

en: Package appointment has been updated.
ja: コースの予約が更新されました。

en: Package appointments
ja: コース予約

en: Package appointments details
ja: コース予約の詳細

en: Package badge
ja: コースバッジ

en: Package booking details
ja: コース予約の詳細

en: Package booking has been created.
ja: コースの予約が作成されました。

en: Package booking has been deleted.
ja: コースの予約が削除されました。

en: Package booking has been updated.
ja: コースの予約が更新されました。

en: Package booking is not available for this time slot.
ja: この時間帯のコース予約はご利用いただけません。

en: Package canceled
ja: コースがキャンセルされました

en: Package capacity
ja: コース容量

en: Package category
ja: コースカテゴリ

en: Package count
ja: コース数

en: Package deal
ja: コース申込み

en: Package deposit
ja: コースの前払金

en: Package description
ja: コースの説明

en: Package details
ja: コースの詳細

en: Package duration
ja: コース期間

en: Package filter
ja: コースフィルター

en: Package has been created.
ja: コースが作成されました。

en: Package has been deleted.
ja: コースが削除されました。

en: Package has been hidden.
ja: コースが非表示にされました。

en: Package has been updated.
ja: コースが更新されました。

en: Package includes
ja: コース内容

en: Package info
ja: コース情報

en: Package is now visible.
ja: コースが表示されました。

en: Package location
ja: コースの場所

en: Package management
ja: コース管理

en: Package name
ja: コース名

en: Package overview
ja: コース概要

en: Package price
ja: コース料金

en: Package price:
ja: コース料金：

en: Package purchased
ja: コース購入済み

en: Package rules and description
ja: コースのルールと説明

en: Package selection
ja: コース選択

en: Package services list
ja: コースサービス一覧

en: Packages
ja: コース

en: Packages appointments
ja: コースの予約

en: Packages block
ja: コースブロック

en: Packages have been reordered.
ja: コースの順序が変更されました。

en: Packages overview
ja: コースの概要

en: Packages popup
ja: コースポップアップ

en: Paddle
ja: パドル

en: Page
ja: ページ

en: Page card
ja: ページカード

en: Page content
ja: ページの内容

en: Page header
ja: ページヘッダー

en: Page messages
ja: ページメッセージ

en: Page scroll
ja: ページスクロール

en: Paid
ja: 支払い済み

en: Paid deposit
ja: 支払い済みの前払金

en: Paid remaining amount
ja: 支払済み残額

en: Panel & access permissions
ja: パネルとアクセス権限

en: Panel Button Type
ja: マイページボタンの種類

en: Panel access
ja: パネルへのアクセス

en: Panel recovery
ja: パネルの復元

en: Panel subtab name
ja: マイページサブタブ名

en: Paragraph
ja: 段落

en: Partially Paid
ja: 一部支払い済み

en: Partially Refunded
ja: 一部返金

en: Partially paid
ja: 一部支払い済み

en: Parts
ja: 要素

en: Password
ja: パスワード

en: Password Updated!
ja: パスワードが更新されました

en: Password changed successfully
ja: パスワードのリセットが成功しました

en: Password has been changed
ja: パスワードが変更されました

en: Password is set
ja: パスワードが設定されている

en: Password must be longer than 3 characters
ja: パスワードは3文字以上で入力してくださ

en: Password reset link has been sent to your email.
ja: パスワード再設定リンクがメールで送信されました。

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しない

en: Passwords don't match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Past events
ja: 過去のイベント

en: Paste the secret key you received after creating your API key pair in Google reCAPTCHA.
ja: Google reCAPTCHAでAPIキーペアを作成した後に受け取ったシークレットキーを貼り付けてください。

en: Paste the site key you received after generating your API key pair in Google reCAPTCHA.
ja: Google reCAPTCHAでAPIキーペアを生成した後に受け取ったサイトキーを貼り付けてください。

en: Pay
ja: 支払う

en: PayPal
ja: ペイパル

en: PayPal payment link
ja: PayPal支払いリンク

en: Pay for all appointments at once
ja: すべての予約をまとめてお支払いください

en: Pay now
ja: 今すぐ支払う

en: Pay only for the first appointment
ja: 初回のご予約のみお支払いください

en: Pay with payment link
ja: 支払いリンクで支払う

en: Payee email
ja: 受取人メールアドレス

en: Paying later
ja: 後払い

en: Paying now
ja: 今すぐ支払う

en: Payment
ja: お支払い金額

en: Payment History
ja: 支払い履歴

en: Payment ID
ja: 支払いID

en: Payment Method
ja: 支払方法

en: Payment Method:
ja: 支払い方法：

en: Payment Status
ja: 支払い状況

en: Payment Type:
ja: 支払い方法

en: Payment amount
ja: 支払い金額

en: Payment created
ja: 支払いが完了しました

en: Payment currency
ja: 支払い通貨

en: Payment date
ja: 支払日

en: Payment details
ja: 支払い詳細

en: Payment due amount
ja: 支払期限

en: Payment error
ja: 支払いエラー

en: Payment history
ja: 支払い履歴

en: Payment link for Barion
ja: Barionの支払いリンク

en: Payment method
ja: 支払い方法

en: Payment method:
ja: 支払い方法:

en: Payment methods
ja: 支払い方法

en: Payment protected by policy and powered by
ja: ポリシーによって保護され、パワーアップした支払い

en: Payment segment
ja: 支払いセグメント

en: Payment status
ja: 支払い状況

en: Payment summary
ja: 支払い概要

en: Payment type
ja: 支払いの種類

en: Payment type, deposit payment...
ja: 支払いの種類、前払金のお支払い

en: Payment was canceled.
ja: 支払いがキャンセルされました。

en: Payments
ja: 支払い

en: Pending
ja: 承認待ち（保留中）

en: Pending appointments
ja: 承認待ち（保留中）の予定

en: Pending payment
ja: 支払待ち

en: People
ja: 人々

en: People counting logic
ja: 人数のカウントロジック

en: Per Location
ja: 場所ごとに

en: Per Service
ja: サービスごとに

en: Per customer
ja: お客様ごとに

en: Percentage
ja: パーセント

en: Percentage amount
ja: パーセンテージ

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
ja: パーセンテージ指定の前払金は、予約総額に基づいて算出されます。<br>また、指定額の場合は「人数倍（人数分）」にするか、予約総額に対して「一律（固定）」にするかを選択できます。

en: Percentage of Load
ja: 稼働率

en: Period
ja: 期間

en: Period available for booking in advance
ja: 予約可能期間

en: Periods
ja: 期間

en: Permanent access token
ja: 永久アクセストークン

en: Person
ja: 人数

en: Personal Information
ja: お客様情報

en: Personal information
ja: 個人情報

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone:
ja: 電話番号:

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
ja: 別の名前ですでに電話番号が存在します。名前を確認してください。

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Phone number ID
ja: 電話番号ID

en: Phone number copied to clipboard.
ja: 電話番号がクリップボードにコピーされました。

en: Phone number must include a country code.
ja: 電話番号には国番号を含める必要があります。

en: Pick a date or range
ja: 日付または範囲を選択する

en: Pick a year
ja: 年を選ぶ

en: Pick date & time
ja: 日付と時刻の選択

en: Pick date & time:
ja: 日付と時刻の選択：

en: Pin icon
ja: ピンアイコン

en: Pixel ID
ja: ピクセルID

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Placeholder Color
ja: プレースホルダーの色

en: Placeholder copied to clipboard.
ja: プレースホルダーがクリップボードにコピーされました。

en: Placeholder text
ja: プレースホルダーテキスト

en: Placeholders
ja: プレースホルダー

en: Places API (New) is required but not enabled. Please enable it in Google Cloud Console.
ja: Places API（新規）が必須ですが有効化されていません。Google Cloud Consoleで有効化してください。

en: Plain
ja: プレーン

en: Plans
ja: プラン

en: Please Wait
ja: お待ちください

en: Please add period
ja: 終了日を追加してください

en: Please cancel the event first before deleting it.
ja: 削除する前に、まずイベントをキャンセルしてください。

en: Please check your .csv file and try again.
ja: .csvファイルを確認して、もう一度お試しください。

en: Please choose appointment date
ja: 予約日をお選びください。

en: Please choose appointment time
ja: 予約時間をお選びください。

en: Please confirm you are not a robot
ja: ロボットでないことを確認してください

en: Please ensure that services and employees are created and that services are assigned to employees.
ja: サービスとスタッフが作成され、サービスがスタッフに割り当てられていることを確認してください。

en: Please enter Mailgun API key
ja: Mailgun APIキーを入力してください

en: Please enter Mailgun Domain
ja: メールガンのドメインを入力してください

en: Please enter SMTP host
ja: SMTPホストを入力してください。

en: Please enter SMTP password
ja: SMTPパスワードを入力してください

en: Please enter SMTP port
ja: SMTPポートを入力してください

en: Please enter SMTP username
ja: SMTPユーザー名を入力してください

en: Please enter a code.
ja: コードを入力してください。

en: Please enter a content.
ja: コンテンツを入力してください。

en: Please enter a first name.
ja: 名前を入力してください。

en: Please enter a last name
ja: 姓を入力してください

en: Please enter a live publishable key.
ja: 公開可能なライブキーを入力してください。

en: Please enter a live secret key.
ja: 有効なシークレットキーを入力してください。

en: Please enter a name.
ja: 名前を入力してください。

en: Please enter a new password.
ja: 新しいパスワードを入力してください。

en: Please enter a new password again.
ja: 新しいパスワードをもう一度入力してください。

en: Please enter a notification name.
ja: 通知名を入力してください。

en: Please enter a password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Please enter a recipient email.
ja: 受信者のメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a recipient phone.
ja: 受取人の電話番号を入力してください。

en: Please enter a sender email.
ja: 送信者メールアドレスを入力してください。

en: Please enter a sender name.
ja: 差出人名を入力してください。

en: Please enter a subject.
ja: 件名を入力してください。

en: Please enter a tax amount.
ja: 税額を入力してください。

en: Please enter a test publishable key.
ja: テスト用の公開可能なキーを入力してください。

en: Please enter a test secret key.
ja: テスト用のシークレットキーを入力してください。

en: Please enter a ticket code.
ja: チケットコードを入力してください。

en: Please enter a ticket name.
ja: チケット名を入力してください。

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://).
ja: プロトコルを含む有効なURL（http:// または https://）を入力してください。

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid phone number.
ja: 有効な電話番号を入力してください。

en: Please enter an email.
ja: メールアドレスを入力してください。

en: Please enter an event.
ja: イベントを入力してください。

en: Please enter appointment date...
ja: 予約日を入力してください

en: Please enter coupon
ja: クーポンを入力してください

en: Please enter current password
ja: 現在のパスワードを入力してください

en: Please enter date
ja: 日付を入力してください

en: Please enter date of birth
ja: 生年月日を入力してください

en: Please enter email
ja: メールを入力してください

en: Please enter email or username
ja: メールアドレスまたはユーザー名を入力してください

en: Please enter end time
ja: 終了時間を入力してください。

en: Please enter first name
ja: 名前（姓）を入力してください

en: Please enter last name
ja: 名前（名）を入力してください

en: Please enter live API Key
ja: ライブAPIキーを入力してください

en: Please enter live POSKey
ja: ライブPOSキーを入力してください

en: Please enter live client ID
ja: ライブクライアントIDを入力してください

en: Please enter live key ID
ja: ライブキーIDを入力してください

en: Please enter live key secret
ja: ライブキーシークレットを入力してください。

en: Please enter live secret
ja: ライブシークレットを入力してください

en: Please enter name
ja: 名前を入力してください

en: Please enter new password
ja: 新規パスワードを入力してください

en: Please enter new password again
ja: 新規パスワードを再入力してください

en: Please enter password
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter payee email
ja: 受取人のメールアドレスを入力してください

en: Please enter phone
ja: 電話番号を入力してください

en: Please enter phone number
ja: 電話番号を入力してください。

en: Please enter sandbox POSKey
ja: サンドボックスのPOSキーを入力してください

en: Please enter start time
ja: 開始時間を入力してください

en: Please enter tax rate name.
ja: 税率名を入力してください。

en: Please enter test API Key
ja: テストAPIキーを入力してください

en: Please enter test client ID
ja: テストクライアントIDを入力してください

en: Please enter test key ID
ja: テストキーIDを入力してください

en: Please enter test key secret
ja: テストキーシークレットを入力してください。

en: Please enter test secret
ja: テスト用シークレットを入力してください

en: Please enter waiting list capacity
ja: キャンセル待ちリストの上限人数を入力してください

en: Please fill in your address.
ja: ご住所をご記入ください。

en: Please log in to Square
ja: Squareにログインしてください。

en: Please map corresponding data to columns:
ja: 対応するデータを列にマッピングしてください:

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
ja: 【注意】この機能を有効にするには、通知メールのテンプレート内に「支払いリンク用のプレースホルダー（変数）」を挿入してください。

en: Please refine your search criteria
ja: 検索条件を絞り込んでください

en: Please select
ja: 選択してください

en: Please select a category.
ja: カテゴリを選択してください。

en: Please select a closing date.
ja: 締切日を選択してください。

en: Please select a closing time.
ja: 終了時間を選択してください。

en: Please select a color.
ja: 色を選択してください。

en: Please select a customer.
ja: お客様を選択してください。

en: Please select a date.
ja: 日付を選択してください。

en: Please select a date range.
ja: 日付範囲を選択してください。

en: Please select a date range that is within the period range.
ja: 期間の範囲内にある日付範囲を選択してください。

en: Please select a duration.
ja: 期間を選択してください。

en: Please select a location
ja: 場所を選択してください

en: Please select a location.
ja: 場所を選択してください。

en: Please select a package.
ja: コースを選択してください。

en: Please select a service.
ja: サービスを選択してください。

en: Please select a start time.
ja: 開始時間を選択してください。

en: Please select a time.
ja: 時間を選択してください。

en: Please select a type.
ja: タイプを選択してください。

en: Please select an action.
ja: アクションを選択してください。

en: Please select an attendee.
ja: 参加者を選択してください。

en: Please select an email template.
ja: メールテンプレートを選択してください。

en: Please select an employee.
ja: スタッフを選択してください。

en: Please select an end date.
ja: 終了日を選択してください。

en: Please select an end time.
ja: 終了時間を選択してください。

en: Please select an event.
ja: イベントを選択してください。

en: Please select an opening date.
ja: 開始日を選択してください。

en: Please select an opening time.
ja: 開始時間を選択してください

en: Please select an option.
ja: オプションを選択してください。

en: Please select at least one customer
ja: 少なくとも1人のお客様を選択してください

en: Please select at least one employee.
ja: 少なくとも1人のスタッフを選択してください。

en: Please select at least one service.
ja: 少なくとも1つのサービスを選択してください。

en: Please select customer
ja: お客様を選択してください

en: Please select date
ja: 日付を選択してください

en: Please select employee
ja: スタッフを選択してください

en: Please select location
ja: 場所を選択してください

en: Please select package:
ja: コースを選択してください：

en: Please select repeat interval
ja: 繰り返し間隔を選択してください

en: Please select repeat period
ja: 繰り返し期間を選択してください

en: Please select service
ja: サービスを選択してください

en: Please select the extra:
ja: 追加オプションを選択してください：

en: Please select time
ja: 時間を選択してください

en: Please upload the file
ja: ファイルをアップロードしてください

en: Please use a different email or phone number to complete the booking.
ja: 予約手続きを完了するには、別のメールアドレスまたは電話番号を入力してください。

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
ja: Ameliaをポップアップに追加する際は、Ameliaウィジェットではなく、組み込みのElementorショートコードウィジェットを使用してください。

en: Plugin Activation Error
ja: プラグイン有効化エラー

en: Plugin has been activated
ja: プラグインが有効化されました

en: Plugin has been deactivated
ja: プラグインが無効化されました

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
ja: ポップアップブロックが有効になっています！予約をカレンダーに追加するには、ポップアップを許可し、このサイトを例外リストに追加してください。

en: Popup Heading
ja: ポップアップ見出し

en: Popup buttons
ja: ポップアップボタン

en: Popup title
ja: ポップアップのタイトル

en: Preload entities when page loads
ja: ページ読み込み時にエンティティをプリロードする

en: Prepared
ja: 準備済み

en: Preselect Booking Parameters
ja: 予約パラメータを事前選択

en: Preselect Current Date
ja: 現在の日付を事前選択

en: Preselect the “Subscribe” checkbox
ja: 「購読」チェックボックスを事前選択する

en: Preset Colors
ja: プリセットカラー

en: Prevent bookings during times marked as busy in the employee's Google Calendar.
ja: スタッフのGoogleカレンダーで『予定あり』となっている時間帯は、予約を受け付けないようにします。

en: Prevent scheduling conflicts with real-time calendar syncing for every employee.
ja: スタッフ全員のカレンダーをリアルタイムで同期し、予約の重複（ダブルブッキング）を未然に防ぎます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Invoice
ja: 請求書のプレビュー

en: Preview invoice
ja: 請求書のプレビュー

en: Previous range
ja: 前の範囲

en: Price
ja: 料金

en: Price:
ja: 料金：

en: Price Asc
ja: 料金（低い順）

en: Price Ascending
ja: 料金（安い順）

en: Price Desc
ja: 料金（高い順）

en: Price Descending
ja: 料金（高い順）

en: Price indicators
ja: 料金表示マーク

en: Price number of decimals
ja: 料金の小数点以下の桁数

en: Price per Spot
ja: 予約枠ごとの料金

en: Price separator
ja: 料金区切り記号

en: Price symbol position
ja: 料金記号の位置

en: Price type
ja: 料金タイプ

en: Pricing
ja: 料金

en: Pricing & duration
ja: 料金と期間

en: Pricing by Date range
ja: 日付範囲別の料金設定

en: Pricing by date & time
ja: 日付と時間による料金設定

en: Pricing by date range
ja: 日付範囲ごとの料金

en: Pricing by duration
ja: 期間別の料金

en: Pricing by number of people
ja: 人数別の料金体系

en: Pricing by the number of people
ja: 人数による料金設定

en: Primary
ja: メイン

en: Primary Button Type
ja: メインボタンの種類

en: Primary Gradient
ja: メイングラデーション

en: Primary and state colors
ja: メインと状態の色

en: Primary button style
ja: メインボタンのスタイル

en: Primary color
ja: メインカラー

en: Primary text
ja: メインテキスト

en: Process payments easily with Square.
ja: Squareで簡単に決済を処理できます。

en: Processing
ja: 処理中

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile data updated successfully
ja: プロフィールデータの更新に成功

en: Profile deleted
ja: プロフィール削除

en: Profile has been updated
ja: プロフィールを更新しました

en: Property name
ja: プロパティ名

en: Property value
ja: プロパティ値

en: Protect your booking system from bots by integrating reCAPTCHA keys.
ja: reCAPTCHAを連携して、ボットから予約システムを保護してください。

en: Provide a simplified, guided booking experience on your website. Customize the design and labels to improve usability and align with your business needs.
ja: Webサイト上で、直感的で分かりやすい予約ガイドを提供します。デザインや項目名をビジネスの形態に合わせて変更できるため、操作性が向上し、成約率のアップにつながります。

en: Publish
ja: 公開

en: Publish Form
ja: 公開する

en: Purchase code
ja: 有効化コード

en: Purchase is canceled
ja: 購入はキャンセルされました

en: Purchased
ja: 購入済み

en: Purple
ja: パープル

en: Qty
ja: 数量

en: Qty:
ja: 数量：

en: Quantity
ja: 数量

en: Quantity Asc
ja: 数量（少ない順）

en: Quantity Desc
ja: 数量（多い順）

en: Quantity is shared
ja: 数量は共有されています

en: Quantity per location
ja: 場所ごとの数量

en: Quantity per service
ja: サービスごとの数量

en: Queued
ja: キャンセル待ち

en: Quickly download all appointment details from the Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
ja: 予約ページからすべての予約詳細を素早くダウンロードできます。レポート作成やデータ分析、記録管理がよりシンプルかつ効率的になります。

en: Quickly download all event booking details from the Event Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
ja: イベント予約ページから、すべてのイベント予約詳細を素早くダウンロードしましょう。レポート作成、分析、記録管理が簡単かつ効率的になります。

en: Radio button
ja: ラジオボタン

en: Random
ja: ランダム

en: Rate
ja: レート

en: Razorpay payment link
ja: Razorpay支払いリンク

en: Re-type New Password
ja: 新しいパスワードを再入力

en: Re-type new password
ja: 新しいパスワードを再入力してください

en: Read more
ja: 詳細はこちら

en: Recharge
ja: チャージ

en: Recharge balance
ja: 残高をチャージする

en: Recipient email
ja: 受信者メールアドレス

en: Recipient phone
ja: 受取人電話番号

en: Recurrence
ja: 繰り返し

en: Recurrences
ja: 繰り返し

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Recurring Appointment
ja: 繰り返し予約

en: Recurring Appointments
ja: 繰り返し予約

en: Recurring Appointments:
ja: 繰り返し予約：

en: Recurring Summary
ja: 繰り返し予約の内容

en: Recurring appointment
ja: 繰り返し予約

en: Recurring appointment payment
ja: 繰り返し予約の支払い

en: Recurring appointments
ja: 繰り返し予約

en: Recurring appointments:
ja: 繰り返し予約：

en: Recurring appointments details
ja: 繰り返し予約の詳細

en: Recurring appointments setup
ja: 繰り返し予約の設定

en: Recurring events
ja: 繰り返しイベント

en: Recurring notification
ja: 繰り返し予約の通知

en: Recurring popup
ja: 繰り返しポップアップ

en: Recurring summary
ja: 繰り返し予約の内容

en: Red
ja: レッド

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect URI
ja: リダイレクトURI

en: Redirect URL After Booking
ja: 予約完了後のリダイレクトURL

en: Redirect URL (denied)
ja: リダイレクトURL（拒否されました）

en: Redirect URL after Payment
ja: 決済後のリダイレクトURL

en: Redirect URL after booking
ja: 予約後のリダイレクトURL

en: Redirect URL after payment
ja: 支払い後のリダイレクトURL

en: Redirect URL for successfully approved booking
ja: 承認済み予約のリダイレクトURL

en: Redirect URL for successfully rejected booking
ja: 正常に予約却下された場合のリダイレクトURL

en: Redirect URL for unsuccessfully approved booking
ja: 承認に失敗した予約のリダイレクトURL

en: Redirect URL for unsuccessfully rejected booking
ja: 予約却下に失敗した場合のリダイレクトURL

en: Redirect URLs
ja: リダイレクトURI

en: Redirect page
ja: リダイレクトページ

en: Reduce no-shows with timely reminders sent automatically
ja: 自動送信されるタイムリーなリマインダーでノーショーを減らす

en: Reflect On
ja: 振り返り

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Refund Transaction
ja: 返金取引

en: Refunded
ja: 返金済み

en: Registration, Telephone Number, Email
ja: 登録、電話番号、メールアドレス

en: Reject appointment link
ja: 予約却下リンク

en: Rejected
ja: 却下されました

en: Remaining Amount:
ja: 残額：

en: Remaining of total amount will be paid on site.
ja: 残金は当日に支払います

en: Remind me when my SMS balance is low
ja: SMSの残高が少なくなると知らせてくれる

en: Remove Apple Calendar event slots
ja: Appleカレンダーのイベント由来の時間枠を削除

en: Remove Attendee
ja: 参加者の削除

en: Remove Google Calendar busy slots
ja: Googleカレンダーの『予定あり』の予約枠を削除

en: Remove Outlook Calendar busy slots
ja: Outlookカレンダーの『予定あり』の予約枠を削除

en: Reorder Packages
ja: コースの並べ替え

en: Reorder Services
ja: サービスの並べ替え

en: Reorder on website
ja: ウェブサイト上で並べ替え

en: Reordering packages affects how they are displayed on the website.
ja: コースの並べ替えは、ウェブサイト上での表示方法に影響します。

en: Reordering services affects how they are displayed on the website.
ja: サービスの並べ替えは、ウェブサイト上での表示方法に影響します。

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Repeat:
ja: 繰り返し頻度：

en: Repeat Appointment
ja: 繰り返し予約

en: Repeat Event
ja: 繰り返し頻度

en: Repeat Every Year
ja: 毎年繰り返す

en: Repeat Yearly
ja: 毎年繰り返す

en: Repeat appointment
ja: 繰り返し予約

en: Repeat event
ja: 繰り返しイベント

en: Repeat every
ja: 毎（頻度）

en: Repeat every year
ja: 毎年繰り返す

en: Repeat new password
ja: 新しいパスワードを再入力

en: Repeat on
ja: 繰り返すタイミング

en: Repeat this appointment
ja: この予約を繰り返す

en: Repeat yearly
ja: 毎年繰り返す

en: Replace
ja: 置換

en: Reply-to email
ja: 返信先メールアドレス

en: Require password for login
ja: ログインにパスワードが必要

en: Required
ja: 必須

en: Required fields: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
ja: 必須項目：<b>ファーストネーム</b> および<b>ラストネーム</b> 。

en: Reschedule
ja: 日程変更

en: Reschedule appointment
ja: 予約の再スケジュール

en: Rescheduled
ja: 日程変更

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Form
ja: リセットフォーム

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Reset form settings
ja: フォーム設定をリセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Resource
ja: 設備・備品

en: Resource Details
ja: 備品・設備の詳細

en: Resource booking setup
ja: 備品・設備の予約の設定

en: Resource has been added.
ja: 備品・設備が追加されました。

en: Resource has been deleted.
ja: 備品・設備が削除されました。

en: Resource has been hidden.
ja: 備品・設備が非表示にされました。

en: Resource has been updated.
ja: 備品・設備が更新されました。

en: Resource is now visible.
ja: 備品・設備が表示されました。

en: Resources
ja: 設備・備品

en: Return to Home
ja: ホームに戻る

en: Returning
ja: リピーター

en: Revenue
ja: 収益

en: Ribbon
ja: リボン

en: Role
ja: 役割

en: Roles & permissions
ja: 役割と権限

en: Roles settings
ja: ロール設定

en: Round-robin
ja: ラウンドロビン

en: Rules
ja: ルール

en: SMS History
ja: SMS履歴

en: SMS Settings
ja: SMS設定

en: SMS balance
ja: SMS残高

en: SMS history
ja: SMS履歴

en: SMTP Host
ja: SMTPホスト

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: SMTP Secure
ja: SMTPセキュア

en: SMTP Username
ja: SMTPユーザー名

en: SMTP credentials validation failed. Please check your settings.
ja: SMTP認証情報の検証に失敗しました。設定を確認してください。

en: Same day
ja: 同日

en: Sandbox mode
ja: サンドボックスモード

en: Sandbox secret key (POSKey)
ja: サンドボックス秘密鍵 (POSKey)

en: Sat
ja: 土曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Save Special Day
ja: 臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）を保存する

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save time and reduce manual work with instant, auto-generated invoices
ja: 時間を節約し、手作業を減らす自動生成の即時請求書

en: Save time by automating repeating events instead of creating them manually
ja: 手動で作成する代わりに、繰り返しイベントを自動化して時間を節約しましょう

en: Save time with fast, one-click appointment exports
ja: ワンクリックで素早く予約データをエクスポートし、時間を節約

en: Save time with fast, one-click event booking exports
ja: ワンクリックでイベント予約データをエクスポートして時間を節約しましょう

en: Save time with quick, hassle-free customer data exports
ja: お客様データのエクスポートも、手間なく一瞬で。事務作業を効率化し、本来の業務に集中できる時間を生み出します。

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan E-Ticket
ja: 電子チケットをスキャン

en: Scan e-ticket
ja: 電子チケットをスキャン

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule:
ja: スケジュール：

en: Schedule setup required
ja: スケジュールの設定が必要です

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Scheduled Before Appointment
ja: 予約前

en: Scheduled Before Event
ja: イベント前にスケジュール済み

en: Scheduled notification
ja: タイミング（時間・日・週・月）を指定して通知

en: Scope
ja: スコープ

en: Scopes
ja: スコープ

en: Search
ja: 検索

en: Search...
ja: 検索

en: Search Filters
ja: 絞り込み検索

en: Search Input Field
ja: 入力項目を検索する

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search attendees
ja: 参加者を検索

en: Search booked appointments
ja: 予約済みアポイントメントを検索

en: Search bookings
ja: 予約を検索

en: Search customers
ja: お客様を検索

en: Search employees
ja: スタッフを検索

en: Search events
ja: イベントを検索

en: Search extras
ja: エクストラを検索する

en: Search features
ja: 検索機能

en: Search for Events
ja: イベント検索

en: Search for events
ja: イベントを検索

en: Search integrations
ja: 連携を検索

en: Search invoices
ja: 請求書を検索する

en: Search locations
ja: 場所を検索する

en: Search notifications
ja: 検索通知

en: Search packages
ja: コースを検索

en: Search services
ja: サービスを検索する

en: Second
ja: 第二

en: Second {day}
ja: 第二{day}

en: Secondary
ja: サブ

en: Secondary Button Type
ja: サブボタンの種類

en: Secondary button style
ja: サブボタンのスタイル

en: Secondary color
ja: サブカラー

en: Secondary text
ja: サブテキスト

en: Secret key (POSKey)
ja: シークレットキー (POSKey)

en: Section
ja: セクション

en: Securely process payments using Stripe.
ja: Stripeを使用して安全に支払いを処理します。

en: Segment
ja: セグメント

en: Segments
ja: セグメント

en: Select
ja: 選択

en: Select Address
ja: 住所を選択

en: Select Amelia Step-By-Step Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
ja: 「Amelia Step-By-Step Booking Button」ブロック（またはブロック内の押しボタン）を選択して、ショートコードのオプションを編集してください。

en: Select Apple Calendar
ja: Appleカレンダーを選択

en: Select Box
ja: セレクトボックス

en: Select Calendar
ja: カレンダー選択

en: Select Catalog View
ja: カタログ表示を選択

en: Select Coupon
ja: クーポン選択

en: Select Customer
ja: お客様を選択してください

en: Select Customer(s)
ja: お客様を選択してください

en: Select Date
ja: 日付を選択してください

en: Select Employee
ja: スタッフを選択してください

en: Select Event
ja: イベント選択

en: Select Events
ja: イベントを選ぶ

en: Select Events List Booking Button block (or its inner button) to edit shortcode options.
ja: ショートコードのオプションを編集するには、「Events List Booking Button」ブロック（またはその内側の押しボタン）を選択してください。

en: Select Location
ja: 場所を選択してください

en: Select Package
ja: コースを選択してください

en: Select Repeat Interval
ja: 繰り返し間隔を選択

en: Select Repeat Period
ja: 繰り返し期間を選択

en: Select Service
ja: サービスを選んでください

en: Select Service Category
ja: カテゴリーを選択してください

en: Select Tag
ja: タグを選択

en: Select Tags
ja: タグを選ぶ

en: Select Tickets
ja: チケットを選ぶ

en: Select Time
ja: 時間を選択

en: Select View
ja: 表示を選択

en: Select WooCommerce product
ja: WooCommerce製品を選択

en: Select Zoom User
ja: Zoomユーザーを選択

en: Select a placeholder to insert it where your cursor is placed.
ja: カーソル位置に挿入するプレースホルダーを選択してください。

en: Select at least one option.
ja: 少なくとも1つのオプションを選択してください。

en: Select box
ja: 選択ボックス

en: Select calendar
ja: カレンダーを選択

en: Select category
ja: カテゴリを選択

en: Select customer, employee and service
ja: お客様、スタッフ、サービスの選択

en: Select date
ja: 日付を選択

en: Select date and time
ja: 日時の選択

en: Select delimiter
ja: 区切り文字を選択

en: Select employee
ja: スタッフを選択

en: Select event
ja: イベントを選択

en: Select location
ja: 場所を選択

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
ja: <br/>サービスを選択しない場合、このスタッフに割り当てられたすべてのサービスが<br/>この期間に予約可能です。

en: Select or Create New
ja: 選択または新規作成

en: Select package
ja: コースを選択

en: Select placeholder
ja: プレースホルダーを選択

en: Select service
ja: サービスを選択

en: Select specific location for each period.
ja: 各期間の特定の場所を選択する

en: Select specific location for this period.
ja: この期間の特定の場所を選択してください

en: Select specific services for each period.
ja: 各機関に特定のサービスを選択してください

en: Select the Appointment Time
ja: 予約時間を選択する

en: Select the Extras you'd like
ja: ご希望の追加オプションを選択してください

en: Select the WooCommerce product that will be used for this package.
ja: このコースに使用するWooCommerce製品を選択してください。

en: Select the action that will trigger the event for tracking.
ja: どの操作が行われた時に計測データを送信するか選択してください。

en: Select the employee who will be added as the organizer of the Google/Outlook/Apple Calendar event. Employees selected under Staff will be added as guests.
ja: Google/Outlook/Appleカレンダーイベントの主催者として追加するスタッフを選択してください。「スタッフ」で選択したスタッフはゲストとして追加されます。

en: Select the events this coupon can be used for.
ja: このクーポンが使用できるイベントを選択してください。

en: Select the number of tickets that you want to book for each ticket type
ja: 航空券の種類ごとに予約する枚数を選択します

en: Select the packages this coupon can be used for.
ja: このクーポンが使用できるコースを選択してください。

en: Select the services this coupon can be used for.
ja: このクーポンが使用できるサービスを選択してください。

en: Select this Employee
ja: このスタッフを選択

en: Select this employee
ja: このスタッフを選ぶ

en: Select tickets
ja: チケットを選択

en: Select your Square Location
ja: スクエアの場所を選択

en: Selected
ja: 厳選された

en: Selected Customers
ja: 選択したお客様をエクスポートします

en: Selected date background
ja: 選択された日付の背景

en: Selected date text
ja: 選択された日付のテキスト

en: Selected extras
ja: 選択済みの追加オプション

en: Selected extras details
ja: 追加オプションの詳細

en: Selected services
ja: 主なサービス

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Send
ja: 送信

en: Send Access Link
ja: アクセスリンクの送信

en: Send ICS file for approved bookings
ja: 承認済み予約のICSファイルを送信

en: Send ICS file for pending bookings
ja: 承認待ち（保留中）の予約に対してICSファイルを送信する

en: Send Reset Link
ja: リセットリンクを送信

en: Send access link
ja: アクセスリンクを送信

en: Send after appointment
ja: 予約後に送信

en: Send after event
ja: イベント後に送信

en: Send all SMS messages to additional numbers
ja: すべてのSMSメッセージを追加番号に送信

en: Send all notifications to additional addresses
ja: すべての通知を追加アドレスに送信

en: Send appointment notifications directly via WhatsApp.
ja: WhatsApp経由で直接予約通知を送信します。

en: Send at
ja: 送信

en: Send custom fields info for each customer separately
ja: お客様ごとにカスタム項目情報を送信

en: Send event invitation email
ja: イベント招待メールを送信する

en: Send invoice
ja: 請求書を送信

en: Send invoice to customer by default
ja: デフォルトでお客様に請求書を送る

en: Send only this notification
ja: この通知のみを送信する

en: Send personalized email and SMS notifications tailored to your business.
ja: ビジネスに合わせてカスタマイズされたパーソナライズされたメールとSMS通知を送信します。

en: Send smart, personalized notifications your way
ja: スマートでパーソナライズされた通知を送信します

en: Send test
ja: テスト送信

en: Send to e-mail
ja: テストメールを送信

en: Send your customer data to Mailchimp quickly and effortlessly.
ja: お客様データをMailchimpに素早く簡単に送信できます。

en: Sender ID must be between 3 and 11 characters
ja: 送信者IDは3文字以上11文字以下でなければなりません

en: Sender email
ja: 送信者メールアドレス

en: Sender name
ja: 送信者名

en: Sent
ja: 送信済み

en: Separate-row export
ja: 行を区切ってエクスポート

en: Service
ja: サービス

en: Service/Event
ja: サービス/イベント

en: Service Asc
ja: サービス（昇順）

en: Service Categories
ja: サービスカテゴリ

en: Service Category
ja: サービスカテゴリー

en: Service Desc
ja: サービス（降順）

en: Service ID
ja: サービスID

en: Service Info
ja: サービス情報

en: Service Input Field
ja: サービス入力項目

en: Service Price
ja: サービス料金

en: Service Selection
ja: 予約の内容

en: Service Subtotal
ja: サービス小計

en: Service badge
ja: サービスバッジ

en: Service capacity
ja: サービス容量

en: Service category
ja: サービスカテゴリ

en: Service count
ja: サービス数

en: Service description
ja: サービスの詳細

en: Service details
ja: サービス詳細

en: Service duration
ja: サービスの時間枠

en: Service employees list
ja: サービスのスタッフリスト

en: Service filter
ja: サービスフィルター

en: Service has been added.
ja: サービスが追加されました。

en: Service has been deleted.
ja: サービスが削除されました。

en: Service has been hidden.
ja: サービスが非表示になりました。

en: Service has been updated.
ja: サービスが更新されました。

en: Service info
ja: サービス情報

en: Service information
ja: サービス情報

en: Service is now visible.
ja: サービスが表示されました。

en: Service location
ja: サービスの場所

en: Service name
ja: サービスの名前

en: Service or event description
ja: サービスまたはイベントの説明

en: Service or event name
ja: サービスまたはイベント名

en: Service packages overview
ja: コース内容の概要

en: Service price
ja: サービス料金

en: Service selection
ja: サービスの選択

en: Service subtotal
ja: サービス小計

en: Services
ja: サービス

en: Services & categories setup
ja: サービスとカテゴリの設定

en: Services Asc
ja: サービス（昇順）

en: Services Desc
ja: サービス（降順）

en: Services and packages overview
ja: サービスとコースの概要

en: Services have been reordered.
ja: サービスの順序が変更されました。

en: Services list, Appointments
ja: サービス一覧, 予約

en: Services overview
ja: サービス概要

en: Services setup
ja: サービスの設定

en: Set ICS file description
ja: ICSファイルの説明を設定

en: Set Limit
ja: リミット設定

en: Set Minimum
ja: 最小設定

en: Set Password
ja: パスワードの設定

en: Set a maximum number of people a customer can add when booking.
ja: お客様が予約時に追加できる最大人数を設定します。

en: Set coupons to be case insensitive
ja: クーポンを大文字小文字を区別しない設定にする

en: Set different prices for specific days, times, or custom dates.
ja: 特定の曜日、時間帯、または指定した日付に異なる料金を設定します。

en: Set dynamic pricing for services based on various conditions.
ja: さまざまな条件に合わせて、サービスの料金を柔軟に変動（ダイナミックプライシング）させることができます。

en: Set event period first to enable pricing by date range.
ja: 日付範囲による料金設定を有効にするには、まずイベント期間を設定します。

en: Set flexible ticket pricing with categories and date-based ranges to maximize accessibility and revenue.
ja: カテゴリー別設定や期間ごとの変動料金を活用し、柔軟なチケット料金を設定。集客の最大化と収益向上を両立させます。

en: Set general settings
ja: 基本設定を設定する

en: Set individual time zones for employees so availability and bookings are shown correctly for clients worldwide.
ja: スタッフそれぞれの活動拠点に合わせたタイムゾーン設定が可能。時差計算の手間を省き、世界中のどこからでも正確な予約受付を実現します。

en: Set metadata and description
ja: メタデータと説明を設定する

en: Set minimum
ja: 最小値を設定

en: Set new password
ja: 新しいパスワードを設定する

en: Set options, colors and labels for booking form
ja: 予約フォームのオプション、色、ラベルの設定

en: Set password
ja: パスワードを設定

en: Set pricing based on the number of people in the booking.
ja: 予約人数に基づいて料金を設定する。

en: Set the description that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
ja: カレンダーイベントに表示される説明を設定します。通知ページで利用可能なプレースホルダーを使用できます。

en: Set the event period first to enable pricing by date range.
ja: 日付範囲による料金設定を有効にするには、まずイベント期間を設定してください。

en: Set the maximum number of busy events retrieved from calendar to block bookings in Amelia.
ja: 外部カレンダーから取得する「予定あり（Busy）」イベントの最大件数を設定します。ここで取得されたイベントの時間帯は、Amelia上での予約が自動的にブロックされます。

en: Set the maximum number of people allowed per appointment for this service.
ja: このサービスにおける1回の予約につき許可される最大人数を設定します。

en: Set the minimum number of people required per appointment for this service.
ja: このサービスにおける予約ごとの最低人数を設定してください。

en: Set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in a notification. Note: To enable this, the coupon placeholder must be included in the notification template.
ja: 指定の予約回数に達したお客様に対して、通知でクーポンを自動発行します。※通知テンプレートにクーポン用のコード（変数）が挿入されていることをご確認ください。

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
ja: お客様が予約を取り消すことができない時間を設定する場合、<br/>予約の前にキャンセル出来る時間を設定します。

en: Set the title that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
ja: カレンダーイベントに表示されるタイトルを設定します。通知ページで利用可能なプレースホルダーを使用できます。

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
ja: 勤務時間内にどれだけ予約が取れても、スタッフが1日に取れる予約数を制限したい場合は、このオプションを設定します。

en: Set up
ja: 設定

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
ja: カレンダーレイアウトと繰り返しポップアップオプションの設定

en: Set up Content, Buttons and Labels
ja: コンテンツ、ボタン、ラベルの設定

en: Set up Employees selection options
ja: スタッフの選択オプションを設定する

en: Set up Labels and Buttons
ja: ラベルとボタンの設定

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
ja: 場所、画像、フィルター、上限人数、料金、状況の表示オプションの設定

en: Set up Locations selection options
ja: 場所選択オプションを設定する

en: Set up Package detailed view
ja: コース詳細表示の設定

en: Set up Service detailed view
ja: サービスの詳細

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
ja: サービス、場所、スタッフの選択オプションの設定

en: Set up Services and Packages view
ja: サービスとコースの表示設定

en: Set up Services selection options
ja: サービス選択オプションの設定

en: Set up Services view
ja: サービス表示の設定

en: Set up Sidebar visibility and its content
ja: サイドバーの表示と内容を設定する

en: Set up button type and labels
ja: ボタンの種類とラベルの設定

en: Set up button types and labels
ja: ボタンの種類とラベルの設定

en: Set up categories cards
ja: カテゴリーカードの設定

en: Set up display options and labels
ja: 表示オプションとラベルの設定

en: Set up labels
ja: ラベルの設定

en: Set up labels and buttons
ja: ラベルとボタンの設定

en: Set up staff, location, gallery and other event information visibility
ja: スタッフ、場所、ギャラリー、その他のイベント情報の表示設定

en: Set up visibility, button type and labels
ja: 表示形式、ボタンの種類、ラベルの設定

en: Set up visibility and labels
ja: 表示設定とラベル設定

en: Set up visibility and labels of ticket selection
ja: チケット選択の表示形式とラベルの設定

en: Set your Google Map API Key in General Settings
ja: 基本設定でGoogle Map APIキーを設定する

en: Set your company working hours. This schedule will be used for all new employees, however you can customize schedule for each employee later.
ja: 会社の勤務時間を設定してください。このスケジュールはすべての新規スタッフに適用されますが、後で各スタッフごとにスケジュールをカスタマイズできます。

en: Setting up days off
ja: 休日の設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Shared
ja: 共有

en: Shared Pool
ja: 共有プール

en: Shared capacity across services
ja: サービス間で共有される容量

en: Shared category capacity
ja: 共有カテゴリ容量

en: Shortcode options
ja: ショートコードオプション

en: Show
ja: 表示

en: Show Add To Calendar option to customers
ja: お客様に「カレンダーに追加」オプションを表示する

en: Show All
ja: すべて表示

en: Show All Periods
ja: すべての期間を表示

en: Show Less Periods
ja: ピリオドを減らす

en: Show Type
ja: 表示の種類

en: Show all categories
ja: すべてのカテゴリーを表示

en: Show all employees
ja: すべてのスタッフを表示

en: Show all events
ja: すべてのイベントを表示

en: Show all locations
ja: すべての場所を表示

en: Show all packages
ja: すべてのコースを表示

en: Show all services
ja: すべてのサービスを表示

en: Show all tags
ja: すべてのタグを表示

en: Show booking slots in client's time zone
ja: お客様のタイムゾーンで予約枠を表示する

en: Show bookings
ja: 予約を表示

en: Show catalog of all categories
ja: すべてのカテゴリーのカタログを表示

en: Show checkout form
ja: チェックアウトフォームを表示

en: Show coupon
ja: クーポンを表示

en: Show customer information form
ja: お客様情報フォームを表示する

en: Show employee
ja: スタッフを表示

en: Show event
ja: イベントを表示

en: Show event on site
ja: サイト上にイベントを表示

en: Show from date
ja: 日付から表示

en: Show in Amelia Popup
ja: Ameliaポップアップで表示

en: Show less
ja: 閉じる

en: Show location
ja: 位置を表示

en: Show more
ja: もっと見る

en: Show more ({count})
ja: さらに表示 ({count}件)

en: Show on website
ja: ウェブサイトに表示

en: Show package
ja: コースを表示

en: Show recurring events
ja: 繰り返しイベントを表示する

en: Show resource
ja: 備品・設備を表示

en: Show service
ja: サービスを表示

en: Show single Event details on the page
ja: イベントの詳細をページに表示する

en: Show specific categories
ja: 特定のカテゴリーを表示する

en: Show specific category
ja: 特定のカテゴリーを表示

en: Show specific package
ja: 特定のコースを表示

en: Show specific packages
ja: 特定のコースを表示する

en: Show specific service
ja: 特定のサービスを表示

en: Show specific services
ja: 特定のサービスを表示する

en: Show tag
ja: タグを表示

en: Show tax
ja: 税を表示

en: Show waiting list after booking is full
ja: 予約満席後のキャンセル待ちリストの表示

en: Showcase your services in stylish card layouts. Easily organize them by category and tailor the appearance to match your brand.
ja: サービスをスタイリッシュなカード形式で紹介。カテゴリー分けも自由自在で、ブランドイメージにぴったりのデザインにカスタマイズできます。

en: Showing
ja: 表示中

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar area
ja: サイドバー領域

en: Sidebar visibility
ja: サイドバーの表示状態

en: Sign In
ja: ログイン

en: Sign In to Mailchimp
ja: Mailchimpにサインイン

en: Sign Out of Mailchimp
ja: Mailchimp からサインアウト

en: Sign in
ja: サインイン

en: Sign in as
ja: としてサインイン

en: Sign in with Google
ja: Googleでログイン

en: Sign in with Microsoft
ja: Microsoft でサインイン

en: Sign in with Outlook
ja: Outlookでサインイン

en: Sign out from Google
ja: Googleからサインアウトする

en: Sign out from Outlook
ja: Outlookからサインアウトする

en: Sign up
ja: 登録

en: Simple, secure payments powered by Barion.
ja: Barionが提供するシンプルで安全な決済サービス。

en: Simplify communication with customizable messages for both customers and employees
ja: お客様とスタッフ、それぞれに最適化した自動通知を設定。連絡業務を効率化し、スムーズな情報共有ができます。

en: Simplify financial management with easy, one-click transaction exports
ja: ワンクリックの明細出力で、家計管理をもっとスムーズに。

en: Simplify scheduling with individual availability, working hours, and assignments
ja: 個人の予定や勤務時間、タスク割り当てをまとめて管理。スケジューリングを驚くほど簡単に。

en: Simplify scheduling with recurring events
ja: 繰り返しイベント機能で、スケジューリングを効率化しましょう。

en: Single-row export
ja: 1行エクスポート

en: Single Ticket
ja: 個別チケット

en: Single booking
ja: 個別予約

en: Skip Categories step
ja: カテゴリーのステップをスキップする

en: Skip Import
ja: インポートをスキップ

en: Skip packages and continue with the selected service
ja: コースをスキップして、選択したサービスを続ける

en: Skip setup
ja: セットアップをスキップ

en: Slot end time
ja: 予約枠の終了時間

en: Social login
ja: ソーシャルログイン

en: Social login setup
ja: ソーシャルログインの設定

en: Some employees assigned to this event are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
ja: このイベントに割り当てられた一部のスタッフがZoomに接続されていません。この連携を正常に利用するには、該当者のプロフィールに移動し、Zoomに接続してください。

en: Some employees assigned to this service are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
ja: このサービスに割り当てられている一部のスタッフがZoomに接続されていません。この連携を正常に利用するには、該当者のプロフィールに移動し、Zoomに接続してください。

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
ja: ご希望の時間帯が混み合っています。お近くの時間帯をご案内いたします。

en: Some payment methods cannot be used together due to compatibility rules
ja: 組み合わせ制限により、一部併用できないお支払い方法があります。

en: Some records have an incorrect format.
ja: 一部のレコードの形式が正しくありません。

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
ja: 申し訳ありません、お支払いの処理中にエラーが発生しました。 後でもう一度お試しください。

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
ja: 申し訳ありません、お支払いの処理中にエラーが発生しました。 後でもう一度お試しください。

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
ja: 申し訳ございませんが、WooCommerceカートの処理中にエラーが発生しました。

en: Sort
ja: 並び替え

en: Space-comma
ja: スペース・コンマ

en: Space-dot
ja: スペース・ドット

en: Special Days
ja: 臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）

en: Special characters are not allowed
ja: 特殊文字は使用できません

en: Special days
ja: 臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）

en: Special days setup
ja: 臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）の設定

en: Specific Date
ja: 指定した日付

en: Specific Date & Time
ja: 特定の日付と時刻

en: Specific date
ja: 指定した日付

en: Specific date & time
ja: 特定の日付と時刻

en: Spot
ja: 予約枠

en: Spots
ja: 予約枠

en: Spots capacity
ja: 予約枠の最大人数

en: Square account successfully disconnected
ja: Squareアカウントは正常に切断されました

en: Square payment link
ja: Square支払いリンク

en: Staff
ja: スタッフ

en: Standard Account
ja: スタンダード・アカウント

en: Start
ja: 開始

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Scanner
ja: スキャナーを開始

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Start Zoom
ja: Zoomを開始

en: Start Zoom Meeting
ja: Zoomミーティングの開始

en: Start by clicking the add custom field button
ja: カスタム項目追加ボタンをクリックして開始します

en: Start date
ja: 開始日

en: Start scanner
ja: スキャナーを開始

en: Start time
ja: 開始時刻

en: Status
ja: 予約状況

en: Status Asc
ja: 予約状況（昇順）

en: Status Desc
ja: 予約状況（降順）

en: Stay compliant with ease through consistent, reliable tax handling across your business
ja: ビジネス全体の税務処理を標準化。確実な対応で、コンプライアンス維持をスムーズに。

en: Stay connected with WhatsApp notifications
ja: WhatsApp通知でつながり続けましょう

en: Stay organized with export files ready for analysis or external tools
ja: 分析や外部ツールへの連携もスムーズ。整理されたデータで、管理をよりスマートに。

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
ja: ステップ形式の予約ガイドで、お客様はわずか数ステップで全ての項目をスムーズに選択できます。

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
ja: ステップ・バイ・ステップ予約フォームが、お客様に予約完了までの手順をわかりやすくご案内します。

en: Step-by-step
ja: ステップバイステップ

en: Step-by-step booking form guide
ja: ステップバイステップ予約フォームガイド

en: Step 1
ja: ステップ1

en: Step 2
ja: ステップ2

en: Step 3
ja: ステップ3

en: Step 4
ja: ステップ4

en: Step Booking
ja: ステップ予約

en: Step By Step Booking Form
ja: 予約フォーム

en: Step Popups
ja: ポップアップ

en: Step content
ja: ステップの内容

en: Step header
ja: ステップヘッダー

en: Step heading
ja: ステップ見出し

en: Step info tab
ja: ステップ情報タブ

en: Step message
ja: ステップメッセージ

en: Step pagination
ja: ステップページネーション

en: Step tickets tab
ja: ステップチケットタブ

en: Steps
ja: ステップ

en: Steps order
ja: 手順の順序

en: Stop Scanner
ja: スキャナーを停止

en: Stop scanner
ja: スキャナーを停止

en: Streamline operations with one central place to manage all resources across your business
ja: あらゆる設備・備品を一元管理。業務を効率化し、スムーズな運営を実現します。

en: Streamline virtual meetings by integrating popular meeting platforms directly into bookings.
ja: 予約システムにWeb会議ツールを連携。URLの発行から共有まで、オンライン会議のフローを効率化します。

en: Stripe Account
ja: Stripeアカウント

en: Stripe payment link
ja: Stripe支払いリンク

en: Studios
ja: スタジオ

en: Sub Steps
ja: サブステップ

en: Sub step title
ja: サブステップのタイトル

en: Subject
ja: 件名

en: Subject placeholders
ja: 件名プレースホルダー

en: Subscribe to our mailing list
ja: メーリングリストに登録する

en: Subtotal
ja: 小計

en: Subtotal:
ja: 小計：

en: Success
ja: 成功

en: Successful cancellation redirect URL
ja: キャンセル成功時のリダイレクトURL

en: Successfully added booking
ja: 予約の追加に成功

en: Suggest closest available date
ja: 利用可能な最も近い日付を提案する

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar when booking is finalized.
ja: 予約確定時に、お客様にカレンダーへ予定を追加するよう提案します。

en: Suggest next available date
ja: 次の利用可能な日付を提案する

en: Suggest previous available date
ja: 利用可能な以前の日付を提案する

en: Sum of payments
ja: 支払い総額

en: Summary
ja: 概要

en: Summary segment
ja: 概要セクション

en: Sun
ja: 日曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support
ja: サポート

en: Support Amelia by displaying a backlink
ja: バックリンクを表示してAmeliaを支援してください

en: Support deeper insights by using exported data for analysis and reporting
ja: エクスポートデータを活用して、高い精度の分析とレポート作成をサポートします

en: Support external workflows by seamlessly moving financial records into other systems
ja: お使いの外部システムと連携し、財務情報を連携。業務フローを分断させないスムーズなデータ移行を叶えます。

en: Switch Camera
ja: カメラを切り替える

en: Sync with
ja: 同期

en: Sync your Stripe Connect account for effortless payments and seamless payouts.
ja: Stripe Connectアカウントを同期して、手間いらずの決済とシームレスな支払いを受け取りましょう。

en: Sync your and your employee's personal and professional events by connection Outlook calendars.
ja: Outlookカレンダーを接続して、あなたとスタッフの個人および業務上の予定を同期します。

en: Sync your and your employees' personal and professional events by connecting Google calendars.
ja: Googleカレンダーを連携して、あなたとスタッフの個人用および業務用のイベントを同期しましょう。

en: Sync your schedule with your personal Apple Calendar to prevent double bookings.
ja: ダブルブッキングを防ぐため、個人のAppleカレンダーと予定を同期しましょう。

en: Sync your schedule with your personal Google Calendar to prevent double bookings.
ja: ダブルブッキングを防ぐため、個人のGoogleカレンダーと予定を同期しましょう。

en: Sync your schedule with your personal Outlook Calendar to prevent double bookings.
ja: ダブルブッキングを防ぐため、個人のOutlookカレンダーと予定を同期しましょう。

en: Tab title
ja: タブのタイトル

en: Table settings have been updated.
ja: テーブル設定が更新されました。

en: Tabs (All / Packages / Services)
ja: タブ (すべて / コース / サービス)

en: Tag
ja: タグ

en: Tag label
ja: タグ名

en: Tag label cannot be empty
ja: タグ名を入力してください

en: Tags
ja: タグ

en: Tax
ja: 税金

en: Tax amount
ja: 税額

en: Tax details
ja: 税金詳細

en: Tax has been added.
ja: 税金が追加されました。

en: Tax has been deleted.
ja: 税金が削除されました。

en: Tax has been hidden.
ja: 税金は非表示にされています。

en: Tax has been updated.
ja: 税金が更新されました。

en: Tax is now visible.
ja: 税金が表示されるようになりました。

en: Tax rate
ja: 税率

en: Tax rate name
ja: 税率名

en: Tax setup
ja: 税設定

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
ja: 税金は価格の計算から除外され、別途表示されます。

en: Tax will be included in price calculation.
ja: 料金には税金が含まれています。

en: Taxes
ja: 税金

en: Taxes overview
ja: 税金概要

en: Template name
ja: テンプレート名

en: Test API key
ja: テストAPIキー

en: Test SMS
ja: テストSMS

en: Test SMS sent successfully.
ja: テストSMSの送信に成功しました。

en: Test WhatsApp
ja: WhatsAppをテスト

en: Test WhatsApp message sent successfully
ja: WhatsAppメッセージのテスト送信が成功しました

en: Test client ID
ja: テストクライアントID

en: Test email
ja: テストメール

en: Test email sent successfully.
ja: テストメールの送信に成功しました。

en: Test mode
ja: テストモード

en: Test publishable key
ja: 公開可能なキーのテスト

en: Test secret
ja: テスト用シークレット

en: Test secret Key
ja: テスト用シークレットキー

en: Text
ja: テキスト

en: Text Mode
ja: テキストモード

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Text color
ja: テキストの色

en: Text color on background
ja: 背景上のテキストの色

en: Text content
ja: テキストコンテンツ

en: Thank you! Your booking is completed.
ja: ありがとうございました！ 予約が完了しました。

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
ja: ありがとうございます！予約手続きが完了しました。現在は承認待ちの状態ですので、確定まで今しばらくお待ちください。

en: The appointment can't be rescheduled.
ja: 予約は再スケジュールできません。

en: The coupon field is mandatory
ja: クーポン欄は必須です。

en: The coupon you entered is not valid
ja: 入力されたクーポンは無効です。

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
ja: Ameliaの通貨が、選択したSquareの現地通貨と一致しません

en: The customer didn’t provide an email address, so the invoice couldn’t be sent.
ja: お客様がメールアドレスを提供しなかったため、請求書を送付できませんでした。

en: The first row should not contain column names.
ja: 最初の行には列名を含めないでください。

en: The message body must be configured in the Facebook Developers settings.
ja: メッセージ本文はFacebook Developersの設定で構成する必要があります。

en: The message header must be configured in the Facebook Developers settings. The character limit is 60 characters after placeholders are replaced.
ja: メッセージヘッダーはFacebook Developersの設定で構成する必要があります。プレースホルダー置換後の文字数制限は60文字です。

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
ja: オリジナルの予約フォーム（ステップバイステップ、カタログ、イベントリスト、イベントカレンダー）は、基本的なカスタマイズやラベルの変更が可能で、新しいバージョンの基盤となっています。

en: The package is time-limited to
ja: このコースの期間限定

en: The payment will be done on-site.
ja: 支払いは当日支払います

en: The price will multiply by the number of people/spots
ja: 料金は予約人数に応じて計算されます。

en: The proposed date and time are different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date and time.
ja: 提案された日時が、選択されたパターンと異なるのは、ご希望の日時に空き枠がないためです。

en: The proposed date is different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date.
ja: 提案された日付は、ご希望の日程に空き枠がないため、お客様が選択されたパターンとは異なります。

en: The proposed time is different from your selected pattern due to unavailable time slots at the expected time.
ja: 提案された時間は、ご希望の時間帯に空き枠がないため、お客様が選択されたパターンとは異なります。

en: The purchase code is invalid or it has expired
ja: 購入コードが無効であるか、有効期限が切れています。

en: The refund amount will be
ja: 返金額は

en: The remaining balance can be paid on-site or through a payment link.
ja: 残金は当日払い、または支払いリンクを通じてお支払いいただけます。

en: The resource name is only visible to you and won't appear during booking. It's used for internal management purposes.
ja: 備品・設備の名称はあなたのみが閲覧可能であり、予約時には表示されません。内部管理目的で使用されます。

en: The resource quantity is counted separately for each selected location.
ja: 備品・設備の数量は、選択された各場所ごとに個別にカウントされます。

en: The resource quantity is counted separately for each selected service.
ja: 備品・設備の数量は、選択されたサービスごとに個別にカウントされます。

en: The resource quantity is shared across all selected services, employees, and locations.
ja: 設備・備品の数量は、選択されたすべてのサービス、スタッフ、および場所で共有されます。

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
ja: 残りの予約は、後ほどお客様マイページからいつでも予約できます。

en: The time slot step defined here will apply to all time slots across the plugin.
ja: ここで設定された時間枠の長さは、プラグイン全体のすべての時間枠に適用されます。

en: The time slot you tried to reschedule to is not available. Please select a different time slot for the selected date.
ja: 再スケジュールしようとした時間帯は利用できません。選択した日付で別の時間帯をお選びください。

en: The total number of people for the booking.
ja: 予約人数の合計です。

en: The total number of persons ({approvedPersonsCount}) exceeds the maximum capacity of {maxAppointmentCapacity}.
ja: 総人数 ({approvedPersonsCount}) が最大定員数{maxAppointmentCapacity} を超えています。

en: The total number of persons ({waitingPersonsCount}) exceeds the maximum waiting list capacity of {waitingListMaxCapacity}.
ja: お待ち人数（{waitingPersonsCount}名）が、キャンセル待ちの上限数（{waitingListMaxCapacity}名）を超えています。

en: There are no attendees yet...
ja: 参加者はいません

en: There are no booked appointments for this package.
ja: このコースには予約済みの予定はありません。

en: There are no days off yet...
ja: まだ休日はありません

en: There are no future events scheduled. Please create a new event.
ja: 今後のイベント予定はありません。新しいイベントを作成してください。

en: There are no packages. Please create a new package.
ja: コースは存在しません。新しいコースを作成してください。

en: There are no results...
ja: 結果はありません

en: There are no special days yet...
ja: まだ臨時営業（出勤）、臨時休業（休暇）の登録はありません

en: There are no upcoming events for this period
ja: この期間に開催するイベントはありません

en: There are upcoming appointments for the {service} service.
ja: {service} サービスには今後の予約があります。

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
ja: Google/Outlookのカレンダーに、特定のスタッフのためのこのイベントと重複するイベントがあります。

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
ja: これらのスタッフには、予約なしでコースが購入された場合、購入通知メールが送信されます。

en: Third
ja: 第三

en: Third {day}
ja: 第三{day}

en: This & Future
ja: これと未来

en: This Only
ja: これのみ

en: This appointment is a part of a package.
ja: この予約はコースの一部です。

en: This booking is part of a package deal
ja: この予約はコース内容に含まれています

en: This category cannot be deleted because it is included in a package.
ja: このカテゴリはコースに含まれているため削除できません。

en: This category has services with {count} past appointment. | This category has services with {count} past appointments.
ja: このカテゴリには、過去{count} 件の予約があるサービスがあります。 | このカテゴリには、過去{count} 件の予約があるサービスがあります。

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
ja: この変更により、特定の予約の料金が値上げされます。支払いリンクを作成しますか？

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
ja: このチャージの種類は複数の予約する場合（カート機能または繰り返し機能）、または複数のスタッフが参加するイベントを予約する場合には使用されません。

en: This coupon has expired
ja: このクーポンの有効期限は切れています

en: This coupon is not valid anymore
ja: 使用済みのクーポン

en: This email is already in use. Please enter a different email address.
ja: このメールアドレスは既に使用されています。別のメールアドレスを入力してください。

en: This email is linked to both a customer and an employee account. Please delete and rebook.
ja: このメールアドレスは顧客アカウントと従業員アカウントの両方に登録されています。削除して、再度新規予約してください。

en: This employee is the only one assigned to {service}.
ja: このスタッフは、{service} に割り当てられている唯一のスタッフです。

en: This field is required
ja: この項目は入力必須です

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This file is forbidden for upload
ja: このファイルはアップロード禁止です

en: This is a temporary WhatsApp token and will automatically expire after 24 hours. Make sure to complete the setup before it expires.
ja: これは一時的なWhatsAppトークンであり、24時間後に自動的に失効します。失効前に設定を完了してください。

en: This is a unique security token. Copy it into the 'Verify token' field in WhatsApp when creating a webhook. Since this token is used for logging, we recommend registering your webhook.
ja: これは一意のセキュリティトークンです。WhatsAppでWebhookを作成する際に、WhatsApp の 'Verify token' フィールド（入力欄）にコピーして貼り付けてください。このトークンはログ記録に使用されるため、Webhookを登録しておくことを推奨します。

en: This is recurring event
ja: これは繰り返しイベントです

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Apple. Add this URI to your Apple project credentials under 'Redirect URIs'.
ja: これは、Appleで認証後ユーザーがリダイレクトされるアプリケーション内のパスです。このURIをAppleプロジェクトの認証情報にある「リダイレクトURI」に追加してください。

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Google. Add this URI to your Google project credentials under 'Authorized redirect URIs'.
ja: これは、Googleで認証後ユーザーがリダイレクトされるアプリケーション内のパスです。このURIをGoogleプロジェクトの認証情報にある「承認済みリダイレクトURI」に追加してください。

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Outlook. Add this URI to the 'Redirect URIs' section in your Outlook application settings.
ja: これは、Outlookで認証後にユーザーがリダイレクトされるアプリケーション内のパスです。このURIをOutlookアプリケーション設定の「リダイレクトURI」セクションに追加してください。

en: This limit is based on the customer's email address.
ja: この制限はお客様のメールアドレスに基づいています。

en: This location has {count} service connected to it. | This location has {count} services connected to it.
ja: この場所には、{count} 件のサービスが連携されています。 |  This location has {count} services connected to it.

en: This message is sent when a customer replies via WhatsApp, informing them that responses via WhatsApp are not supported.
ja: このメッセージは、お客様がWhatsApp経由で返信した際に送信され、WhatsApp経由での返信はサポートされていないことをお知らせします。

en: This notification requires a cron job. Add the line below to your cron configuration.
ja: この通知にはcronジョブが必要です。以下の行をcron設定に追加してください。

en: This option requires adding the payment link placeholder to your message templates.
ja: このオプションを利用するには、メッセージテンプレートに支払いリンクのプレースホルダーを追加する必要があります。

en: This package deal will expire in
ja: このコースの有効期限

en: This package has
ja: このコースには

en: This package has {count} appointment in the future. | This package has {count} appointments in the future.
ja: このコースには、将来の{count} 件の予約があります。 | このコースには、将来の{count} 件の予約があります。

en: This package has {count} appointment in the past. | This package has {count} appointments in the past.
ja: このコースは過去に{count} 件の予約があります。 | このコースは過去に{count} 件の予約があります。

en: This payment link is no longer valid. Please contact admin if you need assistance.
ja: この支払い用リンクは現在無効です。サポートが必要な場合は、運営者にお問い合わせください。

en: This placeholder's content will be applied wherever it is used.
ja: このプレースホルダーの内容は、使用されるすべての箇所で適用されます。

en: This range
ja: この範囲

en: This service cannot be deleted because it is included in a package.
ja: このサービスはコースに含まれているため削除できません。

en: This service does not have any extras
ja: このサービスには追加オプションがありません

en: This service has {count} appointment in the past. | This service has {count} appointments in the past.
ja: このサービスには過去に{count} 件の予約がありました。 | このサービスには過去に{count} 件の予約がありました。

en: This service is available for booking in purchased package. Are you sure you want to delete this service?
ja: このサービスは購入済みコースで予約可能です。このサービスを削除してもよろしいですか？

en: This service is available in a Package
ja: このサービスはコースに含まれています

en: This service is available in a package
ja: このサービスはコースで提供されています

en: This time slot is no longer available. Please select a different time.
ja: この時間帯は利用できません。別の時間帯をお選びください。

en: This user has bookings in purchased package.. Are you sure you want to delete this user?
ja: このユーザーは購入済みコースの予約があります。このユーザーを削除してもよろしいですか？

en: This user has {count} appointment in the past. | This user has {count} appointments in the past.
ja: このユーザーは過去に{count} 件の予約があります。 | このユーザーは過去に{count} 件の予約があります。

en: This user is an attendee in future event. Are you sure you want to delete this user? | This user is an attendee in future events. Are you sure you want to delete this user?
ja: このユーザーは今後のイベントに参加予定です。本当に削除しますか？| このユーザーは今後のイベントに参加予定です。本当に削除しますか？

en: This widget shows monthly data instead of using the global date range.
ja: このウィジェットは、グローバルな日付範囲を使用する代わりに月次データを表示します。

en: Thu
ja: 木曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Ticket
ja: チケット

en: Ticket ID
ja: チケットID

en: Ticket Name
ja: チケット名

en: Ticket Type
ja: チケットタイプ

en: Ticket Types
ja: チケットの種類

en: Ticket cannot be scanned for this date
ja: この日付のチケットはスキャンできません

en: Ticket code
ja: チケットコード

en: Ticket has already been scanned
ja: チケットは既にスキャン済みです

en: Ticket is valid
ja: チケットは有効です

en: Ticket name
ja: チケット名

en: Ticket not found
ja: チケットが見つかりません

en: Ticket not valid
ja: チケットが無効です

en: Ticket types
ja: チケットの種類

en: Tickets
ja: チケット

en: Tickets for events with attendees will not be updated
ja: 参加者がいるイベントのチケットは更新されません。

en: Time
ja: 時間

en: Time(s):
ja: 時間：

en: Time:
ja: 時間：

en: Time Range:
ja: 時間の範囲：

en: Time Used Asc
ja: 使用時間（昇順）

en: Time Used Desc
ja: 使用時間（長い順）

en: Time frame
ja: 期間

en: Time needed after the appointment for rest, cleanup, or transition. During this period, the employee cannot be booked for any service.
ja: 予約後の休憩、片付け、または移行に必要な時間。この期間中、スタッフはどのサービスにも予約できません。

en: Time needed before the appointment for preparation. During this period, the employee cannot be booked for any service.
ja: 予約前の準備時間の設定です。この時間は「準備中」として確保されるため、スタッフが他の予約を受けることはできません。

en: Time slot is unavailable
ja: 時間枠は使用できません

en: Time slot price
ja: 時間枠の料金

en: Time slots are unavailable
ja: この時間は予約できません

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Times
ja: タイムズ

en: Times bought
ja: 購入回数

en: Times used
ja: 使用回数

en: Timetable
ja: タイムスケジュール

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Tips & suggestions
ja: ヒントと提案

en: Title section
ja: タイトルセクション

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: To
ja: 宛先

en: To customer
ja: お客様へ

en: To employee
ja: スタッフへ

en: To enable Google Maps, enter your Google Maps API key in the Google General Settings.
ja: Google マップを有効にするには、Google 基本設定で Google マップ API キーを入力してください。

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
ja: 自動アップデートを受信するには、ライセンスのアクティベーションが必要です。Amelia をアクティベートするには、%s にアクセスしてください。

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
ja: 予約を変更するには、カレンダーから予約可能な日時を選択し、「確認」をクリックします。

en: To send a test SMS, please recharge your balance.
ja: テストSMSを送信するには、残高をチャージしてください。

en: To send a test email, please configure the 'Sender Email' in Notification Settings.
ja: テストメールを送信するには、通知設定で「送信者メールアドレス」を設定してください。

en: To use WhatsApp notifications, connect your WhatsApp account in Settings.
ja: WhatsApp通知を使用するには、設定でWhatsAppアカウントを連携してください。

en: Today
ja: 今日

en: Toggle Sidebar
ja: サイドバーを開/閉

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Top trends
ja: トップトレンド

en: Torch off
ja: トーチを消す

en: Torch on
ja: トーチオン

en: Total
ja: 合計

en: Total Amount
ja: 合計金額

en: Total Amount:
ja: 合計金額：

en: Total Cost:
ja: 合計料金：

en: Total Number of People:
ja: 合計人数

en: Total Price
ja: 合計金額

en: Total Services Booked
ja: 予約済みサービス合計

en: Total amount
ja: 合計金額

en: Total appointments
ja: 総予約件数

en: Total bookings
ja: 予約総数

en: Total capacity
ja: 最大予約人数

en: Total custom fields
ja: カスタム項目の総数

en: Total events
ja: 合計イベント数

en: Total extras
ja: 合計の追加項目

en: Total number of appointments
ja: 予約の総数

en: Total number of people:
ja: 予約人数（合計）

en: Total payments
ja: 支払い合計

en: Total people
ja: 合計人数

en: Total price
ja: 合計金額

en: Total services booked
ja: 予約されたサービス総数

en: Total tickets
ja: チケット総数

en: Track customers who miss appointments or events without sending notifications.
ja: 通知を送信せずに、予約やイベントを欠席したお客様を追跡する。

en: Trainers
ja: トレーナー

en: Transaction
ja: トランザクション

en: Transaction #{count}
ja: トランザクション #{count}

en: Transaction details
ja: 取引の詳細

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Transfer
ja: 振込む

en: Transfer amount (%)
ja: 振込金額（％）

en: Translate
ja: 翻訳する

en: Trigger by attribute
ja: 属性によるトリガー

en: Trigger type
ja: トリガーの種類

en: Try adjusting your filters or search criteria to find the services you're looking for.
ja: お探しのサービスを見つけるには、フィルターや検索条件を調整してみてください。

en: Try adjusting your search or filters.
ja: 検索条件やフィルターを調整してみてください。

en: Try adjusting your search to find what you are looking for.
ja: お探しのものを見つけるために、検索条件を調整してみてください。

en: Tue
ja: 火曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turn your services into high-value packages that customers love. Combine multiple appointments into a single, discounted offer that drives bigger, more confident purchases.
ja: 選ばれるサービスを、魅力的な「セットプラン」を作成しましょう。複数のメニューをまとめてお得なコースとして提供して、顧客満足度と収益を同時に高めましょう。

en: Type
ja: 種類

en: Type Asc
ja: タイプ（昇順）

en: Type Desc
ja: タイプ（降順）

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled because of 'Minimum time required before canceling' value
ja: 「キャンセル前の必要最小時間」の値により予約をキャンセルできない場合、ユーザーがリダイレクトされるURL

en: Unable to complete plugin activation. Please try again.
ja: プラグインを有効化できませんでした。もう一度お試しください。

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
ja: プラグインを無効化できません。後でもう一度お試しください。

en: Unable to retrieve payments results
ja: 決済の結果を取得できません

en: Unable to save custom fields positions
ja: カスタム項目の位置が保存できません

en: Unavailable Time Slots
ja: 予約できない時間枠です

en: Unavailable date background
ja: 利用不可の日付背景

en: Unavailable date text
ja: 利用不可の日付テキスト

en: Unavailable time slots
ja: 利用不可の時間枠

en: Unblock
ja: ブロック解除

en: Unblock customer
ja: お客様のブロックを解除する

en: Undelivered
ja: 送信できませんでした

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
ja: 残念ながら、サーバーエラーが発生し、メールが送信されませんでした。

en: Unique (Location)
ja: ユニーク (場所)

en: Unique (Service)
ja: ユニーク（サービス）

en: Unit price
ja: 単価

en: Unlimited
ja: 期限なし

en: Unsuccessful cancellation redirect URL
ja: キャンセル失敗時のリダイレクトURL

en: Until
ja: まで

en: Until:
ja: いつまで：

en: Until when?
ja: 終了日

en: Upcoming
ja: 近日公開予定

en: Upcoming appointments
ja: 今後の予約

en: Upcoming events
ja: 今後のイベント

en: Upcoming events section
ja: 近日予定されているイベント

en: Update
ja: 更新

en: Update Service Settings
ja: サービス設定を更新

en: Update booking status automatically
ja: 予約状況を自動的に更新

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
ja: リンクからの支払いが正常に完了したら、予約状況を「予約成立」に更新する。

en: Update following
ja: すべてのイベントに適用する

en: Update for All
ja: すべてを更新

en: Update for all
ja: すべてを更新

en: Updates
ja: 更新

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload file here
ja: ファイルをアップロード

en: Upload image
ja: 画像をアップロード

en: Usage
ja: 使用方法

en: Usage limit
ja: 使用制限

en: Use Global Colors
ja: グローバルカラーの使用

en: Use custom fields as intake forms to collect customer information during booking.
ja: カスタム項目を予約時の情報収集フォームとして使用し、お客様情報を収集します。

en: Use service duration for booking a time slot
ja: 予約可能な時間枠をサービス時間枠に合わせる

en: Use this placeholder:
ja: このプレースホルダーを使用してください:

en: Used
ja: 使用済み

en: Used coupon
ja: 使用済みのクーポン

en: User
ja: ユーザー

en: User Profile
ja: ユーザープロフィール

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: VAT
ja: 消費税

en: VAT info
ja: 消費税の情報

en: VAT number
ja: 適格請求書発行事業者登録番号

en: Valid Until:
ja: 有効期限

en: Valid first and last names are required fields.
ja: 有効な名前と姓は必須項目です。

en: Valid until
ja: 有効期限

en: Validate required custom fields in the backend
ja: 必須設定されているカスタム項目が、管理者側で正しく入力されているかチェックします。

en: Validate ticket
ja: チケットを検証する

en: Value
ja: 値

en: Verification expired. Please try again.
ja: 認証期限が切れました。もう一度お試しください。

en: Version
ja: バージョン

en: Video tutorials
ja: ビデオチュートリアル

en: Videos
ja: 動画

en: View
ja: 確認する >

en: View All
ja: すべてを表示

en: View Cart
ja: カートを確認する

en: View Employees
ja: スタッフを確認する

en: View Less Packages
ja: コース詳細を閉じる

en: View More
ja: さらに表示する

en: View More Packages
ja: コースをさらに表示する

en: View all
ja: すべて表示

en: View all photos
ja: すべての写真を確認する

en: View appointments
ja: 予約を表示

en: View booking
ja: 予約を表示

en: View employees
ja: スタッフを表示

en: View events
ja: イベントを表示

en: View in Calendar
ja: カレンダーで表示

en: View in Package
ja: コース内で表示

en: View invoice
ja: 請求書を表示する

en: View less packages
ja: 表示するコースを減らす

en: View message
ja: メッセージを表示

en: View more
ja: さらに表示する

en: View more packages
ja: その他のコースを表示

en: View packages
ja: コースを表示

en: View pricing for
ja: 料金を確認する

en: Visibility
ja: 表示範囲

en: Visible
ja: 表示

en: Visible at
ja: 表示される場所

en: WP Mail
ja: WP メール

en: Waiting
ja: キャンセル待ち

en: Waiting button background color
ja: 待機ボタン背景色

en: Waiting button text color
ja: 待機ボタンテキストの色

en: Waiting for payment
ja: 支払待ち

en: Waiting list
ja: キャンセル待ち

en: Waiting list availability
ja: キャンセル待ちリストの空き状況

en: Waiting list background
ja: キャンセル待ちリストの背景

en: Waiting list capacity
ja: キャンセル待ちリストの上限人数

en: Waiting list capacity must be at least 1
ja: キャンセル待ちリストの上限人数は少なくとも1人以上である必要があります

en: Waiting list confirmation
ja: キャンセル待ちリストの確認

en: Waiting list is empty
ja: キャンセル待ちリストは空です

en: Waiting list text
ja: キャンセル待ちリストのテキスト

en: Warning
ja: 警告

en: Watch on YouTube
ja: YouTubeで視聴

en: We'll notify you if a spot opens up.
ja: 空きが出ましたらご連絡いたします。

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
ja: 空席が発生し、ご予約が成立されましたら、改めてお知らせいたします。

en: We've prepared a .csv file with the customers that were not imported. After fixing the issues, you can try again.
ja: インポートされなかったお客様の情報をまとめた.csvファイルを用意しました。問題が解決したら、再度お試しください。

en: We were unable to cancel your booking. Please contact admin for assistance with canceling this booking.
ja: ご予約のキャンセルを完了できませんでした。お手数ですが、管理者までお問い合わせください。

en: We were unable to process your booking, and it was rejected. Please contact admin if you need help or want to try booking again.
ja: ご予約の処理ができませんでしたため、予約は不成立となりました。お困りの場合や再予約をご希望の場合は、管理者までご連絡ください。

en: Webhooks setup
ja: Webhooksの設定

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wed
ja: 水曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week
ja: 週

en: Weekly
ja: 週

en: Weeks
ja: 週

en: Welcome Back
ja: こんにちは

en: Welcome back
ja: こんにちは

en: Welcome to Amelia!
ja: Ameliaへようこそ！

en: Wellness
ja: ウェルネス

en: What's New
ja: 新着情報

en: WhatsApp Not Connected
ja: WhatsApp が接続されていません

en: WhatsApp auto-reply message
ja: WhatsApp自動返信メッセージ

en: WhatsApp business account ID
ja: WhatsAppビジネスアカウントID

en: WhatsApp history
ja: WhatsAppの履歴

en: WhatsApp settings
ja: WhatsAppの設定

en: WhatsApp setup
ja: WhatsAppの設定

en: WhatsApp webhook callback URL
ja: WhatsApp Webhook コールバックURL

en: WhatsApp webhook verify token
ja: WhatsApp Webhook 検証トークン

en: When disabled, the employee chosen during the first booking will be used for this service throughout the entire package.
ja: 無効にすると、初回の予約時に選択したスタッフが、コース内のすべてのサービスで継続して適用されます。

en: When enabled, all entities (services, employees, locations, packages, and tags) load as soon as the page opens, instead of being loaded dynamically via AJAX.
ja: 有効にすると、すべてのデータ（サービス、スタッフ、場所、コース、タグ）をページ開くと同時に一括で読み込みます。非同期（AJAX）による都度の読み込みは行われません。

en: When enabled, customers will receive a Google Calendar invitation for the event.
ja: 有効にすると、予約完了時にGoogleカレンダーの招待状がお客様へ送信されます。

en: When enabled, customers will see all attendees listed in their Google Calendar event.
ja: 有効にすると、お客様はGoogleカレンダーのイベントにすべての参加者が表示されます。

en: When enabled, reminders will not be sent if a booking is made within the selected time before the appointment or event.
ja: 有効にすると、予約やイベントの前の選択された時間内に予約が行われた場合、通知メールは送信されません。

en: When enabled, the total number of appointments is shared across the entire package instead of being set per service.
ja: 有効にすると、予約の合計回数がサービスごとに設定されるのではなく、コース全体で共有されます。

en: When enabled, the “Subscribe” checkbox will be selected by default. Customers can manually uncheck it if they do not wish to join your Mailchimp list.
ja: 有効にすると、購読用のチェックボックスがデフォルトで選択された状態になります。登録を希望しないお客様は、手動でチェックを外すことができます。

en: When recurring dates are unavailable
ja: 繰り返しの予約に空きがない場合

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
ja: このオプションを無効にすると、予約枠は<br/>『デフォルトの時間間隔』に基づいて設定されます

en: Whole amount
ja: 全額

en: Without expiration
ja: 期限なし

en: WooCommerce Order Id
ja: WooCommerce 注文ID

en: WooCommerce Product
ja: WooCommerce 製品

en: WooCommerce Service
ja: WooCommerceサービス

en: WooCommerce Thank you page
ja: WooCommerceのサンキューページ

en: WooCommerce payment link
ja: WooCommerce 支払いリンク

en: Woo Order Id
ja: Woo注文ID

en: WordPress User
ja: WordPress ユーザー

en: WordPress user
ja: WordPressユーザー

en: Work Hours
ja: 勤務時間

en: Work hours
ja: 勤務時間

en: Work hours setup
ja: 勤務時間設定

en: Working Hours
ja: 営業時間

en: Working hours
ja: 勤務時間

en: Wrong address?
ja: 住所にお間違いはありませんか？

en: Year
ja: 年

en: Yearly
ja: 毎年

en: Years
ja: 年

en: Yes
ja: あり

en: Yoga
ja: ヨガ

en: You're changing settings that have been individually configured for employees. Do you want to apply these changes to all employees?
ja: スタッフごとに個別設定された項目を変更しようとしています。この変更をすべてのスタッフに適用しますか？

en: You're editing a recurring event. Apply changes only to this one, or to this and all future events? Note: Tickets for events with attendees will not be updated.
ja: 繰り返しイベントを編集しています。変更をこのイベントのみに適用しますか、それともこのイベントと今後のすべてのイベントに適用しますか？（注：参加者が登録されているイベントのチケットは更新されません。）

en: You are currently connected to Google Calendar by Admin. Overriding Google Calendar connection is not available.
ja: 現在、管理者によってGoogleカレンダーに接続されています。Googleカレンダー接続の上書きは利用できません。

en: You are currently connected to Outlook Calendar by Admin. Overriding Outlook Calendar connection is not available.
ja: 現在、管理者によってOutlookカレンダーに接続されています。Outlookカレンダー接続の上書きは利用できません。

en: You are on the waiting list with position
ja: キャンセル待ちリストに追加済みです

en: You are the only provider for this service
ja: このサービスの担当可能なスタッフはあなただけです

en: You are the only provider on
ja: あなただけが担当可能：

en: You are using a form that will be outdated soon!
ja: 旧バージョンの予約フォームを利用しています

en: You can also cancel and delete its future events.
ja: また、その将来のイベントをキャンセルしたり削除したりすることもできます。

en: You can also cancel its future events.
ja: 将来のイベントをキャンセルすることもできます。

en: You can also clear all filters to view all services.
ja: すべてのフィルターをクリアして、すべてのサービスを表示することもできます。

en: You can also delete its future events.
ja: また、その将来のイベントを削除することもできます。

en: You can also open its future events.
ja: また、その将来のイベントを開くこともできます。

en: You can edit or delete each appointment
ja: 各予約を削除してもよろしいですか？

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
ja: 下記よりご予約いただけます。さらに予約追加したい場合は、下のボタンをクリックしてください。

en: You can import the following columns: First name, Last name, Email, Phone, Gender, Birthday, Note.
ja: 以下の列をインポートできます：名、姓、メールアドレス、電話番号、性別、誕生日、メモ。

en: You can use this coupon for next booking:
ja: このクーポンは次回ご予約時にご利用いただけます：

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
ja: 選択したイベントの参加者をCSVファイル<br/>で出力できます。

en: You don't have any appointments
ja: 予約がありません

en: You don't have any custom fields here yet...
ja: カスタム項目の登録がありません

en: You don't have any events
ja: イベントの登録がありません

en: You don't have any packages
ja: コースの登録がありません

en: You have already booked this appointment
ja: すでに予約済みです

en: You have already booked this event
ja: このイベントは予約済みです

en: You have appointments for
ja: 次の予約があります

en: You have appointments for this service
ja: このサービスの予約があります

en: You have disabled all available payment methods. The default payment method from the general settings will be used instead.
ja: 利用可能なすべての支払い方法を無効にしました。代わりに、基本設定で指定されたデフォルトの支払い方法が使用されます。

en: You have entered an incorrect email.
ja: メールアドレスが正しくありません。

en: You have entered an incorrect password.
ja: 入力されたパスワードが間違っています。

en: You have reached maximum number of registered domains
ja: 登録ドメイン数が上限に達しました

en: You have successfully declined this booking request. The status has been updated in the system.
ja: この予約リクエストを正常にお断りしました。予約状況はシステム上で更新されました。

en: You will be redirected to the payment checkout.
ja: お支払いページに切り替わります

en: Your API key
ja: APIキー

en: Your ID must include at least one letter
ja: IDには少なくとも1文字が含まれてください

en: Your Information
ja: お客様情報

en: Your Name
ja: お名前

en: Your balance has been recharged.
ja: 残高がチャージされました。

en: Your booking has been canceled.
ja: 予約をキャンセルしました。

en: Your booking has been successfully canceled. If you have any questions or wish to reschedule, please contact admin.
ja: 予約のキャンセルが完了しました。ご不明な点や再予約のご希望がございましたら、管理者までお問い合わせください。

en: Your booking has been successfully completed and approved. You're all set and can expect everything to proceed smoothly.
ja: ご予約が完了し、承認されました。手続きはすべて整いましたので、当日まで安心してお待ちください。

en: Your booking was approved, but there was an issue completing the process. Please reach out to admin to ensure everything is properly recorded.
ja: ご予約は承認されましたが、最終処理中に問題が発生しました。予約が正しく登録されているか確認いたしますので、お手数ですが管理者までご連絡ください。

en: Your booking was successfully processed, but it could not be approved. Please contact admin if you need assistance.
ja: 予約手続きは正常に完了しましたが、まだ承認はされておりません。ご不明な点がございましたら、管理者までお問い合わせください。

en: Your card's expiration date is incomplete
ja: カードの有効期限は一致しません

en: Your card's expiration year is in the past
ja: カードの有効期限が経過しています

en: Your card's security code is incomplete
ja: カードのセキュリティコードが一致しません

en: Your card number is incomplete
ja: カード番号は一致しません

en: Your card number is invalid
ja: 無効なカード番号です

en: Your current changes will be lost.
ja: 現在の変更は失われます。

en: Your data will be saved before redirecting to another form.
ja: 別のフォームにリダイレクトする前に、データは保存されます。

en: Your information
ja: お客様の情報

en: Your name
ja: お名前

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
ja: パスワードの変更が完了しました。新しいパスワードでログインしてください。

en: Your password has been reset successfully.
ja: パスワードのリセットが正常に完了しました。

en: Your postal code is incomplete
ja: 郵便番号が入力されていません

en: Zoom Join Link (Participants)
ja: Zoom参加リンク（参加者）

en: Zoom Link
ja: Zoomリンク

en: Zoom Links
ja: Zoomリンク

en: Zoom Start Link (Host)
ja: Zoomスタートリンク（ホスト）

en: Zoom User
ja: Zoomユーザー

en: Zoom WP hooks
ja: Zoomの WP Hooks

en: Zoom join meeting (participants) link
ja: Zoom 会議に参加（参加者）リンク

en: Zoom link
ja: Zoomリンク

en: Zoom setup
ja: Zoom設定

en: Zoom start meeting (hosts) link
ja: Zoom 会議を開始（主催者）リンク

en: Zoom user
ja: Zoomユーザー

en: (Paying now)
ja: (現在支払い中）

en:  (Incl. Tax)
ja: (税込)

en: and
ja:  /

en: application ID, client ID and client secret
ja: アプリケーションID、クライアントID、クライアントシークレット

en: application (client) ID and secret
ja: アプリケーション（クライアント）ID とシークレット

en: appointment is required to be booked now.
ja: 予約が必要です

en: appointment slots left to be booked
ja: 予約枠が残っています

en: appointments are required to be booked now.
ja: 今すぐ予約をお願いします

en: at {time}
ja: {time}

en: book appointments before the deal expires!
ja: 期限が切れる前にご予約をしてください

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: employee
ja: スタッフ

en: employees
ja: スタッフ

en: employees.
ja: スタッフ

en: filled
ja: 予約枠が埋まっています

en: from
ja: 開始日：

en: h
ja: 時間

en: iCloud App-specific Password
ja: iCloudアプリ固有のパスワード

en: iCloud Email Address
ja: iCloudメールアドレス

en: iCloud app-specific password
ja: iCloud アプリ固有のパスワード

en: iCloud email address
ja: iCloudメールアドレス

en: iCloud email address and iCloud app-specific password
ja: iCloudメールアドレスとiCloudアプリ固有パスワード

en: includes
ja: 含む

en: includes:
ja: 含む：

en: locations
ja: 場所

en: mandatory notice
ja: 強制通知

en: min
ja: 分

en: month
ja: 月

en: months
ja: 月

en: of
ja: の

en: out of
ja: より

en: people
ja: 人々

en: people waiting
ja: キャンセル待ち人数

en: person
ja: 人数

en: person waiting
ja: キャンセル待ち人数

en: placeholder
ja: プレースホルダー

en: plain
ja: プレーン

en: reCAPTCHA Type
ja: reCAPTCHA タイプ

en: reCAPTCHA challenge expired. Please try again.
ja: reCAPTCHAのチャレンジが期限切れになりました。もう一度お試しください。

en: reCAPTCHA configuration is invalid.
ja: reCAPTCHAの設定が無効です。

en: reCAPTCHA could not be loaded.
ja: reCAPTCHAを読み込めませんでした。

en: reCAPTCHA on Customer Panel
ja: カスタマーパネル上のreCAPTCHA

en: reCAPTCHA on Employee Panel
ja: スタッフパネルのreCAPTCHA

en: reCAPTCHA setup
ja: reCAPTCHAの設定

en: reCAPTCHA validation failed.
ja: reCAPTCHAの検証に失敗しました。

en: results
ja: 結果

en: service
ja: サービス

en: services
ja: サービス

en: settings
ja: 設定

en: slot left
ja: 残り枠

en: slots left
ja: 残り枠

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
ja: 選択された時間帯は満席です。希望日に近い日程をおすすめ表示しています。

en: spot left
ja: 予約枠の左

en: spots left
ja: 残り枠

en: text
ja: テキスト

en: ticket left
ja: チケットが残っています

en: tickets left
ja: チケットが残っています

en: to
ja: へ

en: try different email
ja: 別のメールアドレスをお試しください

en: until
ja: いつまで

en: week
ja: 週

en: weeks
ja: 週

en: {booked}/{total} Booked
ja: {booked}/{total} 予約済み

en: {count} Appointment | {count} Appointments
ja: {count} 件の予約 |{count} Appointments

en: {count} Assigned
ja: {count} 件を割り当て済み

en: {count} Attendee | {count} Attendees
ja: {count} 人の参加者 |{count} 人の参加者

en: {count} Day | {count} Days
ja: {count} 日 |{count} 日

en: {count} Employees
ja: {count} 人のスタッフ

en: {count} Extras
ja: {count} 件の追加オプション

en: {count} Month | {count} Months
ja: {count} 月 |{count} ヶ月

en: {count} Selected
ja: {count} 件選択済み

en: {count} Service | {count} Services
ja: {count} 件のサービス |{count} Services

en: {count} Spots
ja: {count} 件のスポット

en: {count} Total
ja: {count} 件の合計

en: {count} Week | {count} Weeks
ja: {count} 週 |{count} 週間

en: {count} appointment has been deleted. | {count} appointments have been deleted.
ja: {count} 件の予約が削除されました。 |{count} 件の予約が削除されました。

en: {count} appointment has not been deleted. | {count} appointments have not been deleted.
ja: {count} 件の予約は削除されていません。 |{count} 件の予約は削除されていません。

en: {count} coupon has been deleted. | {count} coupons have been deleted.
ja: {count} 件のクーポンが削除されました。 |{count} 件のクーポンが削除されました。

en: {count} coupon has not been deleted. | {count} coupons have not been deleted.
ja: {count} 件のクーポンは削除されていません。 |{count} 件のクーポンは削除されていません。

en: {count} customer could not be deleted due to future bookings. | {count} customers could not be deleted due to future bookings.
ja: {count} 件の将来の予約があるため、お客様を削除できませんでした。 |{count} customers could not be deleted due to future bookings.

en: {count} customer deleted. | {count} customers deleted.
ja: {count} 件のお客様が削除されました。 |{count} 件のお客様が削除されました。

en: {count} customers were not imported due to missing First Name, Last Name, invalid Email, Phone number, or a combination of these reasons.
ja: {count} 件分のお客様データは、名、姓、無効なメールアドレス、電話番号のいずれか、またはこれらの理由の組み合わせによりインポートされませんでした。

en: {count} customers with the same email address already exist in your customer list. If you choose to overwrite these records, some of their current data will be replaced with new information.
ja: {count} 同じメールアドレスを持つお客様が既にお客様リストに存在します。これらのレコードを上書きすることを選択した場合、一部の現在のデータが新しい情報で置き換えられます。

en: {count} day | {count} days
ja: {count} 日 |{count} 日

en: {count} employee has been deleted. | {count} employees have been deleted.
ja: {count} スタッフが削除されました。 |{count} スタッフが削除されました。

en: {count} employee has not been deleted due to future bookings. | {count} employees have not been deleted due to future bookings.
ja: {count} スタッフは今後の予約があるため削除されていません。 |{count} employees have not been deleted due to future bookings.

en: {count} event booking has been deleted. | {count} event bookings have been deleted.
ja: {count} 件のイベント予約が削除されました。 |{count} 件のイベント予約が削除されました。

en: {count} event booking has not been deleted. | {count} event bookings have not been deleted.
ja: {count} 件のイベント予約は削除されていません。 |{count} 件のイベント予約は削除されていません。

en: {count} event has been deleted. | {count} events have been deleted.
ja: {count} 件のイベントが削除されました。 |{count} 件のイベントが削除されました。

en: {count} event | {count} events
ja: {count} 件のイベント |{count} 件のイベント

en: {count} hour | {count} hours
ja: {count} 時間 |{count} 時間

en: {count} item selected | {count} items selected
ja: {count} 個のアイテムが選択されました |{count} 個のアイテムが選択されました

en: {count} location has been deleted. | {count} locations have been deleted.
ja: {count} 件の場所が削除されました。 |{count} 件の場所が削除されました。

en: {count} location has not been deleted due to future bookings. | {count} locations have not been deleted due to future bookings.
ja: {count} 件の今後の予約があるため、この場所は削除されていません。 |{count} 件の場所が削除されていないのは、今後の予約があるためです。

en: {count} minute | {count} minutes
ja: {count} 分 |{count} 分

en: {count} month | {count} months
ja: {count} 月 |{count} ヶ月

en: {count} package booking has been deleted. | {count} package bookings have been deleted.
ja: {count} コースの予約が削除されました。 |{count} コースの予約が削除されました。

en: {count} package booking has not been deleted. | {count} package bookings have not been deleted.
ja: {count} コースの予約は削除されていません。 |{count} コースの予約は削除されていません。

en: {count} package has been deleted. | {count} packages have been deleted.
ja: {count} コースが削除されました。 |{count} コースが削除されました。

en: {count} package has not been deleted due to future bookings. | {count} packages have not been deleted due to future bookings.
ja: {count} コースは今後の予約があるため削除されていません。 |{count} packages have not been deleted due to future bookings.

en: {count} resource has been deleted. | {count} resources have been deleted.
ja: {count} 件の備品・設備が削除されました。 |{count} 件の備品・設備が削除されました。

en: {count} resource has not been deleted. | {count} resources have not been deleted.
ja: {count} 件の備品・設備が削除されていません。 |{count} 件の備品・設備が削除されていません。

en: {count} service has been deleted. | {count} services have been deleted.
ja: {count} 件のサービスが削除されました。 |{count} 件のサービスが削除されました。

en: {count} service has not been deleted. | {count} services have not been deleted.
ja: {count} 件のサービスは削除されていません。 |{count} 件のサービスは削除されていません。

en: {count} tax has been deleted. | {count} taxes have been deleted.
ja: {count} 件の税金が削除されました。 |{count} 件の税金が削除されました。

en: {count} tax has not been deleted. | {count} taxes have not been deleted.
ja: {count} 件の税金は削除されていません。 |{count} 件の税金は削除されていません。

en: {count} week | {count} weeks
ja: {count} 週 |{count} 週間

en: {count}x Appointment | {count}x Appointments
ja: {count}件の予約 |{count}x 予約

en: {successfulImports} out of {totalRows} customers have been imported to your customer list.
ja: {successfulImports} {totalRows} 件のお客様のうち、お客様の顧客リストにインポートされました。

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
ja: 「予約日時」はイベントの日時に関係なく、予約が作成された日付に基づいて制限を設定します。<br>「イベント開始日時」はイベントの開始日時に基づいて制限を設定します。
